هدر

اقتصادسبز بازار 350 میلیون دلاری روسیه رابررسی می‌کند:

فرازو فرودهای بازار روســیه

مهندس زهرا گیو: بازار روسیه متفاوت از بازارهای دیگر است و حدود 350 میلیون دلار واردات دارد که سهم ایران پیش از این کمتر از یک درصد بود. روسیه در حال حاضر 5/11 درصد خشکی جهان را دارد و بزرگترین کشور جهان است و وسعت تقاضا از ویژگی های آن کشور به شمار می‌رود. اکثر کالاهای پرمصرف روسیه وارداتی است و این ویژگی خاص بازار روسیه محسوب می‌شود.

مهندس زهرا گیو: بازار روسیه متفاوت از بازارهای دیگر است و حدود 350 میلیون دلار واردات دارد که سهم ایران پیش از این کمتر از یک درصد بود. روسیه در حال حاضر 5/11 درصد خشکی جهان را دارد و بزرگترین کشور جهان است و وسعت تقاضا از ویژگی های آن کشور به شمار می‌رود. اکثر کالاهای پرمصرف روسیه وارداتی است و این ویژگی خاص بازار روسیه محسوب می‌شود.

ایران و روسیه با کنار گذاشتن ارزهای کشور سوم تنها با ریال و روبل مبادله کالا و خدمات انجام می‌دهند. پیش بینی می‌شود تراز تجارت ایران و روسیه از 5/1 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار افزایش یابد.
از مرداد ماه سالجاری که روابط روسیه با اتحادیه اروپا تیره و تار شد و رییس جمهور این کشور اعلام کرد واردات هرگونه کالا و خدمات از غرب ممنوع است. مقامات روسی برای تامین نیازمندیهای خود به کشورهای آسیایی روی آوردند که یکی از این کشورها ایران بود.
مقامات روسی طی نامه‌ای فهرست نیازمندی های غذایی و کشاورزی خود را در قالب بیش از 60 نوع محصول مختلف به ایران اعلام کردند. پس از این اعلام روس‌ها حجتی به وزارتخانه مطبوع خودش دستور داد تا ستاد ویژه‌ای تحت عنوان ستاد توسعه صادرات به روسیه تشکیل دهد اما هنوز این بررسی کارشناسی در وزارت جهاد کشاورزی به پایان نرسیده است.
صادرات میوه به روسیه بهترین مزیت بازرگانی ایران است. البته به جز انواع میوه و تره بار، محصولات شیلاتی و لبنی، آناناس، موز، قهوه، روغن زیتون و غیره از جمله محصولاتی است که بازار روسیه به آنها نیازمند است.
سیدرضا نورانی رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه با بیان اینکه هزینه صادرات به کشور روسیه بالاست گفت: عدم وجود بانک و انجام مبادلات ارزی از طریق صرافی‌ها و نبود تعرفه ترجیحی بین گمرک دو کشور باعث افزایش هزینه صادرات به این کشور شده است.
نورانی گفت: علاوه بر انار، کیوی هم جزو محصولات کشاورزی صادراتی به روسیه بوده است، اما موضوع صادرات به کشور روسیه به دلیل برخی از محدودیت‌ها از جمله اینکه، کار باید از طریق صرافی‌ها انجام شود و این باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود، از سوی دیگر بین گمرک ایران و روسیه نیز تعرفه ترجیحی وجود ندارد و تعرفه 18درصدی روی کالاهای صادراتی ایران به روسیه باعث افزایش هزینه می‌شود. در حالیکه کشورهایی مانند آذربایجان از تعرفه گمرکی مستثنی هستند. ضمنا زیرساخت های حمل و نقل نیز در کشور آماده نیست و این مسأله هزینه‌ها را افزایش می‌دهد به همین دلیل تا کنون به طور جدی وارد صادرات به کشور روسیه نشده‌ایم.

مراکش به دنبال تصاحب بازار محصولات کشاورزی روسیه
در سال 2008 فقط 4درصد از صادرات محصولات کشاورزی مراکش به مقصد روسیه بوده است واین میزان در سال 2013 به 12درصد افزایش یافته است. صادرکنندگان مراکشی در تلاش اند تا این سهم را به 15درصد در سال جاری افزایش دهند. بسیاری از کشورها از جمله ایران، آذربایجان، ترکیه وکشورهای آمریکای لاتین آمادگی خود را برای تامین نیازهای کشاورزی و دامی روسیه به جای محصولات اروپایی اعلام کرده اند.
افزایش 2برابری صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه
در حال حاضر ترکیه در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین تامین کنندگان محصولات کشاورزی ودامی روسیه است. از بازار 330 میلیارد دلاری روسیه فقط 25 میلیارد دلار آن سهم تولیدات کشاورزی است. مجتبی خسرو تاج معاون وزیر صنعت و مسوول کمیته هماهنگی اقتصادی ایران و روسیه درهمایش تجاری ایران و روسیه گفت: مهمترین وظیفه دولت‌ها تنظیم بستر حرکت در مناسبات اقتصادی است و از دولت انتظار می‌رود برای حرکت سریع وتوام با رقابت بخش خصوصی اقدامات لازم را انجام دهد.
وی همچنین اشاره کرد: حجم صادرات روسیه در سال 2013 بالای 500 میلیارد دلار بوده و واردات آن چیزی حدود 300 میلیارد دلار است که برای کشورهای اروپایی و آمریکایی بازار بزرگی محسوب می‌شد و اکنون این ظرفیت برای ما هم ایجاد شده است. خسروتاج به نیاز روس‌ها برای واردات اشاره کرد و گفت:روسیه سالانه به40 میلیارد دلار حجم واردات تجهیزات برقی، 14 میلیارد دلار واردات دارو، 11 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و پلاستیکی، 7/6 میلیارد دلار واردات انواع محصولات پروتئینی، 2/6 میلیارد دلار واردات میوه، 6/4 میلیارد دلار واردات انواع کفش نیازدارد.
4 میلیارد دلار واردات مواد غذایی، تخم مرغ و عسل و 6/4 میلیارد دلار واردات مبلمان و کالاهای برقی به این کشور است.
بنابراین، اگر بخواهیم بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، فاصله زیادی بین ظرفیت بازار روسیه و کارهایی که می‌شود انجام داد، وجود دارد.
خسروتاج در مورد جزئیات توافق با روس‌ها گفت: یک بخش عمده‌ای از مذاکرات در رابطه با سیستم بانکی بود که خدمات لازم را به بنگاه‌ها بدهد. همین الان یک بانک ژاپنی رابطه اش را با ما برقرار کرده و جنس روسی را به ما می‌فروشد و اعتبار اسنادی برای ما باز می‌شود. باید یک شبکه بانکی راه بیفتد تا هزینه مبادله را کم کند و روشی ایجادکنیم تا صادرکننده مطمئن شود که چگونه می‌تواند پول خود را بگیرد چرا که امروز اگر بخواهیم ریسک صادراتی به روسیه را به حداقل برسانیم باید شبکه بانکی ایجاد کنیم. به گفته خسروتاج اکنون یک بانک روسی در زمینه واردات از روسیه فعال است و بانک مرکزی دوطرف در حال مذاکره هستند تا بانک های بیشتری برای این کار وارد شوند. وی تصریح کرد: ترتیبی اتخاذ شده تا برای صادرات مشکلی برای اخذ ارز در بندر آستاراخان وجود نداشته باشد که یکی تامین نرخ ارز از طریق بیزینس لاین است و از طرف دیگر بانک ملی با دریافت کارمزد به صادرکنندگان ارز مورد نظر را اختصاص خواهد داد. مسئول کمیته اقتصادی ایران و روسیه تعرفه بالای واردات محصولات کشاورزی را در روسیه یکی دیگر از موانع پیش رو دانست و گفت: به روس‌ها پیشنهاد برقراری تعرفه ترجیحی بین دو کشور را داریم که آنها گفتند باید با قزاقستان و بلاروس هم در این زمینه توافق کنیم که در صورت برقراری توافقنامه ترجیحی به سمت نظام کاهش تعرفه گمرکی می‌رویم. سید محمد رضوی مدیرعامل شرکت تعاونی کنسرو ایران و دبیر سندیکای کنسرو در گفت و گو با "اقتصادسبز" گفت: اوضاع صادرات به روسیه تا قبل از تحریم های روسیه برای صنایع غذایی ایران بهتر بود. هرچند در گذشته به دلیل نبود تفاهم نامه‌ای بین ایران و روسیه و وجود تعرفه های گمرکی بالا برای صادرات ایران (30%) و عدم وجود مبادلات بانکی با روسیه کار مشکل بود  اما  شرکت های صنایع غذایی از طریق شرکت های حد واسط و یا صرافی‌ها صادرات را انجام می‌دادند حتی برای رفتن به روسیه مشکل دریافت ویزا هم وجود داشت. ولی با همه این مشکلات شرکت های پیشرو در صنعت غذا محصولات خود را به روسیه صادر می‌کردند و برخی از شرکت های مهم در عرصه صادرات مانند شرکت سحر همدان در روسیه دفتر دایر کردند و به کارشان ادامه دادند.
وی در ادامه توضیح داد: در شرایط فعلی با توجه به کاهش روبل روسیه (حدود 40درصد)، صادرات خیلی مقرون به صرفه نیست، علاوه بر آنکه همچنان مشکلات بانکی و تعرفه های گمرکی وجود دارد هرچند قرار است از طریق کانال های دولتی وسازمان توسعه تجارت موانع موجود برداشته شود و طرف روسی هم انعطاف داشته باشد.
هزینه حمل و نقل برای صادرات گران است و این نیز یکی دیگر از مشکلات سر راه صادرات به روسیه است.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه