هدر

دبیرکل اتحادیه ملی بذر، دانه‌های خوراکی و نهال ترکیه (TSUAB) در گفت وگو با «اقتصاد سبز» اعلام کرد:

تسهیلات با بهره صفردرصد برای تولیدکنندگان بذر!

علیرضا صفاخو: در دیدار هیات مقدماتی اتحادیه ملی بذر، دانه‌های خوراکی و نهال ترکیه (TSUAB) با 2 تشکل مهم صنفی بخش کشاورزی ایران

علیرضا صفاخو: در دیدار هیات مقدماتی اتحادیه ملی بذر، دانه‌های خوراکی و نهال ترکیه (TSUAB) با 2 تشکل مهم صنفی بخش کشاورزی ایران

شامل مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی کشور و همچنین اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و مدیران اتاق بازرگانی ایران که البته در حاشیه آن دیداری هم میان مدیران این اتحادیه با مدیران آرمان سبز آدینه صورت گرفته است؛ ضمن معارفه توانایی‌های فنی دوطرف، مقرر شد تا در گردهمایی 15 دسامبر(25 آذر ماه) در هتل آزادی تهران که تدارک آن را اتحادیه طرف ترک دیده است، شرکت‌های زیر مجموعه آن اتحادیه که به لحاظ اختیارات اجرایی و توانایی‌های تکنولوژیک به مراتب از موقعیت بهتری نسبت به ایران برخوردار هستند حضور یابند تا با حضور صدها کشاورز بزرگ و دست‌اندرکاران ایرانی بستر همکاری‌های تازه کشاورزی میان دو کشور رقم بخورد. لذا در واپسین لحظات یکی از دیدارهای هیات مقدماتی این اتحادیه در تهران خبرنگار «اقتصاد‌سبز» نیز با تایفور چانلایان دبیر کل این اتحادیه گفت‌وگو کرد تا اگرچه به دلیل احتمال تاخیر در رسیدن به پرواز امکان گفت‌وگوی تفصیلی فراهم نشد، اما چانلایان قول داد تا روزگردهمایی 25 آذر ماه که وی از خبرنگار ما دعوت کرد در آنجا میهمان ترک‌ها باشد، گفتگوی دیگری را پیرامون جزییات تجربیات و دایره اختیارات تشکل‌های کشاورزی ترکیه که به طور قطع بسیار بهتر از اتحادیه‌های ایران است انجام دهیم.


آقای چانلایان، امیدوارم 3‌روز اقامت شما در ایران خوش گذشته باشد و دستاوردهای خوبی برای طرفین داشته؟
بله، دیدارهای خوبی داشتیم و با شناخت خوبی که میان اتحادیه ما با اتحادیه‌ها و یک شرکت خوب ایرانی به نام آرمان سبز (آدینه) به وقوع پیوست، مشخص شد پتانسیل‌های خوبی میان 2 کشور همسایه برای توسعه مناسبات کشاورزی دو طرف با توجه به اشتراک‌های فرهنگی وجود دارد.


عمده‌ترین کاستی همکاری‌های دو طرف در بخش کشاورزی را در چه مواردی ارزیابی کردید؟
در زمینه بذر کوتاهی‌های زیادی شده که اگرچه دیر کرده‌ایم، اما به هر حال مهم این است که از امروز شروع کرده‌ایم.


مصادیق تفاوت تشکل‌های دو کشور را در چه مواردی دیدید؟
تشکل‌های 2 کشور در موارد زیادی به یکدیگر شباهت دارند؛ اگرچه بر اساس اطلاعات اکتسابی ما، تولید بذر توسط شرکت‌های زیرمجموعه اتحادیه ملی بذر و نهال ترکیه  (TSUAB)خیلی بیشتر است.


نگرانی برخی از فعالان کشاورزی ایران از حضور اتحادیه ملی بذر و نهال ترکیه در ایران این است که وقتی در مواردی مشابه بحث همکاری ایران و مجارستان در زمینه بذر مطرح بود، نگاه مجاری‌ها بیشتر فروش بذر به ایران بود تا همکاری برای تولید و بازاریابی مشترک! نگاه اتحادیه شما به ایران در مراوده فی‌مابین پیرامون بذر و نهال چگونه خواهد بود؟
مجاری‌ها مثل اروپایی‌ها برای تولید مشترک، خواستار آماده بودن همه شرایط این کار هستند، اما ما مثل مجاری‌ها فکر نمی‌کنیم و در جستجوی یافتن و ارائه توانایی‌های مشترک خود به کشاورزی هم هستیم، کما اینکه یکی از شرکت‌های معتبر ترکیه در زمینه تولید کود شیمیایی نیز سهامدار شرکت پتروشیمی بندر امام(ره) شده است.


سیاست‌های حمایتی کشور ترکیه از تولید اقتصادی بذر چگونه است؟
تولیدکنندگان بذر، از وام با بهره صفر درصد برخوردار می‌شوند.


اگر یک متقاضی صاحب صلاحیت به لحاظ فنی، اعتبار مالی لازم برای شروع کار را نداشته باشد نیز از چنین حمایتی برخوردار می‌شود؟
نه در این اندازه، بلکه سرمایه‌گذاری اولیه توسط خودشان صورت گرفته و بعد برای ارائه بذور گواهی‌شده تولیدی به کشاورزان می‌توانند از تسهیلات صفردرصدی بهره‌مند شوند.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه