هدر

مدیرعامل صنایع شیر ایران:

تنها دغدغه صنایع شیر ایران (پگاه ) سلامت مردم است

در ایران میانگین سرانه مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی 75 تا 90 کیلوگرم است که علیرغم این‌که باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به 140 کیلوگرم می‌رسید، طی‌ سال‌های اخیر رشدی نداشته است. 
در ایران میانگین سرانه مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی 75 تا 90 کیلوگرم است که علیرغم این‌که باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به 140 کیلوگرم می‌رسید، طی‌ سال‌های اخیر رشدی نداشته است. 
مهندس علی‌رومی مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران در جمع خبرنگاران که به مناسبت تجلیل از روز خبرنگار برگزارشد .با بیان این‌که خبرنگاران چشمان جامعه هستند تاکید کرد برای افزایش مصرف شیر در کشور باید فرهنگ‌سازی شود. وی گفت: ما توانایی خرید شیر خام به قیمت 1440 تومان را نداریم. 
علی رومی با بیان این‌که مصرف شیر ارتباط مستقیمی با سلامت مردم و جامعه دارد، اظهار داشت: مصرف این کالا در جوامع توسعه یافته بسیار بالا است و به‌نظر می‌رسد بین مصرف شیر و توسعه ارتباط مستقیمی وجود دارد. 
مدیرعامل صنایع شیر ایران با بیان این‌که سرانه مصرف شیر در کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی و کشوری مانند نیوزلند بین 300 تا 400 کیلوگرم در سال است، گفت: این عدد در ایران بین 75 تا 90 کیلوگرم است، ضمن این‌که قرار بوده در برنامه پنجم توسعه مصرف سرانه در کشور به حدود 140 کیلوگرم برسد که البته این مسأله تحقق پیدا نکرد. 
وی با اشاره به این‌که مردم بیشتر تمایل به مصرف نوشابه‌های گازدار دارند، افزود: شرکت صنایع شیر با 70 سال سابقه کار، بیش از 30 درصد از تولید و فرآوری محصولات لبنی را انجام می‌دهد، به‌همین جهت ما وظیفه داریم برای افزایش مصرف لبنیات در کشور فرهنگ‌سازی کنیم. رومی اضافه کرد: متأسفانه در کشور ما آنقدر که به مسائل سیاسی پرداخت می‌شود، مباحث بهداشتی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. 
وی با بیان این‌که شیوع بیماری پوکی استخوان در کشور و کوتاهی قد ایرانیان ناشی از عدم مصرف کافیشیر و لبنیات است، ادامه داد: یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های مسؤولان بحث اشتغال جوانان کشور است که در این راستا صنعت لبنیات، نقش مهمی در بحث اشتغالزایی ایفا می‌کند.
 مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران، یکی دیگر از اقدامات را همکاری با دولت در زمینه تنظیم بازار عنوان کرد و گفت: صنایع شیر ایران از سال گذشته تاکنون هیچ‌گونه افزایش قیمتی در محصولات تولیدی خود نداده است چرا که ما معتقد هستیم افزایش قیمت، مصرف محصولات لبنی را کاهش می‌دهد، ضمن این‌که برخی از شرکت‌های تولیدکننده لبنیات در اسفندماه سال گذشته بین 10 تا 15 درصد قیمت محصولات خود را افزایش دادند. 
رومی با بیان این‌که صنایع شیر ایران حدود 650 نوع محصول لبنی در بسته‌بندی‌های مختلف تولید می‌کند، گفت: قرار است امسال این شرکت حدود 200 میلیون دلار محصولات لبنی صادر کند، این در حالی است که این میزان در سال گذشته 150 میلیون دلار بوده است. 
مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران، 75 درصد قیمت تمام شده تولید محصولات لبنی را وابسته به قیمت شیر خام عنوان کرد و افزود: این‌که مسؤولان ما را اجبار می‌کنند تا شیرخام را به قیمت 1440 تومان از دامداری بخریم، اقدام اقتصادی و صحیحی نیست، چرا که در مقابل این مسأله ما باید قیمت کالاهای خود را افزایش دهیم و در این‌صورت اهداف موردنظر ما نقض خواهد
 شد. 
وی اظهار داشت: تاوان زیان دامداران را نباید صنایع بپردازد و پیشنهاد ما در این زمینه به دولت این است که یا به دامداران یا به صنعت یارانه بدهد. 
وی درباره سخنان وزیر جهادکشاورزی مبنی بر این‌که صنایع لبنی درباره اجرای مصوبه خرید شیرخام به نرخ 1440 تومان از دامداری لجبازی می‌کنند، گفت: وزیر جهاد سخن درستی گفته است، ما در این زمینه لجبازی می‌کنیم و می‌گوییم به‌دلایلی که ذکر شد، نمی‌توانیم قیمت خرید شیرخام از دامداران را افزایش دهیم. 
رومی با تأکید بر این‌که وزیر جهادکشاورزی باید منافع صنعت لبنیات را هم در نظر داشته باشد، اظهار داشت: ما قیمت خرید شیر خام از دامداران را افزایش نخواهیم داد؛ مگر این‌که وزارت تعاون، کار و رفاه که متولی ماست، دستور دهد این‌‌کار باید انجام شود. 
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد نیزدرپاسخ به‌ این‌که مصرف شیر در ایران 40 درصد کاهش یافته است تصریح کرد: مصرف شیر، بحث شیر ارتباط مستقیمی با سلامت جامعه دارد و در حال حاضر نیز مشاهده می‌شود در کشورهای توسعه یافته سرانه مصرف شیر بالایی دارند البته کشور ایران هم به نسبت آمار جهانی مصرف جهانی مصرف خوبی دارد مصرف جهانی 180 کیلوگرم است که همانطور که اشاره شد، در ایران از 70 کیلو تا 75 کیلو در نوسان است ولی اعتقاد ما این است که با توجه به روند خوب تولید در کشوراست به نسبت زمانی‌که وارد کننده بود و حالا هم صادر کنند تولید شیر خام در کشور از روند مطلوبی برخورد است و رشد قابل ملاحظه‌ای داشته، میلیاردها دلار صادرات در سال داشته‌ایم ولی در بازار داخل یا به علت عدم فرهنگ‌سازی یا به‌دلیل عدم مدیریت صحیح با کاهش مصرف مواجه هستیم وی افزود: در صنایع شیر که بنده هستم سکاندار آن هستم محصولی گران نشده است و ما هم در راستای سیاست‌های دولت در حرکت هستیم. 
وی در رابطه با اشتغالزایی نیز در این صنعت گفت: در مجموعه پگاه که حدود 30 درصد فرآوری در کشور را انجام می‌دهد و 6 تا 7 هزار نفر اشتغالزایی کرده‌ایم و چندین برابر این عدد در این چرخه مشغول فعالیت هستند شیر ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد و دولت باید با این امر عنایت داشته باشد همانطور که نسبت به بهداشت درمان عنایت داشتند و توفیقات بسیار خوبی در ماه‌های گذشته داشته است در بخش پیشگیری هم به‌همین شکل حرکت کند شیر خیلی از مشکلات را در غالب درمان حل می‌کند من خواهشم این است که به این موارد توجه شود، شیر نباید افزایش قیمت داشته فشار بر روی شرکت‌های لبنی از جمله پگاه به این شکل است که شیر را از دامدار 1440 تومان خریداری کنند که به هیچ‌وجه منطقی نیست و خلاف اصول اقتصادی
 است.  در پایان خبرنگاران نیز از مهندس علی رومی به عنوان مدیر عاملی که تنها دغدغه اش سلامتی مردم ، قیمت مناسب و کیفیت  شیر است قدردانی کردند.
(شماره 50 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه