هدر

از سوی غلامعلی سلیمانی، بنیانگذار «کاله» صورت گرفت ؛

رمز گشایی از ابهامات بی اساس صادرات به عراق

گروه «کاله» سال گذشته 203 میلیون دلار انواع محصولاتش را به اقصی نقاط دنیا صادر کرده است و امسال هم در راستای اهداف توسعه‌ای خود صادرات 300 میلیون دلاری را هدف گرفته است.
گروه «کاله» سال گذشته 203 میلیون دلار انواع محصولاتش را به اقصی نقاط دنیا صادر کرده است و امسال هم در راستای اهداف توسعه‌ای خود صادرات 300 میلیون دلاری را هدف گرفته است. به گزارش خبرنگار ما، غلامعلی سلیمانی، بنیانگذار «کاله» در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: «کاله» به‌عنوان بزرگ‌ترین صادر‌کننده محصولات غذایی ایران برای سال 94 برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای رسیدن به صادرات 300 میلیون دلاری را انجام داده است. 
 
مشکلات حمل و نقل و امنیت  در عراق 
وی با اشاره به صادرات 203 میلیون دلاری سال گذشته به مشکلات عبور کالا در مرزهای عراق اشاره کرد و گفت: محصول بعد از این‌که از کارخانه آمل به سمت مرز عراق حرکت می‌کند، گاها با معطلی 2 روزه مواجه می‌شویم که در حالتی که کالا در نقطه صفر مرزی باشد و تاریخ مصرف کالا تمام شود، مجبور به معدوم نمودن آن می‌شویم. 
سلیمانی خاطرنشان ساخت: ما در صادراتمان به عراق مشکل حمل و نقل داریم، رانندگان ایرانی تا مرز عراق محصول‌ها را حمل می‌کنند و در صورتی‌که کالا از مرز عبور کند به‌دلایل امنیتی رانندگان عراقی متصدی حمل و نقل می‌شوند که در‌صورت هرگونه نقص فنی ماشین، سیستم خنک کننده و یا نگهدارنده سرمایشی، کالا با مشکل مواجه می‌شود.به‌عنوان مثال وقتی محصول از مرز ایران عبور می‌کند و به‌دلایل مختلف بین مرز ایران و عراق معطل می‌شود، امکان برگشت کالا نیز غیر ممکن می‌شود و با توجه به محدودیت تاریخ مصرف چاره‌ای جز معدوم کردن و یا آتش زدن محصول را نداریم، این مورد به دفعات پیش‌آمده است، حتی برای محصول‌هایی از کشورهای دیگر از جمله هلند هم اتفاق افتاده است و امری طبیعی است.  سلیمانی در پاسخ به این سؤوال که آیا مشکلات قانونی صرفا علت این موضوع است گفت: شاید صرفا مشکل قانونی علت این تعویق‌ها و مشکلات نباشد اما موضوع امنیتی و عدم تمایل رانندگان ایرانی برای فعالیت در عراق از عوامل دیگر این معضلات است. وی اظهار داشت: متأسفانه هر محصولی با هر استانداردی وارد عراق می‌شود که برای عراقی‌ها اولویت محصول‌های با کیفیت ابتدا محصول‌های اروپایی، ترکیه‌ای، اماراتی، روسیه‌ای و سپس ایرانی است که باید بگویم برای ارتقای این جایگاه نباید اجازه صادرات به هر مجموعه‌ای داده شود و این مشکل به ضرر اقتصاد ملی است.
 
استقبال عراقی‌ها از ماست «سون» 
سلیمانی با اشاره به استقبال عراقی‌ها از ماست سون گفت: ما توان پوشش نیاز کشور عراق را برای تامین این نوع ماست نداریم، در ضمن این‌که ماست سون در بهترین ‌هایپرها و فروشگاه‌های دبی هم عرضه می‌شود و طرفداران بسیاری دارد و این در حالیست که هیچ تفاوتی بین ماست سون داخلی و صادراتی ما وجود ندارد.
 
****
 
در نمایشگاه «worldFood مسکو» صورت گرفت ؛
اهدای مدال طلا  به پنیر «بلوچیز» کاله
 
پنیر بلوچیز کاله در نمایشگاه worldFood روسیه بهترین پنیر شناخته شد.  به گزارش خبرنگار ما نمایشگاه worlfFood با حضور بیش از 1500 شرکت از 65 کشور دنیا از تاریخ 14 الی 17 سپتامبر در شهر مسکو روسیه برگزار گردید، در این رویداد صنعتی پنیر بلوچیز کاله موفق شد با سپری کردن آزمایشات مختلف به‌عنوان بهترین پنیر در این نمایشگاه شناخته شود.در این نمایشگاه بزرگ مدال طلا به‌همراه لوح یادبود با موضوع پنیر بلوچیز به مجموعه کاله اهدا شد.
 
بلوچیز پنیری متفاوت
بلوچیز نوعی پنیر نرم است که از نظر طعم و بافت مانند پنیر خیکی و کوزه کشورمان است. این پنیر به‌دلیل رگه‌های آبی که در آن وجود دارد به پنیر رگه آبی نیز معروف است. یک کیلو پنیر بلوچیز ارزش غذایی معادل ۱۲ ـ ۱۰ لیتر شیر گاو را داراست و سرشار از مواد معدنی فسفر و کلسیم است. طعم قوی و بوی تند بلوچیز این پنیر را از سایر پنیرها متمایز می‌کند.بلوچیز براساس نوع شیر، مکان تهیه و رگه‌های آبی آن دارای انواع مختلفی است و معمولاً برمبنای محل تولید آن اسامی مختلفی خواهد داشت. برای مثال پنیر استیلیتون، راکفورت و ... هر نوع بلوچیزی که مصرف کنید خصوصیات ویژه و جذاب خود را خواهد داشت؛ تغییرات جزئی در طعم بافت یا نقش هنرمندانه رگه‌های آبی آن است که بلوچیز را تبدیل به پنیری بی‌نظیر می‌کند.
(شماره 51 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه