هدر

درهشتمین سالگرد تأسیس انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی اعلام شد؛

اعطای تسهیلات برای رونق صنعت ماشین سازی صنایع غذایی

زهرا گیو: مراسم یادبود هشتمین سالگرد تأسیس انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی سوم دی‌ماه در سالن کارون هتل اوین با حضور اعضای انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران و نمایندگانی از وزارت صنایع، معادن و تجارت و اتاق بازرگانی برگزار شد. 
زهرا گیو: مراسم یادبود هشتمین سالگرد تأسیس انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی سوم دی‌ماه در سالن کارون هتل اوین با حضور اعضای انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران و نمایندگانی از وزارت صنایع، معادن و تجارت و اتاق بازرگانی برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار ما در آغاز مراسم مهندس محمد کاظم شکرکن، دبیر انجمن ضمن خیر‌مقدم به حاضرین، گزارش‌هایی درخصوص فعالیت‌های انجمن ارایه کرد. سپس مهندس نائلی رییس هیأت مدیره انجمن به تاریخچه تشکیل انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی در سال 1386 اشاره کرد و از تلاش‌های مهندس صالحی‌نیا، معاونت وزارت صنایع، معادن و تجارت  و مهندس بهشتی‌پور و سرکار خانم فرنیا قدردانی کرد. وی همچنین یادآور شد: امروزه دوران شکوفایی صنعت ماشین‌سازی ایران است و در این بخش مدیریت پایدار و عشق دو رکن اساسی است.
سپس مهندس شاهرخ ظهیری پدر صنعت غذای ایران نیز از صنعت ماشین‌سازی ایران به‌عنوان صنعت رو به رشد یاد کرد، سپس به تاریخچه شکل گیری صنایع غذایی از سال 1349 اشاره کرد و توضیح داد: فرهنگ استفاده از صنایع غذایی در طول سالیان متمادی شکل گرفت. مهندس ظهیری نوید ورود به تجارت جهانی (WTO) را به نقل از دکتر نهاوندیان داد و گفت: آیا صنایع غذایی آمادگی ورود به این بازار را دارد؟ ایشان اظهار داشت: با توجه به کیفیت محصولات ایرانی، اگر دست‌اندرکاران صنایع غذایی خوب عمل کنند، می‌توانیم با دنیا رقابت کنیم.
مشاور اتاق بازرگانی تهران در پایان به انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی پیشنهاد کرد: با توجه به تغییر روزافزون تکنولوژی در این صنعت بهتر است در بازدید هیأت‌های تجاری اتاق بازرگانی به دیگر کشورها یک نماینده از انجمن حضور داشته باشد و همچنین از هیأت‌های تخصصی دیگر کشورها دعوت به‌عمل آورید. دکتر‌ هادی، مدیر طرح اعطای کمک‌های فنی و اعتباری به صنایع نیز در ادامه به کمک‌های فنی و اعتباری که در سرفصل‌های برنامه دولت پیش‌بینی شده اشاره کرد و گفت با تعاملاتی که با انجمن ماشین‌سازان و هیأت مدیره انجمن داشتیم به این نتیجه رسیدیم که منابع دولتی را با بانک‌ها تلفیق کنیم و از ماحصل این اتفاق تسهیلاتی را برای ماشین‌سازی کشور در نظر گرفته‌ایم. وی عنوان کرد که انجمن در اولین مرحله بانک پاسارگاد را به‌عنوان یکی از  بانک‌های عامل معرفی کرده و در پاسخ به این‌که تسهیلات به چه کسانی تعلق می‌گیرد گفت: هم به ماشین‌سازانی که می‌خواهند تغییری در خطوط خود ایجاد کنند یا خط تولید جدیدی راه‌اندازی کنند و هم به مشتریان ماشین‌سازها این تسهیلات تعلق می‌گیرد.  دکتر ‌هادی با بیان این‌که با این حرکت خریداران به سمت ماشین‌سازهای معتبر هدایت می‌شوند. گفت: رقم در نظر گرفته شده اعتبار حدود 100 میلیارد تومان و رقم تسهیلات 8 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.  مهندس نورایی صاحب نظر در بسته‌بندی مواد غذایی به تجارت صنایع غذایی و نیز روندتوسعه بسته‌بندی اشاره کرد و گفت : تا سال 2020 رشد سالانه  4 درصدی برای بسته‌بندی مواد غذایی متصور است. وی از توجه بیشتر دفتر مواد شیمیایی و سلولزی وزارت صنایع به بحث بسته‌بندی نسبت به دفتر ماشین‌سازی و تجهیزات گلایه کرد.  مهندس قهرمانی عضو هیأت مدیره انجمن به عناصر همگرایی و همدلی در انجمن اشاره کرد و از مهندس طریقت به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی تقدیر و تشکر کرد، همچنین از شادروان حاج آقا لطفعلی‌نژاد به‌عنوان یکی از اعضای پرتلاش و دوست داشتنی انجمن یادکرد.
مهندس بهشتی‌پور خطاب به اعضای انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی گفت: به‌دلیل اشباع بازار داخلی کم‌کم باید تکیه کمتری بر بازار داخلی داشته باشید و به سمت بازارهای منطقه و صادرات راهی شوید. دکتر ‌هادی برای جلوگیری از کپی‌سازی ماشین‌آلات صنایع غذایی به انجمن پیشنهاد داد: کارگروهی در انجمن تشکیل دهید تا نسخه اصلی ماشین‌آلات مورد تائید انجمن با تاریخ تولید ثبت شود و به این منظور می‌توانید با سازمان پژوهش‌ها نیز هماهنگ باشید.
مهندس نائلی در پایان به شرایط حساس و ورود به بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: ما خیلی وقت‌ها معاملات بین‌المللی را نمی‌شناسیم و باید آماده ورود به بازار جهانی شویم. ما همیشه نمی‌توانیم جلوی واردات ماشین‌آلات را بگیریم، باید بتوانیم اعتماد مشتری راجلب کنیم. ما تلاش زیادی کردیم تا انجمن به‌عنوان یک مرجع رسمی و کارشناسی درخصوص صادرات ماشین‌آلات نظر دهد اما تا‌کنون به نتیجه دلخواه نرسیده‌ایم، ولی دستورالعمل‌های اجرایی ساخت ماشین‌آلات را در قالب چند کتاب تدوین کرده‌ایم تا در اختیار اعضا قرار گیرد. در پایان از مهندس شاهرخ ظهیری به‌عنوان پدر صنعت غذای ایران و یکی از حامیان ماشین‌سازی صنایع غذایی قدردانی شد و لوح یادبودی به ایشان تقدیم شد. 
(شماره 54 مجله اقتصاد سبز)
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه