هدر

«اقتصاد سبز» بررسی می‌کند:

تاثیر نمایشگاه‌های« اگروفود» بر اقتصاد جهانی

شیما نصیری - اقتصاد سبز: کلمه «آگرو» (Agro) زمانی به صورت جدی مطرح شد که کشور اوکراین برای نخستین بار در پایتخت خود شهر کیو (Kiev) اقدام به برگزاری بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی در حوزه صنایع کشاورزی، ماشین‌آلات، مواد غذایی، دام زنده، مواد زراعی و سایر صنایع وابسته کرد.
شیما نصیری - اقتصاد سبز: کلمه «آگرو» (Agro) زمانی به صورت جدی مطرح شد که کشور اوکراین برای نخستین بار در پایتخت خود شهر کیو (Kiev) اقدام به برگزاری بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی در حوزه صنایع کشاورزی، ماشین‌آلات، مواد غذایی، دام زنده، مواد زراعی و سایر صنایع وابسته کرد.
 این نمایشگاه در سال 1988 میلادی در شهر کیو آغاز شد که به نوعی پایه‌گذاری رسمی و تخصصی برگزاری نمایشگاه‌های آگروفود در سراسر کشورهای دنیا بوده است. این در حالی است که نمایشگاه بین‌‌المللی آگروفود اوکراین که یکی از بزرگترین رویدادهای صنعتی در این کشور محسوب می‌شود، با برپایی در سال 2013 میلادی و حضور یک هزار و 427 شرکت‌کننده و 145 هزار بازدیدکننده تخصصی و حرفه‌ای به اوج خود رسید. نکته قابل توجه اینجاست که این نمایشگاه بین‌المللی در سال 2014 میلادی از 4 تا 7 ژوئن مصادف با 14 تا 17 خرداد ماه سال‌جاری برای بیست و ششمین سال متوالی برگزار خواهد شد. با گذشت زمان و رونق هر چه بهتر نمایشگاه‌های آگروفود در سراسر جهان و همچنین با توجه به وابستگی چرخه اقتصادی به صنایع مواد غذایی و کشاورزی جهان، اکثر کارشناسان به این نتیجه رسیدند که برای دستیابی مناسب‌تر به این امر مهم نیاز به توسعه نمایشگاه‌های بین‌المللی Agro Food بیشتر احساس خواهد شد. با رشد روزانه جمعیت جهان که هم‌اکنون فراتر از 7 میلیون نفر رفته است، طبیعی خواهد بود که امنیت مواد غذایی مورد توجه قرار گیرد و راهکارهایی به منظور برون‌رفت از مسیر تولیدات عظیم مواد غذایی شیمیایی ارایه 
داده شود. شبکه بین‌المللی تجارت آگروفود (IFTN) یکی از بزرگترین شبکه‌های فعال در این حوزه محسوب می‌شود که در خصوص برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی مواد غذایی، صنایع کشاورزی و ماشین‌آلات نقش‌آفرینی پررنگی کرده است و اهمیت برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را به منظور ایجاد امنیت جهانی مواد غذایی مهم‌تر از گذشته جلوه می‌کند. تمامی این عوامل سبب شد تا تاثیر برگزاری نمایشگاه‌های آگروفود در اقتصاد کشورهای میزبان و در نتیجه اقتصاد جهانی افزایش پیدا کند. در حال حاضر بیش از 77 درصد از کل کشورهای جهان با شبکه IFTN همکاری‌های مستقیم و غیرمستقیم داشته و با مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی و ماشین‌آلات توانسته‌اند در جهت پیشبرد اهداف توسعه اقتصادی گام‌های موثری را بردارند.
طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا سال 2030 میلادی حجم تقاضای مواد غذایی در جهان تا بیش از 50 درصد رشد می‌یابد که به منظور تامین این حجم از مواد غذایی نقش فعالان این حوزه به ویژه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان بسیار اساسی و مهم خواهد بود. 
از سال 1960 میلادی که حمل و نقل مواد غذایی در سراسر جهان رشد چشمگیری پیدا کرد و بازارهای نوظهور به منظور تامین نیازهای خود از سایر بازارهای کشورهای دنیا بهره‌مند شدند، نرخ بهره‌وری و همچنین تولید مواد غذایی سرعت یافت. بنابراین جای خالی گسترش تعاملات تجاری میان تولیدکنندگان بزرگ صنایع کشاورزی و مواد غذایی جهان بیشتر از گذشته احساس شد. حال می‌توان به این نکته اشاره کرد: با این اوصاف نمایشگاه‌های بین‌المللی آگرو، خود به یک تجارت صنعتی بزرگ تبدیل شده است که نباید از آن غافل ماند. هر یک از عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان مواد غذایی جهان برای دستیابی به بهترین گزینه‌های تولید و عرضه و همچنین چگونگی حضور در بازارهای نوظهور نیازمند شرکت در چنین رویداد تجاری صنایع مواد غذایی و کشاورزی در سطح بین‌الملل خواهند بود.
رشد تجارت جهانی مواد غذایی سریع‌تر از تولید آن 
طبق آمار منتشر شده از سوی شبکه جهانی IFTN در طول 30 سال اخیر میزان تجارت جهانی مواد غذایی دوبرابر شده، در حالی که حجم تولید مواد غذایی بین 30 تا 40 درصد رشد یافته است. از این رو می‌توان به این موضوع پی برد که مبادلات تجاری در حوزه تامین مواد غذایی و صنایع کشاورزی جهان ارزش قابل‌توجهی به دست آورده و به همین جهت نمی‌توان برای توسعه و تعالی صنعت کشاورزی هر کشور توسعه یافته به راحتی از کنار آن گذشت. در واقع زمانی ارزش و ارادات و صادرات مواد غذایی در جهان افزایش یافت که نه تنها تولید ناخالص داخلی هر کشور به رقم قابل قبولی رسیده بلکه گردش مالی مناسبی در بازارهای جهانی رخ داد. این امر سبب شده تا طی سال‌های اخیر در توسعه تجارت جهانی صنایع کشاورزی و مواد غذایی اقدامات گسترده‌ای صورت گیرد که از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین آنها می‌توان به نمایشگاه‌های بین‌المللی آگروفود  اشاره کرد. 
بنابراین می‌توان گفت بیش از 30 درصد کشورهای جهان بخش اعظم گردش مالی مثبت و اقتصاد فعال خود را مدیون تجارت جهانی در حوزه کشاورزی و مواد غذایی می‌دانند. از این رو برگزاری و شرکت در چنین نمایشگاه‌های تجاری بزرگ را ارزشمند و در اولویت برنامه‌های اجرایی خود قرار داده‌اند.
مدیریت سیستماتیک زیست‌محیطی در پس نمایشگاه آگروفود
دپارتمان مدیریت سیستم‌های زیست‌محیطی و مواد غذایی (DiGeSA) از دیگر نهادهای فعال در حوزه توسعه صنایع کشاورزی و مواد غذایی در راستای حفظ محیط زیست است، که فعالیت خود را از سال 2010 میلادی به طور رسمی آغاز کرده است. طبق گزارش‌های اعلام شده از سوی این دپارتمان می‌توان گفت کنترل تولید و عرضه مواد غذایی در سطح جهان نقش به‌سزایی را در مدیریت شرایط زیست‌محیطی ایفا می‌کند و برای کسب این هدف مهم، آموزش و اطلاع‌رسانی به فعالان به ویژه تولیدکنندگان این حوزه لازم و ضروری خواهد بود. بنابراین نمایشگاه‌های بین‌المللی آگروفود یکی از مناسب‌ترین بسترهای توسعه مدیریت سیستماتیک محیط‌زیست محسوب می‌شود که در گسترش امنیت و تامین سلامت مصرف‌کننده بسیار موثر خواهد بود. از این رو در کنار برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی آگروفود می‌توان به یک تخصص و علم محسوس در زمینه مدیریت سیستماتیک زیست‌محیطی دست‌یافت که البته باید مورد توجه و ارزش‌گذاری مسوولان مربوطه قرار گیرد. 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه