هدر

«اقتصاد سبز» بررسی می‌کند:

تایلند به بازار برنج باز می‌گردد

سازمان فائو اعلام کرد بعد از پایان یافتن تنش‌های تایلند در عرصه تغییری سیاست‌های تولیدی و تجارتی برنج این کشور دوباره به بازار بازگشته است.
سازمان فائو اعلام کرد بعد از پایان یافتن تنش‌های تایلند در عرصه تغییری سیاست‌های تولیدی و تجارتی برنج این کشور دوباره به بازار بازگشته است.
 پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری تولید تایلند بالغ بر 7/8 میلیون تن برنج به بازار‌های مصرف دنیا صادر کند و در صورت تحقق این پیش‌بینی به عنوان دومین تولید کننده و صادر کننده بزرگ شکر در دنیا شناخته خواهد شد. هم اکنون هند بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است و سالانه 5/9 میلیون تن شکر به بازار مصرف دنیا صادر می‌کند. پیش از این تایلند اولین صادر کننده برنج در دنیا بود، ولی در سال 2012 میلادی که دولت اقدام به خرید برنج با قیمتی بالاتر ازقیمت بازار کرد تمایل برای صادرات در این کشور کمتر شد. حال تایلند با انبوهی از ذخایر برنج و حجم بالایی بدهی خارجی روبه‌رو است که تنها به دلیل کمبود درآمد صادرات برنج با آن روبه‌رو شده است. از طرف دیگر تنش‌های سیاسی در تایلند هم بر مشکلاتش دامن زده است و تمامی سیاست‌های تولیدی و تجاری این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
فائو پیش‌بینی کرده است در سال جاری میلادی کشت و تولید برنج در تایلند 2 درصد کمتر از سال قبل باشد که دلیل این مساله تنزل قیمت برنج و کاهش تمایل برای سرمایه گذاری در این عرصه است. تولید در بازار برنج دنیا هم در سال جاری میلادی کاهش 5/0 درصدی خواهد داشت.
قیمت جهانی برنج
فائو در این گزارش تاکید کرد شاخص قیمت برنج در دنیا در اوریل سال 2014 میلادی با یک درصد کاهش به 236 واحد می‌رسد، این در حالیست که در مارس سال جاری برابر با 238 واحد بوده است. دلیل این تغییر در شاخص قیمت برنج را می‌توان تنزل قیمت برنج تولید شده در 2 کشور هند و ژاپن دانست. شاخص قیمت برنج باکیفیت کشور هند در ماه اوریل با 2/1 درصد کاهش به 204 واحد رسید در حالی که در مارس این شاخص برابر با 207 واحد بود و شاخص قیمت برنج تولید شده در کشور ژاپن در این ماه با یک درصد کاهش به 268 واحد تنزل پیدا کرد. اما قیمت برنج آروماتیک در ماه اوریل بدون هیچ تغییری نسبت به ماه قبل از آن در سطح 264 واحد  باقی ماند. 
در فاصله ماه‌های ژانویه تا اوریل سال 2014 میلادی شاخص قیمت برنج سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی برابر با 235 واحد بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن یک درصد کاهش داشته است. دلیل این مساله هم کاهش صادرات برنج تایلند اعلام شده است. طی این دوره شاخص قیمت برنج تولید هند 2/8 درصد و شاخص قیمت برنج آروماتیک 2/17درصد تنزل داشته است.
فائو در گزارش خود اعلام کرد در 4 ماه نخست سال 2014 میلادی صادرات برنج تایند نسبت به سال قبل 12 درصد کاهش داشت. در 4 ماه نخست امسال صادرات قیمت برنج صادراتی A1 تایلند نسبت به سال قبل 44 درصد کاهش داشت در حالی که قیمت برنج خرد شده صادراتی از این کشور با کاهش 26 درصدی همراه بود. صادرات برنج خرد شده 5 درصد از کل صادرات برنج تایلند را به خود اختصاص می‌دهد. 
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه