هدر

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه اعضای کانون عالی موسسه ملی مشاوره کسب و کار و کارآفرینی:

استاندارد کارآفرینی تدوین می‌شود

با تعریف شاخص‌ها و استانداردهای لازم توسط موسسه ملی مشاوره کسب و کار و کارآفرینی، استاندارد کارآفرینی تهیه و به کارآفرینان اهدا خواهد شد تا با نصب این آرم ویژگی‌های آن مجموعه به مخاطبان معرفی شود.
با تعریف شاخص‌ها و استانداردهای لازم توسط موسسه ملی مشاوره کسب و کار و کارآفرینی، استاندارد کارآفرینی تهیه و به کارآفرینان اهدا خواهد شد تا با نصب این آرم ویژگی‌های آن مجموعه به مخاطبان معرفی شود.
به گزارش خبرنگار ما دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نخستین جلسه اعضای کانون عالی موسسه ملی مشاوره و کسب و کار و کارآفرینی ایران (ممکن) ضمن بیان این خبر افزود: در موسسه ملی مشاوره کسب و کار و کارآفرینی در نظر است تا هرم منزلت اجتماعی کارآفرینی ایجاد شود و کارآفرینان سراسر کشور براساس استانداردهایی شناسایی شده و کانونی از معتبرترین کارآفرینان کشور تشکیل شود تا افرادی که دارای شاخص‌های لازم هستند عضو کانون شده و دیگران هم درصدد تلاش برای تصاحب این شرایط برای ورود به کانون شوند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه این موسسه هیچ فعالیت اقتصادی نخواهد داشت و تنها اقدام به ارایه مشاوره‌های لازم خواهد کرد، افزود: در کشور کارآفرینان شایسته‌ای فعالیت دارند که اگر حمایت‌های جدی از آنها صورت پذیرد، نه‌تنها مشکلات داخلی، بلکه توان مرتفع ساختن مشکلات منطقه با همت کارآفرینان ایرانی وجود خواهد داشت.
رضایی با تاکید بر اینکه این موسسه مستقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کند و نقش وی تنها در راستای حمایت از کارآفرینان است، متذکر شد: ایجاد موسسات کارآفرینی بسیار مفید است، چراکه کارآفرینان کشور بدون مشاوره نمی‌توانند حرف‌هایشان را به گوش مسوولان برسانند و اینگونه موسسه‌ها نقش موثری در توانمندسازی کارآفرینان کشور ایفا خواهد کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به اینکه این موسسه ثبت شده است می‌تواند حتی به عنوان عضوی از اتاق بازرگانی فعالیت کند و از آنجایی که اتاق بازرگانی ماهیت شرکتی ندارد، نباید در مقابل سایر موسسه‌ها احساس رقابت کند.
وی با تاکید مجدد بر ماهیت مشاوره‌ای این موسسه تصریح کرد: ارایه مشاوره به مسوولان کشور، کارآفرینان و مشاوره‌های فنی ازجمله وظایف این موسسه تعریف شده است، چراکه هیچ‌گاه نباید مسوولان در دولت، مجلس و دیگر متولیان مرتبط با کارآفرینان، خود را بی‌نیاز از نظرات مخاطبان خود بدانند و باید حتی در تصویب قوانین از نقطه نظرات آنها استفاده شود و از این رو یکی از اقدام‌های اصلی این موسسه ارایه مشاوره در امور کارآفرینی به تصمیم‌گیران کشور است.
وی بررسی 5 سال آینده اقتصاد و پیش‌بینی آینده اقتصاد دنیا برای جلوگیری از تبعات توفان‌های اقتصادی برای کارآفرینان ایرانی را وظیفه دیگر موسسه برشمرد و خاطرنشان ساخت: این موسسه باید بتواند آینده بازارهای منطقه و دنیا را پیش‌بینی و به کارآفرینان اعلام کند تا کارآفرینان با برنامه‌ریزی و توانمندی بیشتری با بحران‌های اقتصادی مواجه شوند و به واقع این موسسه می‌تواند مشاوره‌های راهبردی در رابطه با محیط کسب و کار آینده کشور و منطقه ارایه دهد.
رضایی اضافه کرد: کارآفرینان ما افراد بسیار شایسته‌ای هستند و در صورتی که دچار مشکلی شوند، هیچ کمکی متوجه آنها نخواهد بود و از این رو موسسه ملی مشاوره کسب و کار و کارآفرینی تشکیل شده که در بحران‌ها به یاری کارآفرینان بشتابد و حتی دست یاری به سوی کارآفرینانی که دارای اهلیت بوده و در زندان هستند دراز کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه کارآفرینان امروز فرماندهان اقتصادی ما هستند، تاکید کرد:‌ عیب‌یابی و اصلاح فرآیندهای تولید در کسب و کار ازجمله رئوس برنامه‌های این موسسه است تا پس از شناسایی، راندمان تولید را ارتقا یابد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان اینکه امروز معلوم نیست جایگاه یک کارآفرین در اقتدار ملی کجاست، گفت: وقتی در کشور ما کارآفرینی که 5 تا 6 هزار نفر اشتغالزایی داشته است منزلتی کمتر از یک کاپیتان تیم فوتبال دارد، بدیهی است که این منزلت اجتماعی و اقتصادی نیاز به بازنگری دارد و این موسسه در این راستا گام خواهد برداشت.
 
بانک، بیمه  و دانشگاه کارآفرینان تاسیس خواهد شد
ایجاد بانک، بیمه و دانشگاه کارآفرینان جزو اهداف اصلی کانون عالی کارآفرینان (ممکن) است و با توجه به مشکلات متعدد بانکی باید کارآفرینان صنعتی یک بانک خصوصی تاسیس کنند.
گودرز کریمی، مدیرعامل موسسه ملی مشاوره کسب و کار و کارآفرینی در نخستین جلسه اعضای کانون عالی این موسسه ملی ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: بانک‌ها برنامه‌ای برای تامین سرمایه در گردش تولید ندارند و تولیدکنندگان میان زمین و هوا گرفتار شده‌اند.
وی یادآور شد: در سال‌های گذشته 18 هزار میلیارد تومان به بنگاه‌های زودبازده و اقتصادی تزریق شد، اما به دلیل حمایت نکردن بانک‌ها در راستای تامین سرمایه در گردش، امروز کوهی از آهن‌آلات در شهرک‌های صنعتی انباشته شده است.
کریمی با تاکید بر اینکه موسسه ملی مشاوره و کسب و کار و کارآفرینی (ممکن) در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاسیس شده، خاطر نشان ساخت: این موسسه با هدف حمایت و توسعه کارآفرینی و کسب و کار، حفظ اشتغال موجود، افزایش رقابت‌پذیری سالم در تولید و توسعه بازار توانمند در عرصه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های نخبگان و کارآفرینان ارشد کشور جهت شناسایی، ارزیابی و حمایت از استعدادها فعالیت خواهد کرد.
 
محورهای سه‌گانه عضویت در کانون عالی کارآفرینان
کانون عالی کارآفرینان مانعی برای هیچ صنعت و واحد تولیدی نیست، بلکه در امتداد آنها و در نقش کمک‌کننده ایفای نقش خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار ما بهروز فروتن در نخستین جلسه اعضای کانون عالی موسسه ملی مشاوره و کسب و کار و کارآفرینی ایران (ممکن) به عنوان دبیر کانون ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بی‌تردید آغاز هر راه بی‌مشکل نیست و هیچ‌گاه مهم نخواهد بود، افراد با چه اندیشه‌ای وارد این مجموعه شوند، مهم این است که اعضا با اندیشه بهتر برای سازندگی ایران خارج شوند. 
وی گفت: تلاشگران عاشق وطن باید در هر فعالیتی که برای احیای صنعت سالم انجام می‌شود حاضر باشند.
دبیر کانون عالی کارآفرینان موسسه ملی مشاوره و کسب و کار و کارآفرینی 3 محور اساسی عضویت افراد در این کانون را تشریح کرد و گفت: هیچ کدام از اعضای حاضر در این تشکل نباید مسایل شخصی و فردی را مطرح کنند، آنها باید ریشه در جامعه و تولید داشته باشند و دلشان برای جامعه و هویت ملی بتپد.
 
پیوند چند جریان برای اشتغال
طائی، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از دیگر سخنرانان این جلسه بود و گفت: عدد 2235 عددی است که همگی ما باید آن را خوب به خاطر بسپاریم، یعنی اینکه در حال حاضر 22 میلیون شاغل داریم که این رقم در سال 1400 باید به 35 میلیون نفر برسد. کارگزاران اقتصادی نقش بسیار مهمی در بازار کار دارند. برای اینکه یک بازار کار پویا و فعال داشته باشیم باید بدانیم که اشتغال حاصل پیوند خوردن چندین جریان مثل دانش، تخصص، دانایی، فضای مساعد سرمایه‌گذاری، فرهنگ مناسب و نظام اداری آسان و کارآمد است.
 
تشکیل کار گروه‌های بررسی بیماری اقتصادی
صلاحی نیز با تاکید بر اینکه در زمان‌های گذشته یک طبیب تمامی کارهای مربوط به مداوای یک بیمار را انجام می‌داد، تصریح کرد: امروز ما حتی فوق تخصص قرنیه چشم را هم در کشور داریم. ایرادی ندارد ما چندین کارگروه برای بیماری اقتصادی در کشورمان داشته باشیم، اما مهم‌ترین مساله این است که این کارگروه‌ها تا چه حد برای حل مشکلات صنعت کشور مفید بوده‌اند. اعتقاد دارم این کارگروه به دلیل اینکه با پشتوانه و بینش اقتصادی شخص آقای رضایی شکل گرفته است بسیار موفق خواهد بود.
 
روحیه صنعتی نداریم
در ادامه این مراسم امیرحسین شقاقی، مدیرعامل مجتمع کارخانجات صنعتی شیرین نوین ضمن انتقاد از  وضعیت فعلی صنعت گفت: اگر ضربه خوردیم به دلیل این است که در کشور روحیه صنعتی نداریم. در کشور 750 شهرک صنعتی با 750 هزار واحد صنعتی وجود دارد، ولی شاید از این میان 10 نفر هم صنعتگر وجود ندارد. متاسفانه اگر امروز بخواهیم کارگر استخدام کنیم یک نفر هم متقاضی نمی‌شود، ولی هزاران نفر لیسانسه برای یک شغل متقاضی می‌شوند. مشکل اینجاست که دانشگاه‌های کشور سالانه هزار نفر خروجی دارند که تمامی آنها متقاضی بازار کار و پشت میز نشستن هستند. داشتن یکصد نفر لیسانسه مشکل اشتغال از صنعت را حل نمی‌کند. همه کارفرمایان از کارگر جماعت فرار می‌کنند چون قانون کار در ایران بسیار مشکل است. تقاضا دارم اشتغال را با صنعت یکی نکنیم.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه