هدر

دبیر انجمن ماشین‌سازان پخت نان در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز»:

وزیر وقت بازرگانی باید جوابگوی مردم باشد

مریم حقگو:«6 دوره گذشته برگزاری نمایشگاه نان مورد تایید فعالان این صنعت نیست. مشکل ما این است که هنوز نتوانسته‌ایم با مجری برگزاری نمایشگاه تعامل سازنده‌ای داشته باشیم نه اینکه مشکل داشته باشیم، نه، بلکه نحوه ارایه خواسته‌های ما به وی با غرض‌ورزی عده‌ای دوستان همراه بود... » 
مریم حقگو:«6 دوره گذشته برگزاری نمایشگاه نان مورد تایید فعالان این صنعت نیست. مشکل ما این است که هنوز نتوانسته‌ایم با مجری برگزاری نمایشگاه تعامل سازنده‌ای داشته باشیم نه اینکه مشکل داشته باشیم، نه، بلکه نحوه ارایه خواسته‌های ما به وی با غرض‌ورزی عده‌ای دوستان همراه بود... » 
آنچه خواندید فرازهایی از صحبت‌های محمود مرشدی، دبیر انجمن ماشین‌سازان پخت نان بود که با کوله‌باری از تجربه اعتقاد دارد سال 93 در اصل دومین سال برپایی نمایشگاه نان است و 6 سال گذشته فقط نمایشگاهی برای عرضه ماشین‌آلات خارجی بوده است. با هم ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانیم:
نظر جنابعالی در رابطه با برگزاری هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نان چیست؟
نان به دلیل اینکه قوت غالب مردم است باید به آن اهمیت دوچندانی داده شود. به نظر من نباید به نمایشگاه نان به چشم یک نمایشگاه 8 ساله نگاه کرد، بلکه باید آن را نمایشگاهی نوپا قلمداد کرد که فقط 2 سال از تاریخ برگزاری آن می‌گذرد، چراکه 6 سال نمایشگاه در چنبره حضور ماشین‌سازان خارجی گرفتار بود و قدرت نفس کشیدن داخلی‌ها در این نمایشگاه عملا سلب شده بود.
چرا؟
به دلیل اینکه مسوولان برگزاری و سازمان توسعه تجارت تصور می‌کنند نمایشگاه بین‌المللی به نمایشگاهی گفته می‌شود که درصد حضور شرکت های خارجی از ایرانی بیشتر باشد، درصورتیکه این تصور اشتباه است. نمایشگاه بین‌المللی باید حداقل در روز 2 هیات تجاری بازدیدکننده از سایر کشورها داشته باشد تا برای آن واحدهای تولیدی داخلی حضور در نمایشگاه مقرون به صرفه باشد. من بارها اشاره کرده‌ام که کشورهای آفریقایی و CIS به محصولات و فناوری‌های ماشین‌سازان ایرانی در زمینه تولید نان نیازمند هستند اما متاسفانه در این 8 سال حتی یک نفر از سفارت کشورهای آفریقایی هم از این نمایشگاه بازدید نکردند. حضور تجار عراقی در صورتیکه خود شرکت‌ها در این کشور نمایندگی دارند توجیهی ندارد. ما برای این منظور در نمایشگاه نان شرکت می‌کنیم که بتوانیم توانمندی‌ها و دستاوردهای خود را به معرض دید دیگر کشورهای در حال توسعه که امکان حضور در آن کشورها نیست بگذاریم. اعتقاد بنده این است که اگر می‌گوییم هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نان شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود باید صفر تا صد صنعت نان در آن دیده شود. بعد از گذشت 8 سال این نمایشگاه باید راه خودش را پیدا کرده و به درآمدزایی رسیده باشد. نمایشگاه‌های بین‌المللی آیینه تمام‌نمای قدرت و عظمت یک صنعت در بعد بین‌المللی هستند و باید تشکل‌های مرتبط سعی  وتلاش خود را جهت برگزاری یک نمایشگاه در حد و اندازه کشورمان داشته باشیم. 
مشکل اصلی اینجاست که صنعت نان کشور از یک حکم واحد و یا یک ارگان حرف‌شنوی و فرمانبرداری نمی‌کند. تعداد اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در صنعت نان کشور چندصدایی را در این صنعت رواج داده است. در این رابطه چه نظری دارید؟
بله، درست است این را قبول دارم هرچند در صنعت نان ایران صدای واحدی وجود ندارد که فصل‌الخطاب باشد و از آن پیروی کنند و همین امر باعث شده تا صنعت نان ایران به سمت مسایل حاشیه‌ای سوق پید%:.7-!کرده و از اصل موضوع که همان کیفیت است باز بماند. البته خوشبختانه در صنعت ماشین‌سازی با این مشکل به این شکل مواجه نیستیم، ولی باید بپذیریم صنعت نان ایران قدم به بیراهه‌ای گذاشته است که برگشت از آن هرچه زمان بگذرد سخت‌تر می شود که نمونه بارز آن را بر سر برگزاری نمایشگاه نان شاهد هستیم باید تفکرمان را در برگزاری نمایشگاه به سمتی ببریم که صنعت نان با تکیه بر صنایع داخلی تولید داشته باشد، چراکه تا زمانی که ماشین‌سازان داخلی تمام توان خود را برای ساخت نوآوری در صنعت نان به کار می‌برند باید کارخانه‌ای در شمال کشور با حداقل 15 میلیارد سرمایه‌گذاری با ماشین‌آلات اروپایی در حال خاک خوردن باشد و از تولید یک نان ساده هم عاجز باشد. اینکه اشاره می‌کنم نمایشگاه نان از نظر دست‌اندرکاران بخش نمایشگاه 2 ساله است به این علت است که 6 دوره آن اصلا با ملاک و معیارهای صنعت نان هماهنگ نبوده است و هنوز هم صنعت نان کشور از ترکش‌های آن مصون نیست. این خواسته کلیه ماشین‌سازان داخلی است که وزیر وقت بازرگانی، مجری طرح نان صنعتی و همه دست‌اندرکاران ارایه تسهیلات به واحدهای نان صنعتی به آحاد مردم جامعه جوابگو باشند که بودجه 500 میلیون یورویی که برای تجهیز کارخانجات نان صنعتی و راه‌اندازی آنها به تصویب رسید به کجا رفت و به چه مصارفی رسید؟ چرا هنوز هم مردم ایران از حق داشتن نان سالم و ماکول محروم هستند؟ چرا میلیاردها دلار سرمایه کشور در شهرک‌های صنعتی در حال خاک خوردن است؟ چرا سرانه مصرف نان صنعتی 8 سال است که از 3 درصد تجاوز نکرده است؟ چرا مردم قدم قهقرایی نسبت به مصرف نان‌های صنعتی برداشتند؟ این موارد و صدها سوال دیگر چندین سال است که بی جواب مانده و مرجعی هم زیر بار پاسخگویی آن نمی‌رود و البته باید اشاره کنم که درصدی از آن 500 میلیون یورو باقی مانده است که باید به ماشین‌سازان داخلی ارایه شود که این مساله را هم نیز کتمان می‌کنند. به هرحال باید به صنعت نان و نمایشگاه آن بیش از پیش بها داده شود چراکه ما60درصد کالری روزانه خود را از آن نان به دست می‌آوریم پس باید نان مصرفی از هر جهت سالم و کامل باشد. باید نانوا آموزش و شیوه‌های صحیح پخت نان را ببیند و یا مردم از نزدیک با پروسه تولید نان صنعتی آشنا شود یا مصرف خمیرمایه جایگزین جوش شیرین شود و واحدهای متخلف که از جوش شیرین استفاده می‌کنند به اشد مجازات محکوم شوند تمامی این موارد فقط و فقط در حاشیه نمایشگاه نان رخ خواهد داد، چراکه بهترین و بزرگترین رخداد صنعت نان کشور است که اهالی صنعت نان را زیر یک سقف جمع خواهد کرد.
 این موارد شدنی نیست چراکه 8 سال است نمایشگاه نان از 2 سالن بیشتر تجاوز نکرده و حتی هیچ همایشی هم در خلال 4 روز برگزاری مشاهده نمی‌شود و البته اگر توان مالی مجری نمایشگاه کفاف می‌داد برگزاری ضیافت شام با حضور مستشاران بازرگانی سفارتخانه‌های هدف بسیار به این صنعت کمک می‌کرد اما این ممکن نیست چون نمایشگاه و روند برگزاری عملا نشان داده است که در شان حضور آنها نیست!
 این پیشنهاد بسیار خوب و منطقی است که ما تمامی بزرگان این صنعت را در بعد بین‌المللی تحت عنوان یک ضیافت شام دور یک میز جمع کنیم و در آنجا قدرت نمایی از توانمندی‌ها و نوآوری‌های خودمان در صنعت نان و ماشین‌آلات آن را داشته باشیم. باید به گونه‌ای رفتار کنیم تا بازار آفریقا و حوزه خلیج فارس از ماشین‌آلات ایرانی اشباع شده باشند. البته این امر منوط به این است که تمامی اهالی صنعت نان یکدل و همصدا باشند. 
نظر شما در مورد اینکه نمایشگاه هر 3 سال یکبار برگزار شود چیست؟
قطعا باید به این سمت برویم، چراکه در طول یکسال نوآوری خاصی در عرصه ماشین‌سازی و تولید نان نمی‌توان داشت چون بوروکراسی‌های اداری و مشکلات تولید در ایران بسیار زیاد است و وقتی برای نوآوری در بازه زمانی یکساله برای تولیدکنندگان نمی‌ماند. باید فرصت داشته باشیم تا با دست پر در نمایشگاه حضور داشته و حرفی برای گفتن داشته باشیم.
جناب مرشدی وقتی نمایشگاه نان برای هشتمین سال پیاپی برگزار می‌شود چه خوب و چه بد باید همه به تخصص مجری برگزار کننده احترام گذاشته و در راستای هر چه بهتر برگزاری آن به او کمک کنند اما در عمل 6 ماه مانده به برگزاری نمایشگاه به شرطه‌ها و شروطه‌ها، مجوز به نام مجری صادر می‌شود و در یک بازه زمانی 6 ماهه نمی‌توان توقع زیادی از آن داشت و در آخر هم عنوان می‌شود که نمایشگاه نان اطلاع رسانی درخور توجهی نداشته است!
البته به دلیل تخصصی بودن نمایشگاه تشکل‌های مرتبط متقاضی برگزاری نمایشگاه هستند‌ و اگر تشکل‌ها وارد بحث برگزاری شدند و به عملکرد شخص آقای معین ایراداتی وارد شد فقط به دلیل عدم هدفمند کردن نمایشگاه در بلندمدت در جهت رشد و توسعه صنایع داخلی بوده است.
صنعت زمانی درگیر بحث برگزاری نمایشگاه شد که لرزش پایه‌های صنعت داخلی را حس کرد به‌حمداله این ضعف برطرف شده است. ما مشکلی با مجری نداریم ما خواهان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنعت نان به معنای واقعی هستیم، یعنی بازدیدکننده خارجی نه مشارکت‌کننده خارجی. من پیشنهاد می‌کنم 5 حلقه و تشکل اصلی درگیر با صنعت نان باتوجه به افزایش کیفیت نمایشگاه در تمامی زمینه‌ها می‌تواند همکاری متداومی با مجری نمایشگاه داشته باشد. مشکل ما این است که هنوز نتوانسته‌ایم با مجری برگزاری تعامل سازنده‌ای داشته باشیم نه اینکه مشکل داشته باشیم نه، بلکه نحوه ارایه خواسته‌های ما به وی با غرض‌ورزی عده‌ای دوستان همراه بود که به هر حال تا حدودی جبران شده است. باید نمایشگاه هدفمند برگزارشود.
تخصصی بودن نمایشگاه نان هم یکی دیگر از ایرادات آن است وقتی نمایشگاه نان همزمان با نمایشگاه کودک و اسباب‌بازی برگزار می‌شود قاعدتا یک نوزاد 6 ماهه هیچ درکی از ماشین‌آلات پخت نان نخواهد داشت؟
بله درست است، البته امسال دیگر همزمان نیست ولی باز هم تایید می‌کنم که از نظر ما این نمایشگاه دوم ibex است که برگزار می‌شود و تا چند سال آینده به جایگاهی خواهد رسید که اگر در حد ایبا نباشد کمتر از آن هم نخواهد بود. تخصصی بودن و بازدیدکنندگان نمایشگاه را هم باید مد نظر قرار دهیم. به نکته حایز اهمیتی اشاره شد و قطعا سعی خواهیم کرد موسسات آموزشی و دانشگاه‌های مرتبط با صنایع غذایی را درگیر این صنعت و بازدید از نمایشگاه کنیم.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه