هدر

«اقتصاد سبز» گزارش می‌دهد:

بـازار مک‌دونالد از‌سـکه افتـاد

مونا مشهدی رجبی /سرویس بین‌الملل: افت سودآوری و فروش رستوران‌های مک‌دونالد در ماه‌های اخیر یکی از مهم‌ترین اخبار دنیای غذا بود. شرکت مک‌دونالد از قدیمی‌ترین و سودآورترین برندهای دنیا است ولی در گزارش ماه اکتبر اعلام کرد فروش محصولاتش در بازار جهانی 3/3 درصد کاهش داشته است.
مونا مشهدی رجبی /سرویس بین‌الملل: افت سودآوری و فروش رستوران‌های مک‌دونالد در ماه‌های اخیر یکی از مهم‌ترین اخبار دنیای غذا بود. شرکت مک‌دونالد از قدیمی‌ترین و سودآورترین برندهای دنیا است ولی در گزارش ماه اکتبر اعلام کرد فروش محصولاتش در بازار جهانی 3/3 درصد کاهش داشته است.
البته این خبر تنها مربوط به کشور امریکا نمی‌شود بلکه فروش محصولات این برند در تمامی دنیا روند نزولی داشت. آمار نشان می‌دهد در یک سال منتهی به اکتبر 2014 میلادی فروش مک‌دونالد در کشور چین 23 درصد کم شد و دلیل این مساله را می‌توان قرار دادن دوربین‌هایی در آشپزخانه رستوران مک‌دونالد در شانگهای دانست. در جریان این اتفاق شماری از کارگران رستوران مک‌دونالد اعلام کردند که از گوشت‌های فاسد و نامناسب برای تولید همبرگرهای معروف مک‌دونالد استفاده می‌کنند و این خبررسانی آسیب زیادی به بازار مک‌دونالد در کشور چین زد. البته این مساله تنها مخصوص شرکت مک‌دونالد نبود بلکه رستوران‌های «کی‌اف‌سی» هم در همین سال با اعتراض زیادی در مورد کیفیت مواد غذایی تولیدی مواجه شدند. همبرگرها و غذاهای تولیدی این 2 برند مطرح غذایی در کشور چین این شبهه را ایجاد کرد که آیا این وضعیت در تمامی کشورهای دنیا وجود دارد یا تنها کشورهای آسیایی با این معضل روبه‌رو هستند؟
به هرحال بعد از انتشار این اخبار بود که فروش غذاهای مک‌دونالد در اروپا 4 درصد کاهش یافت اما تحلیل‌گران اقتصادی اعلام کردند دلیل این مساله بحران‌های ایجاد شده در کشور اوکراین بوده است. البته افزایش حس مقابله با غرب در کشور روسیه هم سبب شد تا استقبال از غذاهای این شرکت در روسیه هم تنزل یابد و به دنبال آن فروش مک‌دونالد در اروپا هم سیر کاهشی داشته باشد. در نتیجه این مقابله با هدف سیاسی در روسیه ، 200 رستوران از مجموع 450 رستوران مک‌دونالد فعال در کشور روسیه مورد ارزیابی و بازرسی قرار گرفتند و 10 رستوران به طور کامل تعطیل شدند. ولی ریشه اصلی بحران در مصرف‌کنندگان امریکایی است. هم اکنون 40 درصد از کل رستوران‌های مک‌دونالد دنیا در کشور امریکا است و طی 60 سالی که از آغاز به کار این برند در دنیا می‌گذرد همواره مردم امریکا برای خرید بیگ مک و سیب زمینی‌های سرخ شده این برند تلاش می‌کنند. 
مطالعات نشان می‌دهد طی دوازده ماه گذشته فروش شرکت مک‌دونالد درامریکا روند کاهشی داشته است و در فصل سوم سال 2014 میلادی که آخرین فصل سال مالی 2013-2014 فروش این برند در خاک امریکا با روند کاهشی همراه بوده است. مطالعات نشان میدهد از سال 2011 میلادی تا کنون تعداد افراد 19 تا 21 ساله‌ای که حداقل یک بار در ماه از غذاهای مک‌دونالد استفاده می‌کردند 13 درصد کاهش یافته است و تعداد افراد 22 تا 37 ساله‌ای که حداقل یک بار در ماه از غذاهای مک‌دونالد استفاده می‌کنند تغییری نکرده است. دلیل این مساله را می‌توان در کاهش کیفیت همبرگرهای تولیدی این برند جستجو کرد. مطالعات نشان می‌دهد طعم غذاهای این برند و کیفیت پخت و عرضه آنها در سال‌های اخیر تنزل یافته است و به همین دلیل بخش بزرگی از بازار را به رقبای فعال در عرصه تولید غذا در کشور واگذار کرده است. هم‌اکنون بزرگ‌ترین رقیب برند مک‌دونالد در امریکا برند chipotle Mexican grill است که یک روز قبل از ارایه گزارش مالی توسط مک‌دونالد خبر از رشد 20 درصدی فروش خود داد. از طرف دیگر از میان 32 هزار نفری که مورد مطالعه قرار گرفتند بیش از 70 درصد اعلام کردند به جای خوردن همبرگر‌های مک‌دونالد ترجیح می‌دهند همبرگرهای five guys، smashburger یا Fuddruckers بخورند، زیرا کیفیت غذاهای این 3 برند بسیار بهتر از مک‌دونالد است.
برطبق گزارش‌های ارایه شده غذاهای تولیدی مک‌دونالد از نظر ضرر برای سلامت در صدر فهرست غذاهای امریکایی قرار دارد و حتی دیگر برندهای تولید کننده غذاهای سریع هم از این نظر فاصله زیادی با این برند شصت ساله امریکایی دارند.از طرف دیگر گفته می‌شود این برند سرعت عمل کمتری نسبت به دیگر برندها هم دارد. در سال‌های گذشته بسیاری از مصرف کنندگان از برند مک‌دونالد شکایت کردند که دیگر سرعت عمل کافی در عرضه خدمات به مشتریان را ندارد و به همین دلیل هم استقبال از این برند کمتر شده است. از طرف دیگر این برند از سال 2008 میلادی تا کنون قیمت محصولاتش را 5/4 درصد افزایش داده است و این مساله سبب شد تا اعتراض زیادی در امریکا ایجاد شود اگرچه در همین بازه زمانی قیمت غذاهای تولیدی دیگر شرکت‌های تولید کننده غذا‌های سریع در امریکا 5/19درصد رشد کرد ولی به دلیل کیفیت بالای مواد غذایی مورد استفاده در این برندها و سرعت عمل در خدمات دهی در این برندها سبب شده است تا همچنان مشتریان خود را داشته باشند.
ارزش برند مک‌دونالد در دنیا برابر با 85 هزار و 706 دلار امریکا است و سود اجرایی آن برابر با 8 هزار و 764 دلار امریکا است. هم اکنون 35 هزار و 429 رستوران مک‌دونالد در دنیا فعالیت می‌کنند که 40 درصد از آنها یعنی حدود 14 هزار و 267 رستوران در امریکا هستند. در سال گذشته میلادی درآمد برند مک‌دونالد در امریکا برابر با 85/8 میلیارد دلار بوده است و این برند هر ساله 43/1 میلیارد دلار هزینه تبلیغات در سراسر امریکا می‌کند. نماینده شرکت مک‌دونالد تاکید کرده است که تبلیغات تاثیر زیادی در افزایش تقاضا برای محصولات ما دارد زیرا باعث می‌شود تا استقبال از محصولات ما در دنیا بیشتر و بیشتر شود.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه