هدر

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز»:

آب، برق و گاز بنا‌‌های غیر قانونی در اراضی کشاورزی اعطا نمی‌شود

رضا شفایی: ریاست سازمان جهاد کشاورزی مازندران بعد از مدتها به دست کسی سپرده شده که با نگاه علمی از تجربه خود و همکاران بهره می برد تا مازندران را به جایگاههای بالا در عرصه کشاورزی و تولید در عرصه داخلی و صادراتی برساند.
رضا شفایی: ریاست سازمان جهاد کشاورزی مازندران بعد از مدتها به دست کسی سپرده شده که با نگاه علمی از تجربه خود و همکاران بهره می برد تا مازندران را به جایگاههای بالا در عرصه کشاورزی و تولید در عرصه داخلی و صادراتی برساند.
مهندس دلاور حیدرپور درظهری پاییزی در دفتر خوددر نشستی اختصاصی و تخصصی میزبان خبرنگاران اقتصادسبز دفتر مازندران بود.
نگاه جنابعالی به تشکلهای غیر دولتی چیست و چه برنامه‌هایی برای این تشکلها در استان مازندران دارید؟
- تشکلهای غیر دولتی یکی از ظرفیتها در بخش تولید است که با ساماندهی و استفاده از پتانسیل آنها می‌توان در افزایش و حل مسایل تولید از آن بهره گرفت. سیاست دولت دکتر روحانی خصوصاً در بخش جهاد کشاورزی و شخص مهندس حجتی وزیر محترم تقویت، حمایت و حضور فعال تشکلها در جلسات تصمیم سازی و تصمیم گیری است، چون با وجود اینکه دولت حامی تولید است، این انجمن ها مجموعه ای از تولید کننده ها هستند که با موانع تولید دست و پنجه نرم می کنند و بعنوان مکمل بخش دولتی می توانند اثر بخش باشند. در راستای سیاست وزارت جهاد، بنده از زمان حضور در جهاد کشاورزی استان استفاده از توان انجمن ها برای افزایش تولید و کاهش مشکلات این بخش را در دستور کار قرار دادم. برای بالقوه کردن این توان،ضمن تعیین مشاور در امور تشکل ها و جلسات متعدد، نشست ماهانه ای را بطور منظم در برنامه قرار دادیم تا با حضور خودشان و ارائه مباحث کارشناسی و یافتن راه حل مشکلات و پیگیری از طریق وزارتخانه و استانداری به تشکلهای تولیدی و خدماتی در بخش کشاورزی کمک نماییم.
آیا الگوسازی هم در تقویت این فرایند اثربخش می باشد؟
- با تشکّل دادن به تولید کنندگان نمونه، استفاده از ظرفیت شان و انتقال یافته ها به سایر تولید کنندگان این بخشها، سعی در جبران کمبودها داریم. مسلماً کشاورزی که رکورد 140 تن تولید پرتقال در هکتار را دارد، همه مسایل فنی را استفاده می کند و انتقال تجربیات به همسایه و هم محلی در نهادینه سازی این یافته ها در عرصه تولید و ارتقاء عملکرد نقش اساسی ایفا می کند.
 آیا در بخش صادرات هم انجمنی داریم؟
- در بخش صادرات انجمنی نداریم ولی کارگروههایی را تشکیل دادیم که اشخاص حقیقی و حقوقی با حضور در جلسات منظم ماهانه مسایل صادراتی را بررسی می کنندواین کار­گروه بعنوان مکمل واحدهای تولیدی – صنعتی عمل می کنند.
آیا ساختار تشکلها در مازندران مورد قبول شما می باشد یا فقط ساختار باندی و سیاسی دارند و اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند؟
- در مازندران بیش از 250 تشکل غیر دولتی در بخشهای مختلف کشاورزی داریم که تعدادی از آنها دارای کارایی و قوت بالایی هستند. حمایت از این تشکلها بسیار مناسب است و آنها مسایل شان را براحتی منتقل کرده و با بیان نیازهایشان با کمک مسئولین مربوطه آنها را برطرف می کنند، اتصال تشکلها به کانونهای سیاسی – اجتماعی برای بقا و رسیدن به اهدافشان امری طبیعی است و بعضاً از ظرفیت نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و مدیران رده بالای دولتی استفاده می‌کنند که بسیار خوب است، اما به نظر بنده تشکلها بایستی مراقب باشند که مسایل تخصصی و صنعتی شان تحت الشعاع مسایل سیاسی قرار نگیرد، چون در این صورت احتمال به بیراهه رفتن و عدم نتیجه گیری بسیار بالا می رود ولی استفاده معقول از همه ظرفیتهابرای رسیدن به اهداف به عملکرد بهتر منجر خواهد شد. بدلیل ساختار اجتماعی مازندران و فرهنگ عمومی استفاده از ظرفیت سیاسی پررنگ تر از سایر استانها می باشد.
در مورد مبحث زنجیره تولید چه اقداماتی صورت گرفته است؟
- زنجیره تولید را در مورد تولید مرغ آغاز نمودیم و با تجمیع 8 تشکل مرتبط در قالب زنجیره تولید، آن را شکل دادیم تا بر اساس هدفی که دنبال می کنیم ضمن کاهش مشکلات، در افزایش ارزش افزوده، درآمد تولید کننده و توزیع مناسب درآمد با حذف واسطه ها، در تقویت تولید نقش اساسی ایفا گردد. به هر حال کارخانه های تولید خوراک طیور تولید کنندگان جوجه یکروزه، مرغ گوشتی و کشتارگاهها و ...به تکمیل این زنجیره برای کمک به پایداری تولید و افزایش درآمد تولید کننده کمک می‌کنند که امید به محقق شدن این امر در مازندران بسیار زیاد است.
 با توجه به ضرورت تقویت صادرات آیا تلاشی برای نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی در زمینه تولیدات پروتئینی صورت گرفته است؟
- در حال حاضر موانع قرنطینه‌ای برای صادرات وجود ندارد چرا که کشور مبدأ با اعلام خط قرمزها به صادر کننده،و رعایت اصول توسط کشور صادر کننده و صدور گواهی بهداشتی مبنی بر سلامت کالا موانع را از بین می‌برد.
ما استانداردهای داخلی را تا حدودی با استانداردهای بین المللی نزدیک کردیم. اتحادیه اروپا استاندارد خاص خود را دارند که ممکن است در مورد برخی کالاها به این استاندارد نرسیده باشیم ولی کشورهای دیگری هستند که با استانداردهای پایین تر آن کالا را قبول دارند. در حال حاضر ایده آل این است که خودمان را به بالاترین استانداردهای دنیا برسانیم که همه کالاهای تولیدی ما قابلیت صادراتی داشته باشند برخی کالاها مثل پسته، زعفران و میوه جات مشکل خاصی ندارند و به راحتی به اروپا صادر می شوند. در مورد پروتئین چون تاکنون درصدد تأمین نیاز داخل بودیم این ظرفیت را نداشتیم ولی اکنون نیاز داخل تأمین شده و طی یکسال گذشته درصدد صادرات مازاد تولید هستیم.
مازندران یکی از استانهایی است که ظرفیت بالایی در تولید گوشت مرغ دارد که با توجه به تقاضای بازار تنها از 60 درصد ظرفیت تولید بهره گیری می شود. با توجه به اشباع بازار، شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به ذخیره سازی حدود 140 هزار تن مرغ نموده است تا از خسارت تولیدکنندگان جلوگیری کند.
طی یکسال گذشته که مازاد تولید داریم، تولیدکنندگان به سمتی سوق داده می شوند که استانداردهای وزنی صادرات رعایت شود. بازار جهانی خواستار حدود وزنی 1100-1500 گرم می باشد در صورتی که نیاز داخل مرغهای درشت می باشد که از نظر علمی و تخصصی بدلیل مصرف دان بیشتر و ذخیره چربی در مرغ و تبعات بهداشتی قابل دفاع نیست. پشتیبانی امور دام که مسئول تنظیم بازار مرغ است فاصله وزنی 1100-1500 گرم را با قیمتی بالاتر از فاصله وزنی 1500-1800 گرم خریداری می کند تا ضمن تطبیق با وزن درخواستی بازار جهانی به صادرات بیشتر توجه شود. البته با توجه به سلیقه بازار داخل با کمک اتحادیه مرغداران درصدد ساماندهی این موضوع هستیم تا با برخی شرکتهای با برند قابل قبول سفارشهای صادراتی را تأمین نمایند و بقیه به نیاز داخل توجه داشته باشند.
 آیا تولیدات پروتئینی صادراتی، از نظر مصرف آنتی بیوتیک هم حائز استاندارد شده اند؟
- تولیدکنندگان در مصرف آنتی بیوتیک و مکمل ها بایستی دقت بعمل آورند تا از حد مجاز بیشتر مصرف نکنند. علم بدنبال جایگزین برای آنتی بیوتیک است. در مرکز تحقیقات اکولوژی دریای خزر، کارشناسان روی جلبکی کار می‌کنند که جایگزین آنتی بیوتیک می‌شود و در رشد بهتر مرغ هم تأثیرگذار است، استفاده از داروهای گیاهی و ارگانیک از دیگر موارد جایگزینی است که روی آن مطالعه می شود.
 در زمینه ترویج و آموزش به کشاورزان و فعالان بخش تولید برای بالا بردن امنیت غذایی جامعه چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟
- با حمایت خوب استاندار محترم و معاونت برنامه ریزی استانداری، برنامه‌ریزی مناسبی در آموزش و ترویج صورت گرفته است. در هر دهستان یک روستا را بعنوان پایلوت آموزشهای مشارکتی کشاورزان و همکاران قرار دادیم. در استان حدود 66 مرکز خدمات کشاورزی در دهستانها داریم و نتایج کار در روستای نمونه و پایلوت را در روستاهای اطراف توسعه می دهیم. مصرف سم و کود در کشور ما نسبت به کشورهای منطقه مثل ترکیه و پاکستان کمتر است. حتی مصرف سرانه سم در ایران از آمریکا هم کمتر می باشد ولی در برخی مناطق شاید مصرف بی رویه را شاهد باشیم. برخلاف نظر برخی کشاورزان که تولید بیشتر را با مصرف کود بیشتر مرتبط می دانند از نظر علمی یک سطح آستانه عملکردی برای مصرف کود وجود دارد که مصرف بیشتر از آن نتیجه عکس دارد. استفاده از سموم هم به همین شکل است و عدم مصرف به موقع اثرات تخریبی جبران ناپذیری به محیط زیست و اقتصاد کشاورزی وارد می کند.ارتباط دوجانبه بین متخصصین و کشاورزان در رفع این معضل بسیار اثربخش خواهد بود. 
یکی از برنامه های سازمان توصیه به مبارزه بیولوژیک با آفات است که نسبت به سایر استانها مازندران سطح کشت بیشتری را به این مسئله اختصاص داده است تا محیط طبیعی و انسانی را از خطر برهانیم.
البته با افزایش قیمت کود و سم،کشاورزانی که مقاومت می کردند دنبال مصرف به موقع و به اندازه کود و سم و جایگزینی مبارزه بیولوژیک برای کاهش هزینه تولید هستند.
 تغییر کاربری اراضی کشاورزی که بصورت غیر قانونی صورت گرفته آثار تخریبی بر چهره مازندران وارد نموده است. در این زمینه تدبیر چیست؟
- متأسفانه روند تغییر اراضی کشاورزی که برای مازندران هم فرصت محسوب می شود و هم تهدید باعث تغییر کاربری بخش اعظمی از اراضی شده است و ملکه ذهن تهرانی ها شده که در مازندران جای پایی داشته باشند و این باعث بورس بازی ها و سوء استفاده فرصت طلبان شده است. با حضور دولت یازدهم و تغییر مدیریت سیاسی استان، اراده عمومی بر مبارزه با این پدیده ناپسند قرار گرفته و استاندار و سایر مسئولین و سازمان جهاد کشاورزی بعنوان مجری با همکاری دستگاههای نظارتی و انتظامی طی 4-5 ماه گذشته قدمهای خوبی در این زمینه برداشته اند تا برخورد قاطع با عاملان صورت گیرد. از مجموع 550 حکم قلع و قمع صادر شده،از سال 85-92، 130 مورد اجرایی شد، حال آنکه طی 6 ماه ابتدایی 93 حدود 170 حکم را به مرحله اجرا درآوردیم. البته این تنها حکم یک مسکن و آرام‌بخش را دارد. با اینکه راضی به تخریب بناهایی که توسط بومیان یا افراد خارج استان ساخته شده نیستیم ولی تمهیداتی اندیشیده شده که روند تغییر را کند نموده است. یکی از این برنامه ها سلب خدمات از ساختمانهای غیرمجاز بر طبق ماده 8 قانون حفظ کاربری و بخشنامه استانداری و مصوبه شورای حفظ بیت المال استان است تا امکاناتی نظیر آب، برق و گاز در اختیار این واحدها قرار نگیرد که با جدیت دستگاهها روند تغییر کاربری غیر مجاز کند و یا بی حرکت خواهد شد.
برخورد با مشاورین املاک غیرمجاز و جلوگیری از ساخت غیرمجاز از موارد دیگر مبارزه با این پدیده شوم می باشد. با تأمین اعتبار و راه اندازی 12 واحد سیار حفظ اراضی کشاورزی و تأمین و بکارگیری و استخدام 300 نیروی ماهر در مراکز خدمات کشاورزی از جمله برنامه های سازمان در این زمینه است. البته ما نمی توانیم نیازها را نبینیم و قانون طبق مصوبه کمیسیون تبصره 1 ماده 1، پیش بینی نموده که با تشخیص کمیته ای متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی، وزارت کشور، حفاظت محیط زیست، راه و شهرسازی و امور اراضی مجوز تغییر کاربری در مواقع لازم صادر گردد. چون ساخت بنای غیرمجاز به تخریب منتهی می شود، پیشنهاد می‌شود متقاضیان با مراجعه به امور اراضی و تشکیل پرونده، تشخیص این امر را به کارشناسان بسپارند. با توجه به تخلفاتی که از طرف دهیاران در این زمینه صورت گرفته، استاندار طی بخشنامه ای از فرمانداران و دهیاران خواسته تا دست به اقدام غیرقانونی نزنند.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه