هدر

«نستله» و «KFC» در ردیف حامیان غذای حلال قرار گرفتند

«سهم حلال» 20 درصد از تجارت جهانی مواد غذایی

مهندس زهرا گیو: مسلمانان بیش از یک سوم جمعیت جهان را به خود اختصاص می دهند و 6/1 میلیارد مصرف کننده محصولات حلال به دنبال تولیدات حلال باترکیبات حلال هستند.
مهندس زهرا گیو: مسلمانان بیش از یک سوم جمعیت جهان را به خود اختصاص می دهند و 6/1 میلیارد مصرف کننده محصولات حلال به دنبال تولیدات حلال باترکیبات حلال هستند.
اقتصاد جهانی اسلامی ارزش بالقوه 7/6 میلیارد دلاری دارد که این عدد بیشتر از اقتصاد همه کشورهای دنیا به جز چین و آمریکاست. "حلال" به غذایی گفته می شود که در دین اسلام مصرف آنها مجاز است، حلال همچنین عنوان مجموعه ای از نام نشان های تجاری (برند) است که بر محصولات غذایی درج می شود. این نام برگرفته از معنی غذای حلال است که در دین اسلام آمده و اولین بار محصولات غذایی حلال در کشور مالزی  مطرح شده است. در چند سال اخیر این علامت تجاری غذایی به صورت یک علامت جهانی از طرف کشورهای اسلامی در دنیا معرفی شده است به طوریکه در کشورهای غیراسلامی نیز از استقبال خوبی برخوردار شده است. به گفته مسئولین کشاورزی ایران گردش مالی تجارت غذای حلال در جهان اسلام 150 میلیارد دلار اعلام شده که سهم ایران با توجه به دارا بودن 5 تا 6درصد جمعیت جهان اسلام، 320 میلیون دلار و بسیار ناچیز است. به گزارش مرکز پژوهش های مجلس 20درصد کل تجارت جهانی در محصولات غذایی تا سال 1400 متعلق به غذای حلال خواهد بود. جمعیت مسلمان جهان تا سال 1400 به حدود 30درصد کل جمعیت جهان خواهد رسید. غذا به عنوان مهمترین عامل برای تعامل و ارتباط بین گروه های مختلف قومی، اجتماعی  و مذهبی در نظر گرفته می‌شود. برای همه انسانها غذایی که می خورند حائز اهمیت است. مسلمانان می خواهند از حلال بودن غذای خود مطمئن باشند، برای یهودیان کوش (مجاز) بودن غذا اهمیت دارد. برای هندوها، بودایی ها وگروههای خاص دیگر گیاهی بودن منشا غذا مهم است. مسلمانان از دستورالعمل‌های روشن در انتخاب خود پیروی  می کنند.
مزیت گوشت حلال
در فقه اسلامی، شرط حلیت گوشت در حیوانات حلال (تزکیه) است. شرط وجوب تزکیه در ذبح حیوانات، تسمیه (گفتن بسم الله یا الله اکبر)، رو به قبله بودن و قطع اوداج اربعه(نای، مری، دورگ شریانی و وریدی اطراف گردن) با چاقوی فلزی تیز می باشد. یافته های علمی، بهداشتی بودن، کیفیت برتر وضریب سلامت این روش را اثبات کرده است.
 استقبال مسلمانان از گوشت های ذبح حلال نشاندهنده بهداشتی تر بودن این شیوه وکیفیت بهتر و ماندگاری بیشتر این محصول می باشد. روش های بیهوشی با شوک برقی که در سالهای اخیر در همه کشورها از جمله کشور ما هم معمول شده از کیفیت گوشت می‌کاهد.
حلال در صنعت نان، آرد و فرآورده ها
یکی از گسترده ترین صنایع غذایی، صنعت آرد و نان و فرآورده های آن مانند پیراشکی، نان باگت، نان همبرگری، نان شیرمال، کیک  و کلوچه است.
دکتر عبدالحسین فخاری، دبیرکل موسسه حلال جهانی با بیان این مطلب افزود: ماده اولیه این صنعت آرد است که از گندم به دست می آید. در شکل های کلی دو نوع آرد در کارخانه ها تولید می شود: آرد نول یا ستاره که از مغز و جوانه دانه به دست می آید و بیشتر در تهیه ماکارونی و رشته و شیرینی به کار می‌رود و آرد نانوایی که درصد سبوس و پوسته آن بیشتر است بیشترین میزان چربی پروتئین، مواد معدنی و ویتامین های آرد در سبوس و جوانه گندم است. 
ورود حلال به این صنعت به اصل گندم باز نمی گردد، بلکه به مواد غنی ساز و افزودنی‌‌هایی که به آرد و نان و فرآورده های آن اضافه می کنند ارتباط دارد. وی درادامه می‌افزاید:  درکارخانجات آرد نیز مساله افزودنی هایی مثل اسیدفولیک و آهن برای غنی سازی آرد و یا سایر افزودنی که به آن اضافه می شود نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. 
دبیر کل موسسه حلال جهانی در خصوص افزودنی های مورد استفاده در صنعت موادی مثل روغن، شکر، شیرخشک، بهبود دهنده‌ها گفت: مواد نگهدارنده و مواد طعم دهنده و برخی افزودنی های دیگر که در این فرآورده ها استفاده می شود توسط کارشناسان استاندارد حلال مورد ارزیابی قرار می گیرد و به ویژه ژلاتین که در شیرینی ها مورد استفاده است باید منشایابی شود که از نوع حلال باشد.
نشان حلال
"نشان حلال" یک نوع نشان کیفیت است که کشورهای اسلامی سعی دارند نشان حلال را در همه کشورها بر اساس استاندارد جهانی مصوب در اکتبر 2010 در استانبول به یک نشان واحد تبدیل کنند. صدور گواهی برند حلال در سراسر جهان توسط سازمان های مجاز با هماهنگی موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (اسمیک) انجام می پذیرد و باعث سهولت در امر واردات و صادرات می شود. 
کشورهای اسلامی در نظر دارند تا در زمینه خدمات مالی حلال، به تدوین"استاندارد خدمات مالی حلال" توسط بانک های مرکزی و مراکز مالی کشورهای اسلامی عضو سازمان کنفرانس اسلامی بپردازند و شرکت ها و بازرگانان کشورهای اسلامی را ترغیب به سرمایه گذاری بیشتر در صنایع حلال در جهان کنند.
 
حوزه محصولات حلال
بازار جهانی حلال، در غذا متوقف نشده و در سال های اخیر به حوزه های دیگر نیز افزایش یافته است. اگرچه فعلا فقط استاندارد غذای حلال توسط 57 کشور اسلامی در قالب سازمان همکاری های اسلامی (OIC) در اکتبر 2010 در استانبول ترکیه تدوین و به امضاء رسید، اما در نظر دارند تا برای پاسخ به تقاضای بازار جهانی در تحقق استانداردهای جهانی حلال و تجارت محصولات حلال در حوزه های ذیل نیز وارد شوند. غذای حلال /  داروی حلال / مواد بهداشتی حلال / مواد آرایشی حلال / خدمات جانبی حلال از قبیل رسانه، ورزش و تفریحات، کسب و کار و .../ گردشگری حلال / خدمات مالی حلال / تزانزیت حلال  / پوشاک حلال
ورود کشورهای غیرمسلمان
برندحلال در سطح جهان در حال توسعه است، کشورهای غیرمسلمان نیز علاقه مندی خود در ورود تجارت در محصولات غذایی حلال را نشان داده اند به طوری که در بازارهای اروپا محصولات حلال 15 تا 30درصد گران تر از سایر محصولات مشابه فروش می رسند.
لوازم آرایش حلال
دو خواهر هندی پس از اتمام تحصیلاتشان در آمریکا و بازگشت به هند، خط تولید لوازم آرایشی حلال را راه اندازی کردند. آنها فعالیت خود را از دو سال پیش شروع کردند و توانستند 60 محصول حلال با برند IBA را به بازار مسلمانان هند معرفی کنند.  برطبق آمار جهانی از حجم 4 هزار میلیارد دلاری تجارت حلال 26 میلیارد دلار به محصولات آرایشی حلال اختصاص دارد.
بازار حلال برای رستوران دارها هم
 جذاب است
بازار حلال آنچنان پرجاذبه است که توجه شرکت های چند ملیتی را هم به خود جذب کرده است. برندهای مشهور ابتدا از پیوستن به صف حلال مقاومت می کردند اما وقتی واکنش مسلمانان را نسبت به انتخاب محصولات حلال دیدند مقاومت شان شکسته شد. شرکت سوئیسی و چند ملیتی نستله که در حال حاضر دارای 450 کارخانه در 86 کشور دنیا و 330 هزار نفر پرسنل دارد و نام های تجاری نسکوئیک، نسکافه، کیت کت، اسمارتیز و مکی آن شهرت بین المللی دارد.
ارزش بازار این شرکت 233 میلیارد دلار است. نستله به تازگی استاندارد حلال مالزی را دریافت کرده است و در ردیف حامیان حلال آن کشور قرار گرفت. رستوران زنجیره ای KFC هم مدتی است در مقابل حلال سر فرود آورده است ودر هزاران فروشگاه خود در کشورهای مختلف جهان برند حلال را هم عرضه می کند.
بازار حلال اروپا
برای محصولات غذایی حلال در اروپا ارزشی معادل با 100 میلیارد دلار تخمین زده شده است که این میزان شامل گوشت، غذای تازه و غذای بسته بندی شده می باشد که این میزان با حجم بازار جهانی با ارزشی نزدیک به 640 میلیارد دلار هنوز فاصله دارد. از همین رو منافع مالی و ارزش رو به رشد صنعت غذایی حلال موجب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان صنایع غذایی اروپا توجه جدی به آن داشته باشند و بخشی از محصولات خود را به محصولات غذایی حلال اختصاص دهند که این امر می تواند پاسخگوی نیاز مسلمانان در غرب و مسافران مسلمان و حتی جمعیتی از غیر مسلمانان علاقه مند به این محصولات باشد.
 شرکت نستله اخیرا فروش سلسه غذاهای گوشتی و یخ زده حلال را در فرانسه شروع کرده است. هم اکنون زنجیره های معروف "تسکوی بریتانیا" و "کارفور فرانسه" تعداد وسیعی از تولیدات حلال را برای بازار فروش خود سفارش می دهند. در فیلیپین بسیاری از تولیدکنندگان در پی افزایش تقاضای مصرف کنندگان مسلمان و غیرمسلمان فیلیپینی برای استفاده از مواد غذایی حلال، بدنبال تاییدیه حلال برای محصولات خود هستند. در رم ایتالیا نخستین فروشگاه بزرگ گوشت حلال برای استفاده مسلمانان گشایش یافته است. جمعیت مسلمانان ایتالیا حدود 1/2 میلیون نفر تخمین زده شده که بر اساس آمار غیررسمی 20 هزار نفر از آنها را تازه مسلمانان ایتالیایی تشکیل داده اند. در بریتانیا ارزش صنایع غذایی حلال 2 تا 4 میلیارد پوند است که بیشتر آن وارداتی است  و مرکز صنایع حلال در ولز جنوبی مستقر خواهد شد و انتخاب محل به علت صنایع گوشتی آن منطقه و قیمت های مناسب زمین است.
فرانسه
در فرانسه 5 میلیون مسلمان زندگی می‌کنند و بازار محصولات حلال این کشور سرمایه ای بالغ بر چهار میلیارد دلار را در اختیار دارد و این موجب توجه بیش از حد فرانسه به این موضوع است.
آلاسکا
نخستین فروشگاه حلال در آلاسکا در شهر انکوریچ که 4 هزار مسلمان دارد راه اندازی شده است که محصولات لبنی و گوشتی که مطابق با شرع اسلام تهیه شده است را در اختیار مسلمانانه قرار می دهد.
نستله
نایب رییس اجرایی شرکت نستله رشد روزافزون برای تقاضای غذاهای حلال را نه تنها از سوی مسلمین بلکه از جانب غیرمسلمین نیز یادآور شده و می گوید: بیش از 20درصد جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند و این جمعیت انتظارات و احتیاجاتی نیز دارند. اگر آنها مطمئن باشند غذاها و نوشیدنی هایی که استفاده می کنند مطابق با باورهایشان هاست، شرکت ما تلاش بیشتری خواهد کرداین نیاز را برآورده سازد. شرکت نستله از نظر تهیه غذاهای حلال در راس قرارداد که حدود 23/5 میلیارد دلار در سال 2008 (5درصد در آمد سالانه شرکت) فروش داشته است.
 این بازارها و غذاهای حلال بیشتر در کشورهای مالزی، اندونزی، ترکیه و کشورهای خاورمیانه قرار دارند. فرانسه، بریتانیا و آلمان از بازارهای کلیدی غذای حلال در اروپا به شمار می آیند. حدود 85 کارخانه از 456 کارخانه جهانی نستله هم اکنون دارای شناسنامه غذاهای حلال هستند.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه