هدر

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی خبر داد:

ارایه طرح تجهیز 10 ساله 1/4 میلیون هکتارزمین به سیستم‌های نوین آبیاری

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی از دو طرح مهم پیشنهادی آب و خاک و همچنین مصوبات اعطای یارانه شیرخام و شیر مدارس خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی از دو طرح مهم پیشنهادی آب و خاک و همچنین مصوبات اعطای یارانه شیرخام و شیر مدارس خبر داد.

به گزارش ایانا، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در ادامه نشست خبری صبح امروز با اصحاب رسانه و در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره وضعیت گندم و میزان واردات مورد نیاز گفت: تا چندی پیش 6 میلیون و 706 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که البته پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی نیز خرید 5/6 تا هفت میلیون تن بود. عبدالمهدی بخشنده با اشاره به وضعیت خرید و مصرف گندم و ذخیره‌سازی آن برای ماه‌های آینده، میزان تولید گندم کشور را 5/10 میلیون تن برآورد کرد و افزود: از این میزان 9 میلیون تن گندم جهت مصرف انسانی برای تولید آرد استفاده می‌شود و حدود 2 میلیون تن برای سایر نیازها ازجمله صنایع ماکارونی و بیسکویت‌سازی به مصرف می‌رسد. وی در ادامه چنین نتیجه‌گیری کرد که با احتساب نیاز کشور به سالانه 11 میلیون تن گندم و احتساب 7 میلیون تن خرید از کشاورزان در سال جاری، تنها به واردات 4 میلیون تن نیاز است که ذخایر کنونی گندم نیز برای 8 تا 9 ماه آینده کفایت می‌کند. بخشنده درباره طرح‌های خرید تضمینی نیز با بیان اینکه خرید کلزا به‌صورت تضمینی توسط تعاون روستایی از کشاورزان انجام و مبلغ آن نیز به‌موقع پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که با توجه به قرار داشتن در فصل برداشت ذرت و به‌رغم افت قیمت‌ها به مقررات مشمول نرخ خرید تضمینی، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا هر مقدار ذرت تولیدشده کشاورزان را خریداری کند. به گفته وی، تاکنون 140 تا 150 هزار تن ذرت به‌صورت تضمینی توسط تعاون روستایی از کشاورزان خریداری شده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با تایید نقد یکی از خبرنگاران پیرامون تاخیر در پرداخت مطالبات برخی از کشاورزان ادامه داد: قصور صورت‌گرفته در گاهی از موارد را پیرامون پرداخت فوری مطالبات می‌پذیریم، اما از آنجا که به تازگی دولت یکهزار میلیارد تومان تسهیلات را برای تعاون روستایی تعیین کرد، در این باره هفت بانک متعهد شدند هر کدام 150 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص دهند. به گفته بخشنده، تاکنون 2 بانک، 300 میلیارد تومان را به تعاون روستایی پرداخت کرده‌اند و قرارداد با 2 بانک دیگر نیز به‌تازگی امضا شده است.
وی درباره تاثیر اقدام‌هایی مانند احیای اراضی 550 هزار هکتاری ایلام و خوزستان نیز تصریح کرد: از آنجا که این اراضی لب‌شور هستند و عملکرد تولید در آنها پایین است، با زهکشی و سایر اقدام‌ها در منطقه، میزان تولید گندم در واحد هکتار از 5/1 تن به 4 تن در هکتار افزایش خواهد یافت. بخشنده درباره دغدغه یکی از خبرنگاران پیرامون شرایط سخت تامین آب اراضی خوزستان نیز یادآور شد: پیرو مصوبه دولت، طرح‌های یک میلیون هکتاری توسعه اراضی کشاورزی، فقط در مناطقی است که در گذشته از سوی وزارت نیرو، شبکه‌های یک و دوی آن اجرا شده باشد. وی تاکید کرد: بر خلاف برخی اظهارات جسته و گریخته اخیر در مورد کم شدن آب بخش کشاورزی؛ آب بخش کشاورزی کم نمی‌شود، بلکه وزارت جهاد کشاورزی به‌طور جدی پیگیر استفاده بهینه از سیستم‌های نوین کشاورزی در تمام اراضی کشاورزی طی برنامه‌ای زمان‌بندی‌شده و با ملاحظه امکاناتی است که ارایه شده و خواهد شد. بخشنده اظهار داشت: پیرو تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهوری؛ وزیر جهاد کشاورزی دستور تهیه طرحی را داد که در صورت تصویب دولت و مجلس، سیستم‌های نوین آبیاری در 1/4 میلیون هکتار از اراضی قابل کشت (که هنوز در آنها سیستم‌های نوین آبیاری اعم از تحت فشار یا کم‌فشار انجام نشده است)، مستقر خواهد شد. وی همچنین افزود: بر اساس این طرح که پیشنهاد آن را وزیر جهاد کشاورزی چند روز پیش به رییس جمهوری ارایه شده است، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد در برنامه‌ای 10 ساله، سالانه 400 هزار هکتار از مجموع 1/4 میلیون هکتار اراضی باقیمانده را به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز کند که دستاورد آن صرفه‌جویی 30 درصدی در منابع آب کشور است.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه