هدر

مشاور انجمن صنایع لبنی ایران در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» پیشنهاد کرد:

تصویب لایحه هزینه‌دار کردن اظهار نظرهای مخرب برای یک صنعت

پیشنهاد می‌شود قوای سه‌گانه کشور لایحه‌ای را تنظیم و تصویب کنند تا هیچ فردی دیگر به خود اجازه ندهد اظهار نظرهای غیرمسوولانه‌ای را انعکاس دهد. صنعت غذا در طول ماه‌های گذشته با هجمه‌هایی روبه‌رو بوده که تبعات آن دیگر نه‌تنها یک صنف، بلکه کلیت یک صنعت استراتژیک را نشانه رفته است و معلوم نیست جو حاکم به دنبال چه اهدافی می‌گردد.

پیشنهاد می‌شود قوای سه‌گانه کشور لایحه‌ای را تنظیم و تصویب کنند تا هیچ فردی دیگر به خود اجازه ندهد اظهار نظرهای غیرمسوولانه‌ای را انعکاس دهد. صنعت غذا در طول ماه‌های گذشته با هجمه‌هایی روبه‌رو بوده که تبعات آن دیگر نه‌تنها یک صنف، بلکه کلیت یک صنعت استراتژیک را نشانه رفته است و معلوم نیست جو حاکم به دنبال چه اهدافی می‌گردد.

آیا نگاه به واردات و سودهای هنگفت دارد یا به دنبال زیرسوال بردن دستگاه‌های نظارتی و تشویش اذهان عمومی است و در نهایت اینکه موج ایجاد شده چه ارمغانی برای مسببان آن خواهد داشت. پیرامون این مبحث مهم بی‌مناسبت ندیدیم تا پای صحبت‌های مهندس حسین چمنی، مشاور انجمن صنفی صنایع لبنی ایران بنشینیم که ماحصل آن در ادامه می‌آید:

در طول 3 ماه گذشته شاهد هجمه‌های بسیاری به صنعت غذا بوده‌ایم، حملاتی که از پالم در لبنیات آغاز و به خمیر مرغ در فرآورده‌های گوشتی، آبلیمو، آب‌معدنی و ... نیز ختم شد. به نظر جنابعالی برخورد اینگونه با تولیدکنندگانی که عموما دارای پروانه‌های بهداشتی و مجوزهای استاندارد هستند، چه تبعاتی خواهد داشت؟
قبل از هر چیز بسیار خوشحالم که صنعت غذا نهادی به نام «اقتصاد‌سبز» دارد که می‌تواند سخنان کارشناسی‌اش را از این طریق منتشر کند. اعتقاددارم صنعت غذا سال‌هاست که از اظهار نظرهایی غیرکارشناسی که خیلی سریع ابعاد رسانه‌ای می‌گیرد، لطمه خورده است و به نظر می‌رسد که صنعت غذا خیلی بی‌پناه و بی‌دفاع است. در طول 5 سال گذشته افراد مسوول و غیرمسوول اظهار نظرهای غیرمسوولانه‌ای کرده‌اند که هیچ کدام آنها اثبات نشده و حتی قابلیت اثبات هم ندارد، اما ضربه‌های سنگینی هم به صنعت غذا وارد کرده است. صنعت غذا صنعتی استراتژیک است که خیلی سریع گام‌های خودکفایی را برداشته است که با بسیاری از صنایع نظیر خودروسازی و ... تفاوت دارد. به عنوان نمونه اگر روزی صنعت خودروسازی تعطیل شود، اتفاق خاصی رخ نخواهد داد، اما اگر حتی یک روز صنعت غذا تعطیل شود یا کمبودی رخ دهد، می‌تواند حتی نظام اجتماعی ما را تغییر دهد و به واقع امنیت سیاسی ما وابستگی مستقیم به امنیت غذایی ما دارد. تصور کنید حتی اگر یک روز در نانوایی‌های تهران گندم و آرد نباشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پیش از انقلاب و حتی در سال‌های آغازین پس از انقلاب، کشور‌ واردکننده صرف مواد غذایی بود، به طوری که در صنعت لبنیات در سال‌های زمان جنگ 5/4 میلیارد دلار ارز کشور برای واردات 3 قلم کالای لبنی (پنیر – کره و شیر خشک صنعتی) صرف می‌شد، اما تولیدکنندگان بخش خصوصی صنایع غذایی با صرف هزینه‌های بسیار این صنعت را تجهیز کرده و نه‌تنها به خودکفایی رسیدیم، بلکه صادرکننده هم شده‌ایم و این نشان می‌دهد گام‌های موثری در این بخش برداشته شده و شایسته نیست با چنین رویه‌هایی این صنعت را تضعیف کنیم. ما در کشوری هستیم که مسوولانمان باید متوجه اغراض اطرافیان در درج و تحلیل اظهار نظرهایشان باشند. برخی‌ها ممکن است به دلیل به خطر افتادن منافع اقتصادی‌شان از محل واردات و گروهی ممکن است با بزرگ‌نمایی ناامنی‌های غذایی اغراض سیاسی را دنبال کنند که نباید ما این مسایل را نادیده بگیریم. ببینید صنعت لبنیات هنوز از تبعات ادعای اثبات نشده وجود وایتکس در شیر خارج نشده است، این درحالیست که پس از 2 سال هنوز یک مورد مشکوک گزارش نشده است؟!


نقش دستگاه‌های نظارتی در جلوگیری از تقلب در صنایع غذایی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
این موضوع از 2 حالت خارج نیست، اگر با وجود دستگاه‌های نظارتی در یک صنعت تخلف عمده صورت می‌گیرد، باید به کیفیت عملکرد دستگاه‌های نظارتی تردید و ابتدا باید آنها را محاکمه کرد، اگر در هر صنفی یکی دو مورد متخلف وجود دارد که مساله‌ای طبیعی است و در تمام بخش‌های صنعت چنین مواردی یافت می‌شود، دراینجا باید دستگاه‌های نظارتی ضمن شناسایی متقبلان با آنها برخورد لازم را داشته باشند و البته در اینجا نیز نیازی به اطلاع‌رسانی اینچنینی وجود ندارد. البته نکته مهمی که مطرح است اینکه از آنجایی که در کشور ما اظهار نظرهای غیرمسوولانه، بی‌پایه و مستند، هیچ هزینه‌ای برای گوینده ندارد، افراد خیلی راحت به صنعت تهمت می‌زنند.


ممکن است مثالی بزنید؟
ببینید موضوع وایتکس را یک کارشناس معمولی مطرح کرد که تا این حد بُعد پیدا کرده است و هنوز هیچ مستنداتی ارایه نشده است. بپذیریم تا هرگونه اظهار نظری حتی بدون مستندات هزینه‌ای را متوجه گوینده نمی‌کند، هجمه‌های اینچنینی به صنعت پایان نخواهد یافت. اعتقاد دارم قوای سه‌گانه کشور لایحه‌ای را تنظیم و تصویب کنندتا هیچ فردی دیگر به خود اجازه ندهد اظهار نظرهای غیرمسوولانه‌ای را انعکاس دهد. نکته مهم این است که تمام اظهار نظرهای منفی چند ماهه اخیر نسبت به صنعت غذا به رسانه‌های بیگانه کشیده شده و امنیت غذایی کشور را به خطر انداخته است و متاسفانه به عنوان نمادهایی از ضعف‌های مدیریتی نظام القا می‌شود، درحالیکه ما مدعی هستیم در حضور همه رقبای اروپایی در بازار جهانی توانسته‌ایم فضای مناسبی برای صنایع غذایی ایران مهیا سازیم. به راستی در چنین فضایی صنعت غذا با ضعف توانسته علاوه بر پیروزی بر رقبای اقتصادی، دشمنان نظام را در بازار منطقه شکست دهد. برای بسیاری از شرکت‌های بزرگ غربی منافع مادی بازار منطقه خاورمیانه مهم نیست، آنها به دنبال قطع ارتباط غذایی ایران با مردم این کشورها هستند که متاسفانه با چنین اظهار نظرهایی که به سرعت بعد بین‌المللی می‌گیرد، تیشه به ریشه تولید ملی کشور می‌زنیم.


ممکن است بیشتر توضیح دهید.
هم‌اکنون فیلم‌هایی از تلویزیون افغانستان به دست ما رسیده که آنها با انجام مناظره‌هایی وجود پالم در لبنیات ایران را مورد بررسی قرار داده‌اند. دراین بخش متاسفانه با یک اظهار نظر 2 میلیون دامدار با یکهزار و 70 برند لبنی زیر سوال رفته‌اند. نکته جالب توجه اینجاست که وزیر بهداشت اعلام نکرد که شیر پرچرب پالم‌دار نخورید، بلکه دقیقا اعلام کرد که «شیر پرچرب نخورید چون پالم دارد» یعنی به عبارتی ایشان کلیه شیرهای پرچرب را زیر سوال برده است. من اعتقاد دارم در طول سال‌های گذشته گام‌ها در راستای بر هم زدن آرامش روانی جامعه برداشته شده است، چراکه وقتی از مقوله سلامت صحبت می‌کنیم هم سلامت جسم مطرح است و هم سلامت روانی حایز اهمیت خواهد بود. ببینید اگر ذهن مردم را به سمتی ببریم که اگر آبلیمو می‌خورند مصنوعی است، آب‌معدنی حاوی نیترات است، میوه و سبزی سم دارد، شیر پالم دارد، سوسیس و کالباس امعا و احشا دارد، هواپیما سقوط می‌کند و ... سلامت روانی جامعه با سخنان غیرمستند به هم می‌خورد. بپذیریم مردم مجبور به غذا خوردن هستند. این گفته‌ها نظیر این است که اعلام می‌کنیم هوای تهران آلوده است که اظهار نظر درستی است، اما آیا مردم تهران می‌توانند چون هوا آلوده است نفس نکشند. تشدید اظهار نظر پیرامون آلودگی هوای تهران آرامش روانی را بر هم می‌زند و نتیجه‌ای مطلوب نخواهد داشت.


تشکل‌های صنایع غذایی چه موضعی نسبت به وقایع اخیر و این هجمه‌ها به صنعت غذا داشته‌اند؟
متاسفانه انجمن‌های صنفی و حتی کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی برخورد خیلی قوی با موضوع نداشتند. در این برهه برخی وزارتخانه‌های مرتبط خود را کنار کشیدند  و حتی یک اظهار نظر نکردند، البته وزارت صنعت، معدن و تجارت اگرچه دیر اما وارد عمل شد. البته کمیسیون کشاورزی مجلس بسیار خوب عمل کرد. سازمان ملی استاندارد برخورد منصفانه‌ای با موضوع پالم داشتند که جای تشکر دارد. ببینید اتفاقات اخیر علاوه بر شرکت‌های صنایع غذایی و دستگاه‌های نظارتی حتی قداست آرم استاندارد را زیر سوال برد.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه