هدر

مدیرکل روابط عمومی جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» اعلام کرد:

ریل‌گذاری حرکت توسعه‌ای قطار روابط عمومی جهاد کشاورزی

نوشین جمشیدی: وقتی محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی حکم مدیریت روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی را به نام شاهرخ رمضان‌نژاد زد، بارقه‌های امید بسیاری را در دل بسیاری از فعالان عرصه رسانه‌ای بخش کشاورزی روشن کرد.

نوشین جمشیدی: وقتی محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی حکم مدیریت روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی را به نام شاهرخ رمضان‌نژاد زد، بارقه‌های امید بسیاری را در دل بسیاری از فعالان عرصه رسانه‌ای بخش کشاورزی روشن کرد.

چراکه آنها فردی را از جنس خود بر این کرسی می‌دیدند که پر از ایده و تفکرهای نو و متعالی بود. در واقع تئوریسینی که سال‌ها در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران منشاء تحولات و نوآوری‌های بسیار بود بر صندلی می‌نشست که حداقل سلف پیشین‌اش در دولت قبلی پای اکثر فعالان رسانه‌ای را برای ورود به جهاد کشاورزی قطع کرده بود و از این رو انتظار بسیاری از او می‌رفت. در ماه‌های آغازین همانگونه که از او انتظار می‌رفت عمل کرد و رضایت نسبی را ایجاد کرد، اما در نهایت فقر منابع مالی روابط عمومی و بی‌مهری‌های گذشته به این بخش مهم باعث شد حداقل تا اینجای کار سوی چشم و چراغ جهاد کشاورزی کم‌نور بماند و شاید برخی همکاران عجول هم به جای حمایت برای افزایش قدرت چانه‌زنی روابط عمومی برای تبیین جایگاه و تخصیص اعتبارات لازم به قضاوت‌هایی شتابزده دست بزنند. برگزاری نمایشگاه مطبوعات فرصتی بود تا چند رسانه تخصصی معدود بخش کشاروزی حاضر در نمایشگاه با حضور او دلگرم‌‌تر از گذشته باشند و حضور او در غرفه «اقتصاد سبز» کافی بود تا پای صحبت‌های این مدیرکل بخش کشاورزی بنشینیم که ماحصل آن را با هم می‌خوانیم:

چه ارزیابی از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های امسال دارید؟
ویژگی نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها همواره این بوده که از یک شادابی و شلوغی خاصی برخوردار باشد که خوشبختانه امسال هم واجد این ویژگی بود که البته زمان برگزاری نمایشگاه بلافاصله پس از تعطیلات ماه محرم چندان مناسب نبود.


جایگاه نشریات تخصصی کشاورزی به عنوان مخاطبان اصلی جهاد کشاورزی در نمایشگاه چگونه بود و چه پیشنهادی برای حضور منسجم‌تر  این گروه از نشریات برای دفاع از حق بخش کشاورزی دارید؟
به طور کلی کشاورزی در ویترین اول حوزه رسانه‌ها و مطبوعات ما نیست، طبیعی است در نمایشگاه به تبع این جایگاه، در فضای مناسبی هم قرار نگرفتند. البته مسوولان اعلام می‌کنند که با توجه به تخصصی بودن نشریات و اولویت‌های ثبت نام و جانمایی سیستمی واگذاری غرفه‌ها صورت پذیرفته است، اما به نظر می‌رسد، در همین حوزه هم شاید بتوان جانمایی‌های بهتری صورت داد. متاسفانه جایگاه اغلب نشریات بخش کشاورزی چندان مناسب نبود، به هر حال انتظار داریم با توجه به جایگاه استراتژیک بخش کشاورزی مسوولان نگاه ویژه‌ای به نشریات این بخش نیز داشته باشند. از سوی دیگر نشریات باید بتوانند جایگاه ویژه‌ای که بخش کشاورزی در امنیت غذایی و به تبع آن امنیت ملی ایفا می‌کند را به خوبی تبیین نمایند. جایگاه ویژه کشاورزی در زمینه اشتغال در اقتصاد باید به خوبی معرفی شود تا به طور کلی جایگاه بخش کشاورزی در کلیه شئون کشور ازجمله مراکز عمومی به خوبی ترسیم شود. امیدوارم روزی به نقطه‌ای برسیم که کشاورزی در ویترین اول رسانه‌ها و مطبوعات ما قرار بگیرد. البته روابط عمومی جهاد کشاورزی هم برای نیل به این مقصود باید تعامل خود با رسانه‌های بخش را فزایش دهد، چراکه به نظر می‌رسد ابعاد و زوایای کشاورزی در طول سال‌های گذشته آنگونه که باید برای اصحاب رسانه تبیین نشده و البته طبیعی است در عالم روزنامه‌نگاری بخش‌های جذاب‌تر برای خواننده در اولویت نخست قرار دارد. البته معتقدم کشاورزی دارای این قابلیت است که مسایل آن به‌گونه‌ای رسانه‌ای شود که برای خوانندگان هم جذاب باشد و در این خصوص وظیفه روابط عمومی جهاد کشاورزی است که با برگزاری نشست‌های متعدد این جایگاه را برای اصحاب رسانه تبیین کند و البته تمهیدات لازم را نیز باید برای اصحاب رسانه فراهم کنیم.


البته با حضور جنابعالی شاهد آن هستیم که در طول یکسال گذشته دوباره دریچه‌های جدیدی در روزنامه‌های اقتصادی ایجاد شده، آیا از نحوه اداره این صفحات رضایت دارید؟
رویکرد ما از ابتدا در این راستا قرار داشته که تعاملات جهاد کشاورزی را با روزنامه‌ها ارتقا دهیم. البته اعتقاد داریم پرداختن به کشاورزی صرفا از منظر اقتصادی نمی‌تواند منجر به تبیین جایگاه و عملکرد درست کشاورزی بیانجامد، چراکه کشاورزی در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و امنیت ملی نقشی اساسی ایفا می‌کند. خوشبختانه مدیران روزنامه‌های اقتصادی همکاری خوبی با جهاد کشاورزی در زمینه راه‌اندازی صفحه‌های کشاورزی داشته‌اند که در همینجا از آنها تشکر می‌کنم، اما آن چیزی که ما مد نظر داریم بسیار باکیفیت‌تر از آن چیزی است که امروز ارایه می‌شود. البته بخشی از این قصور به ما برمی‌گردد که بتوانیم مسایل و معضلات را به روزنامه‌ها به خوبی انتقال دهیم و البته بخشی هم به روزنامه‌ها برمی‌گردد، چراکه ما اعتقاد داریم باید مباحث کلان بخش کشاورزی در رسانه‌ها به طور هماهنگ مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا به سرمنزل مقصود برسیم. در فاز نخست به دنبال گسترش فضای رسانه‌ای برای بخش کشاورزی بودیم. طبیعتا در گام دوم به دنبال هدفمند کردن این ارتباطات هستیم.


روزی که وارد روابط عمومی جهاد کشاورزی شدید آکنده از طرح و برنامه بودید، البته مطلع هستیم که با تنگناهای مالی دست و پنجه نرم می‌کنید، ممکن است بفرمایید تاکنون به چند درصد از اهدافتان دست یافته‌اید؟
طبیعی است وقتی روابط عمومی دارای طرح و برنامه باشد مهم این است که در فاز نخست بتواند این برنامه‌ها را تبدیل به گفتمان کند تا باور عمومی برای پذیرش و اجرایی کردن فراهم شود. گمان می‌کنم در فاز نخست در مجموعه سازمان اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، یعنی مجموعه روابط عمومی‌ها هم ‌اکنون این برنامه‌ها و ایده‌ها به طور کلی مورد پذیرش قرار گرفته و همه به دنبال اجرایی کردن برنامه‌ها هستند. با توجه به اینکه در ابتدای کار مقاومت‌هایی پیرامون این برنامه‌ها وجود داشت، فکر می‌کنم در گام نخست با موفقیت همراه بوده‌ایم. امروز مجموعه روابط عمومی‌های وزارت جهاد کشاورزی پذیرفته‌اند که در حوزه‌های اطلاع‌رسانی و ارتباطات تغییر روش ایجاد کنند و متناسب با شرایط روز این موضوعات را در دستور کار قرار دهند که اعتقاد داریم همین رویکرد 50درصد ظرفیت لازم و پشتوانه برای اجرای این ایده‌ها را فراهم خواهد کرد. البته طبیعی است تضمین اجرای هر طرح و ایده، تخصیص اعتبار لازم برای آن است و از این رو به دنبال آن هستیم که این تضمین را پس از پشتیبانی فکری، نظری و اندیشه‌ای که وجود دارد دنبال کنیم. خوشبختانه فضا در وزارتخانه به صورتی در آمده که اراده تامین اعتبار در این خصوص وجود دارد. البته جا دارد که از نشریات تخصصی هم تشکر کنم که کمک کردند تا ما بتوانیم قدرت چانه‌زنی بیشتری داشته باشیم.


اشاره نکردید که تاکنون به چند درصد از اهدافتان در روابط عمومی جهاد کشاورزی دست یافته‌اید؟
ما هم‌اکنون موفق شدیم که ریل‌گذاری را در مجموعه روابط عمومی انجام دهیم و البته هنوز در ابتدای راه هستیم، اما به دلیل آنکه بستر لازم فراهم شده، ما به سرعت به درصدهای مطلوب خواهیم رسید.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه