هدر

بازار بستنی دنیا امسال رشد نمی‌کند

تولید و مصرف ثانیه‌ای 412 لیتر بستنی در دنیا

اقتصاد سبز: بستنی یکی از فرآورده‌های ارزشمند غذایی است که در میان مردم به خصوص کودکان طرفداران زیادی دارد. در سال‌های اخیر /NB/L>رکت‌های مختلفی اقدام به سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار کردند، ولی نکته مهم اینجاست

اقتصاد سبز: بستنی یکی از فرآورده‌های ارزشمند غذایی است که در میان مردم به خصوص کودکان طرفداران زیادی دارد. در سال‌های اخیر /NB/L>رکت‌های مختلفی اقدام به سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار کردند، ولی نکته مهم اینجاست

که در سال 2014 میلادی بازار بستنی در دنیا هیچ رشدی را تجربه نکرده است البته این ثبات شرایط بازار بستنی در دنیا تنهابه سال 2014 میلادی مربوط نیست، بلکه از سال 2010 میلادی تا کنون وضعیت بر همین منوال بوده است و برخی این شرایط را به تغییر عادت غذایی مردم و توجه بیشتر آنها به کالری موجود در این ماده غذایی مربوط دانسته‌اند.
مجموع فروش صنعت بستنی در دنیا از سال 2010 میلادی تا کنون در سطح 10 میلیارد دلار در سال ثابت بوده است. مطالعات انجام شده توسط موسسه مینتل نشان می‌دهد در سال 2015 میلادی ارزش بازار بستنی در امریکا به 8/10 میلیارد دلار می‌رسد که رشد قابل ملاحظه‌ای نیست و از این رشد نمی‌توان به عنوان نشانه‌ای برای اصلاح اقتصادی یاد کرد. رابرت کیلمر مدیر عامل بخش تولید بستنی در شرکت نستله می‌گوید: «بازار خرده فروشی بستنی در سال‌های اخیر نوسان زیادی نداشته است و شرکت نستله برای اینکه بتواند سهم خود را در بازار حفظ کند اقدام به تغییر مزه بستنی‌ها کرده است تا با ذائقه مردم در کشورهای صنعتی و توسعه یافته دنیا هماهنگ باشد. مردم کشورهای صنعتی اصلی‌ترین بازار برای محصولات نستله هستند و هر ساله بالغ بر 68 درصد از بستنی‌های تولید شده در دنیا در بازار این کشور‌ها مصرف می‌شود.»
کیلمر ادامه داد: «یکی از مهمترین مسایل مهمی که می‌تواند بازار را تحت تاثیر قراردهد قیمت است. توجه مردم به نوسانات قیمت بستنی در دنیا مانند دیگر ماده‌های غذایی هر روز بیشتر می‌شود و دلیل این مساله هم شرایط اقتصادی دنیا است. همین توجه بیش از اندازه به قیمت بود که سبب شد تا فروش بستنی در دنیا طی 4 سال گذشته تقریبا ثابت باشد. انتظار می‌رود بعد از بهبود شرایط اقتصادی دنیا و افزایش نرخ رشد اقتصادی به خصوص در امریکا زمینه برای ارتقای نرخ رشد مصرف بستنی هم فراهم شود.
مدیرعامل شرکت نستله با اشاره به اینکه سهم این برند در بازار دنیا در سال‌های 2015 تا 2020 میلادی افزایش خواهد یافت افزود: دنیا در مسیر تازه‌ای در حال حرکت است مصرف بستنی در کشورهای صنعتی دنیا به خصوص امریکا و کانادا در حال افزایش است و ما در صدد هستیم تا طعم‌های تازه‌ای به بازار بستنی دنیا اضافه کینم. در هر ثانیه 412 لیتر بستنی در جهان تولید و به مصرف می‌رسد و این به این معنا است که فروش جهانی بستنی چیزی بالغ بر 13 میلیارد لیتر در سال باشد.
بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید بستنی در جهان «یونی لیور» و «نستله» هستند که در حدود 90 درصد بازار جهانی بستنی را در انحصار خود دارند. 10 درصد باقی‌مانده در دست دیگر تولیدکنندگان بستنی در سرتاسر جهان است. بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده بستنی به ترتیب ایالات‌متحده، با تولید 63 میلیون، چین با 24 میلیون و کانادا با 5 میلیون هکتولیتر در سال هستند.
در میان مصرف‌کنندگان نیز، نیوزلند، امریکا، کانادا، استرالیا و کشور سوئیس، به ترتیب بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده این محصول لذیذ به شمار می‌آیند. آمار مصرف بستنی برای هر شهروند نیوزلندی 27 لیتر در سال و برای هر سوئیسی 14 لیتر در سال محاسبه شده است.
بستنی در میان ساکنان کشورهای سردسیر، همچون کشورهای اسکاندیناوی و کانادا به نسبت کشورهایی با آب‌وهوای گرم و حاره‌ای طرفداران بیشتری دارد. 87 درصد شهروندان سوئد بستنی را بخشی اجتناب‌ناپذیر از رژیم غذایی خود می‌دانند و این در حالی است که تنها 12 درصد از مردمان تایوان در تمام طول سال بستنی مصرف می‌کنند. در فرانسه نیز 63 درصد از جمعیت بالای 15 سال، از طرفداران بستنی هستند و هر روز بستنی مصرف می‌کنند.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه