هدر

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران در گفت و گو با« اقتصاد سبز» اعلام کرد:

رشد 30 درصدی صادرات آب بسته‌بندی

آنقدر روحیه لطیف و دل بزرگی دارد که به هیچ وجه با محیط خشک صنعت تجانسی در آن یافت نمی‌شود. از حاشیه‌ها فرار می‌کند و برخلاف برخی‌ها ظاهر و باطن یکنواختی دارد. با وجود علایق هنری که دارد، اما از بطن تولیدکنندگان آب‌های معدنی بیرون آمده و کاملا از عهده پیگیری مسایل و معضلات این صنف برآمده است.
آنقدر روحیه لطیف و دل بزرگی دارد که به هیچ وجه با محیط خشک صنعت تجانسی در آن یافت نمی‌شود. از حاشیه‌ها فرار می‌کند و برخلاف برخی‌ها ظاهر و باطن یکنواختی دارد. با وجود علایق هنری که دارد، اما از بطن تولیدکنندگان آب‌های معدنی بیرون آمده و کاملا از عهده پیگیری مسایل و معضلات این صنف برآمده است.
 پیرامون آخرین وضعیت تولید آب‌های معدنی پای صحبت‌های پیمان فروهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران نشسته‌ایم که ماحصل آن در ادامه می‌آید:
 
لطفا میزان تولید و صادرات آب‌های معدنی و آشامیدنی در سال 93 را با سال ماقبل مقایسه کنید و بفرمایید سرانه چه تغییری کرده است؟
میزان آب بسته‌بندی تولید شده در سال 1393 نسبت به سال 1392 از تغییر قابل توجهی برخوردار نبوده و در محدوده 3/1 تا 5/1 میلیارد لیتر برآورد می‌شود که این مقدار توسط بیش از حدود 120 تا 130 واحد تولیدی در سراسر کشور تولید شده است.
بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران کل صادرات آب بسته‌بندی در سال 92 حدود 7 میلیون دلار بوده است که این رقم بر اساس آمار در سال 93 به حدود 11 میلیون دلار افزایش یافت.
همچنین سرانه مصرف آب بسته‌بندی در کشور حدود 15 تا 20 لیتر است که در مقایسه با کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس که همگی بیش از 100 لیتر است نشانگر روند کند گسترش فرهنگ مصرف آب‌های بسته‌بندی طی سال‌های اخیر و از طرفی نیز امید بخش افزایش سرانه مصرف طی سال‌های پیش رو خواهد بود. 
 
مشکل تولیدکنندگان آب‌های معدنی با شرکت‌های پتروشیمی به چه سرانجامی رسیده است؟
خوشبختانه شرکت بازرگانی پتروشیمی طی ماه‌های اخیر با اتخاذ تصمیمات حمایتی و رویکردهای تعاملی مساعدت بسیاری در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان انجام داده است که از آن جمله می‌توان از برگزاری جلسه بحث و تبادل نظر توسط مدیر عامل و مدیر بازرگانی داخلی  آن شرکت با اعضای معتبر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی نام برد و با توجه به چنین رویکردی به شدت به کاهش و یا حذف مشکلات درتامین مواد اولیه که در چند ساله اخیر یکی از موانع فعالیت واحدهای تولیدی بوده است امیدواریم و در این میان تلاش اخیر شرکت بازرگانی پتروشیمی قابل تقدیر است.
 
لطفا مختصری پیرامون معضلات حمل و نقل و توزیع آب‌های معدنی توضیح دهید. 
بدون شک ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات صنعت بسته‌بندی آب ازجمله سنگینی و حجیم بودن هر واحد محصول (شرینک) از مولفه‌های اثرگذار بر هزینه حمل آنها در 2 بخش انتقال از کارخانجات تا بازارهای هدف و توزیع مویرگی در بازارهای محلی است و این درحالیست که هر ساله با افزایش قیمت حامل‌های انرژی با افزایش کرایه حمل مواجه بوده‌ایم و لذا مولفه کرایه حمل همواره یکی از مولفه‌های اثرگذار بر قیمت تمام شده محصولات در این صنعت بوده و خواهد بود.
 
با توجه به نیازهای جامعه شهری کشور و بحران آب چه دورنمایی از تولید آب‌های معدنی دارید؟
افت تدریجی کیفیت آب موجود در شبکه شهری به دلایل مختلف از جمله فرسودگی سیستم توزیع به‌دلیل قدمت بالای 40 ساله آن در کلانشهرها و نشت قابل توجه و در نتیجه ریسک ورود آلودگی به جریان آب و همچنین افزایش تدریجی برخی پارامترهای نامطلوب همچون نیترات و فلزات سنگین به سبب برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و در نتیجه افزایش غلظت پارامترهای مذکور در آنها از یکسو و تغییر در نحوه و شیوه زندگی افراد (Life Style) و صرف اوقات بیشتر در بیرون از منازل و نیاز به همراه داشتن آب و همچنین افزایش سطح آگاهی اقشار مختلف جامعه از اهمیت مصرف آب از سوی دیگر، موجب افزایش مصرف آب‌های بسته‌بندی و ارتقای فرهنگ مصرف این محصولات طی سال‌های اخیر در کشور است و با توجه به وجود مشکلات مضاعف در حوزه منابع آب در سال‌های اخیر و همچنین کاهش شدید نزولات جوی و پایداری پدیده خشکسالی در کشور پیش‌بینی می‌شود صنعت بسته‌بندی آب طی سال‌های پیش رو نقش مهم و موثری در رفع نیاز آب شرب در برخی مناطق کشور ایفا کند و به همین دلیل در آینده‌ای نه چندان دور شاهد افزایش سرانه مصرف این محصولات خواهیم بود.
 
برای کاهش قیمت تمام شده آب‌های معدنی چه پیشنهادهایی دارید؟ 
بدون شک مهمترین مولفه‌های اثرگذار بر قیمت تمام شده محصولات عبارتند از قیمت مواد اولیه، هزینه حمل، قیمت حامل‌های انرژی، هزینه سربار و عمومی تولید که ثبات و حتی کاهش در هریک از آنها نقش موثری در کاهش و یا ثبات قیمت‌ها خواهد داشت و در این میان نقش دولت و تصمیمات آن در مولفه‌های مذکور نقشی است مهم و انکار ناپذیر.
منظور کردن سهم صنعت از هدفمندی یارانه‌ها، رفع مشکلات سیستم بانکی و تسهیل در تامین نقدینگی واحدهای تولیدی، تخصیص یارانه حمل و نقل در فرآیندهای صادراتی، تامین کافی مواد اولیه، تلاش در جهت رفع تحریم‌ها و ... همگی از پیشنهادات مرتبط با کاهش قیمت تمام شده است.
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه