هدر

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت «بهفام پودر بناب»:

سیب‌زمینی‌های نیمه سرخ شده یک دهم خانگی جذب روغن دارد

نوشین جمشیدی: ابراهیم خلیل‌کامرانی، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت «بهفام پودربناب» از پیشگامان صنعت غذا به‌شمار می‌رود که با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا برای نخستین‌بار و با بهره‌گیری از روش IQF انواع سیب‌زمینی‌های نیمه سرخ و منجمد را تولید می‌کند. 
نوشین جمشیدی: ابراهیم خلیل‌کامرانی، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت «بهفام پودربناب» از پیشگامان صنعت غذا به‌شمار می‌رود که با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا برای نخستین‌بار و با بهره‌گیری از روش IQF انواع سیب‌زمینی‌های نیمه سرخ و منجمد را تولید می‌کند. 
واحد تولیدی‌اش را در حالی در سال 1379 راه‌اندازی کرد که تا پیش از آن هیچ‌گونه فرهنگسازی روی محصولات تولیدی سیب‌زمینی صورت نگرفته بود و با تحمل هزینه و مشقت‌های فراوان نه تنها در زمینه تولید به موفقیت‌های بسیار دست یافته و موفقیتش بازارهای صادراتی را نیز در نوردیده است، بلکه به‌گونه‌ای در فرهنگسازی موفق عمل کرد که امروز نه تنها در منازل، بلکه در رستوران‌ها و فست‌فودها «بهفام» به نامی آشنا مبدل شده است. آنچه در پی می‌آید ماحصل گفت‌وگو با این مدیر خلاق صنعت غذاست که با هم می‌خوانیم.
جنابعالی بالغ بر یک دهه است که در زمینه تولید انواع فرآورده‌های سیب‌زمینی و فرنچ فرایز فعالیت می‌کنید، لطفاً تولید در سال 93 را با 83 در این بخش مقایسه کنید. 
واقعاً نمی‌توانیم از نظر قیمتی این دهه را با هم مقایسه کنیم، شاید اگر عنوان کنم که مجموع قیمت‌ها 50 برابر افزایش یافته سخن گزافی نباشد. 
ما محصولاتمان را در سال 83 کیلویی 700 تومان می‌فروختیم که همین محصولات در ابتدای سال 93 به کیلویی 6 هزار تومان رسید و اگر روند به همان سبک یک دهه گذشته پیش می‌رفت این افزایش کماکان ادامه می‌یافت، اما در اواخر 93 سیب‌زمینی مازاد باعث شد قیمت‌ها کاهش یابد. 
در سال 83 قیمت هر کیلو سیب‌زمینی 80 تومان بود، در حالی‌که در ابتدای سال 93 قیمت هر کیلو سیب‌زمینی به 5 هزار تومان رسید. 
امروز که قیمت‌ها پائین آمد به‌صورت انبوه  کیلویی چند سیب‌زمینی خریداری می‌کنید؟
حدود 700 تومان خریداری می‌کنیم.
صنایع تبدیلی همواره به‌عنوان حلقه تکمیل کننده بخش کشاورزی با قابلیت اشتغالزایی بالا در اقتصاد مطرح بوده، به‌نظر جنابعالی چرا از این بخش متناسب با جایگاهش حمایت صورت نمی‌گیرد؟
صنایع تبدیلی کشاورزی در کشور ما هنوز در جایگاه خود قرار نگرفته و هیچ‌یک از ارکان جامعه قدر این بخش را نمی‌دانند و هیچ فردی هم درد این صنعت را باتمام وجود نشنیده است. 
ما قبل از هدفمندی یارانه‌ها با 24 ساعت کار تنها 600 هزار تومان پول گاز می‌پرداختیم، اما امروز با 12 ساعت کار 18 میلیون تومان بهای گاز مصرفی را می‌پردازیم.
در چنین فضایی طبیعی است که صنایع تبدیلی ذلیل شده باشد. 
حتی اگر یک روز در پرداخت بهای برق و گاز تاخیر داشته باشیم برق و گاز واحد تولیدی را قطع می‌کنند و هیچ ویژگی برای این صنعت پرمزیت قائل نیستند. 
در واقع نپرداختن یارانه تولید در هدفمندی یارانه‌ها تبدیل به معضل خاص امروز واحدهای تولیدی شده است. به‌راستی وقتی سالانه تنها 17 تا 18 درصد افزایش حقوق داریم و شاهد افزایش قیمت در تمام زمینه‌ها هستیم، تولیدکنندگان چه راهی جز افزایش قیمت محصولاتشان دارند و در این شرایط هم طبیعی است که با افزایش قیمت قدرت خرید مصرف کننده پائین می‌آید و باز هم برای تولیدکننده فایده‌ای نخواهد داشت و اگر هم افزایش قیمت نداشته باشیم خودمان از بین خواهیم رفت. 
اگر امروز مشاهده می‌شود که حدود 70 درصد واحدهای تولیدی حاضر در شهرک‌های صنعتی تعطیل شده‌اند و 30 درصد باقی مانده هم با ظرفیت کامل تولید نمی‌کنند، به‌دلیل همین مسایل است. 
در چنین فضایی معلوم نیست با چه ادله‌ای هر سال مالیات بر ارزش افزوده نیز افزایش می‌یابد. 
شنیدیم مجموعه «بهفام پودربناب» یک طرح توسعه‌ای در استان همدان دارد، این پروژه هم‌اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟
ماشین‌آلات این طرح تامین شده است، اما انگیزه و توانی برای نصب و راه‌اندازی این پروژه وجود ندارد. 
بانک‌ها هیچ‌گونه حمایتی از تولید ندارند و باید بپذیریم ادامه این روند تولید را به زمین خواهد زد. 
به‌هرحال بانک‌ها هم ضوابطی دارند و وقتی تولیدکننده‌ای در بازپرداخت اقساطش دچار مشکل می‌شود، جریمه دیرکرد هم بخشی از این ضوابط به‌شمار می‌رود؟
مشکل تولیدکنندگان نرخ بالای سود تسهیلات بانکی است. 
در اوایل دهه 80 از یک بانک هلندی تسهیلاتی با نرخ سود 5/2 درصد دریافت کردم، حال چگونه است برخی بانک‌های داخلی تا 36 درصد سود از تولیدکنندگان مطالبه می‌کنند. 
لطفاً مختصری پیرامون روند توسعه مجموعه «بهفام پودربناب» توضیح دهید. 
در سال 79 که واحد به بهره‌برداری رسید، میزان تولید حدود 800 کیلوگرم بود که امروز به ساعتی 5/2 تن رسیده است و مجموعه با سه شیفت کار فعال است. 
پیرامون واحد همدان توضیح دهید. 
سال 1388 تسهیلاتی در حدود5/16 میلیون یورو معادل 20 میلیارد تومان از بانک صادرات مصوبه گرفتیم که با قیمت روز به 2/14 میلیون یورو رسید، اما به‌دلایل مختلف نتوانستیم این مبلغ را جذب کنیم. 
البته برای جذب این مبلغ وثیقه‌‌گذاری کردیم که هنوز هم نتوانسته‌ایم وثیقه‌هایمان را خارج کنیم.
در واقع این واحد را با فروش ملک تا به اینجا رسانده‌ایم، حدود 10 میلیارد تومان ماشین‌آلات تاکنون خریداری شده و 10 میلیارد تومان دیگر هم لازم داریم. در این واحد علاوه بر سیب‌زمینی نیمه سرخ و منجمد، انواع پوره سیب‌زمینی، کوکوی سیب‌زمینی و محصولی  جدید از خرده‌های سیب‌زمینی تولید خواهیم کرد. 
واحد همدان «بهفام» از چه تاریخی به بهره‌برداری خواهد رسید؟
این واحد از نیمه دوم سال 94 به بهره‌برداری خواهد رسید که پیش‌بینی می‌کنیم حدود 120 نفر اشتغال مستقیم داشته باشد. 
آیا صادرات هم دارید؟
در سال 1392 حدود 2 هزار تن محصول به عراق صادر کردیم.
سال 93 متاسفانه به‌دلیل حمایت نشدن نتوانستیم بیش از 500 تن صادر کنیم. 
برای آنکه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با انگیزه بیشتر به تولید، اشتغالزایی و ارزآوری بپردازند، چه پیشنهاداتی دارید؟
دولت باید مطابق قانون یارانه تولید را اختصاص دهد و به خصوص در زمینه یارانه انرژی مساعدت‌های لازم را انجام دهد. 
ببینید، صادرکنندگان حتی برای دریافت و یا تمدید کارت بازرگانی با مشکلات بسیاری مواجه هستند، و برای رونق تولید و صادرات چاره‌ای جز زدودن موانع تولید از دست و پای تولیدکنندگان وجود ندارد. 
لطفاً پیرامون ویژگی‌های سیب‌زمینی نیمه سرخ و منجمد توضیح دهید.
امروزه بهترین و مقرون به‌صرفه‌ترین نحوه استفاده از سیب‌زمینی، فرآوری و تولید صنعتی آن است. 
در کارخانه هرگونه سیب‌زمینی وارد نمی‌شود، پس از آزمایش‌ بر روی ماده خشک، میزان نشاسته و.... یک سیب زمینی وارد کارخانه فرآوری می‌شود و این از نظر ارزش غذایی قابل مقایسه با سیب‌زمینی‌های بازار نیست. از سوی دیگر پس از پذیرش سیب‌زمینی‌ها توسط دستگاه، شستشوی لازم صورت می‌گیرد و عملیات پوست کنی با بخار انجام می‌شود تا عاری از هرگونه سموم شود. وقتی سیب‌زمینی پخته شده و در دمای 180 درجه سانتیگراد سرخ می‌شود و در نهایت در دمای منفی 40 درجه سانتی‌گراد منجمد می‌شود، طبیعی ست هم سالم بوده و هم حاوی ارزش غذایی لازم باشد. 
از سوی دیگر به‌دلیل آنکه وقتی این سیب‌زمینی‌ها وارد منازل شد تنها نیاز به 3 دقیقه سرخ شدن دارد، حاوی روغنی به مراتب کمتر از سیب‌زمینی‌های سرخ کرده داخل منازل است. در سیب‌زمینی‌های سرخ شده داخل منازل تا 40 درصد جذب روغن وجود دارد، این در حالی‌ است که در کارخانه سیب‌زمینی‌های فرآوری شده تنها 4 درصد جذب روغن دارد که با نیم درصد داخل منازل تنها دارای 5/4 درصد روغن خواهد شد.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه