هدر

«اقتصاد سبز» از جلسه هم‌اندیشی فعالان صنعت کنسرو با مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و توسعه آبزیان شیلات گزارش می‌دهد:

کالبدشکافی عرضه تن ماهیان در تالار فرعی بورس

ارتقای جایگاه صنعت کنسرو آبزیان کشور بدون مشارکت تنگاتنگ تمامی اعضای زیرمجموعه سندیکا محقق نخواهد شد و تنها در سایه اتحاد و انسجام درونی است که مشکلات این صنعت قابل حل خواهد بود.
ارتقای جایگاه صنعت کنسرو آبزیان کشور بدون مشارکت تنگاتنگ تمامی اعضای زیرمجموعه سندیکا محقق نخواهد شد و تنها در سایه اتحاد و انسجام درونی است که مشکلات این صنعت قابل حل خواهد بود.
به گزارش خبرنگار ما مسعود بختیاری، نایب رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران و مسؤول کمیته فنی کنسرو آبزیان در جلسه هم‌اندیشی در خصوص تهدیدات و فرصت‌های راه‌اندازی بورس تن ماهیان ضمن بیان این مطلب گفت: سندیکای صنایع کنسرو ایران به‌منظور تجهیز شدن به سلاح علم روز اقدام به تشکیل کمیته فنی کنسرو آبزیان کرده است تا اگر در مقابل هجمه‌ای قرار گرفتیم بتوانیم دفاع جانانه‌ای به‌عمل آوریم. 
به گفته وی این کمیته نیاز به رشد و توسعه دارد تا به‌عنوان نهادی در کنار سازمان‌های ملی استاندارد و وزارت بهداشت قرار گرفته و در تصمیمات مهم مربوط به این صنعت سهم به‌سزایی به خود اختصاص دهد. 
بختیاری همچنین به مشارکت بیش از پیش اعضا و سایر بخش‌های خصوصی اشاره و متذکر شد: در سایه همدلی است که می‌توان در برابر آماج مخاطرات بیرونی ایستادگی کرد و در کنار سایر ارگان‌های دولتی مربوطه به حل و فصل معضلات اقتصادی صنعت پرداخت.
در ادامه احمد آزادمرد، رییس سندیکای کنسرو ایران اظهار داشت، تولیدکنندگان با به‌کار‌گیری افراد خبره با توان علمی بالا و استفاده از مواد اولیه با کیفیت و در نهایت تولید موفق و برند برتر، نام نیکی در صنعت کنسرو آبزیان به‌جای گذاشته‌اند. اما در این میان مشکلاتی پیش‌رویشان وجود دارد که مانع دستیابی به شرایط بهتر و تولید بیشتر می‌شود. برخی از این معضلات، مسائل خارج سازمانی است که در این میان به‌واسطه سندیکا، مشکلات تولیدکنندگان به گوش مسؤولان رسانده خواهد شد و خوشبختانه ارتباط خوبی بین تولیدکنندگان و جناب دبیر سندیکا وجود دارد و تلاش‌های مصرانه مهندس بختیاری در برگزاری جلسات متعدد به‌منظور حل دغدغه‌های تولیدکنندگان صنعت نیز می‌تواند مفید باشد و در این خصوص امیدواریم با همکاری دکتر گلشاهی مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و توسعه آبزیان سازمان شیلات بتوانیم به رفع ابهامات طرح بورس تن ماهیان بپردازیم.
بر پایه این گزارش در ادامه دکتر گلشاهی، مدیر‌کل دفتر بهبود کیفیت و توسعه آبزیان سازمان شیلات ایران با مثبت خواندن جلسه پیشین بورس تن ماهیان در تاریخ 21 مهر و قدردانی از دو تشکل فعال، سندیکای صنایع کنسرو و اتحادیه صادر کنندگان آبزیان خاطر‌نشان کردند: انصافا این دو اتحادیه همیشه یار و یاور بخش دولتی بوده و امید است که با همکاری این دو بخش به شفاف‌سازی موضوعات پیش‌رو پرداخته و مشکلات برطرف شود.  وی در ارتباط با چگونگی ایجاد طرح بورس آبزیان اعلام کرد: سنگ بنای راه‌اندازی بورس کالاهای کشاورزی در برنامه چهارم توسعه قرار داده شد، اما ساختار و چارچوب طرح به ابتدای برنامه پنجم توسعه انتقال یافت. در این حین به سازمان جهاد‌کشاورزی ابلاغ شد که کالای کشاورزی از جمله باغی، زراعی، دامی، طیور و آبزیان وارد بورس شده تا ساز‌و‌کار خرید و فروش از چرخه واسطه‌گری خارج شود.
گلشاهی گفت: بورس نباید تنها به خرید و فروش کالا بپردازد بلکه کنترل کیفی کالا و تضامین مربوطه را باید ارایه دهد که بر‌همین اساس مذاکرهای با سازمان بورس کالا صورت گرفت و مسائلی از جانب آنها مطرح و نهایتا مقرر شد استانداردها و معیارهایی مطرح شود تا بر آن اساس اقدام به مبادله کالا گردد.
تن ماهیان در تالار فرعی بورس عرضه خواهد شد و در این تالار در حال حاضر شرکت صید صنعتی منطقه آزاد چابهار به‌عنوان پذیرشگر مطرح می‌باشد.
گلشاهی تأکید کرد: در مورد پذیرشگر کالا در بورس، محدودیتی وجود ندارد یعنی می‌توان همزمان 1 یا 3 پذیرشگر داشته باشیم و اگر مجموعه‌ای در داخل صنف و سندیکا وجود دارد که می‌تواند این سازوکار را به‌عهده گیرد و توان این مسؤولیت را دارد، ما به نفع صنعت کنسرو و بخش خصوصی از آن حمایت می‌کنیم.
وی در انتها با تأکید بر اجرایی شدن این طرح بیان کردند: شیلات آمادگی دارد معیارها، شاخص‌ها، چگونگی پذیرش کالا و سازوکار مالی، مطابق با نظر صنف و سندیکا تعریف شود و در این زمینه مشارکت و همکاری متقابل می‌تواند در تصحیح روند اجرایی شدن طرح کمک به‌سزایی کند.  در ادامه جلسه مسعود بختیاری، مسؤول کمیته فنی کنسرو آبزیان گفت: این طرح در توانمندسازی جامعه صیادی حایز اهمیت بوده و اگر دوستان ما در سازمان شیلات ایران چنین دیدگاهی داشته باشند باید بیش و پیش از آن به فکر تأمین منافع و رفع دغدغه تولید‌کنندگان باشند. وی با بیان این‌که لازمه صیادی موفق، صنایع پویا و موفق است با اظهار نگرانی در باب افزایش تعرفه واردات تن ماهیان اظهار داشت: این مسأله اثری جدی و تهدید‌آمیز علیه صنعت بوده و افزایش تعرفه، صنعت کنسرو ماهی را فلج خواهد کرد. بختیاری تصمیمات لحظه‌ای و غیر‌کارشناسی دولت را تهدیدی جدی برای صنعت، دانست و ابراز کرد که عدم حمایت جدی دولت از صنعت و تصمیمات عجولانه و شتابزده، صنعت را نسبت به دولت و تصمیمات آن بسیار بدبین کرده است. 
به گفته وی چنانچه این طرح به‌گونه‌ای اجرا شود که منافع تولید کننده و جامعه صیادان را توأم با هم تأمین کند و لطمه‌ای به بدنه صنعت وارد نسازد، همکاری و همیاری در این طرح را وظیفه ملی دانسته و از مسؤلین بخش دولتی خواستند تا با شرط حفظ منافع مالی صنعت کنسرو، به اجرایی شدن طرح بپردازند.
در ادامه ادیب‌زاده، مدیرعامل صید ساحل کنارک متذکر شد: از آنجا که جامعه صیادی بسیار سنتی است چگونه می‌توان آنها را در سازوکار بورس قرار داد و این در شرایطی است که در حال حاضر واسطه‌ها نیاز صیادان را برآورده می‌کنند و در‌صورت راه‌اندازی بورس تن ماهیان، نیاز جامعه صیادی چگونه و از چه طریق پاسخ داده خواهد شد؟به گفته وی در شرایط فعلی به ماهی ارزش افزوده تعلق نمی‌گیرد اما به کنسرو ماهی تعلق می‌گیرد که این امر به بدنه صنعت کنسرو ماهی لطمه میزند و دغدغه خاطر ما را فراهم آورده است.
در ادامه دشتی‌نژاد، مدیرعامل شرکت صدردریا نیز با مثبت خواندن حضور سازمان شیلات در کنار بخش خصوصی به عدم قدرت لازم اجرایی آن نیز اشاره و به عملکرد 35 ساله صنعت کنسرو آبزیان پرداخته و اظهار داشت: در شرایط بد اقتصادی این صنعت سعی در چرخاندن چرخ اقتصادی داشته است و در قبال آن، کم توجهی دولت به این صنعت ناامید کننده است. وی اظهار داشت: در شرایطی که اقتصاد در رکود است و تولید زمینگیر شده و فضای کسب و کار به نفع تولید نیست، دولت تمام تمرکز خود را به کاهش تورم و حل مسائل هسته‌ای گذاشته است و در این میان بانک‌ها نیز نه تنها نقش حمایتی ندارند بلکه متأسفانه باری بر تولید کننده می‌افزاید، در چنین شرایطی طرح بورس تن ماهیان موجب کندی عملکرد صنعت ماهی خواهد شد، او همچنین به مشخص نبودن جایگاه ماهیان وارداتی در بورس اشاره کرد. 
بر پایه این گزارش ادوای، نماینده شرکت «پولک» خاطرنشان ساخت: راه‌اندازی بورس تن ماهیان نه تنها به حذف دلال‌ها نمی‌انجامد، بلکه همانطور که در مورد آهن و پتروشیمی شاهد هستیم دلال‌های بزرگتری وارد خواهند شد. وی با اشاره به اجباری بودن طرح بیان داشت اتفاقات ناگواری برای صنعت خواهد افتاد و تولیدکننده تمام هم و غمش این است که از هزینه تولید کاسته شود تا بلکه به اندک حاشیه سودی دست یابد. حال با ایجاد بورس این صنعت است که بیش از پیش متضرر خواهد شد. 
وی همچنین به نحوه قیمت‌گذاری برای درصد کمی از صید داخلی اشاره کرد و گفت: آیا بخش وارداتی نیز به بورس راه خواهد یافت؟ در ادامه بنی‌هاشمی، مدیرعامل شرکت «پولک» گفت: به‌نظر می‌رسد طرح بورس تن ماهیان از پختگی لازم برخوردار نیست، ما به مشکلات صنعت خودمان خو کرده‌ایم و مشکلات را هرچند سخت حل می‌کنیم، اما اگر این سازوکار از شرکت خارج شود و به‌دست دولت بیفتد به نظر کار سخت خواهد شد و مدیریت بحران از دستمان خارج می‌گردد.در ادامه احمدی، عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان آبزیان و مدیرعامل شرکت لیان موج اظهار داشت: در شرایط کنونی فضای کسب و کار بدتر شده و سیستم بانکی نیز هیچ منابعی برای کمک به صنعت اختصاص نداده است و ما حتی در زمینه LC نیز مشکل داریم و متأسفانه سیستم بانکی بدهی یک شرکت را به کل مجموعه هلدینگ تسری می‌دهد و مجموعه این عوامل رکود بی‌سابقه‌ای را در کشور رقم زده است. حال ورود به بحث بورس تن ماهیان می‌تواند مشکل بزرگی به مشکلات پیشین بیافزاید. در ادامه مهندس یوسفی، نماینده شرکت فرآورده‌های شیلاتی جنوب – ساحل تأکید کرد: تجربه نشان داده است که هر‌جا کار ما با دولت گره خورده، توأم با کندی، مشکل و دردسر بوده است و ارتباطات فعلی تولید‌کنندگان، واسطه‌ها و صیادان در نتیجه سال‌ها کار و درک مشترک و متقابل صورت پذیرفته و شرایط فعلی مورد پذیرش همه است. حال اگر قرار باشد این سازوکار را بر‌هم بزنیم همه متضرر خواهند شد. تجربه بورس در تالار اصلی از جمله آهن و پتروشیمی ناموفق بوده است. وی افزود: حال در تالار فرعی که قرار است تن ماهیان عرضه شود امیدی به موفقیت آن وجود ندارد.پس بیاییم به رفع مشکلات بپردازیم نه، طرح صورت مسأله‌ای دیگر.
همچنین در ادامه جلسه مهندس هوشیار، مسؤول فنی فرآورده‌های شیلاتی سیکارو تصریح کرد: آیا شالوده و اساس بورس حمایت از صنعتگر است یا صیاد یا دولت؟ اگر حمایت از صنعتگر است باید سازوکار سنتی را به شکل امروزی اجرا کرد، همچنین این کالا فصلی بوده و نحوه عملکرد این بورس در سایر فصل‌ها به چه صورت خواهد بود. ایشان همچنین به مشارکت و نشست‌های بیشتر در رفع ابهامات این طرح اشاره کرد. 
بر پایه این گزارش پس از نمایندگان بخش خصوصی، مهندس براری، معاون تشکل‌های اتاق ایران با ابراز خرسندی از عنایت و توجه دولت قبل از فاز اجرایی طرح عنوان کرد: طبق ماده 1 و 3 قانون بهبود فضای کسب و کار، باید تعاملی بین دولت و بخش خصوصی صورت گیرد و قبل از آنکه امری را به مرحله اجرا برساند باید نظر تشکل‌های مربوطه را استعلام کند.وی از فعالان صنعتگر که دغدغه‌های ملی نه سود محور داشتند و منافع ملی را منافع خود دانستند قدردانی کرده و اظهار داشت: ما از ادبیات پسا‌تحریم صحبت میکنیم اما فشارها بر دولت زیاد بوده و باید کمی محتاطانه و با انصاف بیشتری به شرح دیدگاه خود بپردازید.
براری خود را از صنعت جدا ندانسته و گفت: ما مدافع تشکل‌های فعال همچون سندیکای صنایع کنسرو آبزیان هستیم و مشکلات شما را با گوش جان می‌شنویم و نظرات شما را در تصمیم‌گیری نهایی لحاظ خواهیم کرد. در انتها جلسه دکتر گلشاهی در پاسخ به نظرات تشکل‌های بخش خصوصی اظهار داشت: جلسات بیشتری برای شفاف‌سازی و رفع ابهام نیاز است تا ذهنیت بیشتری نسبت به این طرح داشته باشید‌، اما به‌طور کل عرض می‌کنم بورس قرار نیست تمام مشکلات صنعت کنسرو آبزیان را برطرف کند.وی تصریح کرد: بورس محل مبادله کالاست یک مرکزیت برای معامله با تضمین سلامت از کالای خریداری شده است و بورس از عوامل و سازو‌کار‌ها استفاده می‌کند تا با روش جدیدی منافع خریدار و فروشنده را تأمین کند. گلشاهی تأکید کرد: بورس در ارتباط با آن دسته از کالا که تکلیفش مشخص نیست تصمیم می‌گیرد و نگاه کلی به تمام کالاها ندارد و نیاز به اعلان موجودیت همه بخش‌های خصوصی در بورس نیست. بخش خصوصی بورس، سازوکاری مهیا می‌کند تا کالای مجاز از غیر‌مجاز و با کیفیت از بی‌کیفیت مشخص شود. وی افزود: بورس، نظم و نظام بخش خصوصی را از بین نمی‌برد و اگر دستورالعمل‌ها و معیارها را خودتان مشخص کنید دیگر چه جای نگرانی می‌تواند باشد؟ دولت می‌خواهد صنف و بخش خصوصی در قابلیت و شناسایی کالاها با بورس مشارکت کند و این امر در دست صنف باشد نه دولت‌، چرا که نگاه شما تخصصی‌تر و موشکافانه‌تر خواهد بود. وی اظهار داشت: همه چیز در سایه مشارکت و همفکری حل خواهد شد، همچنین تسهیلات و اعتباراتی برای این طرح اختصاص یافته است.
(شماره 53 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه