هدر

خبرنگار اعزامی «اقتصاد سبز» به آفریقای جنوبی گزارش می دهد:

متنوع ترین کشاورزی در آفریقای جنوبی

الهه بصیری: کشور آفریقای جنوبی‌ از نظر موقعیت جغرافیایی، همانطور که از اسمش مشخص است ‌در جنوبی‌ترین بخش قاره آفریقا واقع شده است،
الهه بصیری: کشور آفریقای جنوبی‌ از نظر موقعیت جغرافیایی، همانطور که از اسمش مشخص است ‌در جنوبی‌ترین بخش قاره آفریقا واقع شده است،
 این کشور  از سه سمت شرق، جنوب ‌‌و‌‌ غرب توسط دو اقیانوس هند و اطلس احاطه شده و با در اختیار داشتن «دماغه امیدنیک» که محل تلاقی آب‌های اقیانوس هند و اقیانوس اطلس است از موقعیت استراتژیک خاصی برخوردار است. آفریقای جنوبی، تنها کشورجهان است که سه پایتخت متفاوت دارد، قوه مجریه در پرتوریا، قوه مقننه در کیپ تاون و قوه قضائیه در بلوم فونتین مستقر است. همچنین، جمعیتی بالغ بر 54 میلیون نفر دارد که پرجمعیت‌ترین شهر آن نیز ژوهانسبورگ می‌باشد. 
 
آب و هوایی 
آب و هوای آفریقای جنوبی معتدل  است، به این دلیل که اقیانوس هند و اطلس از سه طرف، آنرا احاطه کرده‌اند. این کشور در نیمکره جنوبی واقع شده و برعکس ایران، شمال آن استوایی و گرم و جنوب آن به سمت قطب جنوب و خنک‌تر است.به‌طور کلی، آفریقای جنوبی به‌عنوان منطقه‌ای نیمه خشک طبقه‌بندی شده است، اما تنوع آب و هوایی و توپوگرافی چشمگیری دارد.  از لحاظ پوشش گیاهی‌ دارای بیش از 20 هزار نوع گونه گیاهی متنوع می‌باشد و  در بین کشورهای جهان رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. بیشترین پوشش گیاهی  این کشور در شهر کیپ تاون قرار دارد.  حدود 80 درصد از مساحت آفریقای جنوبی را زمین‌های قابل کشت تشکیل می‌دهد، اما تنها 15 درصد آن حاصلخیز و بقیه آن به‌صورت مراتع و برای گله‌داری استفاده می‌شود.
 
شاخص‌هاي اقتصادي
آفریقای جنوبی در سال 2011 با حدود 554 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی «GDP، در رتبه بیست‌و‌پنجم جهان قرار گرفت. در همین سال، ایران با 929 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی، در رتبه هفدهم جهان قرار داشت. طبق آمار بانک جهانی، سهم صنعت از تولید ناخالص ملی درسال 2011 برابر 6/31 درصد، سهم بخش خدمات 9/65 درصد  و سهم بخش کشاورزی 5/2 درصد بود.
تولید ناخالص ملی آفریقای جنوبی در سال 2014میلادی، 5/704 میلیارد دلار است که 4/2  درصد آن در بخش کشاورزی، 5/28 درصد آن در بخش صنعت و 1/69 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود.
 
مشکلات اساسی و چالش‌های فرارو در اقتصاد آفريقاي جنوبي:
*نرخ بالاي بيكاري (در سال 2010 نرخ بیکاری 27 درصد رسمي و حدود 42 درصد به‌طور غير‌رسمي اعلام شده)
*ميزان جرم و جنايت و نا امني ( 6/2 ميليون حادثه در سال 2003 گزارش شده كه شامل 50 درصد، 17 درصد تجاوز به عنف، 17 درصد قتل و بقيه سرقت مي‌باشد)
*حدود 50 درصد از جمعیت این کشور در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، فقر و بیکاری به‌وجود آورنده پدیده شوم دیگری به‌نام ناامنی و فساد در این جامعه شده که عمدتاً در میان سیاه پوستان و منتج از دوره آپارتاید (جدایي سياهان از سفيد پوستان) ‌و نیز مهاجران از کشورهای همسایه به این کشور است.
*درصد بالاي ابتلاء به بيماري ايدز (11درصد جمعيت برابر5 ميليون نفر مبتلا به ايدز هستند، كه شامل 5/21 درصد بزرگسالان است و سالانه 370 هزار مرگ ناشي از ايدز گزارش مي‌شود)
*قانون تقویت اقتصادی سیاه پوستان به لحاظ اعطای امتیازات ویژه به سیاه‌‌پوستان از طرف شرکت‌های خارجی و نیز بعضی از شرکت‌های داخلی به‌عنوان یک عامل منفی تلقی می‌شود.
*عدم ثبات امنيتي در منطقه بخاطر وضعيت سياسي زيمبابوه
*و نيز مقررات سخت اقتصادي و ماليات‌هاي نسبتاً بالا.
 
صادرات و واردات
میزان صادرات این کشور 9/97 میلیارد دلار می‌باشد که به کشورهای چین، آمریکا، ژاپن، آلمان، انگلستان، هند، هلند، سوئیس، زیمبابوه و موزامبیک صادر می‌شوند.
 
محصولات صادراتی 
محصولات صادراتي آن شامل طلا، الماس، پلاتین، ذغال سنگ و دیگر سنگ‌های آهنی و معدنی و کاشی‌آلات و اتومبیل و دیگر تجهیزات حمل و نقل و فرآورده‌های غذایی است. (‌جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های 2008 تا 2010 به ترتیب دارای جایگاه‌های 54، 53 و 55 بوده است‌).محصولات کشاورزی و دامداري: ذرت، گندم، نيشكر، میوه و سبزيجات، گوشت گاو، مرغ و گوسفند، پوست، پشم، پنبه نسوز، لبنيات و شيلات صادرات کشاورزی ۸ درصد از صادرات کل این کشور در ۵ سال اخیر را تشکیل داده‌ است.
 
واردات
میزان واردات این کشور 2/102 میلیارد دلار (در سال 2014م) می‌باشد که از کشورهای‌ چین، آلمان، ایالات متحده، ژاپن، عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران، انگلستان، هند، فرانسه، نیجریه وارد می‌شود. محصولات وارداتی آفریقای جنوبی شامل ماشین‌آلات و تجهیزات علمی، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، نفت خام، ابزارآلات علمی و مواد‌غذایی است.
 
کشاورزی 
آفریقای جنوبی دارای پیشرفته‌ترین، پربارترین و متنوع‌ترین بخش کشاورزی در سطح قاره آفریقا است. خودکفا در تولید مواد‌غذایی و در عین‌حال صادر کننده این محصولات است.حدود 80 درصد از زمین‌های آفریقای جنوبی کشت می‌شوند در‌صورتی‌که تنها 15 درصد آن حاصلخیز است بقیه بیشتر مزارع شخصی و نیز جهت مرتع و چرای دام مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخش‌های دیگر نیز بیابانی خشک و کوهستانی است.  تعداد مزارع کشاورزی این کشور 39982 واحد است و صادر کننده خالص محصولات کشاورزی است.اگرچه بخش بازرگانی کشاورزی نسبتاً خوب توسعه یافته اما  مردم در بعضی مناطق روستایی هنوز با پول ناچیز کشاورزی امرار معاش می‌کنند.
میزان مشارکت بخش کشاورزی در درامد ملی کشور ناچیز است به‌طوری‌که  ۶/۲ درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد اما اهمیت آن غیر‌قابل انکار است. بدیهی است که تنها خودکفایی در تأمین مواد‌غذایی، خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به‌علاوه بخش کشاورزی به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم برای میلیون‌ها نفر ایجاد اشتغال کرده است.به‌طوری‌که هزاران نفر از طریق کار روی زمین‌های زراعی و همچنین در بخش صنعتی ‌با آماده‌سازی محصولات کشاوری برای عرضه به بازارهای داخلی و خارجی  به‌طور خودکار در  15 درصدد از درآمد ملی مشارکت دارند. این بخش همچنین در ایجاد اشتغال برای مالکین جدید که از این پس صاحب زمین می‌شوند بسیار مفید واقع شده است.
 
محصولات عمده کشاورزی:
مرکبات، سیب‌زمینی، جو، ذرت، گندم، نیشکر، تنباکو، انگور، محصولات لبنیاتی و پشم از عمده‌ترین محصولات کشاورزی و دامی آفریقای جنوبی است. آفریقای جنوبی، یازدهمین تولید کننده بزرگ تخم آفتابگردان جهان است. غلات و حبوبات از مهمترین محصولات کشاورزی در آفریقای جنوبی محسوب می‌شوند. به‌طوری‌که بیش از 60 درصد از زمین‌های زراعتی را در سال 1990 از آن خود کرده بود. ذرت به‌عنوان، رژیم غذایی اصلی بیشتر سیاه‌پوستان آفریقایی، منبعی برای خوراک دام و همچنین برای صادرات از مهمترین محصولات کشاورزی در این کشور قلمداد می‌شود. دولت آفریقای جنوبی در تولید ذرت به خودکفایی رسیده است. ماگو نوشیدنی سنتی و غیر‌الکلی آفریقای جنوبی است که از ذرت ساخته شده است. گندم از بعد از جنگ جهانی دوم در مزارع  بسیار بزرگ و به‌صورت کاملا مکانیزه در این کشور تولید می‌شود. گندم بیشتر به‌خاطر بارندگی نسبتا خوبی که در مزارع کیپ غربی واقع در کیپ تاون وجود دارد،کشت می‌شود. آفریقای جنوبی، هشتمین کشور بزرگ تولید کننده شراب است. در سال‌های اخیر صادرات میوه‌هایی همچون انگور 40 درصد از درآمد حاصله از صادرات محصولات کشاورزی را به‌خود اختصاص داده است. همچنین میوه‌های تازه و متنوع توانسته بازار خوبی را در کشورهای اروپایی ایجاد کند به این علت که این میوه ‌ها در طول مدت فصل زمستان در نیمکره شمالی رسیده می‌شوند.زمستان‌های سرد و تابستان‌های خشک کیپ شرقی و غربی شرایط آب و هوایی ایده‌آلی برای به عمل آمدن  میوه‌های سردرختی همچون سیب، گلابی و هلو است.‏تقریبا یک میلیون تن از این میوه‌های سردرختی به‌صورت کاملا تازه در بازارهای داخلی  و خارجی به فروش می‌رسد.از دیگر محصولات کشاورزی  کشور آفریقای جنوبی میوه‌های استوایی مثل موز، آناناس، آووکادو و انبه است.در آفریقای جنوبی بیش از نیمی از مرکبات و میوه‌های تولید شده را صادرات می‌شود. نیشکر از دیگر محصولات عمده صادراتی در این کشور است به‌طوری که دهمین کشور بزگ تولید کننده شکر در دنیاست. نیشکر در اواسط قرن نوزدهم میلادی  و برای اولین‌بار کشت شد.
 
دامپروری
این کشورحدود ‌85 درصد از نیازهای‌ گوشت مصرفی داخلی‌اش را برآورده می‌کند. 15‌ درصد باقی‌مانده هم از کشورهای نامبیا، بوتسوانا، استرالیا، نیوزلند و کشورهای اروپایی وارد آفریقای جنوبی محصولات دامی متنوعی ‌از جمله  گوشت، لبنیات و پشم  دارد. 
گوشت حیواناتی اهلی مثل: گوسفند، گاو، بز، شترمرغ و گوشت حیوان شکاری مثل: اسپیرینگ باک (آهوی جهنده)، کودو (گوزن آفریقایی) گنو (گوزن یالدار آفریقایی در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد.
در بسیاری از پاساژها و سوپرمارکت‌ها مغازه‌هایی به چشم می‌خورد که گوشت حیوانات شکاری را به‌صورت خشک شده می‌فروشند.
صنعت شیرآفریقای جنوبی شامل ۴۳۰۰ تولید کننده شیر است و باعث امرار معاش ۴۰هزار نفر دیگر شده است.
نمایشگاه صنایع چاپ و بسته‌بندی، فرآیند تولید موادغذایی و برچسب آفریقا (PropakAfrica)
بزرگترین نمایشگاه بسته‌بندی، پردازش مواد غذایی و برچسب‌زنی سال 2016 در آفریقا محسوب می‌شود.
نمایشگاه بین‌المللی صنایع چاپ و بسته‌بندی، فرایند تولید موادغذایی و برچسب‌زنی آفریقا مکانی برای شناسایی فروشندگان، سازندگان و توزیع‌کنندگان است، برای کسانی که در صنایع غذایی و نوشیدنی، بسته‌بندی و صنایع مرتبط، بخش تولید دارویی و آرایشی، ساخت پلاستیک، چاپ و برچسب‌زنی ‌دخیل هستند. ‌هزاران شرکت از آمریکای ‌جنوبی، ایالات متحده، اروپا، آسیای شرقی، غربی، خاورمیانه و استرالیا در این نمایشگاه حضور دارند.این نمایشگاه زمان‌ مهیجی برای آشنایی با جدیدترین فناوری‌های روزدر صنایع مربوط است با حضور در این نمایشگاه، به روزترین و پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات، تجهیزات، محصولات، مواد مصرفی، سیستم‌ها، خدمات و راهکارها و هر آنچه را که به‌دنبال آن هستید خواهید یافت.
مکان برگزاری  این نمایشگاه در آفریقای جنوبی، ژوهانسبورگ، مرکز نمایشگاهی ژوهانسبورگ و زمان آن 25 تا 28 اسفند 1394 است.
(شماره 55 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه