هدر

«اقتصاد سبز» کلیات عملکرد نمایندگان مجلس نهم و همچنین تحولات انتخابات مجلس دهم را بررسی می‌کند:

آیا برای کشاورزان ایرانی در خانه ملت جایی هست!؟

علیرضا صفاخو: بیست‌و‌ششم مرداد‌ماه سال جاری وقتی خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) در گزارشی به نقل از دبیرکل خانه کشاورز در نشست ماهانه شورای مرکزی این تشکل منتشر کرد و فقط در 2 خط اعلام شد که گزارش جلسه دفتر سیاسی خانه کشاورز با موضوع انتخابات به اطلاع اعضا رسید و درباره نحوه شرکت خانه کشاورز بحث و تبادل‌نظر شد. 
علیرضا صفاخو: بیست‌و‌ششم مرداد‌ماه سال جاری وقتی خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) در گزارشی به نقل از دبیرکل خانه کشاورز در نشست ماهانه شورای مرکزی این تشکل منتشر کرد و فقط در 2 خط اعلام شد که گزارش جلسه دفتر سیاسی خانه کشاورز با موضوع انتخابات به اطلاع اعضا رسید و درباره نحوه شرکت خانه کشاورز بحث و تبادل‌نظر شد. 
بخش کشاورزی امیدوار شد که این بار خانه کشاورز به‌عنوان تشکلی که از وزارت کشور مجوز گرفته و رسما برای خود حق فعالیت حزبی قائل است، در انتخابات دوره دهم عزم ارایه فهرست دارد. اما این انتظار عبثی بود و اگرچه تا امروز از فحوای گزارش دفتر سیاسی خانه کشاورز به‌عنوان بزرگ‌ترین تشکل غیر‌دولتی خبری به بیرون درز نکرده است، اما سکوت عجیب و منحصر به فرد شورای مرکزی خانه کشاورز نشان از آن داشت که عیسی کلانتری و عنایت‌الله بیابانی ترجیح داده‌اند این‌بار یا چراغ خاموش حامی نامزدهای دلخواه خود شوند یا از اساس قید کارکرد حزبی خانه کشاورز را به‌عنوان تشکلی که پس از برگزاری کنگره چهارم که همزمان با سال صدارت دولت روحانی بود و جمع زیادی از وزیران دولت جدید در آن شرکت و سخنرانی کردند، زده است! تشکلی که اگرچه در مجلس نهم نامزدی نداشت، اما در مجلس هشتم محمد علی دلاور نماینده درگز را داشت که به عنوان دبیرخانه کشاورز آن شهرستان که بنیانگذار شركت تعاونی گندمكاران شهرستان درگز هم بود، چشم و چراغ بیشتر کشاورزان باشد. اما بر خلاف انتظار به نظر نمی رسید که شورای مرکزی خانه کشاورز، چندان طرح و برنامه ای برای کشف نامزدهای اثرگذار و در عین‌حال واجد خصوصیات مورد پذیرش شورای نگهبان که یک بار قلم قرمز بر نام دبیرکل خانه کشاورز کشیده بود، داشته باشد!
 
حمایت مشروط خانه کشاورز خوزستان از فهرست جبهه متحد اصلاح طلبان
اگرچه تشکیلات مرکزی خانه کشاورز و حتی بیشتر استان‌ها، در موضع سکوت هستند، اما دبیرخــانه کشــاورز استــان خوزستان، مسعود اسدی که پارسال هم با جمع کردن خبرنگاران در دفترش در حوالی برج ساعی تهران کوشید تا با نقد اقدام مجلس هشتم در بخشیدن چاه‌ها به ثمن بخس به کشاورزان آن‌ها را متهم ردیف یک مشکلات خالی شدن سفره‌های زیر زمینی اعلام کند، اما ظاهراً با وجود برخورداری از یک سایت اطلاع‌رسانی کشاورزی در کشور، تنها خانه کشاورز از میان استان‌هاست که از حمایت مشروط خانه کشاورز استان  از لیست جبهه متحد اصلاح‌طلبان خبر داد.
اسدی گفت: اینجانب و خانه کشاورز استان به‌عنوان یکی از احزاب اصلاح‌طلب از فهرست مورد حمایت اصلاح‌طلبان حمایت خواهیم کرد، مشروط به آن که جواد کاظم نسب الباجی، در این فهرست حضور داشته باشد. دلیل این شرط هم جز این نیست که جواد کاظم نسب الباجی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز بوده و با همین دلیل فارغ از این که کاظم نسب الباجی اصولگراست یا اصلاح‌طلب، اسدی خود را تحت هر شرایطی حامی او می‌دانست. اگرچه اسدی حمایت خانه کشاورز خوزستان از دکتر همایون یوسفی در فهرست جبهه متحد اصلاحات را نیز مورد حمایت دانست. در واقع جز این مورد تا لحظه صفحه‌بندی ماهنامه «اقتصاد سبز» حتی یک موضع خشک و خالی هم از سوی سایر خانه‌های کشاورز و حتی تشکل‌های صنفی کشاورزی مشاهده نشد. جالب آنجاست که فارغ از تفاوت نگرش‌های سیاسی، کشاورزان همواره به همیاری نمایندگان مجلس در تصویب طرح‌ها یا لوایح نیاز مبرم داشته و دارند.
 
شیفته عضویت در کمیسیون تخصصی کشاورزی!
در تمام ادوار مجلس آن چه جزو نکته‌های منفی ترکیب‌بندی کمیسیون‌های تخصصی مجلس بوده است، بی‌میلی اعضا به حضور در کمیسیون کشاورزی بوده است. کمیسیونی که به مانند ته مانده کمیسیون‌های تخصصی در مجلس دیده شده و جز چند مورد کشاورزی خوانده سایر حاضرین پس از ناکامی در حضور در کمیسیون‌های دیگر، بر کرسی‌های کمیسیون کشاورزی جلوس کرده‌اند! اگرچه این‌بار یکی از نامزدهای مجلس که رشته تخصصی او نیز کشاورز‌ی نیست و کارشناس ارشدی حقوق خوانده و معلوم نیست در روز اعلام نتایج نامش از صندوق به عنوان برنده خارج شده یا نه، در مصاحبه ای رسمی اعلام کرد: «دنبال ورود به کمیسیون کشاورزی خانه ملت  هستم!»
 
کمپین نیمه تمام کشاورزی ایران!
در یکی از روزهای تابستان 94 سید موسی میرنژاد که نامش به‌عنوان کارشناس و مدیر روابط عمومی معاونت امور دام در زمان طباطبایی و سپس سجادی عجین شده است و البته در روزهای پایانی خدمت رابطه‌اش با سجادی که پیش از رفتن به تعاون روستایی و حال شرکت‌های کشاورزی معاون دام محمدرضا اسکندری بود؛ خود را به‌عنوان دبیر کمپین کشاورزی ایران معرفی و با اعلام موجودیت جبهه کشاورزی برای انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت مشارکت کلیه فعالین در بخش کشاورزی در انتخابات تأکید کرد. وی در متنی کلیشه‌ای و تکراری با بیان این که بخش کشاورزی در نظام اقتصادی ایران از اهمیت اساسی و ویژه برخوردار است و بسیاری از آن به‌عنوان محور توسعه یاد می‌کنند با اشاره به تاکیدات قانون اساسی بر اهمیت این بخش مهم اقتصادی در جهت تأمین امنیت غذایی، حصول خودکفایی و... نبود یا ضعف در اجرای قوانین، عدم پیگیری مطالبات و نبود نظارت جامع بر اجرای قوانین را از مهمترین چالش‌های بخش کشاورزی خواند و افزود: مجلس به‌عنوان محل قانون‌گذاری در کشور از اهمیت بالایی برخورداراست و تصویب هر قانونی در هر بخش، باید از مسیر مجلس شورای اسلامی عبور کند. وی گفت: داشتن بخش کشاورزی توسعه یافته مستلزم توجه مناسب نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این بخش است بر این اساس قشر روستایی و عشایری و کلیه فعالین در زیر‌بخش‌های مختلف کشاورزی باید افرادی را به‌عنوان نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی انتخاب کنند که در عین برخورداری از تخصص در بخش کشاورزی، سابقه خدمتگذاری در این بخش، چه در عرصه قانونگذاری و چه درعرصه اجرایی را دارا باشند.  
 
جبهه کشاورزی ایران خشکید! 
میر‌نژاد که در خبری عجیب و شگفت‌انگیز به‌عنوان مدیرعامل تشکیلات هماهنگی مرغداران ایران شناخته شده بود و البته به‌دلیل بر هم خوردن اقلیم تهران برنامه‌اش برای نشست مشترک با تمام مرغداران کشور و خبرنگاران نیز با بن‌بست مواجه شده بود و البته انتصاب او به‌جای غلامرضا آستانی در این شرکت -که همچون پدر معنوی آن تشکل نقش نافذی داشت- در نزد برخی خبرنگاران که به اصرار میرنژاد به گروه‌های مختلف تلگرامی او ملحق می‌شدند و بعضا شگفت زده بودند، این شوخی را موجب شده بود که میرنژاد می‌خواهد نماینده مجلس و رییس کمیسیون کشاورزی مجلس دهم شود! مزاحی که البته خود میرنژاد چنین تصمیمی را رد می‌کند و براساس نقل قولی او فقط قصد ایجاد کمپین و ارایه فهرست را داشته است. البته دبیرکمپین کشاورزی ایران برای انتخابات مجلس دهم در آن مصاحبه اطلاعیه وار گفته بود: «کمپین کشاورزی ایران به‌عنوان یک جبهه و قطب تأثیر‌گذار در سرنوشت انتخابات برآن است که به‌صورت هدفمند و گسترده در انتخابات مجلس شورای اسلامی مشارکت داشته باشد تا زمینه حضور افراد دلسوز و درد آشنا، مدیر و مدبر در حوزه کشاورزی راهی مجلس کند تا علاوه بر داشتن کمیسیون کشاورزی قوی و کارآمد، زمینه ایجاد فراکسیون کشاورزی در مجلس دهم نیز فراهم گردد و زمینه تحقق اهداف عالیه نظام در زمینه استقلال اقتصادی و رسیدن به اهداف چشم‌انداز افق 1404 فراهم شود. آرزویی که با سکوت این روزهای وی به نظر برای  تحقق رویاهای او خوش بینانه نمی رسد.
 
«خوشه طلایی = انتخاب طلایی»؛ شعاری که هیچ‌جا دیده نشد!
البته میرنژاد که به لحاظ اخلاقی فرد خوش مشربی نزد خبرنگاران پیشکسوت محسوب می‌شد تا آنجا پا را فراتر نهاد که گفت: با توجه به استقبال چشمگیر همه فعالین، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های مرتبط، شورای مرکزی کمپین تشکیل و با تعیین سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی و تشکیل کمیته‌های سیاسی، اجرایی، اطلاع‌رسانی و اموراستان‌ها اقدام و عملا این کمپین به‌عنوان «جبهه کشاورزی ایران» اعلام موجودیت می‌کند. جبهه‌ای که میرنژاد ستاد مرکزی آن را در دفتر شرکت هماهنگی تشکیلات مرغداران ایران شکل داد و مدعی شد که پیگیر اموراجرایی در سطح کشور خواهد بود و از عموم صاحبنظران و اندیشمندان در خواست همکاری و مشارکت کرد. جالب تر اینکه دبیر کمپین کشاورزی ایران شعار تبلیغاتی جبهه کشاورزی را «خوشه طلایی = انتخاب طلایی» اعلام كرده و گفته بود: با این شعار پا به عرصه انتخابات خواهد گذاشت. او در پایان همچون وزیر کشاورزی احمدی‌نژاد در دوره نخست برای هماهنگی بیشتر شماره  موبایل خود را اعلام کرده بود تا به گفته خودش در خدمت کلیه دلسوزان بخش کشاورزی کشور باشد!
 
مرد یک متری با مدرک دکترای کشاورزی، نامزد انتخابات مجلس دهم
البته پیش از بررسی صلاحیت‌ها «میزان» نوشت در پنجمین روز از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی مردی یک متری با مراجعه به ستاد انتخابات کشور برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس ثبت‌نام کرد. مردی که برخی فعالان کشاورزی به شوخی آنها را به یاد یکی از معاونان کوتاه قامت دوران وزارت جهاد کشاورزی زمان احمدی‌نژاد انداخت! میزان در این خبر بدون نام بردن از فرد ثبت‌نام کننده نوشته بود: مرد یک متری داوطلب انتخابات مجلس دارای دکتری رشته کشاورزی است و به نوشته آن خبرگزاری قصد دارد (‌داشته است) از حوزه انتخابیه تهران وارد رقابت‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی شود. شاید خیلی‌ها نام او را گمانه‌زنی کرده باشند، اما فهرست نهایی تایید شده‌ها، دست‌کم تا لحظه صفحه‌بندی ماهنامه غیر از آن را نشان می‌دهد.
 
تایید صلاحیت دقیقه نودی عضو هیأت رئیس  کمیسیون کشاورزی مجلس هشتم برای مجلس دهم
در حالی‌که یک روز از آغاز رسمی تبلیغات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌گذشت، شورای نگهبان حکم به تایید صلاحیت«جلال محمود‌زاده» داد. جلال محمود‌زاده نماینده مردم مهاباد در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بود. وی در انتخابات اسفندماه سال 90 رد صلاحیت شد و با اعلام حمایت از «عثمان احمدی» زمینه پیروزی وی را در این انتخابات فراهم کرد. وی ‌کارمند رسمی وزارت جهادکشاورزی است و در چند سال گذشته به‌عنوان رابط مجلس و مشاور قائم مقام وزیر درصندوق بیمه محصولات کشاورزی در تهران فعالیت داشت. اگرچه با نایید صلاحیت «عثمان احمدی» نماینده فعلی مردم مهاباد باید دید نام محمود‌زاده از صندوق‌های مهاباد بیرون آمده است یا خیر!؟  البته از شهرستان مهاباد اسماعیل نبی‌زاده‌‌، مدرس دانشگاه و دارای مدرک دکترای کشاورزی که عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد مهاباد است یا جعفر آیین‌پرست، معلم بازنشسته و نماینده مردم مهاباد در دوره هفتم، که البته سابقه یک‌بار رد صلاحیت کاندیداتوری نمایندگی مجلس را نیز در کارنامه دارد نیز ثبت‌نام کرده بودند، اما ظاهراً جز جلال محمودزاده که دارای مدرک کارشناسی ارشد کشاورزی و در دوره نهم برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی نتوانست از شورای نگهبان صلاحیتش را اخذ کند. تنها نامزد کشاورزی خوانده مهاباد، همین محمود زاده است که سابقه عضویت در هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس هشتم را نیز در کارنامه دارد. همان مجلسی که قانون فجیع و پوپولیستی بخشیدن چاه‌های آب بدون ضابطه را انجام داد! البته در بین جدول نامزدها به استثنای نام برخی اعضای کمیسیون کشاورزی کنونی، نام‌هایی مانند محمدی،کارشناس اداره کشاورزی ارومیه برای شهرستان شبستر؛ قاسم محمدی، مشاور اسبق مدیرعامل بانک کشاورزی در حوزه اردبیل؛ مهندس قدمی، مدیر‌کل آب جهاد کشاورزی برای حوزه ساوجبلاغ و طالقان؛ دکتر بندانی، دانشیار دانشگاه کشاورزی از حوزه زاهدان؛ محمد رفیع دهواری، رییس جهاد کشاورزی زابل برای حوزه سراوان و دکتر سید مجتبی خیام نکویی، مشاور اسبق پرهمت معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج و رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی در دوره محمدرضا اسکندری هم به چشم می‌خورد که گزینه اخیر از حوزه اصفهان و در فهرست اصولگرایان نامزد مجلس شد که باید دید آیا این گزینه‌ها در صورت اخذ رای اعتماد لازم چهره‌های تازه هستند یا کمیسیون کشاورزی مجلس دهم بازهم با چهره‌های غالبا غیر کشاورزی آرایش می‌شود...چهره‌هایی که با نگاهی به فهرست آنها در همین پرونده می‌توان به درجه تخصص آنها و ارتباط شدیدش با کشاورزی برد! به‌هر‌حال نتیجه این دور از انتخابات هر چه باشد، همچون سایر انتظارات دولت تدبیر و امید که مجلسی منتقد اما همسو با سیاست‌های کلان دولت به‌ویژه پس از برجام بود، انتظار وزیر جهاد کشاورزی و معاونان نیز شکل‌گیری مجلسی در بعد کلان و کمیسیونی تخصصی در بعدی تخصصی است که گشاینده موانع دستیابی کشاورزی ایران به خود اتکایی و در عین‌حال الگوی کشت و سایر اتفاق‌های مهمی است که باید در دستور کار باشد، وگرنه اگر بنا بر ندادن کارت زرد باشد، حجتی در 2 سال و اندی همکاری با مجلس نهم هم یک کارت نگرفت. اما از آنجا که مشکل اصلی بخش کشاورزی تقویت زیر‌ساخت‌های کشاورزی به‌جای طرح‌های پوپولیستی مانند طرح استخدام ناظرین از سوی مجلس هشتم است، باید امیدوار بود اسامی خارج شده از صندوق که احتمالا تا لحظه ارسال این شاره مجله به دستتان رسیده است، باب میل جامعه کشاورزی و البته مردم بوده باشد...
 
***
 
برخی از لوایح مهمی که در کمیسیون کشاورزی مجلس نهم بررسی شد:
 لایحه موافقتنامه حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر
 لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور
 طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها
 لایحه محافظت از خاک
 لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل ناگویا در مورد دسترسی به منابع ژنتیکی و تسهیم عادلانه ومنصفانه منافع حاصل از استفاده آنها الحاقی به کنوانسیون تنوع زیستی
 لایحه حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی
 لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا
 لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل مورخ 1996 (1375) کنوانسیون پیشگیری از آلودگی دریایی ناشی     از تخلیه پسماند و سایر مواد مورخ 1972 (1351) به گونه اصلاح شده در سال‌های 2006 (1385) و 2009 (1388)
 لایحه ارزیابی زیست محیطی
 طرح الحاق یک تبصره به ماده (1) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها و اصلاح بعدی آن
 لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه
 لایحه تصویب اصلاحیه کنوانسیون بازل درباره کنترل انتقالات برون مرزی مواد زاید زیان بخش و دفع آنها
 لایحه تصویب پروتکل حفاظت از دریای خزر در برابر آلودگی ناشی از منابع و فعالیت‌های مستقر در خشکی الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط‌زیست دریایی دریای خزر
 لایحه اساسنامه کمیسیون دامپزشکی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)
 لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون بین المللی اتحادیه زنبورداران
 
***
 
برخی از طرح‌های مهم نمایندگان مجلس نهم که اعلام وصول و در کمیسیون اصلی آن یعنی کمیسیون کشاورزی بررسی شد:
 16/07/1393 طرح ساماندهی خدمات‌رسانی به روستاها
 15/04/1393 طرح الحاق یک تبصره به ماده (1) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها و اصلاح بعدی آن
 27/03/1393 طرح تامین آب کشاورزی و شرب فلات مرکزی، شرق و جنوب شرق ایران
 26/12/1392 طرح تغییر نام سازمان پنبه و دانه‌های روغنی
 25/12/1392 طرح جامع منابع طبیعی
 01/11/1392 طرح اصلاح ماده (41) قانون اصلاح فصل پنجم و پاره‌ای از مواد قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع
 10/06/1392 طرح تشکیل صندوق حمایت از توسعه کشت دانه‌های روغنی
 28/08/1391 طرح نجات و احیای دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور
 23/07/1391 طرح اصلاح قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور
 07/04/1391 طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور
 06/04/1391 طرح انتزاع و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی
  05/04/1391 طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب 1374 و اصلاحیه بعدی آن
 26/08/1394 طرح حذف آب بهای محصولات استراتژیک کشاورزی
 06/06/1392 طرح ملی جمع آوری آب باران
 
 
 
(شماره 56 مجله اقتصاد سبز)
 
 
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه