هدر

مدیر فروش و بازاریابی «پرکیش» در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» اعلام کرد:

تکرار تجربه شکست خورده خودروسازی در لوازم خانگی

مریم حقگو : نقد آگهی‌های بازرگانی شرکت‌های لوازم خانگی خارجی در رسانه ملی با موضوع آسیب‌شناسی ورود گسترده کالا و تبلیغات خارجی کافی بود تا تمامی سینه سوخته‌های صنعت لوازم خانگی دست به قلم شوند و لب به سخت بگشایند و از ناگفته‌هایی سخن بگویند که طی این سال‌ها گوش شنوایی برای آن نبود.
مریم حقگو : نقد آگهی‌های بازرگانی شرکت‌های لوازم خانگی خارجی در رسانه ملی با موضوع آسیب‌شناسی ورود گسترده کالا و تبلیغات خارجی کافی بود تا تمامی سینه سوخته‌های صنعت لوازم خانگی دست به قلم شوند و لب به سخت بگشایند و از ناگفته‌هایی سخن بگویند که طی این سال‌ها گوش شنوایی برای آن نبود.
 وقتی عظیم فضلی‌پور تبلیغات اغوا کننده برندهای خارجی را به باد انتقاد گرفت آن موقع بود که صدای رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی برآمد که جانا سخن از زبان ما می‌گویی! اما این بحث‌ها میهمان دو ، سه و یا چند روز رسانه‌ها و نشریات بود و بازهم صنعت لوازم خانگی ایران گوشه گود است و در انتظار گوشه چشمی. و برندهای خارجی هم در کل شهر و نشریات و رسانه ملی خودنمایی می‌کنند. از همین‌رو با مهبد وزیری بهشتی، کارشناس مسایل اقتصادی و مدیر فروش و بازاریابی شرکت پرکیش (نماینده انحصاری برندهای تفال، هیتاچی، رونتا) در رابطه با ضرورت حضور و آنالیز بود و نبود برندهای خارجی در ایران داشتیم که با هم ماحصل آن را می‌خوانیم:
 
ارزیابی جنابعالی از آخرین وضعیت صنعت لوازم خانگی در ایران چیست؟ 
وضعیت لوازم خانگی در ایران یک صنعت تقریباً سنتی و شکست خورده است. این صنعت با توجه به سابقه به مراتب طولانی‌تر نسبت به کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی و ترکیه متأسفانه به‌علت نداشتن خلاقیت و استانداردهای کیفی و ظاهری نه تنها نتوانسته از مرزها خارج شود، بلکه بازارداخل را به‌راحتی در اختیار برندها و صنایع کشورهای دیگر قرار داده است. همین امر باعث شده است تا ایران بهترین بازار برای حضور کشورهای منطقه‌ای مثل ترکیه و کشورهای خارج منطقه‌ای مثل چین و کره جنوبی شده است. 
 
با توجه به هجمه‌های اخیر که در رسانه‌های ملی نسبت به تبلیغات کالاهای خارجی می‌شود تبعات آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
تجربه نشان داده است اگر شرایط رقابتی وجود نداشته باشد تمایلی به پیشرفت و فناوری هم دیده نمی‌شود و هیچ زمان نمی‌توان انتظار پیشرفت و شکوفایی داشت در شرایط حضور رقبای خارجی و اطلاع‌رسانی تکنولوژی سطح استاندارد و زندگی مردم و بازار ترقی خواهد کرد. تجربه شکست خورده صنعت خودرو در ایران و بسته تر کردن بازار نمونه بارز این موضوع است. باید شرایطی اتخاذ کرد که حضور برندهای معتبر در دنیا باعث پیشرفت و برون رفت از شرایط فعلی شود. 
 
‌ در رابطه با توزیع کارت‌های اعتباری چه نظری دارید آیا این طرح کمکی به این صنف خواهد کرد؟
توزیع کارت‌ اعتباری یا وام جهت خرید لوازم خانگی داخلی نه تنها کمکی به این صنعت نخواهد کرد، بلکه دور ریختن فرصت‌ها و سرمایه‌هایی است که می‌توان از آن در جهت انتقال تکنولوژی و علم روز استفاده کرد. تصمیم‌های احساسی تنها نقش یک مسکن کوتاه‌مدت را ایفاء می‌کند و دردی از صنعت حل نخواهد کرد و در واقع اجبار مصرف‌کننده به خریدهای محدود و داخلی می‌تواند نقش معکوس و منفی هم داشته باشد. 
 
رکود شدید اقتصادی دامنگیر صنعت لوازم خانگی هم شده است ادامه این روند چه تبعاتی را به‌دنبال خواهد داشت؟
این رکود در کل اقتصاد ایران و دنیا به‌وجود آمده است. به‌همین علت بازار مصرف‌کنندگان هم در ابعاد مختلف شاهد این رکود هستند. جدای از این‌که به‌علت کیفیت پایین و تکنولوژی قدیمی صنعت لوازم خانگی آسیب‌پذیرتر است. این شرایط تولیدکنندگان را بسیار تحت فشار قرار خواهد داد و متأسفانه این رکود و فشار اقتصادی تأثیر مستقیم روی کیفیت کالای نهایی خواهد داشت و در نهایت نتیجه آن ظلم به مصرف کننده طبقه پایین جامعه و منزوی‌تر شدن صنعت می‌شود. 
 
‌صنعت از رکود اقتصادی چه لطماتی را دیده است؟
مهمترین آن ایجاد فضا برای حضور کالای بی‌کیفیت از خارج شده است. همین موضوع باعث شده تا سهم بازار داخلی از صنعت کشور کمتر از سالیان قبل شود با این توضیح که درگذشته شاهد حضور برندهای بین‌المللی آلمانی، ایتالیایی و ژاپنی در کشور بوده‌ایم ولی در حال حاضر کشورهای چین، ترکیه، کره‌جنوبی، هند و حتی عربستان در بازار ایران رخنه کرده‌اند و این در واقع ظلم مسلم به فرهنگ مصرفی کشور و مصرف‌کنندگان خواهد بود. 
 
چرا صنعت لوازم خانگی ایرانی در کشور تا به این حد ضربه‌پذیر است و هیچگاه روی خوش بازار را نخواهد دید؟ 
به‌علت مدیریت سنتی و مقاومت در مقابل تغییرات و نوآوری در صنعت متأسفانه کمتر شاهد این بوده‌ایم که یک واحد تولیدی جهت ارتقای سطح کیفی و کمی خود سرمایه‌گذاری در بخش انتقال تکنولوژی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کند.
 
جسته گریخته خبرهای راجع به سود 6 هزار میلیاردی برندهای خارجی در ایران به گوش می‌رسد در این رابطه چه نظری دارید؟ آیا این عدد حقیقت دارد؟ 
این امر طبیعی است، چرا که آنها نتیجه سرمایه‌گذاری فکری و مادی خود را خواهند دید. در سالیان گذشته نگاه تولیدی و صنعتی در سطح کلان‌تر مدیریت دولتی بر روی صنایع موردنیاز کشور بسیار ناعادلانه بوده، همین امر موجب شده تا نسبت به خیلی از فرصت‌ها مثل لوازم خانگی، توریسم، سلامت روحی ... کمتر توجه  شود.  در واقع تاکنون بسترسازی جهت حضور و تمایل به برندهای خارجی داشته‌ایم و صد البته با توجه به جمعیت 85 میلیونی ایران این رقم دور از ذهن نیست. 
 
آینده صنعت لوازم خانگی ایران را با توجه به رکود حاکم، عدم کیفیت تولیدات داخلی و... چگونه ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به وضعیت فعلی و در صورت ادامه سیاست‌های قبلی هر روز شاهد ورشکستی و از بین رفتن واحدهای تولیدی خواهیم بود. امیدواریم در دولت امید سیاست‌هایی اتخاذ شود که نگاه ویژه‌ای به صنایع به‌خصوص لوازم خانگی شود. اجبار به خرید کالای ایرانی بدون سرمایه‌گذاری در برنامه‌ریزی و بدون در نظر گرفتن نیازهای فعلی مشکلی از مشکلات را حل نخواهد 
کرد. 
 
چه دورنمایی را برای این صنعت متصور هستید و چه پیشنهاداتی برای برون رفت از وضعیت موجود دارید؟
امیدوار هستیم که روزی فرا برسد که با افتخار محصولات و کالای ایرانی را در داخل و حتی در خارج در سبد کالای خانواده‌ها شاهد باشیم. این امر میسر نمی‌شود مگر با سرمایه‌گذاری صحیح ابتدای به‌صورت تولید قراردادی با برندهای معتبر در خارج از کشور جهت تصاحب سهم بیشتر بازار داخلی با برندسازی ایرانی سپس با انتقال تکنولوژی به داخل کشور جهت ثبات در داخل و حضور در بازار خارجی.  کشور ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی شرایط بسیار مناسبی با همسایگان خود مثل افغانستان، عراق، پاکستان و غیر دارد. همین امر سبب می‌شود تا ایران چه برای واردات تکنولوژی و چه برای صادرات محصول خود موفق‌تر از سایر کشورهای منطقه  باشد. 
 
بنده از فحوای کلام جنابعالی اینگونه استنباط می‌کنم که شرط حضور برندهای خارجی در کشور را منوط به انتقال تکنولوژی می‌دانید درست است؟
بله، ببنید در مرحله اول برندسازی و بعد برندسازی بین‌المللی با همکاری برندها و انتقال تکنولوژی ساخت در کشور به شرط اخذ امتیاز صادرات به کشورهای همجوار.
 
(شماره 57 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه