هدر

گزارش تحلیلی «اقتصاد سبز» از فرآیند انتخاب اعضای کمیسیون کشاورزی در مجلس دهم

تکیه اهل فن کشاورزی بر کرسی کمیسیون تخصصی قانونگذاری

علیرضا صفاخو: در سرانجام کار انتخابات اخیر؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره جدید که پس از تحویل سال نو و گذشت 3 ماه از پایان روز انتخابات از بورس اخبار رسانه‌ای پایین آمدند، از پله‌های بهارستان به سمت کرسی‌های سبز نهاد قانون‌گذاری بالا رفتند تا با رأی همتایان خود در مقام وکالت مردم 290 شهر کشور، به کمیسیون‌های تخصصی منتخب بروند و شور و مشورت‌های تخصصی برای نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور را آغاز کنند. 
علیرضا صفاخو: در سرانجام کار انتخابات اخیر؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره جدید که پس از تحویل سال نو و گذشت 3 ماه از پایان روز انتخابات از بورس اخبار رسانه‌ای پایین آمدند، از پله‌های بهارستان به سمت کرسی‌های سبز نهاد قانون‌گذاری بالا رفتند تا با رأی همتایان خود در مقام وکالت مردم 290 شهر کشور، به کمیسیون‌های تخصصی منتخب بروند و شور و مشورت‌های تخصصی برای نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور را آغاز کنند. 
نمایندگانی که قرار است برای بخش کشاورزی تصمیم‌سازی کنند و مصوبات و پیشنهادات دولت در حوزه اقتصاد کشاورزی نیز به رأی آنها گذاشته شود. ‌کما این‌که طبق آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی، ایجاد کمیسیون تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی  با این هدف بوده که به چکش کاری امور بپردازد و 23 نماینده عضو کمیسیون کشاورزی بر‌خلاف آنچه در سوابق تشکیل و اداره کمیسیون کشاورزی مجلس دیده شده، چشم و چراغ همکاران وکیل خود در سایر کمیسیون‌ها و یا فراکسیون‌های ریز و درشت در پارلمان باشند. نمایندگانی که بر اساس همان تعبیری که در شماره گذشته ماهنامه «اقتصاد سبز» داشتیم، «باید به لطف تخصص و تعهد خود، کاری کنند تا سره از ناسره بازشناسی شود و مصوبات خروجی نهایی، راهگشا باشد، نه راه بندان!»
 
پوست‌اندازی کامل کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم 
به روال تمام ادوار مجلس، در هنگامه عضوگیری کمیسیون‌های تخصصی در مجلس، آنچه انتظار می‌رفت، این بود که با توجه به جایگاه مهم کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی و البته بر‌خلاف رویه تأسف برانگیز گذشته، افراد متخصص وارد کمیسیون کشاورزی شوند، نه جا مانده‌ها یا افراد غیرمتخصصی که دغدغه و تخصص کشاورزی ندارند! کما این‌که از بین 21 نماینده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نهم، تنها 5 نماینده توانستند به فرش قرمز مجلس دهم پا بگذارند. درواقع، بین 290 نماینده راه‌یافته به مجلس دهم، 5 تن از نمایندگان دور گذشته و 2 تن از نمایندگان مجلس هشتم حضور دارند که سابقه حضور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را دارند.
 
حضور نمایندگان ۱۶ استان کشور در کمیسیون کشاورزی 
یکی از نکات قابل توجه و البته تأمل‌برانگیز پس از اعلام نتایج انتخابات و رایزنی برای حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس، موقعیت جغرافیایی و محلی نمایندگان منتخب است. نکته‌ای که اگرچه به لحاظ منطقی از توجیه زیادی برخوردار نیست، اما در تحلیل رفتار و آرای نمایندگان برگزیده، حائز توجه است. با نگاهی به آرای اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس جدید می‌توان به وضوح دید که ترکیب این کمیسیون مشتمل بر نمایندگان ۱۶ استان کشور است که استان خوزستان با 4 نماینده دارای بیشترین نماینده است و در کمال غافلگیری یا بدبیاری برای کشاورزان آذربایجانی، نماینده‌ای از  استان آذربایجان شرقی توفیق یا تمایل حضور در فهرست اعضای این کمیسیون را نداشته است.
 
جاخالی دادن برخی متخصصان  به نفع غیر‌متخصصان
در این میان نگاهی به سوابق و مشخصات برخی از نمایندگان نشان می‌دهد، این افراد اگرچه در دوره‌های قبل در کمیسیون دیگری ‌بودند، اما باید در کمیسیون کشاورزی مستقر می‌شدند که نمایندگانی مانند محمدرضا تابش، سید جواد ساداتی‌نژاد، اسداله قره‌خانی، احمد انارکی، محمد محمودی شاه‌نشین، نبی هزارجریبی و... از این گروه هستند. جالب این‌که برخی از این تخصص‌ها در مجلس دهم منحصر به‌فرد است و جایگاه واقعی آنها تنها در کمیسیون کشاورزی بوده که اینک کمیسیون از توانمندی‌های این افراد محروم شده است. و چنین جاخالی‌دادن‌های مصلحتی بعضا شخصی، باعث شده تا برخی نمایندگان با تخصص‌های مهندسی برق (علی بختیاری)، اقتصاد (محمدرضا حسنی‌جوریانی)، مطالعات خلیج‌فارس (محمدباقر سعادت)، حقوق (محمد مرادی)، پزشکی (سیدراضی نوری) و... به کمیسیون کشاورزی منتقل شوند و در حال حاضر به‌جای مهندسان و دکترهای کشاورزی فعالیت کنند.اگرچه در قیاس شرایط دو کمیسیون مجلس نهم و مجلس جدید، می‌توان گفت از ٢٣ عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گذشته، تنها ٧ نفر از اعضا دانش‌آموخته رشته کشاورزی بودندکه ٢ نفر از این ٧ نفر هیچ تجربه عملی و شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود نیز نداشتند. اما در کمیسیون کشاورزی مجلس جدید، از 23 نماینده عضو 13 نفر دارای تحصیلات مرتبط بوده و 2 نفر نیز با وجود تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت، سابقه فعالیت در سمت‌های مدیریت امور عشایر کشور و مدیریت شعب بانک کشاورزی استان اصفهان در سوابق آنها دیده می‌شود.
 
انتخاب هیأت رییسه کمیسیون
رییس، نایب ‌رییس اول، نایب‌ رییس دوم، سخنگو، دبیر اول و دبیر دوم کرسی‌هایی هستند که پس از تعیین نهایی اعضای کمیسیون برای آن‌ها تعیین تکلیف می‌شود و با توجه به رأی نیاوردن عباس رجایی در دوره دهم، تغییر چهره ریاست این کمیسیون تخصصی قطعی بود که در سرانجام کار، علی‌محمد شاعری با ۱۰ رأی به‌عنوان رییس، جلال محمودزاده با ۱۵ رأی به‌عنوان نایب‌رییس اول، نظر افضلی با ۱۲ رأی نایب‌رییس دوم، علی وقف‌چی به‌عنوان سخنگو، محمدباقر سعادت به‌عنوان دبیر اول و علی بختیاری به‌عنوان دبیر دوم انتخاب شدند.
 
گرایش‌های سیاسی
خوب یا بد، گرایش سیاسی نمایندگان در مجلسی که احزاب شناسنامه‌دار ارایه دهنده لیست رسمی و با پذیرش مسؤولیت رسمی گفتار و رفتار نیستند، امری است که مورد‌توجه قرار می‌گیرد. به ویژه در انتخاب رییس و نواب آن که مواضع آنها در موارد کلیدی مانند پرسش از وزیر یا حتی اعلام مواضع تخصصی و سیاسی کمیسیون نسبت به وزیر جهاد‌کشاورزی، تعیین کننده است. اگرچه به لحاظ گرایش سیاسی اعضاء تفرق اعضا در یک اسم واحد و مورد تایید اکثریت موجب شد که رییسی اصولگرا که سابقه فعالیت در دولت احمدی‌نژاد را نیز دارد، بر کرسی ریاست کمیسیون کشاورزی تکیه زند.
 
نگاه مثبت مجلس به اقدام‌های وزارت جهاد‌کشاورزی
شاید تعداد کارت‌های زرد مجلس به وزیر جهاد‌کشاورزی دولت حسن روحانی، گویای حسن اعتماد و همکاری مجلس گذشته – با وجود گرایش سیاسی متضاد با حجتی است- باشد. وزیری که در بدو امر دل نگرانی‌هایی مبنی بر احتمال مخالفت اکثریت مجلس اصولگرای نهم با حجتی که سابقه عیان سیاسی در نزدیکی زیاد به رییس دولت اصلاحات داشته است، وجود داشت، اما با حمایت کمپین رسانه‌ای رسانه‌هایی مجازی وقت به‌ویژه پایگاه خبری «فودپرس» – که در آن هنگام بر‌خلاف نقش منتقد امروزش، در قامت یک حامی تمام قد ایفای نقش می‌کرد و همچنین ماهنامه‌های بخش مانند «اقتصاد سبز» در بعد رسانه‌های تخصصی، فضایی کاملاً حمایتی را ترسیم کردند تا حجتی جزو رأی آوران بالای کابینه پیشنهادی حسن روحانی شود. اگرچه در ادامه راه نیز با وجود وارد بودن برخی نقدها به عملکرد وزارت جهاد‌کشاورزی، کارنامه حجتی به‌گونه‌ای بود که برخلاف برخی وزیران که کارت زرد گرفتند و به یک قدمی کارت قرمز و استیضاح هم رسیدند، حجتی رنگ کارت زرد نمایندگان را به روی خود نبیند.
 
علی ابراهیمی
حوزه انتخابیه: شهرستان شازند
تحصیلات: فوق‌لیسانس امور دام
حامیان: مستقل. اعتدال اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: معاون امور دام جهاد کشاورزی استان مرکزی
 
علی اکبری
حوزه انتخابیه: شیراز
تحصیلات: کارشناس ارشد مدیریت
حامیان: اصلاح‌طلبان، ائتلاف امید
آخرین سمت: مدیر امور عشایر کشور
 
علی اکبری
حوزه انتخابیه: بجنورد
تحصیلات: کارشناسی کشاورزی، ارشد روابط‌عمومی بین‌الملل
حامیان: اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: بخشدار مرکزی بجنورد
 
عبدالغفور ایران‌نژاد
حوزه انتخابیه: چابهار
تحصیلات: متوسطه
حامیان: اصول‌گرایان
آخرین سمت: نماینده مجلس نهم
 
علی بختیاری
حوزه انتخابیه: گلپایگان
تحصیلات: مهندسی برق، ارشد مدیریت فناوری اطلاعات
حامیان: اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: بازرس و سرپرست هیأت‌های بازرسی
 
نورمحمد تربتی‌نژاد
حوزه انتخابیه: گرگان
تحصیلات: دکترای علوم دامی
حامیان: اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: عضو هیأت امنای دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی
 
عبدالله حاتمیان
حوزه انتخابیه: درگز
تحصیلات: کارشناس ارشد اقتصاد کشاورزی
حامیان: اصلاح‌طلبان
 
محمدصادق حسنی‌جوریانی
حوزه انتخابیه: رشت
تحصیلات: دکترای اقتصاد
حامیان: اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: کارمند وزارت امور اقتصاد و دارایی
 
سیدعلاءالدین خادم
حوزه انتخابیه: سپیدان فارس
حامیان: اصلاح‌طلبان
 
یوسف داوودی
حوزه انتخابیه: سراب
تحصیلات: دکترای دامپزشکی
حامیان: کاندیدای مستقل
آخرین سمت: استاد دانشگاه آزاد و فعال بخش خصوصی
 
محمدباقر سعادت
حوزه انتخابیه: دشتستان
تحصیلات: فوق‌لیسانس مطالعات خلیج فارس
حامیان: اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: بخشدار بندر ریگ
 
شمس‌اله شریعت‌نژاد
حوزه انتخابیه: رامسر
تحصیلات: دکترای منابع طبیعی
حامیان:  اصالح‌طلبان
آخرین سمت: نماینده دوره  نهم
 
واد کاظم‌نسب
حوزه انتخابیه: اهواز
تحصیلات: فوق‌لیسانس علوم سیاسی
حامیان: اصلاح‌طلبان اعتدال
 
رضا کریمی
حوزه انتخابیه: اردبیل
تحصیلات: فوق‌لیسانس مهندسی کشاورزی
حامیان: اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: رییس دبیرخانه تأمین استان اردبیل
 
احمدعلی کیخا
حوزه انتخابیه: زابل
تحصیلات: دکترای اقتصاد کشاورزی
حامیان: مستقل اصلاح‌طلبان
آخرین سمت: معاون سازمان محیط‌زیست کشور
 
محمد مرادی
حوزه انتخابیه: قروه و دهگلان
تحصیلات: لیسانس حقوق
حامیان: مستقل
آخرین سمت: معلم
 
سید راضی نوری
حوزه انتخابیه: شوش
تحصیلات: دکترای دامپزشکی علوم پزشکی
حامیان: اصولگرایان
آخرین سمت: مدیرعامل سازمان بهزیستی مؤسسه خیریه عترت شوش
 
حبیب‌اله نیکزادی‌پناه
حوزه انتخابیه: بم
تحصیلات: فوق‌لیسانس مدیریت
حامیان: اصلاح‌طلب
آخرین سمت: مدیر ارشد بانک کشاورزی و مدیریت شعب بانک کشاورزی استان اصفهان
 
علی وقف‌چی
حوزه انتخابیه: زنجان، طارم
تحصیلات: دکترای دامپزشکی
حامیان: مستقل
 
(شماره 61  مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه