هدر

«اقتصاد سبز» گزارش می دهد :

جایگاه صنعت بسته بندی در پسا تحریم

مریم بهنام راد: شاید حفاظت و نگهداری از کالا اصلی‌ترین هدف از بسته‌بندی باشد اما این صنعت به عاملی تأثیرگذار برای جلب مشتری، ایجاد نام و نشان و حتی ارایه اطلاعات جانبی در‌خصوص کیفیت و ویژگی‌های کالاست. بسته‌بندی جزو لازم و ضروری یک محصول است که شناساندن و نگهداری محصول را از تولید تا مصرف بر‌عهده دارد. 
مریم بهنام راد: شاید حفاظت و نگهداری از کالا اصلی‌ترین هدف از بسته‌بندی باشد اما این صنعت به عاملی تأثیرگذار برای جلب مشتری، ایجاد نام و نشان و حتی ارایه اطلاعات جانبی در‌خصوص کیفیت و ویژگی‌های کالاست. بسته‌بندی جزو لازم و ضروری یک محصول است که شناساندن و نگهداری محصول را از تولید تا مصرف بر‌عهده دارد. 
بسته‌بندی، حلقه مفقوده تولید در ایران و ترسیم کننده مسیر صادرات با نام و نشان کالای ایرانی است. این صنعت تنها با هزینه کرد 10 درصد ارزش کالای تولیدی قادر به ایجاد 90 درصد ارزش افزوده است.صنعت بسته‌بندی ریل‌گذار اصلی حرکت به‌سوی برند‌سازی و بازاریابی کالا در بازارهای صادراتی و تحقق برونزایی در اقتصاد ایران است. علم طراحی بسته‌بندی؛ علم، هنر و فناوری محافظت از محصول برای نگهداری، انبار، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از آن است به‌گونه‌ای که از سویی کمترین آزار در حین تولید تا مصرف به محتوای محصول و از سوی دیگر به محیط‌زیست وارد شود. بسته‌بندی شامل مراحل طراحی، ارزیابی، و تولید بسته‌ها می‌شود، بسته‌بندی به‌طور بسیار جامعی بر زندگی ما سایه افکنده است و در تمام اطراف خود آنرا مشاهده می‌کنیم. از اقلام مواد‌غذایی و دارویی گرفته تا کالاهای مصرفی و لوازم خانگی و کالاهای صنعتی و استراتژیک مانند محصولات پتروشیمیایی همه با بسته‌بندی مرتبط هستند. وظیفه اصلی بسته‌بندی محافظت از محصول است. بسته‌بندی با برچسب‌های استاندارد این امکان را به ما می‌دهد تا متوجه شویم چه نوع محصولی داخل بسته قرار دارد و شرایط حفظ و نگهداری آن چگونه است. سازمان جهانی استاندارد (ISO) و سازمان‌های معتبر و ملی استاندارد کشورهای پیشرفته گام‌های مهمی در تدوین استانداردهای بسته‌بندی و مشخصات فنی آن برداشته‌اند. طراحی بسته‌بندی شامل طراحی فیزیک بسته‌بندی و گرافیک آن است. در زمان حاضر به‌نظر می‌رسد طراحی بسته‌بندی باید زیرگروه طراحی محصول باشد به‌گونه‌ای که به طراحی بسته‌بندی به‌عنوان جزئی از کمپین عملیات طراحی محصول نگریسته و همپای آن اغاز شود و انجام یابد. گرچه وضعیت صنعت بسته‌بندی در سال‌های اخیر روبه رشد بوده است اما هنوز در این صنعت دچار ضعف‌هایی هستیم و باید فرهنگ‌سازی لازم درخصوص توسعه صنعت بسته‌بندی انجام گیرد. همانطور که شاهد هستیم خیلی از محصولات دیگر کشورها با کیفیتی نامناسب‌تر از محصولات ما اما با بسته‌بندی بهتر بازار دنیا را اشغال کرده‌اند. این درحالی است که کشورما با وجود محصولات با کیفیت اما با بسته‌بندی ضعیف نمی‌توانیم بازار جهانی را از آن خود کنیم. صنعت بسته‌بندی از حمایت چندانی از سمت دولت برخوردار نیست. همچنین در بخش خصوصی تحرک چندانی در این زمینه صورت نگرفته است. لذا نیاز به حرکت جدی در وزارت صنایع احساس می‌شود که باید فرهنگ‌سازی شود. البته مکمل جریان بسته‌بندی، برندسازی است که در این زمینه هم کشور ما دارای ضعف است. به‌طوری که بیشتر برخی از کشورها با داشتن این دو مؤلفه محصولات کم‌کیفیت خود را به‌راحتی در بازارهای جهانی عرضه می‌کنند. کشور ما به‌دلیل ضعف در این زمینه حتی محصولات با کیفیت را نمی‌تواند صادر کند.
 
پایین بودن جایگاه ایران در صنعت بسته‌بندی
کمبود و نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات در مناطق عمده تولید محصولات تأثیر شگرفی بر کاهش ارزش افزوده و از دسترس خارج شدن سود تولید دارد و سالانه هزاران تن انواع محصولات کشاورزی در سراسر کشور تولید می‌شود که مقدار زیادی از این محصولات به‌صورت فله‌ای، بدون فرآوری و بسته‌بندی به دیگر مناطق ایران و کشورهای دنیا به‌ویژه کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود. ارزش صنعت بسته‌بندی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر، از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نیست. بررسی آمارهای موجود در صنعت بسته‌بندی و مقایسه آن با کشورهای دیگر نشان می‌دهد که سهم ایران در صنعت جهانی بسته‌بندی بسیار ناچیز است. پایین بودن جایگاه ایران در صنعت بسته‌بندی و نبود چشم‌انداز روشنی از رشد این صنعت می‌تواند تبعات منفی برای اقتصاد کشور به‌دنبال داشته باشد. صنعت بسته‌بندی به‌عنوان توانمندساز بخش‌های اقتصادی عمل می‌کند. ضعف در این صنعت می‌تواند آسیب‌های جدی به سایر بخش‌های اقتصادی وارد سازد. این ضعف در نهایت باعث ضعف شرکت‌های ایرانی در بازارهای صادراتی و بازارهای داخلی شده و مزیت رقابتی چندانی نخواهند داشت. بسته‌بندی محصولات در بازارهای بین‌المللی نقش بسزایی دارد. برخی از محصولات باکیفیت کشورمان به‌دلیل ضعف در نوع بسته‌بندی در دنیا جایگاهی ندارد. به اعتقاد کارشناسان، ما باید به روش‌ها و مدل‌های نو روی بیاوریم نه ‌این‌که تنها از چیزی که هست الگوبرداری کنیم. به شکل‌های جدید بسته‌بندی، روش‌های جدیدی که در این زمینه وجود دارد و نوع عرضه‌ آن فکر کنیم. خطوط بسته‌بندی را تا جایی‌که امکان دارد در داخل تولید کنیم و اگر شرایط برای این کار مهیا نیست حتی‌الامکان وارد کنیم. طبق اظهار کارشناسان، صنعتگران ما قادر هستند ماشین‌آلات بسته‌بندی را در داخل را بسازند و نیازمند روحیه نوآوری دراین زمینه هستیم.
 
کمبود تکنولوژی‌های در صنعت بسته‌بندی 
مهمترین ضعف موجود در صنعت بسته‌بندی، کمبود تکنولوژی‌های روز دنیاست. لذا باید خطوط و ماشین‌آلات مورد‌نیاز در این صنعت را در داخل بسازیم و حتی‌الامکان از شرکت‌های دانش‌بنیان کمک بگیریم و جای این موضوع در صنعت بسته‌بندی ما خالی است. بالاترین تبعات منفی تجاری و اقتصادی که دارد این است که محصولات غذایی، دارویی، صنعتی کشور ما در دنیا جایگاهی ندارد و بزرگ‌ترین ضربه را به صادرات ما می‌زند. هم‌اکنون استراتژی کشور این است که درآمدهای کشور را به سمت درآمدهای غیرنفتی ببریم که عملکرد ضعیفی داریم. به‌عنوان نمونه فرش که یکی از محصولات صادراتی کشور محسوب می‌گردد، نیازی به بسته‌بندی ندارد و جایگاه خود را را در بازارهای جهانی دارد. اما محصولاتی از قبیل پسته که در بازارهای جهانی به‌صورت فله‌ای به فروش می‌رسد، کشورهای دیگر به بهترین شکل بسته‌بندی می‌کنند و به نام خود. در بازار عرضه می‌کنند و سود حاصل از فروش محصول نصیب این کشورها می‌گردد. در صنعت بسته‌بندی کار متمرکزی صورت نگرفته است. اعتقاد من این است که دستگاه‌های بسته‌بندی در داخل داریم. البته مانعی برای واردکردن تکنولوژی‌ها وجود ندارد. البته باید رایزنی‌های که انجام شده در این مدت توانسته‌ایم این دستگاه‌ها را وارد کنیم و تحریم هم نتوانسته مانع این کار شود. حال باید ببینیم رشد تکنولوژی این صنعت در ایران در اولویت است یا وارد کردن تکنولوژی که هر دو میسر و قابل مدیریت است. اما برنامه‌ای در این زمینه وجود ندارد، یعنی ضعف برنامه وجود دارد.حرکت اولیه را باید وزارت صنایع ایجاد شود. برای ایجاد آن هم نیاز به تشکیل کمیته‌‌ای است که استراتژی و برنامه عملیاتی تدوین و سپس پیاده‌سازی شود.ما نیاز به ارزآوری بالا داریم لذا عقبه ارزآوری بالا سه چیز است؛ محصول خوب، بسته‌بندی مناسب و برند خوب. در بعضی مواقع محصول خوب هست  اما به‌دلیل نداشتن برند خوب و بسته‌بندی مناسب، عرضه قابل توجهی نداریم. برای توسعه صنعت بسته‌بندی در کشور باید تکنولوژی خود را در این صنعت ارتقا دهیم. صنعت بسته‌بندی در واقع نیازمند استرانژی جدید و به روز است.
 
حرکت به‌سوی ایمن شدن بسته‌بندی‌ها 
این صنعت نیازمند بهره‌گیری از تجربیات جهانی است و در شورای سیاستگذاری بسته‌بندی تلاش می‌کنیم فرصتی را برای طراحان فراهم کنیم تا بتوانند طرح‌های خود را به جشنواره‌ها و مسابقات بین‌المللی ارایه و رتبه‌های خوبی را کسب کنند. سبک زندگی تغییر کرده و خانواده‌ها کوچکتر شدند، بخشی از زندگی خود را در وسایل نقلیه می‌گذرانیم از این‌رو نیازهای بسته‌بندی نیز تغییر کرده است به‌طور نمونه بچه‌ای به مدرسه می‌رود شاید نیاز داشته باشد شکلات، خشکبار و خرمایی را در کیف خود داشته باشد بنابراین بسته‌بندی‌ها باید به سمت ایمن شدن، انعطاف‌پذیر شدن و کوچک شدن حرکت کند. از این‌رو ایران عضو سازمان بسته‌بندی آسیایی و جهانی شده که قدم بسیار بزرگی است، امروز نیازمند بسته‌بندی مناسب و منعطف می‌باشد، بسته‌بندی ما باید هوشمند و متناسب با شرایط محیط‌زیست باشد. صنعت بسته‌بندی باید انعطاف‌پذیر، هوشمند و متناسب با شرایط محیط‌زیست باشد ضمن این‌که اگر بسته‌بندی مناسب باشد حمل و نقل آن راحت‌تر و برای مشتری جذاب‌تر است و این‌که ایمنی و سلامتی را به‌همراه دارد. 
 
بسته‌بندی و کاهش ضایعات مواد غذایی
حفاظت و نگهداری محتوی بسته هدف اصلی بسته‌بندی است که رضایت مشتریان مدرن در‌خصوص تازگی غذا، غذای فرآوری شده را تأمین می‌کند و تضمین کننده سلامت و راحتی استفاده مواد غذایی فارغ از فصل و مکان است. علاوه بر عملکردهای اصلی بسته‌بندی، عملکردهای بعدی از جمله اطلاع‌رسانی درباره محصول، سهولت استفاده، ارایه محصول، ارتباطات برند، ترویج و تبلیغ، مسؤولیت اقتصادی و زیست‌محیطی را نیز برعهده دارد. بسته‌بندی در صنایع غذایی ارزش‌های افزوده برای محصول ایجاد می‌کند و محصول را از صدمات فیزیکی و صدمات ناشی از تأثیر آب و هوا، اکسیداسیون و رطوبت حفظ می‌کند ضمن این‌که مانع از دست رفتن ارزش غذایی می‌شود. بسته‌بندی باید ارزش‌های چشم‌نواز را برای مشتری ایجاد کند یعنی بسته‌بندی و طراحی باید به نوعی جذاب باشد و مشتری را جذب کند. برندها معمولاً خود را با بسته‌بندی عرضه می‌کنند برند مطلوب علاوه بر در نظر گرفتن ارزش‌های غذایی و نیازهای مشتری باید دارای بسته‌بندی جذاب، مطلوب و مشتری‌پسند باشد.
 
نگاه وکلای مردم در مجلس به صنعت بسته‌بندی 
کمبود و نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات در مناطق عمده تولید محصولات تأثیر شگرفی بر کاهش ارزش افزوده و از دسترس خارج شدن سود تولید دارد و سالانه هزاران تن انواع محصولات کشاورزی در سراسر کشور تولید می‌شود که مقدار زیادی از این محصولات به‌صورت فله‌ای، بدون فرآوری و بسته‌بندی به دیگر مناطق ایران و کشورهای دنیا به‌ویژه کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود. در همین رابطه نظرمحمدجواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی -  رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان  مجلس- رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس - کاظم نسب‌الباجی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس - غلامعلی جعفرزاده ایمنی‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  را در ادامه می‌خوانیم:
 
ارتقای بسته‌بندی در حمایت از تولید داخل 
کولیوند معتقد است: کشور با توجه به پتانسیل‌های زیاد در بخش‌های مختلف تولید به‌ویژه محصولات کشاورزی می‌تواند با تدابیر ویژه و استاندارد جهانی بازار‌های بین‌المللی را زیر سلطه خود قرار دهد. از این‌رو بحث اول آمادگی بسترهای لازم جهت رقابت با سایر کشورهاست. یکی از این برنامه‌ها بسته‌بندی محصولات است. باید برنقش تنوع بسته‌بندی کالاهای ایرانی برای رقابت با کالاهای خارجی تأکید کرد. یکی از مهمترین اقدامات برای جلب بیشتر مشتری توجه به بسته‌بندی کالا است که بتواند تأثیرات خود را داشته باشد. لذا ایجاد تنوع در بسته‌بندی محصولات باید به‌عنوان یک راهکار اساسی برای جلب بیشتر مشتری مورد توجه صاحبان صنایع قرار گیرد تا بتوانند در بازارهای داخلی و خارجی فروش بهتری را داشته باشند. توجه به بسته‌بندی محصولات دارای مزیت‌های فراوانی است که باید در بخش جذب مشتری به آن توجه اساسی شود که متأسفانه در کالاهای تولیدی داخل به این موضوع کمتر اهمیت داده می‌شود. برای فروش کالا باید تمامی جوانب را در نظر گرفت که یکی از مهمترین مؤلفه‌ها توجه به بسته‌بندی زیبا و قابل توجه است. استفاده از رنگ‌های متنوع و بسته‌بندی ظریف و با سلیقه را از مهمترین مسائلی است که می‌تواند در فروش بیشتر کالاها نقش اساسی داشته باشد.با توجه کردن به صنعت بسته‌بندی کالاها می‌توانیم مشتریان داخلی را نیز بیشتر کرده و همین امر می‌تواند در حمایت از کالاهای ایرانی بسیار تأثیرگذار باشد.
 
بسته‌بندی نامناسب فرصت‌ها را می‌سوزاند
خضری اعتقاد دارد: نباید بازار‌های رقابتی با سایر کشورهای رغیب را که به سختی به‌دست آورده‌ایم از دست بدهیم. عرضه محصولات ایرانی  در بازارهای جهانی باید به‌گونه‌ای باشد که میدان را از سایر کشورها بگیرد. عدم بسته‌بندی نامناسب برخی از محصولات کشاورزی ‌صادراتی را به وطن باز می‌گرداند. صادرات نیازمند رعایت استاندارد‌های بین‌المللی است. اما اگر صادرات به‌ویژه محصولات خوراکی و غذایی  بدون رعایت معیارهای صادراتی بر روی  ریل  تجارت قرار بگیرد  نه تنها نمی‌تواند برای ما ارمغانی داشته باشد بلکه بدیهی است می‌تواند ‌موجبات برگشت خوردن محصولات  را نیز فراهم کند.  ‌صادرا ت محصولات می‌تواند برای ما فرصت طلایی به‌شمار آید. از این‌رو  صادرات محصولات نیازمند مدیریت کارآمد است که نباید از آن غافل شد. ‌کالا‌های صادراتی  برای رعایت معیارهای  بین‌المللی باید دارای تاریخ مصرف  مشخص ‌و در بسته‌بندی‌های استاندارد جهانی باشد تا مصرف کنند بتواند برای خرید به محصول اعتماد کند و این در حالی است که ما در صنعت بسته‌بندی  نیازمند ‌یک برنامه‌ریزی اصولی هستیم. ‌فروش محصول و کشش بازار مشکلات  عدیده‌ای دارند  بنابراین بی‌تدبیری در  مبحث مدیریتی ‌مانعی برای درک کشش بازار صادراتی شده است.
 
خلاء بسته‌بندی‌های مناسب  لطمه بزرگ به صادرات است 
سبحانی‌فر چنین بیان داشت:  صادرات محصولات کشاورزی و ورود به عرصه بازار‌های بین‌المللی باید در راستای جلب مشتری و تبلیغی برای برند‌های ایرانی باشد. این موضوع می‌تواند در قالب بسته‌بندی‌های مناسب با بازار‌های جهانی صورت بگیرد. جلوگیری از صادرات فله‌ای محصولات می‌تواند به تولید و صادرات کشور کمک بزرگ باشد. خلاء بسته‌بندی‌های مناسب و به‌موقع تا‌کنون توانسته بازار جهانی را به‌دست سایر کشورهایی که از کنار محصولات ایرانی سود می‌برند بسپارد. زعفران نمونه این محصول است اگر بخواهیم از ظرفیت‌های  تولیدی ‌زعفران ایرانی برای دستاوردهای اقتصادی استفاده کنیم. نباید تنها در انحصار و رقابت داخلی در زمینه تولید زعفران حرکت کنیم. صادرات زعفران زمانی می‌تواند برای ما بهینه تلقی شود که به طریق فرآوری صادر شود. زعفران با توجه به شرایط موقعیت تولید و شرایط محصول می‌تواند به نحو مطلوب به طریق فرآوری شده، صادر شود. طرح ملی زعفران راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت زعفران ایرانی است.
 
بسته‌بندی بر روی ریل صادرات 
نسب الباجی چنین عنوان داشت‌: نگاه مدبرانه به صادرات محصولات می‌تواند بازار تولید داخل را نیز متحول کند. رعایت نکات استاندارد جهانی  از تولید، ‌بسته‌بندی تا رسیدن به مقصد نهایی عامل مهم رشد صادرات محسوب می‌شود. باید با بررسی‌های بازار‌های جهانی سلیقه و تنوع درخواستی مشتریان در نظر گرفته شود از این‌رو محصولات کشاورزی  با توجه به تنوع  بسیاری که دارد می‌تواند در عرصه صادرات بسیار ارزش‌زا باشد. بدیهی است این تنوع  می‌تواند مسیر ما  را برای صادرات ‌بسیار هموار کند. زیرا ما می‌توانیم با توجه به نوع سلیقه  مشتری  محصول را صادر کنیم.  متأسفانه ما در زمینه صنعت بسته‌بندی این نوع محصولات ‌کارآمد حرکت نکردیم اولین دیدار مشتری با کالا با بسته‌بندی است که اگر خواهان  صادرات  با شرایط استاندارندهای بین‌المللی هستیم، بدیهی است باید محصولی را وارد بازار صادرات کنیم که دارای بسته‌بندی شکیل باشد.ولی برای ظهور در بازار‌های جهانی باید این صنعت به روز شود تا بتوانیم محصولات به‌ویژه محصولات غذایی و کشاورزی را در عرصه صادرات برسانیم. بسته‌بندی درکشور نسبت به گذشته ارتقا یافته است.
 
«صادرات» محصولات بسته‌بندی جدیدرا می‌طلبد 
ایمن‌آبادی معتقد است‌: ‌کشورمان سال‌هاست که در گیر تحریم‌های خصمانه دشمن است و به‌راحتی نمی‌تواند با حضور خود در بازارهای جهانی عرصه صادرات محصولات و کالاهای خود را داشته باشد. حال که روزنه‌ای برای بهبود شرایط تحریم به‌وجود آمده است، ایران در پساتحریم  نباید بازارمصرف خارجی‌ها بشود. باید برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی بیش از گذشته تلاش کرد. حالا زمینه برای ورود به بازار‌های تجاری بیش از گذشته مهیاست. ما در راستای تعاملات تجاری  باید از این نکته آگاهی داشته باشیم که کشورهایی که قصد ارتباطات تجاری دارند؛ صرفاً به‌دنبال  بازار مصرفی  هستند، بنابراین ما باید هوشیار بود که نه تنها بازار مصرف نباشیم. یکی از محصولات با ارزش بالا خاویار است. خاویار را در معرفی رسمی‌اش به‌عنوان تخم ماهیان خاویاری و از گرانترین غذاهای جهان توصیف می‌کنند و  این درحالی است که  دریای خزر به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان است. شمال کشور با توجه به منابع دریایی خدادادی که دارد؛ می‌تواند در فضای پساتحریم در زمینه  صادرات محصولات  شیلاتی و صنایع‌دستی عملکرد مناسبی ایفا کند. صنعت شیلات و سایر صنایع در بخش کشاورزی و دامپروری ‌نیازمند بسته‌بندی و هولوگرام اختصاصی است. صنایع کشاورزی زمانی می‌تواند برای ما در فضای پساتحریم  به‌عنوان  صنعت مولد به شمار آید که ما بتوانیم از فرصت‌های منابع در قالب یک بسته‌بندی مناسب که  علاوه  بر شکیل بودن بتواند محصولات را به نحو مطلوب نگهداری کند، برخوردار باشیم. در راستای صادرات هدفمند عمل کنیم تا تنها بازار مصرفی نباشیم. ما در زمینه تولید داخلی وضعیت مناسبی ‌داریم، بنابراین  باید در فضای پساتحریم  در صنعت بسته‌بندی سرمایه‌گذاری بهینه کنیم.
 
لزوم برنامه جامع در صنعت بسته‌بندی 
برای پاسخ به نیازهای روز افزون کشور در بخش بسته‌بندی لازم است که برنامه‌ای جامع در این خصوص طراحی و اجرا شود که پیشنهاد‌های زیر می‌تواند در این مسیر کمک شایانی به توسعه این صنعت کند. مطالعه همه جانبه وضعیت بسته‌بندی در کشور و تحلیل نقاط قوت و ضعف آن و ترسیم نقشه راهی بلند‌مدت برای حمایت از صنعت بسته‌بندی در کشور با توجه به این که در آینده بسیاری از مصرف‌کنندگان به تبعات زیست‌محیطی صنعت بسته‌بندی حساسیت بیشتری از خود نشان خواهند داد، از این‌رو، جهت پاسخ به این نیازها و ایجاد توازن بین الزامات توسعه‌ای این صنعت و تبعات زیست محیطی آن، تمرکز به بسته‌بندی سازگار با محیط‌زیست از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسی برنامه‌های کشورهای دیگر نیز مؤید این نکته مهم است. ‌افزایش آگاهی‌های عمومی در‌خصوص صنعت بسته‌بندی از طریق برگزاری نمایشگاه‌های سالانه، دوره‌های آموزشی و غیره. همچنین مبادله تجارب فنی با کشورهای دیگر و سازمان‌های بین‌المللی پس می‌توان با افزایش توجه به تعالی شرکت‌های فعال در این صنعت از طریق اعطای جوایز ویژه بسته‌بندی ‌به‌دلیل مواد غذایی که در مقابل عوامل جوی و میکروارگانیزم‌ها فاسد می‌شود، بسته‌بندی در صنایع غذایی از اهمیت بالایی نسبت به صنایع دیگر برخوردار است. هر‌چند صنعت در مواد غذایی در شکل جدید خود عمر چندان زیادی ندارد اما طی دهه‌های اخیر ما شاهد رشد این صنعت در کشورمان می‌باشیم.
 مشکلاتی که در زمینه توسعه بسته‌بندی مواد غذایی کشور وجود دارد بسیار متعددند که برخی عبارتند از:
1- عدم اطلاع تولید‌کنندگان داخلی از نقش و اهمیت بسته‌بندی و تأثیر آن بر موفقیت واحد تولیدی و ارایه محصولات مطابق نیاز بازار و خواست مصرف کننده.
2- پایین بودن سطح کیفیت ظروف بسته‌بندی و بسته‌های تولیدی
4- پایین بودن سطح کیفیت ماشین‌آلات بسته‌بندی ساخت داخلی.
5- گرانی تجهیزات و سیستم‌های پیشرفته بسته‌بندی و سرمایه‌گذاری بالا درخصوص خریداری  تجهیزات از خارج به‌ویژه سیستم‌های اسپتیک.
6- ضعف سیستم آموزشی در‌خصوص تربیت کارشناسان متبحر در زمینه بسته‌بندی و عدم وجود مراکز و پژوهشکده‌های تحقیقاتی در زمینه بسته‌بندی در کشور و این در حالی است که در کشورهای نظیر آمریکا هزینه‌های صرف شده برای  بسته‌بندی بیش از 100 دلار برای هر نفر در سال است و حدوداً 4/1 نیروی کار این کشور در زمینه تولید مواد اولیه بسته‌بندی فعالیت  دارند و صنایع بسته‌بندی یکی از مهمترین بخش‌های مصرف کننده مواد خام است.
 
تحرک تولید و صادرات تنها با تقویت صنعت بسته‌بندی  
 در محصولات کشاورزی از جمله انواع میوه و تره‌بار و همچنین محصولات لبنی علاوه بر پتانسیل بالای ما برای صادرات این محصولات، در بازار روسیه نیز کشش و تقاضای زیادی برای این کالاها وجود دارد.باید اذعان داشت ناامنی‌های موجود در کشورهای همسایه ما، قدرت خرید این کشورها را کاهش داده و در نتیجه رغبت این کشورها نیز برای خرید محصولات ما دچار کاهش شده است. صادرات این محصولات به‌دلیل کاهش درآمدها و قدرت خرید مردم در کشورهای همسایه در قیاس با گذشته به شدت کاهش یافته است. متاسفانه میزان و نوع تولیدات ما بر اساس اصول نبوده و برنامه مدون و مدیریت شده‌ای برای کاشت و داشت محصولات خود نداریم. اگر کشاورز، یکسال در کاشت محصولی ضرر کند سال بعد آن محصول را نکاشته و همین مسأله موجب کمبود عرضه آن محصول در سال بعد خواهد شد.
 
(شماره 63  مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه