هدر

رمزگشایی از تغییرغیرمنتظره مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در عرض 4 ماهمجتبی بختیاریان :

مدیری خاموش رفت و مدیری استراتژیک آمد!

مجتبی بختیاریان : شاید گل دقیقه‌های پایانی تیم‌های حاضر در جام جهانی برزیل همان قدر غافلگیرکنندگی داشته باشد که خبر تغییر ناگهانی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در فاصله فقط چهار ماه پس از انتصاب! عبدالرحمن چراغعلی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام که طی 4 ماه اخیر به‌صورت چراغ خاموش این شرکت را هدایت می‌کرد،
مجتبی بختیاریان : شاید گل دقیقه‌های پایانی تیم‌های حاضر در جام جهانی برزیل همان قدر غافلگیرکنندگی داشته باشد که خبر تغییر ناگهانی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در فاصله فقط چهار ماه پس از انتصاب! عبدالرحمن چراغعلی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام که طی 4 ماه اخیر به‌صورت چراغ خاموش این شرکت را هدایت می‌کرد،
 پس از ناکامی بزرگ در انتخابات اخیرسازمان نظام مهندسی کشاورزی استان تهران، طولی نکشید که ناگزیر شد تا به دلیلی که تا امروز رمزگشایی نشده است، بازهم همچون معارفه خودش در یک آیین تودیع و معارفه تازه و البته پشت درهای بسته، عرصه را به مدیر جهادی دیگری که سابقه مدیریت موفق شرکت صنایع شیر ایران در مقطع پس از استقلال از جهاد کشاورزی را داشت، واگذار کند. اگرچه به دلیل پرهیز عبدالرحمن چراغعلی و مصطفی یاسایی تا این لحظه به صورت رسمی دلیل این تغییر و تحول اعلام نشده است و همین امر نیز موجب انتشار شایعات فراوان در زمینه دلیل این تغییر غیرمنتظره شده است، اما در واقع سکوت این 2 مدیر باعث نشده تا زمزمه‌های دلیل این تغییر مدیریت در گلوی فعالان حوزه دام بماند!
درواقع با چیدن برخی پازل‌ها کنار هم در اذهان فعالان بخش، توجیه کناره‌گیری و استعفای چراغعلی از مدیریت شرکت پشتیبانی امور دام به دلیل کسالت پدرش با عقل جور در نمی‌آید، کما اینکه وقتی شرکت پشتیبانی امور دام نقش مهمی در امر تنظیم بازار دارد، این شایعه بیشتر در اذهان قوت می‌گیرد که اختلاف سینکی و چراغعلی در امر تنظیم بازار نهاده‌ها به کناره‌گیری ناگزیر چراغعلی انجامیده است. موضوعی که ملاحظات چراغعلی باعث شده تا امروز این امر هم فقط در حد یک شایعه باشد. اگرچه فاصله کوتاه این استعفا با پایان انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا نیز موجب شد تا شایعه احتمال انتصاب غافلگیرانه عبدالرحمن چراغعلی بازنده بزرگ انتخابات اخیر نظام مهندسی کشاورزی استان تهران به ریاست سازمان کشوری به اذهان خطور کند، اما با توجه به اعلام دلیل کسالت پدر چنین انتصابی می‌تواند موجب زیر سوال رفتن ادعای اعلام شده باشد! لذا همان گزینه اختلاف نظر با سینکی که مدیری از بدنه وزارت بازرگانی سابق است و خود را در سمتی با قامت وزیر می‌پندارد، به واقعیت نزدیک‌تر است. مدیری که به عنوان قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی از هفته نخست اسفند ماه به جهادکشاورزی آمد تا مسوولیت خطیر قانون موسوم به انتزاع وظایف کشاورزی وزارت صنعت و تجارت به جهادکشاورزی را ساماندهی کند، اما با تداوم سکوت این مقام جدید جهاد کشاورزی در پاسخ به تمام رسانه‌ها که تا این حد از پاسخگو نبودن در منش مدیران منصوب محمود حجتی در دوره دولت اصلاحات و دولت اعتدال بی سابقه است، امروزه پرسش‌های زیادی در حوزه موفقیت یا ناکامی طرح انتزاع در اذهان بهره‌برداران کشاورزی نقش بسته و برای آنها پاسخ قانع کننده‌ای یافت نمی‌شود.
 
انتصاب غیرمنتظره‌تر...!
اما در کنار شگفتی استعفای چراغعلی که بیشتر مدیری خاموش بود و در خفا و سکوت امور را می‌گذراند، شگفتی بیشتر زمانی بود که مشخص شد مدیر جدید، فردی به نام مصطفی یاسایی است که سال‌هاست به واسطه تفاوت شدید دیدگاه با سبک مدیریتی مدیران احمدی‌نژاد، فعالیت در بخش خصوصی را در دستور کار قرار داده بود و پس از برکناری جنجالی و با سبک عزل و نصب‌های موسوم به روش احمدی نژادی، کلید صنایع شیر ایران را تحویل مدیران ذوق‌زده از حضور در ساختمان میرداماد داده بود تا آنها نیز بکوشند با فروش ساختمان و تعدیل و... به اصطلاح ناجی صنایع شیر ایران شوند، غافل از اینکه صنایع شیر ایران محتاج مدیرانی با نگاه استراتژیک و بنگاهی بود تا سود مشروع خود و سهامدارانش را کسب کنند، کما اینکه خود مدیران جایگزین یاسایی نیز سال‌ها بعد به درستی سبک مدیریتی یاسایی پی‌بردند، اما دیگر خیلی دیر شده بود!
به هر حال اگرچه یاسایی نیز در مورد دلیل این انتصاب، حاضر به هیچ توضیحی نشد تا احتمالا قرار پشت پرده این تحول مبنی بر سوال‌برانگیز نشدن جابه‌جایی صورت گرفته موجب شبهه نشود، اما به هر حال باتوجه به خصوصیات شهرت یافته به آن، می‌توان انتظار داشت که مدیرعامل سال‌های دور صنایع شیر ایران که امروز عبدالامیر باروتکوب (مدیرموفق و سابق یکی از مجموعه‌های وی در پگاه فارس) هم اکنون در حال اداره بزرگ‌ترین شرکت صنایع لبنی خاورمیانه و صنعت غذای کشور است؛ اختیارات لازم برای ساماندهی نهاده‌ها و محصولات پر مصرف پروتئینی در سبد خانوارهای ایرانی را که همواره بی‌ثباتی آنها محل مناقشه در بازار بوده است، سامان دهد. البته این پیش داوری صرفا برحسب سوابق وی در صنایع شیر ایران صورت می‌گیرد و تا زمانی که یاسایی حاضر به توضیح تدابیر امید بخش خود نشود، نمی‌توان به ضرس قاطع به او نمره قبولی در مسوولیت جدید مدیریت شرکت پشتیبانی امور دام را داد.
در واقع باید منتظر ماند و دید که آیا پس از حضور یاسایی با سابقه تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ مصرف شیر در کشور، او می‌تواند با بازگرداندن آرامش به بازار نهاده‌های دامی، 3 عنصر مهم سبد غذایی یعنی شیر، تخم‌مرغ و مرغ را به ساحل امن برساند؟ به‌ویژه که یاسایی به مدیری برنامه‌ریز و استراتژیک شهره است و همانطور که در شیلات با اخذ اعتبار در دولت ‌هاشمی بانی تولید میگو و همچنین توسعه پرورش ماهیان سردآبی شد و کاری کرد که زمین‌های بدون ارزش اقتصادی بعد‌ها به خاطر پرورش میگو هر هکتار 30 میلیون تومان معامله شود و در حوزه شیر هم نگاهش به بزرگ کردن کیک بود و رسیدن به سرانه مصرف 300 کیلوگرم را در افقی 20 ساله ترسیم کرده بود، چه تدبیر تازه‌ای را برای دگرگونی بازار نابسامان نهاده‌های دامی و پروتئینی به کار خواهد بست و قفل‌های این حوزه را با چه شاه کلیدی خواهد گشود!؟

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه