هدر

دیدار پربار وزیران کشاورزی ایران و روسیه در تهران؛

چراغ سبز روسیه به کشاورزی ایران

علیرضا صفاخو : در حالی وزیر کشاورزی روسیه و هیأت همراه برای گسترش همکاری‌های دو‌جانبه میان دو کشور، به‌ویژه پس از تیره شدن روابط روسیه با اتحادیه اروپا و ترکیه به دیدار وزیر کشاورزی ایران آمد که تنها 48 ساعت از لغو تحریم‌های 9 ساله غرب علیه ایران می‌گذشت و این مسأله در آغاز سخنان الکساندر نیکولایوویچ تکاچف، وزیر خوش مشرب روس که لغو این تحریم‌ها را لبخند زنان شادباش گفت، مورد تأکید قرار گرفت.
علیرضا صفاخو : در حالی وزیر کشاورزی روسیه و هیأت همراه برای گسترش همکاری‌های دو‌جانبه میان دو کشور، به‌ویژه پس از تیره شدن روابط روسیه با اتحادیه اروپا و ترکیه به دیدار وزیر کشاورزی ایران آمد که تنها 48 ساعت از لغو تحریم‌های 9 ساله غرب علیه ایران می‌گذشت و این مسأله در آغاز سخنان الکساندر نیکولایوویچ تکاچف، وزیر خوش مشرب روس که لغو این تحریم‌ها را لبخند زنان شادباش گفت، مورد تأکید قرار گرفت.
اما حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران پیش از هر چیز، با گفتن خیر‌مقدم به هیأت روسی که پرواز آنها با یک ساعت تاخیر ناشی از بارش سنگین برف در مسکو به تهران نشسته بود، در سالن نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی پذیرای روس‌ها شد و از تلاش مدیران کشاورزی دو کشور در پی ابراز علاقه شدید رهبران ایران و روسیه برای گسترش محسوس همکاری‌های فی‌مابین خبر داد و افزود: اگرچه در بدو شروع همکاری‌ها، مشکلاتی زیر ساختی برای توافق بین ایران و روسیه وجود داشت، اما خوشبختانه امروز با حل زیر‌ساخت‌های فنی در تولید پروتئین حیوانی و قرنطینه گیاهی، امکان صادرات از 25 شرکت ایرانی شامل (‌19 شرکت شیلاتی، 4 شرکت لبنی و 2 شرکت محصولات طیور‌) فراهم شده است؛ کما این‌که امکان واردات دانه‌های روغنی و غلات و چوب از روسیه نیز فراهم است؛ البته در مورد واردات چوب از روسیه، مشکلاتی بهداشتی وجود دارد که به طرف ایرانی بر می‌گردد تا مسأله قرنطینه به نحوی که در خود روسیه انجام گردیده و سپس وارد ایران شود، فراهم شود.
وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه نیز که سابقه دیپلمات بودن را دارد و سپس با گذراندن دوره‌های تخصصی کشاورزی، PHD این رشته را دریافت کرده است، ضمن سپاسگزاری از میهمان‌نوازی و پذیرایی ویژه ایرانیان در بدو ورود هیأت روسی به تهران تا هنگام نشست مشترک، ضمن پوزش از تاخیر ناشی از بارش سنگین برف در مسکو، سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که «ما با برف زیاد سروکار داریم، نمی دانم شما هم با برف زیاد مواجه می‌شوید!؟» - که البته حجتی هم در پاسخ گفت: «ما در هر جای دنیا برف ببارد، خوشحال می‌شویم و خدا را شکر می‌کنیم». البته در واکنش به این پاسخ دیپلماتیک  حجتی، همتای روس وزیرمان هم، از بارش‌های باران و تاثیر آن در افزایش تولیدات کشاورزی ایران ابراز خوشحالی کرد.
 آمادگی روسیه برای صادرات غلات، گوشت گاو، شکر سفید، تفاله چغندر قند و روغن آفتابگردان و چوب تکاچف با اعلام این‌که پس از بررسی‌های متعدد بازرسان روسی، صادرکنندگان روسیه علاقه‌مندی خود را برای صادرات گوشت گاو و غلات به ایران اعلام کرده‌اند، تصریح کرد: در زمینه غلات نیز در سال 2015 میلادی، معادل 100 میلیون تن غلات در روسیه تولید شد که نشان می‌دهد طی 10 سال اخیر میزان تولید 30 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که سالانه 30 میلیون تن از این حجم غلات، از روسیه به کشورهای مختلف دنیا صادر می‌شود.
وی شکر سفید، تفاله چغندر قند و صنایع جنبی چغندر قند را در کنار روغن آفتابگردان، از جمله سایر اقلام کشاورزی دانست که آمادگی صادرات آنها به میزان دلخواه ایران وجود دارد و روسیه آماده است تا ایران با وجود فهرست پیشین، لیست پیشنهادی جدیدی از مواد غذایی وارداتی از ایران به روسیه را اعلام کند.
 
 چالش‌های توسعه همکاری‌های تجاری کشاورزی ایران و روسیه
تکاچف دسترسی شرکت‌های گوشت گاو روسیه به ایران، فهرست کم شرکت‌های ایرانی علاقه مند و آماده برای خرید محصولات روسیه، مسائل لجستیکی و ایجاد راهرو سبز برای ایجاد بهترین شرایط کنترل گیاهی و دامپزشکی و همچنین مکانیسم مناسب و معتبر برای انجام محاسبات مالی مثل ارز ملی را از جمله چالش‌های فی مابین بر شمرد و گفت: البته در سال 2015 بازرسان ایرانی نیز از 3 شرکت گوشتی در روسیه بازدید کردند که ظاهرا محصولات 2 شرکت روسی مورد تقاضای طرف ایرانی بود و تا آنجا که خبر دارم این هفته کارشناسان ایرانی نیز بازرسی‌های تکمیلی را انجام می‌دهند.
البته وزیر کشاورزی روسیه در ادامه اعلام چالش‌ها به امضا نشدن موافقتنامه حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر نیز اشاره کرد که ظاهرا به امضای همه کشورهای منطقه- به جز ایران- رسیده است!
وی پیشنهاد کرد با توجه به برگزاری کمیسیونی فرعی پیرو این موافقتنامه در 3 ماهه نخست سال 2016 میلادی در مسکو، ایران نماینده خود را معرفی کند.
 
 تصویب اولیه لغو یا کاهش تعرفه برخی اقلام صادراتی ایران به روسیه
تکاچف در عین‌حال پیشنهاد دیگری نیز برای ایران داشت و آن دعوت از وزیر کشاورزی ایران برای حضور در دومین همایش بزرگ و جهانی غلات در روسیه بود که در پاییز سال 2016 میلادی در روسیه برگزار
 می‌شود. وزیر خوش روحیه روسیه، در عین حال نوید دیگری هم برای ایرانیان داشت تا نشان دهد با دست پر به تهران آمده است. او پیرامون درخواست قبلی ایران برای لغو تعرفه‌های برخی اقلام صادراتی ایران به روسیه گفت: این موضوع در نشست اخیر کمیسیون فرعی و غیر فرعی تعرفه‌ها بررسی شد که بر اساس نتایج آن پیشنهاد شده تا دولت فدراسیون روسیه تعرفه برخی اقلام مانند پسته، خرما و انگور ایران را به صفر برساند و تعرفه میوه‌های خشک، گل کلم، کلم بروکلی و برخی سبزیجات مانند آن را به 5 درصد کاهش دهد که ما هم مانند شما، منتظر تایید نهایی آن هستیم.
 
 ایران حسایت‌های روسیه را درک می‌کند
حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران نیز با تشکر از پیشنهادات وزارت کشاورزی روسیه به دولت آن کشور برای کاهش تعرفه‌ها یا لغو آنها، گفت: البته انتظار حل یکباره همه مشکلات نیست و به طور قطع با مرور زمان و آغاز همکاری‌ها این موانع کمتر و کمتر خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکل پیش‌آمده در مرز و حساسیت‌های روسیه به ترکیه گفت: ایران حسایت‌های روسیه را درک می‌کند و شخصا در جلسه‌ای با تجار ایرانی در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تذکرات لازم جهت مراعات حساسیت‌های طرف روس را داده‌ام و یقین بدانید اگر موردی پیدا شد قاطعانه با خاطی یا خاطیان برخورد خواهیم کرد. حجتی ادامه داد: در مورد موافقتنامه حفاظت از منابع زنده دریای خزر نیز، این موافقتنامه در هیأت دولت تصویب شده و پس از تصویب شدن در کمیسیون تخصصی داخل مجلس، هم اکنون در انتظار تصویب در نوبت صحن علنی مجلس ایران است که بر اساس اطلاعات دریافتی، به‌زودی مورد رأی‌گیری قرار می‌گیرد. در پایان این نشست، تکاچف، وزیر کشاورزی روسیه که تحت تأثیر پسته‌ها و خرماهای ایرانی مقابل خود قرار گرفته بود خطاب به همتای ایرانی‌اش گفت:  «عجب پسته‌ها و خرماهای لذیذی! این نوع خرما رو برای نخستین‌بار است که می‌بینم....»؛ تحسینی که منجر به این شد تا محمود حجتی فرصت را مغتنم بشمارد و ضمن توصیف جزئیات بیشتری از خرمای ضیافتی ایران، سایر ارقام خرماهای مرغوب کشورمان را که پتانسیل صادرات دارد، به وزیر روسی شیفته خشکبار ایران و البته خرما توصیف کند.
(شماره 55 مجله اقتصاد سبز)
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه