هدر

امضاي دو تفاهمنامه مشترك بين كانون انجمن های صنايع غذايي ايران و ايتاليا

استقبال گسترده فعالان صنایع غذایی از همکاری با ایتالیایی‌ها

در طی سفر هیأت تاجران و صنعتگران ایتالیایی به تهران تفاهمنامه همکاری بین کانون انجمن‌های صنایع غذایی و شرکت برگزارکننده نمایشگاه‌های بین‌المللی ایتالیا در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.
در طی سفر هیأت تاجران و صنعتگران ایتالیایی به تهران تفاهمنامه همکاری بین کانون انجمن‌های صنایع غذایی و شرکت برگزارکننده نمایشگاه‌های بین‌المللی ایتالیا در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.
 در طی برگزاری جلسات مشترک کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، هیأت تاجران ایتالیایی و همتایان ایرانی، دو تفاهمنامه همکاری در زمینه خطوط تولید تراکتورسازی و ابزارهای کشاورزی و همچنین شرکت مگنولیا و CFT امضاء شد.
محمدرضا مرتضوی، رییس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی پس از امضای تفاهمنامه‌های همکاری با همتایان ایتالیایی در سالن  طبقه هشتم اتاق تهران که مملو از فعالان صنایع غذایی و کشاورزی بود و حتی جای ایستادن میهمانان نیز وجود نداشت گفت: شرکت‌های ایتالیایی در دوران سخت تحریم‌ها هم با ما همکاری می‌کردند و این روابط اکنون دور از چشم همکاران شما در ایران نیست.  وی گفت : در روابط آینده میان دو کشور باید نقش بخش خصوصی بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ اگر توسعه ارتباطات تجاری، صنعتی و کشاورزی در چارچوب شرکت‌های کوچک و بزرگ بخش خصوصی باشد، این روابط پایدارتر خواهد بود تا این که فقط روابط بین دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ دولتی بخواهد ادامه پیدا کند. در جریان برگزاری این جلسات، وزیر کشاورزی ایتالیا توانایی کشور را در بازار‌های جهانی و دسترسی به بازارهای آزاد فرصتی برای ایران دانست و در جمع تاجران ایرانی و ایتالیایی گفت: تمایل داریم تمامی تجربیات و تخصص‌های خود را در اختیار شما قرار دهیم و با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی که در ایران وجود دارد، خواهان سرمایه‌گذاری مشترک در این کشور هستیم. وزیر کشاورزی ایتالیا حضور صنایع متوسط و کوچک دو کشور را قابلیت بالایی برای همکاری‌های دو‌جانبه دانست.
همچنین رییس اتاق تهران که میزبانی یکی از این نشست‌ها را بر‌عهده داشت، سهم بخش کشاورزی را در تولید 15 درصد و صنایع غذایی را 16 درصد عنوان کرد. مسعود خوانساری توانمندی ایتالیایی‌ها را در حوزه کشاورزی امتیاز بزرگی برای ایران دانست و در مقابل ایران را به لحاظ قرار گرفتن در موقعیتی استراتژیک و دسترسی به بازار چند صدمیلیونی منطقه فرصتی برای ایتالیایی‌ها در برابر این امتیاز برشمرد. رییس اتاق تهران وجود زیرساخت‌های قوی تکنولوژی و صنعتی در کشور ایتالیا را زمینه مناسبی برای همکاری‌های دو کشور خواند و با اشاره به نفوذ ایتالیا در اتحادیه اروپا گفت: واردات صنایع غذایی و محصولات کشاورزی کشورهای همسایه ایران 108 میلیارد دلار است که با احتساب روسیه بیشتر می‌شود، اگر ما با ایتالیا سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم می‌توانیم سهم عمده‌ای از این واردات را از آن خود کنیم. مسعود خوانساری گفت: ایران و ایتالیا حتی در دوران تحریم هم رابطه‌شان قطع نشد، مبادلاتی هر چند اندک انجام می‌شد اما امروز باید توسعه را با فکرهای نو به پیش برد تا سرمایه‌گذاری‌های مشترک و بلند‌مدت انجام شود.  به گفته خوانساری، ایران هم‌اکنون به 28 کشور اروپایی صادرات دارد. رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران که در این نشست تفاهم‌نامه‌ای به نمایندگی از انستیتوی تغذیه ایران با شرکت ماگنولیا به امضا رساند، از وزیر کشاورزی این کشور خواست در همکاری‌های مشترک به بخش‌خصوصی ایران توجه لازم را داشته باشد، چرا که می‌تواند همکاری‌های پایدارتر و عمیق‌تری باشد.
 
(شماره 56 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه