هدر

هشدار صادق خلیلیان ، وزیر سابق جهاد کشاورزی؛

واردات محصولات کشاورزی رکود 100 ساله را شکست

صادق خلیلیان وزیر اسبق جهاد‌کشاورزی در‌خصوص مافیای واردات و دلیل افزایش واردات در سال‌های اخیر اظهار کرد: در چارچوب اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌هایی که اقتصاد ایران در بخش‌های کشاورزی، تولیدی و صنعتی دارد، باید اتکای خود را به سمت محصولات داخلی سوق دهیم.
صادق خلیلیان وزیر اسبق جهاد‌کشاورزی در‌خصوص مافیای واردات و دلیل افزایش واردات در سال‌های اخیر اظهار کرد: در چارچوب اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌هایی که اقتصاد ایران در بخش‌های کشاورزی، تولیدی و صنعتی دارد، باید اتکای خود را به سمت محصولات داخلی سوق دهیم.
وی خاطرنشان کرد: برای کشوری که توانسته به دانش سلول‌های بنیادین دست پیدا کند، ماهواره به مدار زمین بفرستد و یا در بحث هسته‌ای به این حجم از پیشرفت برسد، خوب نیست که در زمینه کشاورزی، کالاهای مصرفی و یا صنعتی به خارجی‌ها اتکا کند. وزیر سابق کشاورزی تأکید کرد: ما نباید در این بخش‌ها عملا از طریق واردات نیازهای خود را تأمین کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که به تولید داخل لطمه وارد شود، توسعه ما باید یک توسعه همه جانبه باشد. وقتی ما در بخش علوم می‌توانیم اینقدر پیشرفت کنیم این ظرفیت در کشور وجود دارد که در سایر بخشها هم جهش داشته باشیم. خلیلیان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: تأکید مقام معظم رهبری بر تولید ثروت در کشور است و تولید ثروت باید یا از طریق صنعت، یا از طریق کشاورزی و یا از طریق تولید محقق شود و این ثروت وقتی بین آحاد جامعه توزیع عادلانه شود، در این‌صورت رفاه عمومی محقق شده و بیکاری و فقر ریشه‌کن می‌شود.
وی تصریح کرد: ما در منطقه‌ای خاص در دنیا قرار داریم و با توجه سیاست‌های استقلال‌طلبانه جمهوری اسلامی، باید تا جایی‌که ممکن است اتکای خود را به واردات کالاهای مصرفی خارج از کشور کاهش دهیم. وقتی ظرفیت، توان و دانش فنی داریم و تولیدکنندگان ما هم آماده هستند، دولت باید با حمایت از تولید داخلی از اقتصاد مقاومتی حمایت کند. وزیر سابق کشاورزی گفت: با توجه به این که انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش است، سخنان مقام معظم رهبری درباره جلوگیری از واردات و حمایت از تولید داخلی، یک نوع جهت‌گیری برای این انتخابات هم است؛ ایشان تأکید دارند مردم نمایندگانی را به مجلس بفرستند که رویکرد استقلال‌طلبانه داشته باشد و در جهت اقتصاد مقاومتی حرکت کنند. این نمایندگان باید در جهت دفاع از تولید ملی و ایجاد ثروت در جامعه و اجرا کردن سیاست‌های اصل 44 گام بردارند.خلیلیان افزود: طبیعی است وقتی ما چنین مجلسی با رویکردی قوی که مقام معظم رهبری روی آن تأکید دارند تشکیل دهیم، هم امکان سازماندهی قوانین مختلف - در قالب بودجه - وجود دارد و هم در قالب برنامه ششم می‌توانیم گام‌های مؤثری را برداریم. وی بیان کرد: یکی از مهمترین ارکان کشور مجلس است و اگر مجلس قوی باشد امنیت ملی ما قوی خواهد شد، از آنجا ما می‌توانیم در بخش‌های تولیدی موفق عمل کنیم و حتی شرایط را برای تأمین غذای مورد نیاز کشور هم بهبود ببخشیم.
 
واردات محصولات کشاورزی در سال گذشته رکورد صد سال اخیر را زده است
وزیر سابق جهاد‌کشاورزی با انتقاد از رشد واردات محصولات کشاورزی در دولت روحانی به نسیم آنلاین تأکید کرد: متأسفانه آمار واردات در بخش کشاورزی در سال گذشته نزدیک به 23 میلیون تن شده، که این حجم واردات در بخش کشاورزی در 100 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. برای اقتصاد ما که جز 20 اقتصاد برتر دنیا بوده و جز اقتصادهای نوظهور در یک دهه گذشته قرار گرفته است، این مقدار واردات جلوه خوبی در سطح جهانی ندارد. خلیلیان با اشاره به واردات میوه در کشور تصریح کرد: در کشوری که خودش صادرکننده میوه است و سالانه مازاد تولید دارد، واردات میوه به‌جز موز که تولید آن در کشور کم است اصلا معنایی ندارد. طبیعی است که سازماندهی بازار و بازارچه‌های مرزی و گمرکات بر‌عهده دولت است. وی افزود: رویکرد دولت باید دفاع از تولید داخل و اقتصاد مقاومتی باشد، اگر دولت این رویکرد را داشته باشد تمام ساز‌و‌کارهای کنترل واردات میوه را هم پیدا خواهد کرد. اما اگر این رویکرد را نداشته باشد، اقتصاد را به‌حال خودش رها کند و از تولید ملی دفاع نکند وضعیت به شکل موجود در خواهد آمد.
 
در واردات گندم هم رکورد زدیم
وزیر سابق جهاد کشاورزی عنوان کرد: 23 میلیون تن محصولات کشاورزی در سال گذشته زیر‌نظر دولت و از مرزهای قانونی کشور وارد شده است و در زمینه غلات سال گذشته 7 میلیون و 200 هزار تن گندم وارد کشور شده است. این مقدار واردات گندم هم در 100 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. خلیلیان خاطرنشان کرد: نزدیک به 16 میلیون تن انواع غلات وارد کشور شده است، در حالی‌که مسؤولان قول داده بودند سال 93 سال بهتری برای بخش کشاورزی کشور باشد. این نشان دهنده جهت‌گیری‌های نامناسب دولت در بخش کشاورزی است و شاهد این هستیم که سال گذشته حتی بودجه بخش کشاورزی هم برای سال 94 کاهش یافت. وی با اشاره به ظرفیت‌های صادراتی کشور در بخش کشاورزی گفت: منطقه‌ای که ما در آن قرار داریم برای توسعه صادرات بسیار مناسب است به خصوص در این چند ماه اخیر که روسیه در مناسباتش با برخی از کشورها در قضیه اوکراین و سوریه دچار مشکل شده ما باید از فرصت استفاده کنیم. وزیر سابق جهاد کشاورزی گفت: توجه به بازار کشورهای همسایه مانند عراق و سوریه باید به‌عنوان یک راهبرد اساسی برای دولت باشد و مسؤولین ما باید این موارد را ساماندهی کنند. کار دولت رسیدگی به چنین اموری است و اگر قرار بود چنین کارهایی را انجام ندهد، اصلا نیازی به‌وجود دولت نبود.
 
(شماره 56 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه