هدر

محمودحجتی وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس حاضر شد؛

پاسخگویی به دغدغه ها

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، ثبت سفارش برنج آزاد نیست‌، همچنین از آخرین روز تیرماه حتی یک کیلوگرم برنج به کشور وارد نخواهد شد. 
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، ثبت سفارش برنج آزاد نیست‌، همچنین از آخرین روز تیرماه حتی یک کیلوگرم برنج به کشور وارد نخواهد شد. 
به گزارش ایرنا، محمود حجتی در پاسخ به سؤوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس درباره بحث آزادسازی ثبت سفارش برنج، افزود: مصوبه مذکور در شورای اقتصاد تصویب و برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ابلاغ شده است. وی اظهارداشت: براساس سیاست بازرگانی، وزارت جهادکشاورزی برای ثبت سفارش برنج آزاد نیست بلکه با محدودیت‌های زمان ورود و تعرفه همراه است. وزیر جهادکشاورزی با بیان این‌که مهلت ثبت سفارش 3 ماه و پس از آن تا یک‌ماه قابل تمدید است، تصریح کرد: براساس مصوبه ابلاغی وزارت جهادکشاورزی برای ممنوعیت واردات برنج از پایان تیرماه سال‌جاری، اگر واردکننده‌ای برنج خود را پس از تاریخ 31 تیرماه سال‌جاری وارد کند به هیچ‌وجه این محصول از گمرک ترخیص نخواهد شد. حجتی با اشاره به این‌که برای واردات برنج محدودیت زمان ورود و تعرفه را در حال اجرا داریم گفت: همچنین سال گذشته برای واردات برنج تعرفه 40 درصدی و ما‌به‌التفاوت 500 تومان را در هر کیلوگرم اعمال کردیم، بنابراین تولیدکنندگان نباید نگرانی در این خصوص داشته باشند. وی افزود: براساس آمار در سال 1392 حدود یک میلیون و 900 هزار تن، سال 1393 حدود یک میلیون و 200 هزارتن، سال 1394 حدود 745 هزارتن و از ابتدای امسال تاکنون 191 هزارتن برنج وارد شد که روند کاهشی واردات را نشان می‌دهد.  به گفته وی، سال گذشته تنها سالی بود که کشاورزان برنج تولید داخل را بدون هیچ مشکلی به فروش رساندند و هم‌اکنون نیز قیمت برنج داخلی مناسب است.
 
 کاهش 11 میلیارد دلاری واردات غذا در سال گذشته
وزیر جهادکشاورزی درباره وضعیت واردات در سال‌های اخیر گفت: براساس آمار گمرک، 3 سال قبل 20 میلیارد دلار واردات غذا داشتیم اما سال گذشته این میزان به 9 میلیارد دلار رسیده است. 
 
 تراز منفی تجاری بخش کشاورزی 7/4  میلیارد دلار کاهش یافت
حجتی درباره تراز تجاری غذای کشور افزود: باوجود افزایش جمعیت در سال 1392، تراز تجاری بخش کشاورزی منهای 1/8 میلیارد دلار بود که با تلاش‌های صورت گرفته در کاهش واردات و افزایش صادرات این رقم در سال 94 به منهای 4/3 میلیارد دلار رسید یعنی 7/4 میلیارد دلار کاهش یافته است.
 
 شیرخشک وارد نمی‌شود
وزیر جهاد‌کشاورزی گفت: در حال حاضر شیرخشک تولید داخل صادر می‌شود و ما نیازی به واردات این محصول نداریم، اما به‌دلیل نیاز، بخشی از شیرخشک نوزاد وارد می‌شود.وی اظهار داشت: براساس گزارش‌ها، در سطح جهانی با مازاد تولید شیرخام مواجه هستیم به‌طوری که سال گذشته قیمت جهانی هر کیلو شیرخام در اطراف مرزهای ایران 12 هزار ریال( 1200 تومان ) بود که امسال به 8 هزار ریال (800 تومان) رسید که همین امر پس زدگی را در کشورهای هدف ایجاد کرده است. وی ادامه داد: سال گذشته در مرزهای کشور واردات شیرخشک و لبنیات را محدود کردیم اما کره به مقدار محدود و با افزایش تعرفه وارد می‌شود.  حجتی تصریح کرد: شیر دارای صفات خاص بخش کشاورزی است و ماندگاری آن کوتاه‌مدت است، بنابراین از دولتمردان خواستار نگاه ویژه به بخش کشاورزی  هستیم. وی معتقد است؛ در ایران نیازمند نگاه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی، حمایت، پشتیبانی و سیاست‌های بخش کشاورزی هستیم زیرا نمی‌توان تولید شیرخام را با تولید یخچال و فولاد یکی دانست.
 
سرانه مصرف شیر کمتر از 100 لیتر 
حجتی اضافه کرد: برای کمک به دامداران سال گذشته وارد بازار شدیم و روزانه بین 700 تا 800 تن شیرخام خریداری، چربی‌گیری و به شیرخشک تبدیل و صادر شد.وی گفت: این درحالی است که برخی کارخانجات لبنی با ما همکاری نمی‌کنند و همچنین سازمان تعاون روستایی باوجود این که منابع نقدینگی در اختیار ندارد این مصوبه را در جهت حمایت از تولید داخل دنبال می‌کند. عضو کابینه دولت یازدهم افزود: هم اکنون براساس ردیف بودجه‌ای که پیش‌بینی شده است امیدواریم بتوانیم شیرخام را خریدرای و پول دامداران را پرداخت کنیم. حجتی گفت: برای حمایت از دامداران تحریک تقاضا را باید از لحاظ بهداشتی از سوی رسانه‌ها در دستور کار داشته باشیم زیرا هم‌اکنون سرانه مصرف شیر کشور ما نزدیک 100 لیتر است در حالی‌که میانگین جهانی آن 150 لیتر و در برخی کشورها 350 تا 400 لیتر است که نشان می‌دهد سرانه مصرف ما خیلی پایین‌تر از میانگین سرانه مصرف جهانی است.وی همچنین از پیگیری یارانه صادراتی خبر داد.
 
تامین شدن بیش از 3 هزار میلیارد ریال اعتبار صندوق بیمه کشاورزی
وزیر جهادکشاورزی درباره منابع مالی صندوق بیمه کشاورزی گفت: دولت در تأمین نقدینگی و تأمین ریال دچار مشکل است که همین موضوع خود را در بیمه محصولات کشاورزی نشان می‌دهد به نحوی که سال گذشته اعتبارات مورد‌نیاز ردیف بودجه این بخش تأمین نشد. وی افزود: در نهایت با مصوبه دولت شب عید سال گذشته 4 هزار میلیارد ریال (400 میلیارد تومان) از بانک کشاورزی قرض گرفته شد و بخشی از تعهدات صندوق بیمه کشاورزی پرداخت شد اما هنوز 3 هزار میلیارد ریال(300 میلیارد تومان) دیگر به بیمه‌گذاران بدهکار هستیم. وی اظهار داشت: امسال در حال پیگیری هستیم تا اعتبارات مورد‌نیاز صندوق بیمه کشاورزی تخصیص یابد و بدهی بیمه‌گذاران پرداخت شود.
 
 با صادرات سیب‌زمینی خام موافق نیستیم 
وزیر جهادکشاورزی درباره صادرات سیب‌زمینی گفت: سال گذشته 700 هزارتن سیب‌زمینی صادر شد اما دولت هنوز یارانه صادراتی که ما تعهد کرده بودیم را نتوانسته تخصیص بدهد و در حال پیگیری هستیم. حجتی با بیان این‌که با صادرات سیب‌زمینی خام موافق نیستیم، افزود: چنین اقدامی به مصلحت کشور نیست، باید این محصول فرآوری و صادر شود و هم‌اکنون روی این موضوع کار می‌کنیم اما در شرایط فعلی تلاش داریم تا محصول روی دست تولید‌کنندگان باقی نماند و از حمایت‌های مقطعی استفاده می‌کنیم.
 
سیاست صادرات سیب درختی و واردات موز جواب داد
حجتی با اشاره به این‌که ایران در تولید سیب درختی دارای مزیت نسبی است، گفت: هم‌اکنون سالیانه 2 میلیون تن سیب درختی در کشور مصرف می‌شود در حالی‌که سال گذشته 3 میلیون و 400 هزارتن تولید داشته‌ایم که بخشی از این محصول در سردخانه‌های ارومیه باقی‌مانده بود و متأسفانه یارانه صادراتی آن را نیز نتوانستیم تأمین کنیم. وی ادامه داد: بنابراین با طراحی روش تجاری واردات موز در ازای صادرات سیب درختی با یک تعرفه ترجیحی توانستیم باعث تحریک صادرات سیب درختی شویم و خوشبختانه سیب درختی که در سردخانه‌ها باقی‌مانده بود در فروردین و اردیبهشت‌ماه خارج شد و هم‌اکنون سیب درختی چندانی در سردخانه‌ها نداریم. به گفته وزیر جهادکشاورزی، براساس برنامه‌ریزی‌ها در سال آتی با مشکل سال گذشته در تولید و صادرات سیب درختی مواجه نخواهیم شد.
 
 تولید چای خشک امسال به بیش از 30 هزارتن می‌رسد
حجتی درباره تولید چای خشک گفت: در زمان آغاز به‌کار دولت یازدهم تولید چای خشک کشور کمتر از 20 هزارتن بود، اما با تلاش‌های صورت گرفته در حمایت از تولید، امسال تولید این محصول به بیش از 30 هزارتن می‌رسد. وی اظهارداشت: همچنین در راستای حمایت از چایکاران در 2 سال اخیر صندوق سرمایه‌گذاری چای با 600 میلیارد ریال (60 میلیارد تومان) سرمایه در گردش ایجاد شد که می‌تواند بخشی از مشکلات این صنعت را برطرف کند. وی با بیان این‌که ممکن است در پرداخت پول برگ سبز تأخیری داشته باشیم، افزود: در 2 تا 3 سال اخیر چای خشک تولیدی کشور به چای سنواتی تبدیل نشده، درحالی‌که در گذشته بخش عمده چای به چای سنواتی تبدیل می‌شد. این بدان معناست که با سیاست و حمایت مجلس تمامی چای تولیدی کشور مصرف می‌شود. وی گفت: درحال حاضر در صنعت چای شرایط رو به جلو را پیش‌رو داریم و امیدواریم با فرآوری برگ سبز چای با توجه به فناوری‌های نوین بتوانیم این صنعت و محصول را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم.
 
 تولید 500 تن پیله ابریشم در سال‌جاری 
وی با اشاره به رشد تولید در پیله ابریشم، گفت: امسال باید 500 تن پیله ابریشم داشته باشیم. در 2 سال گذشته یک میلیون نهال تولید شد که با افزایش تقاضا و عرضه تخم نوغان در توتستان‌ها در اختیاز نوغانکاران قرار می‌گیرد و به‌دنبال آن هستیم که کرم ابریشم را به جایگاهی واقعی خود برگردانیم.
 
 تاکنون محصول تراریخته تولید نکرده‌ایم
حجتی درباره محصولات تراریخته گفت: محصول نهایی تراریخته همچون ذرت و روغن از کشورهای برزیل، آمریکای شمالی، هند و پاکستان وارد کشور ما می‌شود و مصرف می‌کنیم. وی اظهار داشت: اما تاکنون محصول تراریخته در داخل کشور ما تولید نشده و اگر بنا باشد چنین تولیدی داشته باشیم در چارچوب قوانین و مقررات ابلاغی است. وزیر جهادکشاورزی با بیان این‌که در سطح کشور با مشکل تولید پنبه مواجه‌ایم، اضافه کرد: برای تولید پنبه تراریخته به‌عنوان محصول غیرخوراکی در بذر و افزایش محصول و مقاومت به بیماری‌ها کارهایی انجام شده تا بخشی از مشکلات حل شود و این براساس قوانین و مقررات است و تاکنون عملیاتی نشده  است. 
 
 کشت چغندرقند پاییزه راهکاری برای کاهش مصرف آب 
وی درباره وضعیت کشت چغندر قند گفت: برای کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری آب سبز تلاش کرده ایم کشت بهاره چغندر قند را که بیشترین مصرف آب را دارد به کشت پاییزه تبدیل کنیم. وی با بیان این‌که کشت پاییزه چغندرقند در دستور کار است، اظهار داشت: هم‌اکنون در حال ترویج این نوع کشت هستیم تا در افق 3 تا 5 ساله مشکل شکر حل شود و این امر تنها با اتکا به کشت پاییزه و افزایش بهره‌وری آب ممکن است.  حجتی گفت: براساس آمار سندیکای کارخانجات قند در 3 سال گذشته بیش از 11 تن در هکتار میانگین برداشت محصول داشته‌ایم که اگر کشت چغندر را از بهاره (غرقابی) به پائیزه (تیپ) تبدیل کنیم مصرف آب به یک چهارم کاهش می‌یابد و 3 تا 4هزار مترمکعب در هکتار می‌توانیم چغندر داشته باشیم.
 
(شماره 60  مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه