هدر


ویژگی های وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم

«اقتصاد سبز» بررسی می کند:
«اقتصاد سبز» بررسی می کند:
امیر بهروزی: اهمیت بخش کشاورزی به دلیل تاثیر آن در تامین امنیت غذایی کشور که اصلی ترین نیاز بشری است بر کسی پوشیده نیست، این نیاز به قدری شدید و عمیق است که بود و نبود هر فردی را شامل می‌شود و به همین دلیل امروزه به عنوان حربه‌ای بزرگ و عاملی برای تهدید در مناسبات سیاسی  نیز بکار گرفته می‌شود.
بنابراین بخش کشاورزی باید بتواند به رغم اینکه کشور در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته نیاز جمعیت رو به فزون را تامین کند تا هم به حاشیه امن غذایی برسیم هم اینکه در مقابل تهدیدات و حربه‌های تحریم دشمنان در امان باشیم.
 کارشناسان معتقدند این ظرفیت در کشاورزی کشور وجود دارد که با تولید  300 میلیون تن محصول با شرایط فعلی تا 200 میلیون جمعیت را تغذیه کند که اگر از فن‌آوری‌های نوین، علوم جدید کشاورزی و مکانیزاسیون نیز استفاده شود این ظرفیت چند برابر خواهد شد.
اما در صورتی که از این ظرفیت‌ها استفاده نشود نه تنها امنتیت غذایی کشور در معرض خطر می‌افتد بلکه دریچه‌ای برای تهدیدات فرامرزی که امروزه کشور با آن درگیر است باز خواهد شد.
مرور تحریم‌های اخیر برخی کشورها علیه ایران نشان می‌دهد اگرچه ظاهرا گفته می‌شود تحریم برای غذا و دارو وجود ندارد اما شدید‌ترین تحریم‌ها علیه این دو مقوله اتفاق افتاده است، زیرا نیاز غذایی و سلامتی تاثیرپذیرترین در مقابل فشارهای بیرونی است که اگر به خطر بیفتد کاری از کشور تحریم شونده بر نمیاید.
به هر حال رئیس جمهور دولت یازدهم توسط مردم برگزیده شده است و در این مدت کم تا تحویل دولت کابینه باید انتخاب شود این روزها مذاکرات و لابی‌ها برای انتخاب وزرای دولت بعدی ادامه دارد و این مهم است که سکاندار بخش کشاورزی کشور چه کسی باشد و چه ویژگی‌هایی داشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی  دولت یازدهم باید با ویژگی‌های متفاوتی نسبت به وزرای قبلی پا به عرصه میدان بگذارد، بیش از هر زمانی امروزه اهمیت دارد که ارزش بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، تامین امنیت غذایی و مقابله با تهدید‌ها خارجی نمایانده شود تا به تناسب آن این بخش از اعتبارات و حمایت‌های دولتی نیز برخوردار شود.
ارزش افزوده در بخش  کشاورزی بسیار بالاست زیرا بخش زیادی از سرمایه‌هایی مانند آب باران، برف، آبهای جاری،  خاک و هوا که  از موهبت‌های خدادادی است رایگان یا به قیمت ارزان استفاده می‌کند بنابراین تمرکز بر روی کشاورزی  که به اشتباه بسیاری طی سالهای گذشته فعالیت در این بخش را اقتصادی و به نفع کشور نمی‌دانستند ضروری است.
هر دلاری که در بخش کشاورزی به دست می‌آید بسیار ارزشمند است زیرا از دل خاک توسط کشا ورز بیرون کشیده می‌شود و زمانی که به بنگاه‌های اقتصادی تزریق می‌شود چرخ تولید را به گردش می‌‌اندازد و تولیدی بدون تورم را سبب می‌شود.
 وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم باید با مرورضعف‌های کشاورزی در سالهای گذشته به تقویت آنها بپردازد.کشاورزی کشور در سالهای گذشته از نبود بودجه و امکانات رنج برده و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بخش به کمترین میزان یعنی 4 درصد رسیده است، تولید کنندگان این بخش کمتر توانسته‌ا ند در مقابل غول اعتبار و نقدینگی فعالیت‌های این بخش پیروز باشند.
از سویی جنس فعالیت‌های بخش کشاورزی متفاوت با بنگاه‌های تولیدی دیگرا ست زیرا نتیجه و سود حاصل از این فعالیت‌ها حداقل بعد از 6 ماه و در برخی موارد تا 10 سال طول می‌کشد بنابراین باید سکاندار این بخش با شناخت دقیق از اینگونه فعالیت‌ها، حمایت‌هایی در این راستا برای این بخش انجام دهد.
برای تحقق این اهداف مهمتر از همه لازم است وزیر این بخش بله قربان گوی دولت نباشد، بلکه با تدبیر و لابی‌هایی که دارد بتواند بیشترین اعتبار را از مجلس بگیرد، زیرا گستره این بخش به وسعت تمام کشور است که باید امنیت غذایی آنها را تامین کند.
کشاورزی بزرگترین بخش تولیدی را در کشور شامل می‌شود و  4.5 میلیون بهره‌بردار فعالیت دارند که در جمعیت 23 میلیون نفره  در روستاها پراکنده‌اند البته جمعیت افرادی که در صنایع تبدیلی این بخش در شهرها فعالیت می‌کنند را اضافه کنیم وسعت بیشتر خواهد شد. 
وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم بیشتر از آنکه به فکر از دست دادن ریاست و مسئولیت خود باشد باید به فکر تولید کننده و مردم باشد که متاسفانه در دولت قبلی کمتر شاهد این مسئله بودیم و سکاندار این بخش کاملا محتاطانه در هر کاری نگران از دست دادن مسئولیت خود بود و به همین دلیل به تمام خواسته‌ها دولت بدون اینکه ملاحظات کارشناسی را در نظر بگیرد تن داد تا اینکه خانه و ما وای کشاورزان و فعالان این بخش یعنی ساختمان وزارت جهاد کشاورزی را نیز تقدیم کرد. 
علی ایرانپور عضو کمیسیون کشاورزی مجلس توجه به بخش کشاورزی و تخصص در این حوزه را بر ای وزیر جهاد کشا ورزی دولت بعدی مهم می‌داند و  معتقد است: باید هم و غم وزیر بعدی بیش از این به بخش کشاورزی باشد، مباحثی که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی مطرح می‌کنند در بخش کشاورزی بیشتر امکان بروز دارد و بنابراین لازم است فردی در راس امور این بخش قرار گیرد که بتواند با استفاده از ظرفیت‌های موجود تحریم‌ها را دور بزند.
 نماینده مبارکه اصفهان بر این باور است که سکاندار بخش کشاورزی کشور باید از جنس کشاورزی و متخصص این بخش باشد تا با اشراف بر این بخش مشکلات آنها را رصد و پیگیری کند.
 به گفته وی طی سالهای گذشته مسئولان توانمندی که بتوانند مشکلات این بخش را پیگیری و برطرف کنند وجود نداشته و حمایت‌های جدی نیز از سوی دولت انجام نشده است.
 رئیس مجمع هماهنگی تشکل‌های کشاورزی نیز نظر متفاوتی دارد و می گوید: قبل از هر چیز وزیر جهاد کشاورزی باید ویژگی مدیر بودن و قدرت چانه‌زنی و تحکم برای جذب اعتبارات بیشتر را داشته باشد  به دیگر سخن بخش کشاورزی باید به دنبال مدیری کارآمد و به اصطلاح قلدر باشد تا بتواند منابع مالی را از مجلس بگیرد و به بخش تزریق کند در عین حال قوانین را به شکل مطلوب اجرایی کند.
مسعود اسدی همچنین معتقد است: از آنجایی که: بیش از 90 درصد  بخش کشاورزی خصوصی است به همین دلیل از نظرات این بخش  در انتخاب وزیر بعدی باید استفا ده شود به گفته اسدی نیازها و خواسته‌های این بخش نباید اسیر احتیاط‌های بیش از اندازه فردی شود که منافع خود را بر منافع این بخش ترجیح می‌دهد.
به هر حال هزاران سال است که بخش کشاورزی مردمان این کشور را تغذیه کرده است حتی در زمانهای دور که  که واردات از کشورهای دیگر نیز نبود کشاورزی و دامداری کشور توانسته  این سرزمین را تامین کند و این نشاندهنده ظرفیت‌های این بخش است،  امروزه نیز بخش كشاورزي 23 درصد اشتغال، 14 درصد توليد ناخالص ملي، 31 درصد صادرات غير نفتي و 94 درصد نيازهاي غذايي كشور را تامين مي كند، ظرفیت‌های بسیار زیادی هم در این بخش وجود دارد که باید هر وزیر جهاد کشاورزی که در دولت‌های بعدی می‌آید بتواند اینها را فعلیت ببخشد. اما دیگر نیازهای مردم و کشور همانند گذشته نیست بلکه  بسیار سریع پیش می‌رود از سوی دیگر تامین امنیت غذایی به رغم تحریم مسئولیت سنگینی است که بر دوش وزیر جهاد کشاوزری دولت بعدی سنگینی می‌کند، امید است وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم با درک مسائل و مشکلات موجود پا به عرصه بگذارد. 
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه