هدر

مدیرعامل شرکت سحر همدان خواستار شد:

تدوین سیاست‌گزاری‌های بخش کشاورزی در جهت کاهش ضایعات

شرکت «سحر همدان» که در نخستین روزهای خرداد ماه 93 جشن 23 سالگی‌اش را برگزار کرد، ازجمله شرکت‌های صنایع غذایی است که با تولید محصولات باکیفیت بازارهای عراق را قبضه کرده، نگاه صادرات‌محور مدیران ارشد «سحر» سبب شده تا سلیمانیه و اربیل، مسکو و دیگر شهرهای مرزی به خوبی با محصولات «سحر» آشنا باشند. جهت اطلاع از آخرین وضعیت تولید این شرکت پای صحبت‌های مسعود توتونچیان، مدیرعامل شرکت «سحر همدان» نشسته‌ایم که با هم می‌خوانیم:
شرکت «سحر همدان» که در نخستین روزهای خرداد ماه 93 جشن 23 سالگی‌اش را برگزار کرد، ازجمله شرکت‌های صنایع غذایی است که با تولید محصولات باکیفیت بازارهای عراق را قبضه کرده، نگاه صادرات‌محور مدیران ارشد «سحر» سبب شده تا سلیمانیه و اربیل، مسکو و دیگر شهرهای مرزی به خوبی با محصولات «سحر» آشنا باشند. جهت اطلاع از آخرین وضعیت تولید این شرکت پای صحبت‌های مسعود توتونچیان، مدیرعامل شرکت «سحر همدان» نشسته‌ایم که با هم می‌خوانیم:
باتوجه به اینکه یکی از عمده ترین مواد اولیه سس تخم مرغ است هم اکنون با توجه به نوسانات قیمت این ماده با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
 افزایش قابل توجه و غیر معمولی در سال جاری تا به حال در قیمت تخم مرغ در منطقه ی ما ایجاد نشده است.
در رابطه با تهیه مواد اولیه انواع سس‌ها مثل کچاپ با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنید؟
برخی از مواد اولیه با منشا خارجی مرتبط با محصول فوق با محدودیت تهیه و گاها با افزایش قیمت محسوس همراه است.
افزایش جهانی قیمت دانه‌های روغنی سبب شد تا کمبود آن در کشور احساس شود و با توجه به نواسانات قیمت ارز قیمت نجومی پیدا کند در این رابطه چه نظری دارید؟
افزایش قیمت (محدودیت منابع تامین) نهاده‌های فوق سبب افزایش قیمت محصول در سال جاری شده است.
دلایل اقبال بی نظیر محصولات سحر نزد خوانندگان اقتصاد سبز را در چه عواملی می‌دانید؟
به نظر می‌رسد از جمله عوامل توجه به خواست و رضایتمندی مشتریان و مصرف‌کنندگان عزیز و توجه به سلامت آنها با تولید محصولات با حداکثر کیفیت و تنوع ممکن بوده است.
چند درصد از سهم بازار را در اختیار دارید و برنامه‌های آینده شرکت چیست؟
سهم بازار این شرکت در مناطق جغرافیایی مختلف متفاوت است و بر  پایه ارتقا کیفیت و برنامه‌های توسعه بازارهای داخلی و صادراتی این شرکت متناسب با اقلیم، فرهنگ، ذائقه و خواست مصرف کنندگان عزیز محصولات تولیدی، تدوین و در حال اجرا است.
با توجه به اینکه شرکت سحر پیشگام در تولید محصولات کنسروی است در رابطه با تولید این محصولات با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
تامین واریته مناسب، بالا بودن قیمت محصولات کشاورزی به علت بالابودن ضایعات، تامین نشدن نقدینگی کافی و در زمان مناسب از طرف بانک‌های عامل، گاهی رقابت ناسالم در این بخش، غیر قابل پیش‌بینی بودن قیمت محصولات کشاورزی، افزایش قابل توجه هزینه‌های سربار تولید، کافی نبودن منابع سرمایه‌ای به منظور تامین ماشین‌آلات مورد نیاز با قیمت تمام شده مناسب.
تنوع محصولات سحر در ردیف کالایی سس بی نظیر است لطفا کمی در رابطه با بازاریابی و ذائقه سنجی مردم ایران توضیح دهیدو بیشترین اقبال محصولات سحر مربوط به کدام محصول است؟
انواع تولیدات سس مایونیز و کچاب و رب گوجه فرنگی تولیدی شرکت سحر از اقبال بسیار خوبی نزد مصرف کنندگان عزیز برخوردار می باشد .  در ارتباط با ذائقه سنجنی ، این شرکت با ایجاد تست پنل در فروشگاه های معتبر و همچنین حضور در نمایشگاه‌های داخل و خارج از کشور مدام در حال رصد کردن و نظر سنجی از مصرف کنندگان است و فرمهای تکمیلی اخذ شده در واحدهای  کنترل کیفیت ، تحقیقات بازار و استراتژیک و بهبود روشها توسط کارشناسان امر مدام در حال بررسی و تحلیل است در ادامه به اطلاع خوانندگان می رسانم با بهره گیری از همین نظر سنجی ها و متدهای علمی موفق شده ایم هم اکنون تنوع محصولات تولیدی خود را بالغ بر 56 نوع محصول در 130 نوع بسته بندی ارائه دهیم.
یکی از مهم‌ترین مشکلات تولید کنندگان کنسرو بسته بندی و تامین مواد اولیه است در این رابطه چه نظری دارید و برای برطرف شدن مشکلات و تسهیل در امر تولید چه راهکارهایی را ارایه می‌دهید؟
ضمن تاکید دوباره به پاسخ سوال قبل، با توجه به اینکه عموما مواد اولیه محصولات کنسروی از داخل کشور تامین شده و منشا وارداتی ندارد و درضمن منابع تامین نیز در خصوص تولید مواد اولیه ظروف بسته‌بندی در دسترس است با برنامه ریزی مناسب قابل مدیریت کردن است.
تولید نشدن مواد اولیه مورد نیاز صنعت کنسرو در بخش کشاورزی و نبود هماهنگی با جهاد کشاورزی  برای کشت واریته‌های مورد نیاز این صنعت آسیب‌های بسیاری به تولیدکنندگان زده است، در این رابطه چه نظری دارید؟
انتظار شرکت تولیدکننده کنسروی، تدوین سیاست‌گزاری‌های بخش کشاورزی در جهت کاهش ضایعات، محصولات کشاورزی کشت واریته‌های مناسب این صنعت و انجام امور ترویجی کاهش، مصرف سموم و کودهای شیمیایی و تلاش در جهت تولید محصولات کشاورزی ارگانیک با راندمان بالا و قیمت اقتصادی و مناسب با توان مصرف کننده
 مد نظر است.
نوسان قیمت محصول‌های کشاورزی در ماه‌های مختلف در عمل امکان هرگونه برنامه ریزی برای تولید و صادرات را برای صنایع کنسرو غیر ممکن کرده است، برای برون رفت از این وضعیت چه پیشنهاد‌هایی دارید؟
دولت باید برای تمام محصولات کشاورزی و باغبانی قیمت خرید تضمینی تعیین کند، تا این محصولات در طول سال با قیمت ثابت در دسترس صنایع تبدیلی قرار گیرد.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه