هدر


«گلاب زهرا » پیشگام در کشاورزی ارگانیک

كارخانه ي گلاب زهرا در دل دره حاصلخيز و مرتفع لاله زار در استان كرمان واقع شده است.  وجود مواهبي چون بلندای نزدیک به سه هزار متری از سطح دریا ،اقلیم نیمه خشک ،سرد و بادخیز  و تابش آفتاب جملگي عواملي هستند كه به کیفیت گلاب و اسانس گل محمدي لاله زار كمك كرده اند .
كارخانه ي گلاب زهرا در دل دره حاصلخيز و مرتفع لاله زار در استان كرمان واقع شده است.  وجود مواهبي چون بلندای نزدیک به سه هزار متری از سطح دریا ،اقلیم نیمه خشک ،سرد و بادخیز  و تابش آفتاب جملگي عواملي هستند كه به کیفیت گلاب و اسانس گل محمدي لاله زار كمك كرده اند .
شرکت گلاب زهرا طلايه دار کشاورزی ارگانيك در ایران است و سالهاست که صدها هکتار مزارع    گل محمدی در منطقه لاله زار و صاحب آباد بردسیر به روش ارگانیک مدیریت می شوند . شرکت گلاب زهرا نخستين  شرکت ایرانی  است که دارای گوهینامه ارگانیک از انجمن خاک انگلستان (Soil Association )، یکی از معتبرترین نهادهای بین المللی در زمینه کشاورزی ارگانیک ، می باشد و همه ساله مزارع و کارخانجات  گلابگیری این شرکت توسط کارشناسان انجمن خاک انگلستان  بازدید می شود. 
فراتر از مقوله ي كشاورزي ارگانيك، چند ساليست كه  شركت گلاب زهرا  به ترويج کشاورزی  بیودینامیک در سطح منطقه  نگار-بردسیر مشغول است . كشاورزي بيو ديناميك در حقيقت  مرحله ي  پیشرفته  کشاورزی ارگانیک است. در راستاي تحقق اين طرح،  براي نخستين بار در ايران و با نظارت مستقيم كارشناسان آلماني ، شركت گلاب زهرا  اولين دستگاه كمپوست ميكسر را با طراحي و ساخت صد در صد ايراني توليد و جهت تهيه ي كمپوست به كار گرفت.  
همچنین قابل ذکر است در سال 92 شرکت گلاب زهرا بعنوان اولین و تنها شرکت ایرانی موفق به اخذ گواهینامه صداقت در تجارت از انجمن خاک انگلستان گردید.
 در سال 91 براي اولين بار در كشور، سيستم صنعتي توليد فنيل اتيل الكل از پسماند تقطير در كارخانه   گلاب زهرا در لاله زار توسط كارشناساني از كشور تركيه  نصب و راه اندازي شده است  و در آينده سيستم توليد كانكريت و ابسولوت نيز  به بهره برداري خواهد رسيد و بدين ترتيب افقي ديگر  و زمينه اي جديد فراروي گلاب زهرا گشوده شده است .  
در طول چند سال اخير  به دليل كيفيت بي نظير محصولات ،تقاضاي خريد گلاب ، اسانس و گل محمدي توليدي گلاب زهرا از سوي شركت هاي اروپايي همواره رو به افزايش بوده است به گونه اي كه بعضا حجم چنين تقاضا هايي از ظرفيت توليد شركت در شرايط فعلي نيز فراتر مي رود. محصولات این شرکت به کشورهایی از قبیل انگلستان، آلمان ، فرانسه ، کانادا، روسیه، ترکیه، اتریش، سنگاپور، نیوزلند، استرالیا تایلند و چین صادر می شود. مضاف براين، بواسطه اهمیت فوق العاده بازار داخلی برای شرکت همواره سعی شده محصولاتي سالم و با كيفيت عالي به دست مصرف كنندگان و هموطنان برسد و  بیش از 20 نوع عرقیات گیاهی جهت مصارف داخلی روانه بازار می شود.
کاری چنین بزرگ مرهون همت بلند زوجی خیر و کارآفرین مرحومان همایون صنعتی و همسرشان خانم شهین دخت صنعتی(سرلتی)  است که عمر خویش را در راه خدمت به هزاران نفر مردم سخت کوش منطقه لاله زار گذراندند . نکته جالب آن که بانیان این نهاد پر برکت در طول این سی سال هرگز از عواید شرکت برای خود بهره ای نگرفتند بلکه بخش عمده ای از سهام شرکت به “بنیاد خیریه فرهنگی تربیتی صنعتی” واگذار شده  که بیش از یک قرن پیشتر توسط مرحوم علی اکبر صنعتی جد بزرگوار خاندان صنعتی برای حمایت از کودکان یتیم و بی سرپرست در کرمان بنیان نهاده شد . بدین سان کاری عظیم به ثمر رسید و اكنون پس از گذشت سال ها در سایه ی تلاش بی وقفه مردم منطقه و کارکنان شركت و به پشتوانه نیت خیر بانیان  و سرمایه معنوی شرکت ، درختی چنین تنومند  بارور شده و هزاران تن از ثمره ي آن بهره می برند.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه