هدر


تولید شیر آبمیوه برای ذائقه‌های شیرگریز

نیازسنجی از فدراسیون‌های مصرف‌کنننده مکمل‌ها برای تولید مکمل ورزشی/واردات لجام‌گسیخته انواع مکمل‌های ورزشی و غذایی این روزها به شدت در کشورمان جولان می‌دهد. مکمل‌هایی که گاه باعث مسمومیت‌های شدید کلیوی و کبدی حتی برای ورزشکاران رده‌بالای کشور شده است.
نیازسنجی از فدراسیون‌های مصرف‌کنننده مکمل‌ها برای تولید مکمل ورزشی/واردات لجام‌گسیخته انواع مکمل‌های ورزشی و غذایی این روزها به شدت در کشورمان جولان می‌دهد. مکمل‌هایی که گاه باعث مسمومیت‌های شدید کلیوی و کبدی حتی برای ورزشکاران رده‌بالای کشور شده است.
 از سویی در تمام مراکز بدنسازی به‌ویژه مراکز پرورش اندام آقایان چنین مکمل‌هایی خارج از در نظر گرفتن استانداردهای سلامتی‌شان تجویز می‌شود و جای نظارت همچنان خالی است... دیرزمانی هم هست که کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و سالمندان پیر و جوان ما از انواع سوء تغذیه رنج می‌برند... تمام این دغدغه‌ها دست‌مایه گفت‌وگویی خواندنی با دکتر وحید مفید، معاون تحقیق و توسعه و هماهنگی تولید صنایع شیر ایران در شیراز محل برگزاری جشنواره این شرکت شد که در ذیل می‌خوانید:
 
مکمل‌های تغذیه‌ای را با چه اهدافی تولید می‌کنید؟
با توجه به اینکه زیرمجموعه وزارت رفاه هستیم، تولید پودرهای مکمل باید با هدف‌گیری خاص انجام شود به عنوان مثال مکمل Feefty plus (فیفتی پلاس) را برای اشخاص بالای 50 سال تولید کرده‌ایم. از طرفی متاسفانه براساس آمار وزارت بهداشت در زمینه واردات مکمل‌ها با تقلب‌های گسترده رو‌به‌رو بوده‌ایم یعنی مکمل‌های اصلی با نشان تولید در کشورهای پیشرفته وارد کشورمان شده‌اند، درحالی که در کشورهای اطراف ما تولید می‌شوند. مشکلات کبدی، کلیوی و مسمومیت‌های حاد حتی برای قهرمانان سطح بالا و در سطح ملی ایجاد کرده است. بنابراین با اصلاح این رویکرد تولید مکمل‌های ورزشکاران را در نظر گرفتیم در این راستا با بعضی از فدراسیون‌هایی که مصرف‌کننده مکمل‌ها هستند ارتباط خوبی جهت شناسایی نیازهای آنها و خواسته‌هایشان برقرار کرده‌ایم. بحث دیگر تولید محصولات غنی شده یا همان مکمل‌ها برای کودکان درحال رشد و بچه‌های مدرسه‌ای به بالا است، چون در رده‌های سنی مختلف نیازهای تغذیه‌ای افراد متفاوت است و می‌توان مواد مغذی کمکی به بچه‌های در حال درس خواندن جهت کمک به یادگیری بیشتر داد. بنابراین تاکنون 3 گروه سالمندان، ورزشکاران و محصلان را تحت پوشش مکمل‌های غذایی‌مان قرار داده‌ایم.
آیا تولید شیرخشک‌های مخصوص برای نوزادان کم وزن در بدو تولد (LBW low birth weight) را در برنامه دارید؟
یکی از مباحث اصلی که درحال بررسی است تولید شیرخشک‌های متابولیک برای انواع نوزادان است. گاهی نوزادی مبتلا به فنیل‌کتونوریا است که باید شیرش فنیل‌فری باشد یا عده‌ای دیگر از نوزادان حساسیت به لاکتوز شیر دارند که می‌بایست شیرشان لاکتوزفری باشد. بعضی هم به پروتئین حساسیت دارند که باید تمام مواد شیر به غیر از پروتئین به صورت شیرخشک آماده شود. با توجه به اینکه بزرگترین هلدینگ‌های دارویی کشور در این زیرمجموعه وزارت رفاه قرار دارند با یکی از شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه‌ها در آینده نزدیک کار مشترکی را آغاز خواهیم کرد و امیدوارم به زودی خبرخوش تولید بسته کامل انواع شیرخشک‌های متابولیک را اعلام کنیم. صنایع شیر ایران از گذشته‌های دور در تولید غذای کودک فعال بوده طوری که از اوایل انقلاب شیر غذای کودک شادامین را تولید می‌کردیم و تا مدت‌ها تنها غذای کودک در بازار بود.
مدتی شادامین فعال نبود؟
برای مدتی تولید نشد اما انشاا... در کنار انواع شیرخشک‌های نوزاد وارد بازار خواهد شد.
سال گذشته یک شعار راهبردی داشتید با نام هر 30 روز یک محصول جدید که در عمل به 250 محصول رسید، علت این توفیق چه بود و امسال چه برنامه‌ای دارید؟
تحقیقات منسجم و عملیاتی و کاربردی مهم‌ترین عامل این توفیقات بود، به طوری که بیش از 20 درصد از نیروهای مجموعه صنایع شیر ایران دارای مدارک کارشناسی به بالا هستند. مجموعه سعی کرد تا از تحقیقات و مطالعات این گروه در فعالیت‌ها بهره بگیرد که خوشبختانه نتیجه هم گرفتیم. متخصصان علم بازاریابی معتقدند برای واردات یک محصول در بازار مراحل شناسایی محصول به مخاطبان باید انجام شود و علت 30 روز بودن معرفی محصولات هم به همین دلیل بود، این کار را در کنار تنوع محصولات ادامه خواهیم داد. سال گذشته محصولات تولیدشد و سعی داریم تا سرعت ورود محصولات به بازار را افزایش دهیم. مدت زمان شعار 30 روزه را هم کوتاه‌تر خواهیم کرد. در کنار آن جشنواره خودکفایی در واردات را داشتیم که این خودکفایی در زمینه ساخت قطعات بوده و تاکنون بالای یکهزار و 200 قطعه ساختیم و تا پایان سال این میزان به 2 هزار قطعه خواهد رسید و به شرایطی خواهیم رسید که بتوانیم زمینه ساخت کلیه قطعات یدکی را نه برای خودمان که برای سایر همکاران نیز در این صنعت فراهم کنیم، چراکه این یک کار ملی است و اگر واردات نداشته باشیم به اقتصاد ملی کمک خواهد شد. برای بعضی از محصولات حتی توقف خطوط تولید داشتیم به خاطر مشابهت قطعه با بعضی قطعات و ممنوعیت ورود آنها که می‌بایست بازرسی‌های خاص خودش در بعضی کشورها را انجام می‌داد و این امر باعث توقف خط تولید می‌شد. امیدواریم در بحث R&D (تحقیقات و توسعه) بحث قطعه را هم به جای خوبی برسانیم.
اینکه نوشیدنی‌های جدید تولید شده شرکت بر پایه لبنیات هستند یعنی چه؟ مثلا نوشیدنی آناناس برپایه لبنیات یا آب پرتقال بر پایه لبنیات.
می‌توان گفت که مصرف‌کننده می‌تواند آبمیوه را جدا و لبنیات را هم جداگانه مصرف کند اما یکی از سیاست‌های راهبردی صنایع شیر ایران ترویج فرهنگ مصرف شیر و ایجاد زمینه برای افزایش سرانه مصرف است. بعضی ازافراد به دلایل مختلف ذائقه‌ای ممکن است طعم شیر را دوست نداشته باشند یا برعکس طعمش را دوست دارند، اما مثلا یک بچه مدرسه‌ای مصرف محصولات خوشمزه‌تر را ترجیح می‌دهد کما اینکه بعضی از اسنک‌ها به دلیل خوشمزگی مورد مصرف کودکان قرار می‌گیرند. ما باید طعم مناسب را ایجاد کنیم. بعضی از کشورها از یک سری طعم‌دهنده‌های مصنوعی استفاده می‌کنند اما ما سعی کردیم طعم‌دهنده‌های طبیعی را توسط آبمیوه‌های طبیعی جایگزین کنیم.
آبمیوه‌اش قوی‌تر است یا لبنیاتش؟
چون شیربنیان هستیم لبنیاتش قوی‌تر است و اضافه کردن آبمیوه تنها به دلیل طعم‌دهندگی به شیر با طعم‌های طبیعی بوده است نه طعم‌دهنده‌های مصنوعی در این زمینه موفق بوده‌ایم و توانسته‌ایم حلقه مصرف‌کنندگان فرآورده‌های لبنی را افزایش دهیم. چون سرانه مصرف شیر ما بحرانی است که ضرورت توجه مسوولان را می‌طلبد و باید دست کم این میزان به اندازه قبل از هدفمندی یارانه‌ها برسد نه حد مطلوب دو برابر قبل که از آن فاصله بسیار داریم.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه