هدر

دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های گوشتی ایران اعلام کرد:

هدر رفت 50 هزار تن گوشت مرغ با ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ

ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ در صنعت فرآورده‌های گوشتی بدون در نظر گرفتن منافع صنعت غذا، استفاده از حدود 50 هزار تن گوشت مرغ در این صنعت را غیرممکن کرده و موجبات خسارت جدی به مجموعه کلان اقتصاد کشور را فراهم کرده است.

ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ در صنعت فرآورده‌های گوشتی بدون در نظر گرفتن منافع صنعت غذا، استفاده از حدود 50 هزار تن گوشت مرغ در این صنعت را غیرممکن کرده و موجبات خسارت جدی به مجموعه کلان اقتصاد کشور را فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار ما دکتر مجید افلاکی، دبیر انجمن صنفی انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: متاسفانه استاندارد و اخیرا سازمان غذا و دارو با صدور اعلامیه‌ای بدون در نظر گرفتن منافع صنعت غذا، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در جهت ایجاد اشتغال بیشتر و توسعه صادرات اینگونه فرآورده‌ها به‌خصوص به کشورهای همجوار و از همه مهم‌تر بدون توجه به سیاست‌های راهبردی «اقتصاد مقاومتی» استفاده از حدود 50 هزار تن گوشت مرغ در صنعت فرآورده‌های گوشتی را عملا ممنوع اعلام کرده و موجبات خسارت جدی در مجموعه کلان اقتصاد کشور را فراهم آورده است. وی گفت: متاسفانه از اوایل سال 1389 سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران استفاده از دستگاه Separator (جداکننده گوشت از استخوان) برای استحصال مانده گوشت را به دلیل تخلف تعداد معدودی از کارخانجات و بهتر بگوییم کارگاه‌های کوچک تولیدکننده محصولات گوشتی، متوقف نموده و در این رابطه نه‌تنها صنایع تولیدکننده فرآورده‌های گوشتی بلکه در مجموع اقتصاد ملی را از فرآوری بیش از 50 هزار تن گوشت مرغ در سال محروم کرده است.


 

افلاکی افزود: طی یک سال و نیم گذشته کمیته فنی این انجمن و دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله سازمان غذا، سازمان استاندارد و سازمان دامپزشکی در چارچوب یک کمیته فنی و با حضور کارشناسان ارشد سازمان‌های مرتبط موضوع چگونگی تولید و استفاده از MDM مرغ را به صورت علمی و تکنیکی مورد بررسی قرار داده و متن جدیدی برای استاندارد MDM مرغ تهیه کردند تا در شهریور ماه سال جاری در کمیته ملی استاندارد کشور مطرح شود و چارچوب استاندارد معینی برای استفاده از این ماده اولیه غذایی که در اکثر کشورهای پیشرفته نیز مورد استفاده است؛ در جمهوری اسلامی ایران نیز فراهم شود که متاسفانه این مهم نیز بنا بر تصمیم سازمان استاندارد متوقف شده است.
دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های گوشتی یادآور شد: صنایع تولیدکننده فرآورده‌های گوشتی در کشور در چارچوب صنایع غذایی، یکی از قدیمی‌ترین شاخه‌های صنعت غذا در کشور است که در واقع از اوایل سده 1300 هجری شمسی تولید فرآورده‌های گوشتی را با مقادیر بسیار اندکی آغاز کرد؛ تولیدی که امروزه به حدود 480 هزار تن انواع فرآورده‌های گوشتی در سال رسیده است.
افلاکی گفت: تولید فرآورده‌های گوشتی تقریبا در کشورهای تولیدکننده اغلب با هدف پاسخگویی به نیازهای پروتئینی به‌خصوص خانوارهای شهری که در دهک‌های درآمدی یک الی 7 طبقه‌بندی می‌شوند، به وجود آمده است. در این رابطه صنعت فرآورده‌های گوشتی در کشورمان تمام توان خود را در تولید محصولات گوشتی باکیفیت و با قیمت مناسب برای پاسخگویی به نیازهای پیش‌گفته به کار گرفته است.
وی متذکر شد: مهم‌ترین ماده اولیه مورد استفاده در این صنعت، گوشت قرمز (گوساله) و گوشت مرغ است که به دلیل افزایش شدید قیمت گوشت قرمز (گوساله) چه تولید داخل و چه وارداتی، در طی سال‌های اخیر اکثریت شرکت‌های تولیدکننده متناسب با بودجه خانوار ایرانی به استفاده بیشتر از گوشت مرغ در این صنعت روی آورده‌اند؛ در این رابطه گوشت مرغی که در کارخانجات تولیدکننده فرآورده‌های گوشتی به طور مستقیم از لاشه مرغ استحصال می‌شود حدود 50 درصد گوشت قابل استفاده در یک مرغ با وزن متوسط را شامل می‌شود؛ برای استفاده از باقیمانده گوشت از اوایل دهه 80 هجری شمسی، شرکت‌های تولیدکننده محصولات گوشتی اقدام به وارد کردن دستگاه Separator (جداکننده گوشت از استخوان) به ایران کرده‌اند تا مانده گوشت در لاشه مرغ که حدود 20 تا 23 درصد است را استحصال کنند. برآورد می‌شود سالانه حدود 50 هزار تن گوشت باقیمانده در مجموع لاشه‌های مرغ مورد استفاده در صنعت که توسط روش مستقیم (استفاده از کارگران متخصص) در داخل کارخانجات قابل استحصال نیست از طریق دستگاه Separator از استخوان جدا شده و در صنعت فرآورده‌های گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. (این روش به جداسازی مکانیکی معروف است. (Mechanically Deboned Meat یا به طور اختصار MDM) به گفته وی سازنده اصلی دستگاه‌های Separator کشور آلمان، فرانسه، اتریش هستند و به‌تازگی جمهوری اسلامی ایران نیز به جرگه تولیدکنندگان پیوسته است.


حذف خمیر مرغ ناشی از نگاه جزیره‌ای سازمان‌های نظارتی
بر پایه این گزارش مهندس رمضان فلاحتی، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های گوشتی نیز حذف خمیر مرغ را ناشی از نگاه جزیره‌ای دستگاه‌های نظارتی برشمرد و خاطرنشان ساخت: سازمان ملی استاندارد پس از حدود 2 سال بحث و بررسی در زمینه تدوین استاندارد ملی خمیر مرغ به یکباره از نهایی شدن آن در کمیته ملی استاندارد و تصویب آن در شهریور ماه سال جاری جلوگیری کرد. وی خاطر نشان کرد: پس از آن نیز سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نیز در بخشنامه‌ای استفاده از خمیر مرغ در فرآورده‌های گوشتی را ممنوع اعلام کرد در حالی که خمیر مرغ حتی پس از این ابلاغیه نیز در واحدهای قطعه‌بندی مرغ و با مجوز سازمان دامپزشکی تولید می‌شود و در بسیاری از محصولات صنوف از جمله کباب کوبیده و حلیم نیز استفاده می‌شود. فلاحتی گفت: مبنای اصلی استفاده از بادر در تولید خمیر مرغ کاهش آلودگی و جلوگیری از اتلاف پروتئین و سرمایه بوده است.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های گوشتی با بیان اینکه MDM مرغ ماده خام پروتئینی بوده و در بسیاری از کشورهای جهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد گفت: حذف خمیر مرغ در کشور با توجه به شرایط اقتصادی موجود فشار زیادی را بر بخش آب و کشاورزی و به ویژه صنعت طیور کشور وارد می‌آورد. فلاحتی همچنین در خصوص استفاده از پوست مرغ در خمیر مرغ گفت: پوست مرغ تنها شش درصد وزن مرغ را تشکیل می‌دهد و به راحتی در ران و سینه از گوشت جدا می‌شود و در صنعت به هیچ عنوان مورد استفاده قرار نمی گیرد درحالی که همین پوست مرغ در مرغ‌های بریان و سوخاری مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. وی همچنین افزود: امعاء و احشاء به هیچ عنوان در خمیر مرغ استفاده نمی‌شود و در کشتارگاه این بخش‌ها از مرغ جدا شده و هیچ مرغی با امعاء و احشاء از کشتارگاه خارج نمی شود.


ضعف سیستم‌های نظارتی را به تولید تعمیم ندهند
در ادامه این نشست خبری دکتر نوردهر رکنی، استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و عضو فرهنگستان علوم نیز تاکید کرد: متولیان بهداشت مواد غذایی کشور به جای این که در ابتدا به هر کارخانه‌ای مجوز تولید بدهند، اول فاکتور «ارزیابی مخاطرات» را بررسی کنند. وی با اعلام این توصیه افزود: مسوولان وزارت بهداشت می‌بایست پیش از آن که صورت مساله را در مورد دغدغه‌های رعایت بهداشت مواد غذایی کشور پاک کنند، باید با انجام بهترین کار که انجام سیستم «ارزیابی مخاطرات» در جایی است که این محصولات را تولید می‌کنند، از ابتدا تا انتهای خطوط تولید را تحت کنترل داشته باشند. وی از مسوولان وزارت بهداشت خواست تا در اظهار نظر‌ها و تصمیم‌های خود ضعف سیستم نظارتی را به تولید تعمیم ندهند و تولید کننده محصولات سالم را قربانی معدود شرکت‌های خاطی و متخلف از استاندارد‌های تدوین شده نکنند.
نوردهر رکنی با بیان این که تولید ماده‌ای مانند MDM (به غلط مصطلح به خمیر مرغ) در تمام دنیا انجام می‌شود و منع مصرف یک ماده غذایی به صرف تخطی برخی متخلفان از طی مسیر درست آن، راهکار اساسی برای حل مشکلات نظام غذایی کشور نیست، اظهار داشت: در واقع یکی از مشکلات رایج نظارت بهداشتی در کشور ما این است که سازمان‌های ذی نفع مانند سازمان استاندارد، سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، هر کدام نگاه و تفسیر خود را حاکم بر سیستم نظارت بهداشت مواد غذایی کشور می‌داند. این استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با بیان این که متولیان امر باید به جای هرگونه ادعای برخورداری از دانش کامل در امور نظارتی به دنبال راهکارهای علمی روز دنیا برای حل مشکلات بهداشت مواد غذایی کشور باشند، اظهار داشت: به ویژه که امروزه همگان اتفاق نظردارند که محال هست که در هیچ ماده غذایی نتوان تقلب کرد، لذا از دستگاه‌های نظارتی مسوول انتظار می‌رود به جای رفع صورت مساله و پیچیدن نسخه نخوردن مواد غذایی تولید شده به مردم، راهکارهای کارشناسی و نوین دنیا مانند اجرای سیستم ارزیابی مخاطرات تولید را در دستور کار قرار دهند و از زیر بار این گونه مسوولیت‌ها شانه خالی نکنند.
به گفته رکنی، این سیستم بر خلاف سیستم‌های دیگر مانند انواع ایزو یا HACCP نیست که یکبار صادر و در ادامه از نظارت پیوسته از مرحله ابتدای تولید تا انتها مصون بماند.
این عضو فرهنگستان علوم که در گذشته نیز به عنوان مشاور با سازمان استاندارد ایران همکاری داشته است، به دستگاه‌های اجرایی مسوول توصیه کرد تا به جای انداختن مشکلات و کاستی‌ها به گردن هم و اتخاذ راهکار اساسی، اجرای سیستم «ارزیابی مخاطرات» در محل تولید را به نهادی بی طرف مانند دانشگاه تهران واگذار کنند تا از این پس فقط کارخانه‌هایی مجاز به تولید شوند که در ارزیابی مخاطرات سربلند و موفق بوده باشند.


استفاده از خمیر مرغ در تمام دنیا رایج است
دکتر افشین آخوند زاده بستی، استاد تمام گروه بهداشت و کنترل مواد غذایی دانشگاه تهران و رییس بخش بهداشت و صنایع گوشت دانشکده دامپزشکی تهران نیز گفت: استفاده از خمیر مرغ در فرآورده‌های گوشتی در اکثر کشورهای دنیا از امریکا تا اروپا رایج است و حتی امروزه از خمیر ماهی نیز استفاده می‌شود که به تازگی پروتئین ماهی هم به آن افزوده شده است.


حذف بی‌دلیل یک فاکتور از تولید قابل قبول نیست
مهندس محمدحسین شاهرخ حسن‌پور، مدیر کل سابق غذایی و کشاورزی سازمان ملی استاندارد نیز در این جلسه تصریح کرد: حذف یک فاکتور از پروسه تولید بدون دلیل و استنادهای فنی و علمی قابل قبول نخواهد بود و دستگاه‌های نظارتی قبل از هرگونه ممنوعیتی باید ابتدا راه‌های مرتفع ساختن مشکل را بررسی کنند، بعد چنین واکنش‌‌هایی را اعلام کنند.


معیار ما برای تولید خمیر مرغ مطابق آخرین استانداردهای اتحادیه اروپا و کدکس است
دکتر فرهمند صالح‌زاده، کارشناس دفتر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی کشور نیز گفت: هم اکنون به دلیل محدودیت منابع پایه همچون آب و خاک تولید مواد غذایی با مشکلاتی مواجه است که انتظار می‌رود از تولیدات فعلی بتوانیم نهایت استفاده را ببریم. وی معتقد است: بیش از 15 درصد گوشت به اسکلت مرغ می‌چسبد که ما توانسته ایم برای عملیات جداسازی گوشت از استخوان از تکنولوژی‌های کشورهای اروپایی، کانادایی و آمریکایی استفاده کنیم. صالح‌زاده تاکید کرد: معیار ما برای تولید خمیر مرغ یا MDM مطابق آخرین استانداردهای اتحادیه اروپا و کدکس است و در صورت تولید مرغ سالم و عاری از باقیمانده فلزات و سموم به طور حتم با رعایت اصول بهداشتی و استاندارد خمیر مرغ نیز عاری از هرگونه آلودگی تولید خواهد شد. وی تاکید کرد: فعالیت صنایع تولیدکننده خمیر مرغ زیرنظر ناظران بهداشتی سازمان‌های دامپزشکی، غذا و دارو و استاندارد است، بنابراین امکان تخلف و بکارگیری امعاء و احشاء در این فرآورده‌های غذایی وجود ندارد. به گفته وی، در واقع کل فرآیند تولید از مزرعه تا مصرف کنترل می‌شود و مصرف کنندگان نباید نگرانی در این خصوص داشته باشند و تقلب و تخلف در تولید توسط برخی واحدهای تولیدکننده غیرقانونی در همه جای دنیا دیده می‌شود اما به طور قطع واحدهای تولیدکننده قانونی که تحت نظارت قرار دارند مسایل بهداشتی را رعایت کرده و تقلب نمی‌کنند. وی درخصوص اختلاف نظر بین وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کشور، گفت: سازمان دامپزشکی کشور مجوز انجماد گوشت جدا شده را می‌دهد، اما وزارت بهداشت معتقد است که انجماد نباید صورت گیرد. صالح‌زاده ادامه داد: به هرحال برای استفاده آن در واحدها باید این محصولات منجمد و حمل شوند که وزارت بهداشت حمل آنها را عاملی برای افزایش بار میکروبی عنوان کرده است. به گفته وی، براساس سایت وزارت کشاورزی آمریکا؛ در صورتی که گوشت‌ها جدا شده یا به اصطلاح خمیر مرغ تازه خوری تولید شود به مدت 3 روز و در صورت انجماد گوشت تا یک ماه مصرف آن بلامانع خواهد بود.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه