هدر

نخستین سیلوی جهان در سال 1819 در فرانسه و اولین سیلوی ایران در سال 1318 در تهران ساخته شد

سیلوسازها بازوی قدرت اقتصادی و امنیت غذایی

گروه گزارش «اقتصاد سبز»: یحیی امیری/ «Silo انباری خاص محافظت گندم که آن را به شکل برج یا گودالی سازند و ماشین‌هایی برای پاک کردن غله دارد» . این تمام تعریفی است که در فرهنگ معین درباره سیلو آمده، اما این همه داستان نیست،
گروه گزارش «اقتصاد سبز»: یحیی امیری/ «Silo انباری خاص محافظت گندم که آن را به شکل برج یا گودالی سازند و ماشین‌هایی برای پاک کردن غله دارد» . این تمام تعریفی است که در فرهنگ معین درباره سیلو آمده، اما این همه داستان نیست،
سیلو و تحولاتی که در مسیر نگهداری غله در طول تاریخ بشر در آن به وجود آمده متفاوت‌تر از این تعریف جمع و جور و کوتاه است.این نام برای ایرانی‌ها و مخصوصا تهرانی‌های قدیم، همان‌ها که بعد از شهریور 20 در سن و سالی بودند که بتوانند چیزی به خاطر بسپارند مترادف است با بدترین نان. نان سیلو که در دوره کوتاه شرایط زندگی پس از جنگ جهانی دوم برای ایرانی‌ها پیش آورده بود، (بدون اینکه این کشور طرف مخاصمه با کشورهای در حال جنگ بوده باشد) چیزی شبیه آجر قزاقی کلفت، زمخت، سیاه و مثل سنگ سفت، بعضی‌ها در خاطرات‌شان نوشته‌اند تهرانی‌های آن دوره به هر زحمتی یک تکه نان سیلو گیرشان می‌آمد باید آن را با اره یا چاقوی تیز به قطعات کوچک و نازک در می‌آوردند تا نانی قابل خوردن بشود. این نان که خیلی از مردان و زنان آن روزها و آن دوره اصلا نمی‌دانند آردش را با چه مخلوط کرده بودند که پس از پخت در کوره‌های آجرپزی (چیزی شبیه کوره‌های آجرپزی) باید با اره و تیشه خرد می‌کردند تا بتوانند قطعه‌ای از آن را به دهان بگذارند. 
در تاریخ معاصر یکی از بدترین خاطرات ایرانی‌ها و مخصوصا همین تهرانی‌ها نان سیلوی دوره‌ای از زندگی تحمیلی در پایتخت است، اما سیلو همین نیست که در خاطره‌هایی تلخ شده، صنعتی است زیبا، مهم،حساس و پراهمیت که در تداوم زندگی بشر نقشی اساسی دارد. ابزار قدرت دولت‌ها است و در دوران جنگ، حرف اول مقاومت را می‌زند. یعنی تامین غذا، تاغذا نباشد تداوم زندگی نیست، توان حرکت و حتی مخاصمه نیست، توان شور و از جایی به جایی حمله کردن نیست و از همه مهم‌تر توان مقاومت نیست.
در گردش فصل‌ها، یا خشونت گاه‌گاهی طبیعت، در سال‌های خشک و کمبود آذوقه، سیلوها پشتوانه زندگی و تداوم عمر انسان‌ها می‌شود و از همه مهم‌تر، سیلو در قصص قرآن، در داستان جذاب  یوسف پیامبر(ع)، یکی از 11 فرزند یعقوب را از بردگی بالا می‌کشد و او را عزیز مصر می‌کند.گزارش این شماره ماهنامه «اقتصاد سبز» را به سیلو اختصاص داده‌ایم، عنوانی که همه بشر و در تاریخ زندگی همه انسان‌ها نقش دارد ولی همه انسان‌ها درباره آن خیلی چیزها را نمی‌دانند.
 
 
یوسف عزیز مصر می‌شود
با داستان یوسف پیامبر(ع) شروع می‌کنیم چراکه قرن‌هاست این داستان معروف به یوسف و زلیخا مکرر گفته شده و حیرت انسان‌ها را فراهم کرده و در هیچ قرنی از اهمیت و ابهت این داستان چیزی کم نشده و در هر زبان که می‌شنویم نامکرر است. 
یوسف پیامبر(ع) از یعقوب و راحیل زاده شده، یازدهمین پسر یعقوب  و نخستین پسر او از راحیل است که از همان بدو تولد مورد محبت پدر قرار گرفت چون او پسر پیری یعقوب بود، به اصطلاح ته‌تغاری که عامه مردم با ویژگی‌های آن آشنایی دارند.
یوسف پیامبر(ع) هرچه رشد می‌کرد توجه و مهر پدر را بیشتر می‌کرد، به سفارش یعقوب قبای رنگارنگی برای او دوخته شد و از هر لحاظ خوش منظر بود و تحسین‌برانگیز، اما این کودک خوبروی مورد حسادت برادران خود قرار داشت. حسادت؟ یکی از ویرانگرترین خصلت‌های بشر. 
برادران برای چوپانی گله‌ها به صحرا می‌رفتند، روزی یعقوب، یوسف پیامبر(ع) را به دنبال برادرها فرستاد تا از سلامتی آنها و گله خبر بیاورد. برادرانش با دیدن یوسف دچار تحریک حسادت می‌شوند و توطئه می‌کنند که او را از سر راه بردارند، با تبانی هم این عزیزدردانه یعقوب را به چاهی می‌اندازند و پیراهن خونین او را برای پدر می‌برند. 
حکمت یوسف(ع) در ذخیره گندم
دست تقدیر، کاروانی از راه می‌رسد و یوسف را از چاه بیرون می‌آورد و سرگروه کاروان او را به 20 پاره نقره به کاروان اسماعیلیان می‌فروشد و یوسف به بردگی مصریان گرفتار می‌شود. باز هم دست تقدیر او را سر راه «فوطیفار» وزیر فرعون قرار می‌دهد، خریداری می‌شود و در مدتی کوتاه همه‌کاره ثروت وخانه و زندگی فوطیفار... زن فرعون (زلیخا) در خیالی شیطانی می‌خواهد با او همبستر شود، یوسف نمی‌پذیرد و مقاومت او سبب خشم زن شده و شکایت به فوطیفار می‌کند و می‌گوید یوسف قصد او را داشته است. مرد خشمگین از جسارت یوسف، دستور قتل او را می‌دهد، به میانجیگری زلیخا دستور مرگ به زندان تبدیل می‌شود. در زندان یکی دیگر از توانایی‌های او شهرت پیدا می‌کند، تعبیر خواب، کار تا بدانجا بالا می‌گیرد که برای خواب فرعون از یوسف تعبیر می‌خواهند و او خبر از خشکسالی 7 ساله مصر می‌دهد و همین یوسف پیامبر(ع) است که پیشنهاد می‌دهد به فرعون که برای مدت 7 سال گندم ذخیره کند.
 شواهد امر درستی این تعبیر را بر فرعون آشکار می‌کند و بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و حتی به وزارت می‌رسد. یوسف سیلومی‌سازد و گندم ذخیره می‌کند و در خشکسالی پیش آمده، فرعون با پشتوانه همین ذخیره گندم به قدرت تازه‌ای می‌رسد و این اولین سیلوساز تاریخ عزیز مصر می‌شود. 
داستان شیرین‌تر از آن است که ما در این مختصر آورده‌ایم، ولی هدف ما اهمیت سیلو بود و نقشی که در قدرت فرعون داشته است.
 
انواع سیلوها و اهمیت آن
در داستان یوسف، اهمیت سیلو در ثبات و فزونی قدرت فرعون مدنظر همه تحلیلگران اقتصادی است، اما بشر در دوره‌های ابتدایی زندگی با اهمیت سیلو آشنایی داشت، چراکه در مقاومت در برابر طبیعت ذخیره غذا لازم بود و از سطح خانوادگی و قبیله‌ای و محله‌ای و شهری کشوری و جهانی رسید. اولین سیلوها، سیلوی مزرعه بود که پس از برداشت محصول به کار آمد، بعد سیلوی محلی ساخته شد و به زودی به سیلوی منطقه‌ای رسید و در بازار تجارت نقش پیدا کرد و سرانجام سیلوهای صادراتی و سیلوهای وارداتی ساخته شد، چراکه با ازدیاد جمعیت تامین غذا لازم بود، به زودی این علم و آگاهی انسان‌ها، نیاز به داد و ستد با دیگران را آشکار کرد، سیلوهای صادراتی، برای آنچه که بیش از نیاز تولید می‌شود و زمین کشاورزی به آنها می‌دهد و سیلوهای وارداتی برای آنچه که مورد نیاز است و باید وارد شود، در تمام این داد و ستدها و خرید و فروش‌های غذایی سیلو، ابزار کار شد و به صورت حرفه‌ای استراتژیک درآمد، در تقسیم کار، کشاورز می‌کاشت و ‌برمی‌داشت ولی پس از آن با سیلوها و سیلوکارها بود که آذوقه مورد نیاز مردم یعنی گندم، یعنی نان را باید حفاظت می‌کردند. 
 
پیشگامان سیلو؛ ایران، یونان و مصر
3 کشور باستانی ایران، یونان و مصر پیشگامان سیلوسازی بودند، در دوران قدیم که هنوز تکنولوژی به کمک صنعت سیلوسازها نیامده بود غلات را در حفره‌های سفالین ذخیره می‌کردند، سیلوهای ابتدایی در ابعاد مختلف محله‌ای، شهری و کشوری در گودال‌ها یا در اتاق‌های خشت و گلی ساخته می‌شد. به مرور زمان انبارها و انبارسازی متداول شد، در اوایل قرن بیستم با پیشرفت تکنولوژی ساخت سیلوهای بلند آغاز شدو به زودی در همین سیلوها دستگاه‌های مختلف بوجاری تعبیه گردید و دولت‌ها به اهمیت سیلو و نقشی که در امنیت غذایی مردم کشورها دارد پی بردند و سیلوهای فلزی با ظرفیت بالا از 15 هزار تن تا 200 هزار تن ساخته شد، به گفته مهندس نصرت‌ا... فتحعلیان، دبیر انجمن سیلوداران در حال حاضر 110 سیلوی بخش خصوصی در نقاط مختلف احداث شده و فعال است و فقط مجموعه‌ سیلوهای بخش خصوصی کشورمان با بالای 3 میلیون تن ظرفیت کار می‌کنند، به گفته او، تعداد دیگری سیلو از طرف بخش خصوصی در حال ساخت هستند که در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید.
 
تور گردشگری برای سیلوی اهواز
سیلوسازی کاری تخصصی است و هرکس نمی‌‌تواند به سادگی وارد این حرفه شود، چراکه شرایط جغرافیایی و ارتباطات سیلو با شهرها اهمیت ویژه‌ای دارد. سیلوهای محلی (که حالا دیگر چندان کاربرد و اهمیت ندارد) با هدف تامین نیاز مردم همان محله (روستا، شهرک و ...) ساخته می‌شد اما در ساخت سیلوهای بزرگ که اهمیت اقتصادی دارند باید نکات مهمی لحاظ شود، یکی از قدیمی‌ترین سیلوهای ایران، سیلوی اهواز است که در سال 1315 بنا شده و در سال 1319 با صرف هزینه‌ای 15 میلیون ریالی به بهره‌برداری رسید. سیلوی اهواز جزو اولین بناهایی است که با معماری خاص ساخته شده و به خاطر همین معماری اکنون در ثبت آثار ملی جای گرفته است. اهمیت این سیلو را کارشناسان (علاوه بر معماری) در دسترسی به 3 راه آبی، راه شوسه (جاده‌ای) و راه آهن می‌دانند، چراکه جغرافیای ساخت سیلو از گذشته‌های دور به اهمیت راه حمل و نقل بود تا در هر زمان امکان استفاده و بهره‌وری از آن مهیا باشد. 
به گفته عاطفه رشنویی معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی خوزستان (تیر ماه 1393) این سیلو هنوز هم کاربری خودش را دارد و گذشت زمان آن را از انتفاع ساقط نکرده است. جالب اینکه، سیلوی اهواز جاذبه گردشگری پیدا کرده و در برنامه سازمان جهانگردی، تماشای سیلوی اهواز مد نظر قرار گرفته و تور سیلو هم فعال شده است. 
 
بوجاری مقدماتی در سیلو  
ساختمان سیلو در نگاه اول، ساده و به اصطلاح راسته است، قدیم‌ها در گودال (حفره‌های داخل زمین) گندم‌هایی که از سر زمین گونی‌زده می‌شد، به این محل حمل و داخل آن می‌ریختند، شاید برای سیلوهای کوچک و محدود (حالا دیگر به ندرت یافت می‌شود) انجام این کار به همین سادگی بود و با گونی و پارو کار پایین ریختن و بالا آوردن انجام می‌شد اما در سیلوهای صنعتی و تجارتی کار به این سادگی‌ها نیست. معمولا هر سیلو از 2 قسمت ساخته شده است. 
1- برج کار، که در آن ماشین‌آلات و تجهیزات قرار گرفته 
2- کندوها، تخلیه گندم ممکن است از کشتی، قطار یا کامیون صورت گیرد، در مورد اول نقاله‌ها کار انتقال را انجام داده ولی در مورد کامیون، معمولا از یک تخلیه کامیون استفاده می‌شود که غیر از جک خود کامیون است و با سیستم هیدرولیک، جک بالا می‌رود. پس از تخلیه گندم‌ها به بونکر توسط بالابرها این گندم‌ها به بالای برج کار، دستگاه‌های مختلف بوجاری و دستگاه مگنت(آهنربایی) کار مکانیکی را انجام می‌دهند. در بوجاری مقدماتی، گندم از 2 ردیف توری که قطر آن کاملا محاسبه شده و حرکت غیریکنواخت دارندو فضولات بزرگ‌تر از گندم از آن عبور نمی‌کند. حداکثر 5 درصد ناخالصی‌های گندم در بوجاری مقدماتی گرفته می‌شود.
 
اهمیت نظارت مراقبتی از غلات در سیلو
سیلوها محل نگهداری گندم است و سلامت آن در طول مدت ذخیره اهمیت بهداشتی و اقتصادی دارد. یکی از راه‌های سلامت گندم ضدعفونی کردن است. به منظور جلوگیری از ضایعات باید غلات ضدعفونی شود، برای ضدعفونی کندوها و گندم‌های درون آن معمولا از قرص‌هایی با نام تجاری فسفوآلومینیوم «phosphotoxin» استفاده می‌شود. نحوه کارگزاری آنها بدین صورت است که هر 4 ساعت 8 تا 12 عدد از این قرص‌ها روی نوار نقاله بالایی کندوها گذاشته شده، به مرور در حین تخلیه گندم‌ها قرص تبخیر شده و اثرات خودش را می‌گذارد. ترکیب دیگر که تقریبا همه جااستفاده می‌شود متیل‌بروماید گازی شکل است، این گاز داخل توده گندم می‌شود ولی مهندس مسوول این بخش می‌داند که این گاز سرطان‌زا است و حتما بعد از استفاده از آن باید هوادهی شود، در هوادهی سنجش رطوبت و حرارت اهمیت دارد که هر دوی آن در رشد و نمو میکروارگانیسم‌ها به‌خصوص قارچ‌ها موثرند. اینکار فنی و تخصصی است و ریزفاکتورهای دقیق و مهمی دارد که فقط متخصصین سیلو از چند و چون آگاهی دارند، در این گزارش به طور مختصر اشاره‌ای به آن کرده‌ایم تا یادآور شویم درآن برج‌های بلند که از بیرون خیلی ساده به نظر می‌رسد کارهای حساس و موثری باید انجام گیرد تا غلات در مدت گاه طولانی ماندن در سیلو سلامت خود را از دست ندهد. 
 
در فرانسه 1918 در ایران 1318
سیلوها با توجه به اهمیتی که در ذخیره‌سازی غذا (محصولات کشاورزی) دارند تاریخچه‌ای پرورق دارد، این تاریخ از انقلاب صنعتی شروع می‌شود، در سال 1819 اولین سیلوی جهان توسط مهندسان فرانسوی با استفاده از آجر و سایر مصالح بنایی ساخته شد. قبل از آن از انبارهای ساده‌ای برای ذخیره مواد غذایی استفاده می‌شد (اتاق‌های خشت و گلی و بیشتر در داخل زمین) اولین سیلوی صنعتی ایران در سال 1318 در تهران و در سال 1319 در اهواز به بهره‌برداری رسید. 
مصالح ساخت سیلو بتن و فلز است، که هر کدام ویژگی‌های خود را دارند، سیلوی بتنی از چند کندو تشکیل شده، هر کندو دارای دریچه‌ای در سقف بوده و کف کندو مسطح یا قیفی شکل است، گنجایش هر کندو معمولا بین 500 تا 5 هزار متر است، ارتفاع آن بین 20 تا 60 متر و قطر آن 5 تا 12 متر است. سیلوهای بتنی را یکی از مطمئن‌ترین روش‌های نگهداری غلات می‌دانند، اما این نظریه هم قابل قبول است که سیلوهای فلزی علاوه بر همه خواص نگهداری در سلامت غلات، از قطعات پیش‌ساخته ساخته شده و امکان جابه‌جایی جغرافیایی هم دارد. از مزایای سیلوی فلزی حذف هزینه‌های بالای ساخت و طراحی و زمان‌بری ساخت آن است. 
 
تجربه انبار روباز در کرج
بخشی از سیلوها معمولا در اندازه معینی برای هوادهی باز است که برای نگهداری دراز‌مدت غلات مورد استفاده قرار می‌گیرند اما برای ذخیره کوتاه‌مدت غلات انبارهای روباز هم تجربه شده است. انبارهای روباز، روشی مقرون به صرفه است. در ایران برای نخستین بار و در سال 1370 در محوطه سیلوی کرج تجربه شد. این انبارها در مناطق خشک و برای نگهدای موقت غلاتی که رطوبت پایینی دارند کاربرد دارد. هرچه رطوبت محموله پایین‌تر باشد مدت‌زمان نگهداری بیشتر خواهد بود ولی در صورت افزایش دما و رطوبت عمر ذخیره‌سازی کاهش خواهد یافت. ساخت انبار روباز با عملیات تسطیح زمین و زیرسازی محوطه با شیب و زهکشی مناسب و غیرقابل نفوذ بودن کف انبار آغاز می‌شود. دیوارهای گالوانیزه به طول 3 متر و  ارتفاع 7 متر ریخته می‌شود و روی آن با پلی‌اتیلن غیرقابل نفوذ پوشانده می‌شود، اما نگهداری غلات در این نوع انباری محدودیت زمانی دارد. در برخی از کشورها از این روش به طور محدو تجربه شده ولی هوای آن توسط دستگاه مخصوص باید تنظیم و مناسب باشد. در انبارهای روباز امکان آسیب‌دیدگی و افت کمی و کیفی محصول حین عملیات تخلیه و بارگیری وجود دارد. علاوه بر این مشکلات عملیات چادرکشی را هم باید در نظر گرفت. 
 
سیلوکردن فقط گندم نیست
وقتی می‌گوییم سیلو، بلافاصله گندم به ذهن ما می‌آید، اما علوفه‌هایی مثل شبدر، برگ چغندر، جو، تفاله تر چغندر قند، ذرت علوفه‌ای و بعضی محصولات کشاورزی دیگر را هم می‌شود سیلو کرد ولی در مورد هریک از این محصولات روش‌های نگهداری خاص باید رعایت شود. مثلا رطوبت مناسب برای علوفه 55 تا 70 درصد است. اگر میزان رطوبت بیشتر باشد به علت اسیدی شدن مشکل ایجاد می‌شود.  سیلوی اسیدی معمولا بلافاصله پس از تهیه قابل استفاده است و می‌توان با کنار زدن یک قسمت از نایلون به تدریج از آن استفاده کرد. ولی حتما باید توجه داشت اگر هوا به علوفه برسد بعد از 36 ساعت فاسد می‌شود، لازم است قسمت‌های در معرض هوا را تا عمق 15 سانتی‌متر به سرعت روانه بازار کرد. البته اگر در سیلو باز نشود این علوفه تا ماه‌های متمادی سالم و قابل استفاده می‌ماند، سوراخ شدن نایلون توسط موش یا حیوانات دیگر و یا حتی انسان روی سیلو، به سرعت و ظرف چند روز غیرقابل استفاده می‌شود چون جریان هوا فعل و انفعالاتی ایجاد می‌کند که سبب آسیب‌دیدن آن می‌شود. ما سعی داریم در این گزارش در حد آشنایی اولیه معلوماتی درباره انواع سیلو کردن در اختیار خوانندگان قرار دهیم ولی همانطور که در بالا اشاره شد سیلوسازی کاری فنی و تخصصی است و باید تمام جوانب را در نظر گرفت. 
سیلوسازی در ایران در یکی دو دهه اخیر روند صعودی گرفته، بیشتر بخش خصوصی وارد این حرفه شده، به هر دلیل که یکی از آنها می‌تواند افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به غذا باشد سیلو مطمئن‌ترین انبار ذخیره محصولات کشاورزی است و رییس انجمن سیلوداران مطمئن‌ترین صاحب‌نظری است که می‌تواند راهگشایی کند. او می‌گوید: امتیاز سیلوهای بخش خصوصی این است که در کنار مزارع گندم احداث شده است، درصورتیکه در حدود 3 میلیون‌تن ظرفیت سیلوی بخش دولتی که از حدود 70 تا 80 سال قبل در حاشیه شهرها ساخته شده با پیشرفت شهرنشینی و ساخت و سازها در حال حاضر در مرکز شهر قرار گرفته‌اند و استفاده از این سیلوها بسیار مشکل است. وقتی سیلوها در مرکز شهرها قرار بگیرند پلیس اجازه تردد کامیون‌ها و تریلرها در ترافیک روزانه را صادر نمی‌کند، ضمن اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری آنها با توجه به تکنولوژی قدیمی که دارند کمتر از یک دهم ظرفیت سیلوهای مدرن و جدید است و این 2 عامل سبب شده تا از ظرفیت سیلوهای دولتی نتوان استفاده بهینه کرد و عملا آنها نمی‌توانند در زمان‌های اوج خرید به داد کشاورزان برای نگهداری گندم برسند.
او در پاسخ به این سوال که پراکندگی سیلوهای کشور به چه شکل است؟ گفت: 
به طور کلی در 2 منطقه نیاز به سیلو وجود دارد. نخست در مراکز تولیدی که در لحظه باید گندم از کشاورز خریداری و به سیلو انتقال داده شود، دوم در مراکز مصرف است، برای مثال در استان گیلان آنگونه که باید ما تولید گندم نداریم، ولی استان گیلان نیاز به گندم و مصرف آن دارد و قطعا باید در هر استانی سیلوسازی شود و برای مصرف استان غلات نگهداری شوند. همچنین در مواقع واردات گندم هم، در کنار بنادر نیز نیاز است که سیلو ساخته شود مثل بندر امیرآباد، چابهار، بوشهر و ... 
 
برای واردات به سیلو نیازی نداریم
مهندس اکبر شریفی، رییس انجمن علوم و فناوری غلات در گفت‌وگو با خبرنگار «اقتصادسبز» به نکته‌های دیگری اشاره دارد که برای علاقمندان به ورود در این صنعت اهمیت دارد:
متاسفانه سیلوسازی در کشور در چارچوب ضوابط تعیین شده نبود به همین دلیل این بخش امروزه با مشکلات بسیاری مواجه است. سازمان برنامه و بودجه سابق با همکاری سازمان غله سابق در کاری کارشناسی که در آن زمان انجام داده بود، اقدام به مکان‌یابی و شناسایی مکان‌های مستعد و نیازمند ساخت سیلو کرد که متاسفانه بدون در نظر گرفتن تمامی این جوانب عده‌ای شروع به سیلوسازی کردند که نتیجه آن ضرردهی امروزه بعضی سیلوداران است. زمانی که تولید داخلی فراوان باشد چون الزاما در 3 ماه باید جمع‌آوری شود به سیلوی بیشتری نیاز است بنابراین در سال‌هایی که تولید داخلی با مشکل مواجه شود سیلوداران هم به مشکل برمی‌خورند. در زمینه واردات نیز به دلیل اینکه واردات طی 12 ماه سال انجام و به تدریج مصرف می‌شود برای ساخت سیلو توجیه اقتصادی وجود نخواهد داشت، چراکه نیازی به ذخیره‌سازی احساس نمی‌شود.
 
سیلوهای چندمنظوره
رییس انجمن علوم و فناوری غلات ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو تاکید می‌کند:
فرآیند سیلوسازی در کشورمان امری مثبت است چراکه در زنجیره تولید غذا و تامین نیازهای عمومی مردم مثمر ثمر واقع می‌شود، در حال حاضر به طور تقریبی معادل دوبرابر نیاز کشور سیلو ساخته شده که خوشبختانه همگی استاندارد هستند و از این مهم‌تر سیلوهای چند منظوره هستند و می‌توان در این سیلوها برای ذخیره‌سازی دانه‌های دیگر غیر از گندم نیز استفاده کرد. 
سیلوسازها اگر در مکان‌یابی مطالعه و بررسی کارشناسانه نداشته باشند دچار مشکل می‌شوند.
 بدون تردید ساخت سیلو در کنار مراکز تولید یعنی مزارع و مکان‌های مصرف یعنی کارخانه‌های آردسازی و بنادر، صرفه اقتصادی دارد، به نظر من بومی‌سازی سیلو در کشور کمی زمان‌بر اما شدنی است، چراکه در ساخت سیلو و واحدهای نان صنعتی تکنولوژی حرف اول را می‌زند. ما پروژه موفق سیلوسازی در بندر امیرآباد را داریم که غلات در شمال تحویل گرفته و در جنوب تحویل داده می‌شود، باید بپذیریم در هر کاری اگر ضوابط و کارشناسی لازم انجام بگیرد شاهد خاک خوردن سرمایه‌های کشور و انبار شدن آهن‌آلات نخواهیم بود.
                              

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه