هدر

تبلیغات کشاورزی

بی اعتقادی یا بی پولی وزارت جهاد کشاورزی؟!

مهندس ابوالقاسم گلباف: آیا وزارتخانه جهاد کشاورزی برای تبلیغ اهداف و برنامه‌های خود حتی به اندازه بانک کشاورزی بودجه ندارد؟ وزیر جهاد کشاورزی اخیرا اعلام کرده است «به دنبال تحول اساسی در کشاورزی هستیم»
مهندس ابوالقاسم گلباف: آیا وزارتخانه جهاد کشاورزی برای تبلیغ اهداف و برنامه‌های خود حتی به اندازه بانک کشاورزی بودجه ندارد؟ وزیر جهاد کشاورزی اخیرا اعلام کرده است «به دنبال تحول اساسی در کشاورزی هستیم»
در حالیکه این تحول عمدتا با اطلاع رسانی، انعکاس عملکرد و اعلام نیازهای وزارت خانه نزد افکار عمومی موفق‌تر می‌شود. نگاهی به ردیف بودجه‌های چند ده و چند صد میلیاردی وزارتخانه‌ها در رابطه با اطلاع رسانی، تبلیغ برنامه‌ها و اهداف وزارتخانه، گشایش پروژه‌ها یا شعارهای ملی تبلیغاتی، صرفه‌جویی، ترویج فرهنگی و... نشان می‌دهد برای رسیدن به اهداف، باید تصمیم سازان مخاطبان، مصرف کنندگان و افکار عمومی را به هر طریق ممکن در جریان قرار داد.
مثلا در گشایش سد کارون3، افتتاح پروژه‌های مپنا و...(چند روز قبل از آغاز مراسم بهره‌برداری) و برنامه‌های صرفه‌جویی آب، برق، گاز، گشایش فازهای مختلف یک پروژه نفتی بر صفحه صدا و سیما، استندها و بیل‌بردهای داخل شهرها، آزادراه‌ها در محل‌های تبلیغاتی سایت‌ها، صفحه‌های روزنامه‌ها و مجلات تخصصی آن فعالیت هزاران میلیارد بودجه صرف می‌شود، اما برای طرح ملی و بسیار بزرگی همچون احیای 550 هزار هکتار اراضی دشت خوزستان و ایلام که بیانیه ماموریت 3 ساله وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد و 300 هزار شغل ایجاد می‌کند و همین چند ماه پیش 5/1 میلیارد دلار بودجه گرفت وزارتخانه حتی یک ریال هزینه تبلیغات، فضاسازی و در جریان دادن جامعه هدف و مخاطبان صرف نکرد. در همین حال وزیر جهاد کشاورزی انتظار دارد کشاورزی در زندگی مردم غیبت پیدا کند. طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب با لوله به اراضی سیستان و بلوچستان که علاوه بر ایجاد هزاران شغل، می‌تواند باعث کاهش ناامنی و قاچاق شود، طرح ملی دیگری است که وزارتخانه می‌بایست صدها میلیارد برای اطلاع‌رسانی آن هزینه کند، اما در مورد هر دو طرح یاد شده به جز چند خبر و مصاحبه، هیچ حرکت تبلیغاتی و جلب توجه مجلس، دولت و قوه مقننه را برای جلب حمایت‌ها و بودجه بیشتر نکرد. تنها در این میان مطبوعات تخصصی و آنهم مجله سراسری دام، کشت و صنعت از سر تعصب به کشاورزی ده‌ها صفحه از مجله و سایت‌های خود را به این مسایل اختصاص داد. جالب اینکه بانک کشاورزی که در حقیقت بخشی از مجموعه بزرگ کشاورزی وخدمت رسانی به کشاورزی کشور محسوب می‌شود با دقت و برنامه‌ریزی بین 150 تا 200 میلیارد ریال صرف تبلیغات و معرفی برنامه‌ها و اهداف خود و توزیع بودجه بین رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های تخصصی می‌کند.
در دولت تدبیر و امید و از زمان استقرار رییس جدید مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارات جهاد کشاورزی و ساماندهی این مرکز، گرچه آشتی ملی بین رسانه‌ها و وزارات کشاورزی ایجاد شده و رسانه‌های مرتبط در این مدت هزاران صفحه در نشریات تخصصی و سایت‌ها به معرفی کارآمدی و برنامه‌ها و پروژه‌های وزارتخانه پرداخته‌اند (در حالیکه در شورای معاونین و در اتاق وزیر و حتی در مرکز روابط عمومی هیچ اراده‌ای برای تقویت رسانه‌های و ایجاد انگیزه بیشتر در آنها وجود ندارد). کارشناسان روابط عمومی معتقدند حال که در نظر است بخش خصوصی برای ورود جدی‌تر و سرمایه‌گذاری و کارآفرینی به کشاورزی وارد شود، باید بودجه‌ای بیشتر از بانک کشاورزی و حداقل سالانه 300 میلیارد ریال برای موضوعیت یافتن کشاورزی در زندگی مردم و جلب توجه مجلس، دولت، بانک مرکزی و حتی قوه قضاییه برای حمایت بیشتر از کشاورزی به آن اختصاص یابد.
توجه کنید بهینه‌سازی مصرف آب، استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری، دقت در انتخاب نهاده‌های کیفی، ترویج الگوی کشت، فرهنگ‌سازی در جهت جلوگیری از تغییر کاربری، توجیه مجلس برای اختصاص بودجه بیشتر به کشاورزی، ترویج تولید محصولات سالم و... همگی معرفی، تبلیغ و هزینه‌های اطلاع رسانی لازم دارد. رسانه‌ها از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی انتظار دارند، برای تامین بودجه لازم تلاش یا عاملان تصویب نشدن بودجه مورد نیاز (حتی از محل سایر طرح‌ها) را به رسانه‌ها معرفی کند و وزارتخانه توجه داشته باشد در بین وزارتخانه‌های تولیدی و اقتصادی کمترین تبلیغات و آن‌هم بدون هیچ گونه بودجه‌ای دارد و تنها چند خبر و مصاحبه نمی‌تواند ملت و دولت را متوجه استحقاق بیشتر وزارتخانه کند.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه