هدر


چـه بخــوریم چـه بنوشــیم؟

راهکارهای پیشگیری از خطر کم‌آبی و بی‌حالی بدن در تابستان

راهکارهای پیشگیری از خطر کم‌آبی و بی‌حالی بدن در تابستان

سرویس تغذیه و تندرستی-نیوشا نوشین فر : باتوجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش دمای بدن و به دنبال آن افزایش تعریق، پیوسته با از دست دادن آب بدن و کم حجم شدن آن مواجه هستیم. به طور حتم همان‌طور که با تغییر فصول نیاز پوششی انسان تغییر می‌کند،‌ نیاز تغذیه‌ای وی نیز متفاوت خواهد بود. در زمستان با خوردن مایعات گرم و غذاهای پرانرژی خود را گرم می‌کنیم و درحالیکه در تابستان عکس این عمل اتفاق می‌افتد. هرچند که تعریق یک پدیده کاملا طبیعی بدن انسان محسوب شده و از راهکارهای خنک کننده دمای بدن است و حتی در دفع سموم از بدن نقش موثری را ایفا می‌کند اما تعریق بیش از حد نیز باعث خروج آب و املاح معدنی از بدن خواهد شد که به دنبال آن عوارضی چون تشنگی زیاد،‌ بیحالی و خستگی و یا حتی سرگیجه اتفاق می‌افتد.

 

راهکارهای پیشگیری از کمبود آب بدن ناشی از تعریق
بنابراین برای جبران عوارض گرما و تعریق،‌ این پدیده‌های طبیعی چه باید کرد؟ در نوشیدن مایعات باید چه نکاتی را رعایت و چه غذاهایی را انتخاب کرد؟
پاسخ این جاست که بیشتر مردم برای جبران مقدماتی تشنگی و خشک‌کامی، اقدام به نوشیدن مایعات بسیار خنک می‌کنند که هرچند در ابتدا احساس خنکی را تجربه می‌کنند اما در واقع مجبور به نوشیدن کمتر مایعات بسیار خنک می‌شوند و کمتر از آن بهره می‌برند.


بستنی برای رفع عطش ؛ممنوع!
عده‌ای هم در زمان کلافه شدن از هوای داغ به انواع بستنی‌ها پناه می‌برند که این امر نیز درست برعکس عمل کرده و با افزایش سریع قندخون باعث بالارفتن عطش خواهد شد.


چه بنوشیم؟ چه بخوریم؟‌
نوشیدن دست کم حدود 8 لیوان آب خالص با دمای مناسب نه گرم و نه یخ در روز می‌تواند کمک موثری در مقابله با کمبود آب بدن باشد. اگر تحمل نوشیدن آب خالص در این مقدار را ندارید، می‌توانید با مزه‌دار کردن آن توسط گیاهان معطر مانند نعنا و پونه و یا افزودن لیموترش و انواع عرقیات به آن بر غنای آن افزوده و لذتش را ببرید. بهتر است شربت‌های میوه را به آن اضافه نکرده و یا حداقل در حد طعم‌‌دهی از آن استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید نوشیدن انواع مایعات نظیر چای کم‌رنگ،‌ چای گل‌گاوزبان،‌ چای آلبالو،‌ خاکشیر، چای سبز و ... را هم به مایعات مصرفی خود بیافزایید.

مواد غذایی پتاسیم‌دار مصرف کنید
همان‌طور که اشاره شد تعریق باعث از دست رفتن املاحی چون سدیم و پتاسیم از بدن خواهد شد و از آنجا که منابع پتاسیم‌دار مصرفی معمولا به اندازه مواد غذایی سدیم‌دار نبوده و کمتر از آنها استفاده می‌شود، بنابراین کمبود آن در بدن بیشتر احساس می‌شود. این کمبود به ویژه به صورت خستگی و احساس کمبود انرژی بروز می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود با افزایش مصرف مواد غذایی پتاسیم‌دار مانند میوه‌جاتی چون طالبی،‌ گرمک،‌ زردآلو،‌ موز، کیوی، پرتقال و آب پرتقال،‌ آب سیب و گیلاس و مواد غذایی مانند اسفناج، گوجه فرنگی، نخود سبز، بادمجان و انواع گوشت‌ها میزان پتاسیم بدن خود را افزایش دهید.
همچنین به یاد داشته باشید مصرف غذاهای فرآوری شده مانند انواع کنسروها و یا تنقلات شور و پر ادویه هم باعث افزایش تشنگی خواهد شد.
بنابراین با بهره‌گیری از رژیم سرشار از مایعات،‌ مواد غذایی و میوه‌جات با پتاسیم بالا و بهره‌گیری از انواع نوشیدنی‌های غیر شیرین و حتی پرهیز از غذاهای چرب و سرخ شده به ویژه در سفر می‌توانید تابستانی توام با سلامتی هرچند با تعریق داشته باشید. 


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه