هدر


بازارهای هدف ایران برای تامین برنج کشور

"اقتصاد سبز" از جزئیات واردات برنج‌های خارجی به ایران گزارش می‌دهد:
"اقتصاد سبز" از جزئیات واردات برنج‌های خارجی به ایران گزارش می‌دهد:
شیما نصیری: هند از جمله کشورهایی است که طی چند سال اخیر سودآورترین بازار صادرات برنج خود را در ایران متمرکز کرده و توانسته زیرساخت های تجاری قابل‌توجهی را در این کشور پایه‌گذاری کند. همچنین سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری هند در توسعه زیرساخت منطقه جنوب شرقی چابهار از دیگر اهداف و برنامه‌های این کشور است که بتواند از این طریق کالاهای خود را به دیگر بازارهای خارجی همچون افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی انتقال دهد. بنابراین ایران پل تجاری بسیار مناسبی برای هندوستان محسوب می‌شود که از آن نهایت بهره‌وری را می‌برد. در این راستا نیز  ایران مذاکرات مختلفی را با مسئولان هندی انجام داده تا با مشاوره و استفاده از تخصص کارشناسان و متخصصان هندوستان، صنعت برنج خود را توسعه بخشد و با تهیه ماشین‌آلات پیشرفته از هند بتواند در این زمینه به تکنیک‌های جدیدی دست پیدا کند. اتحادیه صنایع هند نیز از پشتیبانی ایران به منظور صادرات ماشین‌آلات مربوط به تولید برنج خبر داده و در خصوص توسعه فناوری‌های نوین ایران اعلام آمادگی کرده است. براساس این گزارش، در واقع در طول سال 2013-2012 میلادی ایران حدود 3/1 میلیون تن برج از هندوستان وارد کرد که از این طریق حدود 67 درصد از نیاز مصرف سالانه کشور را از این کشور تامین کرده است. البته بازار اصلی هدف ایران برای تامین نیاز سالانه خود تا سال 2016 میلادی همچنان کشور هند خواهد بود.
 
صادرات برنج باسماتی و غیر باسماتی هند به ایران
هندوستان از اوایل سال 2013 میلادی صادرات برنج باسماتی و غیر باسماتی خود را به ایران آغاز کرده است. با وجود تحریم‌های اخیر علیه ایران، میزان صادرات برنج هندی به ایران حدود 13 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.
البته مسئولان دولتی ایران معتقدند، نرخ برنج وارداتی از هندوستان نباید از یک هزار و 150 دلار در هر تن افزایش یابد که در این زمینه مذاکرات مسئولان دو کشور ادامه پیدا خواهد کرد. این در حالی است که برنج غیر باسماتی که ایران از هند می‌خرد حدود 750 دلار در هر تن و غیر باسماتی حدود یک هزار و 600 دلار در هر تن قیمت دارد. البته باید یادآور شد تمام مراحل مربوط به خرید و عرضه برنج‌های باسماتی و غیر باسماتی ایران از هند به صورت کامل تحت نظارت و کنترل خریداران ایرانی قرار می‌گیرد. همچنین ایران استراتژی جدیدی را در خصوص فروش دانه‌های برنج غیر باسماتی به کشورهای همسایه ارائه داده که با استقبال خوبی هم مواجه شده است. در واقع کشاورزان ایرانی به جای تولید برنج غیر باسماتی در داخل کشور، دانه‌های آن را با قیمتی معقول به سایر متقاضیان خارجی به فروش می‌رسانند. از این رو به طور کلی ایران 2/3 میلیون تن برنج باسماتی و غیر باسماتی از هندوستان وارد می‌کند که این مبادله نیز از طریق کشتی‌های حمل بار انجام می‌شود. مسئولان هندی بر این موضوع آگاهند که ایران برای خرید برنج باسماتی حاضر به پرداخت مبلغی معادل یک هزار و 600 دلار در هر تن نیست و بر سر قیمت یک هزار و 150 یا یک هزار و 175 دلار در هر تن پافشاری دارد. اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که مسئولان هندی قیمت برنج باسماتی قهوه‌ای را یک هزار و 300 دلار در هر تن و باسماتی سفید را بین یک هزار و 500 تا یک هزار و 700 دلار در هر تن اعلام کرده‌اند. با وجود کسب توافقات لازم برای صادرات برنج‌های باسماتی و غیر باسماتی هندی به ایران، هنوز مذاکره بر سر قیمت نهایی برنج باسماتی همچنان ادامه دارد.
 
خسارت پاکستان از تحریم‌های علیه ایران
زمانیکه تحریم‌ها علیه ایران شدت گرفت، پاکستان و هند جزو اولین کشورهایی بودند که از این رویه متحمل خسارت سنگینی شدند و فصل داغ تابستانی را برای بازار صادراتی برنج‌های خود تشبیه کردند. پاکستان که بیشترین حجم برنج سوپر باسماتی خود را به ایران صادر می‌کرد، با افت شدید تقاضا مواجه شد و از این رو جای خالی بازار ایران را در بازارهای هدف خود بیش از گذشته احساس کرد. در گذشته پاکستان حدود 45 هزار تن برنج باسماتی در هر ماه به ایران صادر می‌کرد، اما این رقم به 8 هزار تن کاهش یافت که این رویه، افت 82 درصدی صادرات برنج پاکستان به ایران را نشان می‌دهد. پاکستان سالانه حدود 6 میلیون تن برنج تولید می‌‌کند که 2 میلیون تن از این تولید سهم برنج‌های باسماتی است. حال آنکه بخش عمده این برنج‌های باسماتی متعلق به ایران بوده است.
 
اروگوئه، بازار هدف ایران در سال 2013
صادرات برنج اروگوئه طی سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی پیدا کرده و از کشور همسایه خود برزیل پیشی گرفته است. نکته قابل توجه اینجاست که ایران و عراق بازار هدف خود را برای واردات برنج در سال 2013 میلادی، کشور اروگوئه قرار داده‌اند. همین امر سبب شده اروگوئه از بازارهای صادراتی رقیب خود همچون تایلند و ویتنام پیشی بگیرد و بستر مناسبی را برای عرضه برنج‌های تولیدی‌اش در سایر کشورهای خارجی فراهم آورد. این در حالی است که برنج اروگوئه نسبت به برنج‌های ویتنام و تایلند بسیار گرانتر است، اما کارشناسان معتقدند علت انتخاب ایران برای خرید این برنج، کیفیت بالای آن است. تاکنون اروگوئه حدود 300 هزار تن برنج به کشورهای ایران و عراق صادر کرده که قیمتی بین 560 تا 580 دلار در هر تن برای آن‌ها اعلام کرده است. کشور اروگوئه سالانه 900 هزار تن برنج تولید می‌کند که بیش از 90 درصد آن به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه