هدر

طلوع دوباره بانک کشاورزی با مصوبه‌های تاریخی

انقلاب خاموش شهیدزاده

 تغییر و تحولات یکسال گذشته بانک کشاورزی به‌قدری وسیع، جامع و اثرگذار بود که کمتر از ماهیت وجودی‌اش خود را نشان داد و اثراتش را به منصه ظهور گذاشت. 
 تغییر و تحولات یکسال گذشته بانک کشاورزی به‌قدری وسیع، جامع و اثرگذار بود که کمتر از ماهیت وجودی‌اش خود را نشان داد و اثراتش را به منصه ظهور گذاشت. 
گویا در پس هیاهوهای روزانه اخبار و مباحث گذرای روزانه گم شد، بی‌آنکه کسی توجهی به آنها داشته باشد. دکتر مرتضی شهیدزاده روزگاری به‌عنوان عضو هیأت مدیره ، راکب کشتی بود که در دوران طلایی دکتر جلال رسول‌اف، بانک کشاورزی را از چهره یک بانک ورشکسته تخصصی نه تنها به ساحل آرامش رساندند، بلکه چهره یک بانک متعالی را بر رخسارش نشاندند، در این دوره هم به‌دنبال انقلابی دیگر در بانک تخصصی کشاورزان است. 
شهیدزاده در حالی سکان بانک کشاورزی را به‌دست گرفت که خیلی‌ها چشم امید به او داشتند و الحق و الانصاف در فضایی آرام و به‌دور از هیاهو ابتدا بدنه مدیریتی امتحان پس داده و زبده گذشته را که از بانک کشاورزی کوچ کرده و یا به حاشیه‌ای رانده شده بودند را دوباره به متن مدیریت بازگرداند و از عضو هیأت مدیره گرفته تا مدیران ستادی، ترکیبی قوی و همگون را مستقر کرد. 
در گام بعدی با بازپس گیری عاملیت خرید تضمینی گندم از بانک‌های غیرتخصصی موجی از امید و تمرکز را در فعالیت‌های بانکی کشاورزان پدیدار ساخت. 
اما جدای از این دو اقدام قابل اعتنا گام بعدی شهیدزاده حرکتی طلایی محسوب می‌شود، چرا که او در حالی‌که این روزها داد و فغان تولیدکنندگان صنایع کشور از کمبود سرمایه در گردش به واسطه معوقات بانکی آنها و یا فقدان وثیقه مؤثر برای دریافت تسهیلات بلند است با مصوبه‌ای کلیدی به مراکز مختلف اعلام کرد که پرداخت وجود گندمکاران بدون در نظر گرفتن بدهی احتمالی آنها و بی‌ کم و کاست صورت پذیرد. اقدامی که در نظام بانکی حرکتی بی‌نظیر محسوب شده و نه تنها موجب می‌شودکشاورزان در صف حامیان بانک قرار گیرند، بلکه می‌طلبد همکاران رسانه‌ای بیش از پیش از این حرکت اعتمادسازانه و نادر بانک کشاورزی تقدیر به‌عمل آورند. 
از سوی دیگر دکتر شهیدزاده در راستای حمایت از بدهکاران مشتری بانک کشاورزی و برخلاف رویه بانک‌های دیگر مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که به موجب آن اموال و وثیقه‌های بدهکارانی که اقساط آنها سررسید شده، تملیک نشود و بانک به‌جای این راهکار قهری به‌صورت تفاهم با گاوداران، مرغداران و باغداران و کشاورزان راهکاری دیگر برای بازپرداخت مطالبات بانک بیاندیشد.
به‌راستی آیا چنین تصمیم‌های خردمندانه و دلسوزانه که در دوران شهیدزاده برای ممانعت از افتادن تولیدکنندگان بخش کشاورزی به ورطه ورشکستگی گرفته شده شایسته تقدیر نمی‌باشد؟! امید است وزارت جهادکشاورزی و حتی متولیان بانک مرکزی با توجه به ظرافت‌ها و شرایط خاص تولیدکنندگان بخش کشاورزی از این اقدام تاریخی شهیدزاده حمایت کنند و صدالبته رسانه‌ها که وظیفه دارند در این خصوص یعنی حرکت یک بانک برخلاف رویه موجود در راستای حمایت از تولیدکنندگان مظلوم بخش کشاورزی رسالت خود را ایفا کنند تا شاید این تصمیم عاقلانه در سایر بانک‌ها هم تعمیم یابد. 
نظام بانکی باید بپذیرد تولیدکننده‌ای که به‌دلایل گوناگون قادر به بازپرداخت تسهیلات خود نیست با قفل شدن نظام بانکی چاره‌ای جز ورشکستگی نخواهد داشت و ورشکستگی تولیدکنندگان نیز باری از معوقات بانکی نخواهد کاست. 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه