هدر


(سرمقاله شماره 06) برگ برنده دوئل رسانه‌ای در دستان کیست؟!

مهندس محمدرضا جمشیدی : پس از حدود سه سال آتش‌بس و آرامش نسبی میان ساختمان شیشه‌ای‌نشینان پیشین و خانه کشاورزنشینان که شاید به واسطه سیاست صادق خلیلیان حاصل شده بود.

مهندس محمدرضا جمشیدی : پس از حدود سه سال آتش‌بس و آرامش نسبی میان ساختمان شیشه‌ای‌نشینان پیشین و خانه کشاورزنشینان که شاید به واسطه سیاست صادق خلیلیان حاصل شده بود.

 سرانجام «ماه از پس ابر برون افتاد و نوک پیکان انتقاد عیسی کلانتری وزیر 13 ساله کشاورزی، سیاست‌های بخش کشاورزی را نشانه رفت تا پس از مدت‌ها سکوت که شائبه‌هایی را نیز در پی داشت، بار دیگر کلانتری و خانه کشاورز را بر سر خط خبرهای بخش بنشاند و صراحت لهجه و جسارت دبیرکل خانه کشاورز بار دیگر سیاست‌های بخش کشاورزی را با چالش روبه‌رو سازد. 

همین تغییر تاکتیک کافی بود تا کاسه صبر صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی لبریز شود و وزیری را که با سیاستمداری تمام در طول دوران وزارتش برخلاف اسکندری (وزیر سابق) کمترین چالش را با خانه کشاورز داشت، با پاسخی تلافی جویانه وارد مرحله جدید کند. 

سیاستی که با رخصت طلبیدن خلیلیان از کلانتری در روزهای آغازین وزارت استوار شده بود، به نظر می‌رسد با پاسخ محکمی که خلیلیان به «رو به موت خواندن کشاورزی» از سوی کلانتری داد، نقش بر آب شده و خیلی‌ها را به این باور رسانده که شاید خلیلیان در مدت باقیمانده از وزارتش روزهای آرامی نداشته باشد. 

وزیر جهاد کشاورزی که در نوع تعامل با خبرنگاران بخش، همانگونه که از نخستین کنفرانس خبری‌اش آشکار بود، سیاست کلی‌گویی را برگزیده بود و در طول یکسال گذشته نیز با دوری از رسانه‌ها و اجتناب از برگزاری کنفرانس خبری هرگونه چالش را از مجموعه وزارت جهاد کشاورزی دور کرده بود، اگرچه از تجربیات وزیر پیشین بهترین بهره را برده است، اما درعمل همین دوری از رسانه‌ها در عمل نوع تعامل با ارباب جراید به ویژه نشریات تخصصی را به حداقل رسانده است که در چنین روزهایی می‌توانستند عصای دستش باشند و شاید برگزیدن این سیاست خلیلیان برگ برنده عیسی کلانتری باشد، چرا که او همواره چه در دوران وزارت و چه پس از آن، مدیری رسانه‌ای بوده که به واسطه صراحت کلام همیشه مورد توجه ارباب جراید بوده است. 

اگرچه خلیلیان با اتخاذ روش خود برخلاف اسکندری که چندین بار تا استیضاح مجلس هم پیش رفت، نوع تعامل مسالمت‌جویانه‌تری با مجلسیان برقرار کرده، اما به نظر می‌رسد در نبرد رسانه‌ای با فرد باتجربه‌ای نظیر کلانتری نباید تغییر تاکتیک می‌داد تا حداقل در سایه موفقیت نسبی که در تعامل با خانه کشاورز برقرار کرده بود، مدت باقیمانده وزارتش را سپری می‌کرد. 

نکات طرح شده در مصاحبه‌های کلانتری تقریبا همان مسایلی بود که طی یک دهه گذشته بارها بر آن تاکید شده است و حتی در واکنش‌هایی که اسکندری (وزیر وقت جهاد کشاورزی) به برخی از آنها داشت کار نزدیک بود به مناظره کشیده شود، اما آنچیزی که هنوز پاسخ روشنی برای آن پیدا نشده، این است که چه عواملی منجر به آن شده تا در نزدیکی‌های انتخابات مجلس این دوئل رسانه‌ای صورت پذیرد. 

به هر حال در شرایطی که به یکسالگی هدفمندی یارانه‌ها نزدیک می‌شویم، شایسته است که همه عوامل درگیر بخش کشاورزی با خویشتنداری خود شرایط آرامی برای تصمیم‌گیری بهتر و سیاست‌گذاری معقول‌تر برای کشاورزان زحمتکش این مرز و بوم فراهم کنند تا چالش‌های مدیریتی، اسباب عقب‌ماندگی‌های تاریخی بخش را تشدید نکند. 

اما مساله‌ای که افکار عمومی بخش هم مدت‌هاست منتظر آن بوده، اینکه چرا هیچ مرجعی پاسخگوی تناقض‌های آماری موجود در بخش کشاورزی نیست و چرا افکار عمومی هیچ‌گاه نباید به سندی معتبر از آمار واقعی بخش کشاورزی دسترسی داشته باشد تا هر از گاهی با ورود به فضاهای اینچنینی آمار جهاد کشاورزی دستخوش تهدید و خدشه نشود. 


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه