هدر

تحلیلی بر هجمه های گاه و بی گاه به تولید کنندگان فرآورده های گوشتی

(سرمقاله شماره 07) هزینه بی انصافانه ای که یک صنعت می پردازد

مهندس محمدرضا جمشیدی: سال ها ست هر از گاهی وقتی به  رق روزنامه ها می پردازیم و یا سایت های اینترنتی را جستجو  می کنیم با مطالبی پیرامون مضرات مصرف انواع فرآورده های گوشتی روبرو می شویم .

مهندس محمدرضا جمشیدی: سال ها ست هر از گاهی وقتی به  رق روزنامه ها می پردازیم و یا سایت های اینترنتی را جستجو  می کنیم با مطالبی پیرامون مضرات مصرف انواع فرآورده های گوشتی روبرو می شویم .

از سرطان زایی گرفته تا انواع و اقسام ا نگ هایی که‌گاه و بی‌گاه نثار این صنعت می شود و خواننده را با این علامت سوال بزرگ رو به رو می سازد که به راستی اگر صنعتی اینقدر مضر است ،پس چرا چنین مصرف سرانه بالایی در دنیا دارد و یا اینکه به راستی اگر در داخل کشور و در سیکل تولید دچار این مشکل ها می شود، پس چرا دستگاه های نظارتی حافظ امنیت غذایی وسلامت عمومی جامعه، تولید در این بخش را متوقف نمی‌کنند؟!

سال‌هاست نیتریت‌موجود در سوسیس وکالباس، دستاویز هجمه هایی به یک صنعت می‌شود که 

تولید کنندگان آن با رعایت کلیه استانداردها و ضوابط بهداشتی حتی پایین تر از استاندارد اتحادیه اروپا از نیتریت استفاده می کنند و نظارت های مربوطه به خوبی گواهی بر این مدعا دارد.

روزی گوشت وارداتی دستاویز هجمه می شود و روزگاری استفاده از خمیر مرغ ،امعا و احشاء و... عرصه را بر تولید کنندگان این بخش تنگ می‌کند و هر از گاهی تا ماه ها آن ها را با ضرر هنگفت مواجه کرده و درگیر ادارات مختلف می‌کند.

به راستی چرا با تولید کنندگانمان چنین برخورد می کنیم ؟

آنهایی که در ماه های آغازین هدفمندی یارانه ها و به رغم فشارهای مضاعف با افزایش ندادن قیمت ها همراهی کردند و درعرصه‌های مختلف ازجمله اشتغالزایی ،ایجاد ارزش افزوده ،تولید غذای سالم و ... همراه و همراستا با سیاست های کلان کشور بوده اند چرا باید دارای دیوار کوتاهی باشند که هر از گاهی با سنگ اندازی های پراکنده لکه دار شوند ؟!

البته کسی منکر تقلب درتولید انواع فرآورده های گوشتی نمی شود‍،این مساله دقیقا همان نکته‌ای است که خود تولید کنندگان و حتی انجمن صنفی مربوطه نیز بر آن اذعان دارند و خواستار برخورد جدی دستگاه های نظارتی با خاطیان هستند ،اما به راستی آیا می شود به واسطه وجود و حضور چند تولید کننده متقلب  کلیت یک صنعت را نادیده گرفت؟!

آیا می‌شود با آتش تقلب و سوءاستفاده چند تولید کننده ،خانمان یک صنعت پر مزیت را سوزاند ؟

اگر در واحدی تخلف مشاهده شده و یا اینکه اگر تولید کننده بی اخلاقی گوشت مرغ را رنگ آمیزی کرده و به جای گوشت قرمز جا می‌زند ،در حالی که استفاده از کلیه رنگ های غیر طبیعی و طبیعی درپروسه تولید سوسیس و کالباس ممنوع است، میتوان کلیت یک صنعت را نادیده گرفت و با تیشه به ریشه تولیدکنندگانی زد که برخی از آنها با هزاران اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم و بهره گیری از ماشین آلات روز دنیا کلیه استانداردهای داخلی و ایزو های بین المللی را کسب کرده و ناظران بهداشتی هم آنها را تایید کرده اند .

مگر در صنف های دیگر تقلب صورت نمی گیرد ،اگر تولید کننده لبنیات کم فروشی کند و آب در محصول‌تولیدی اش اضافه کند، آیا می توان کلیت این صنعت را زیر سوال برد؟!

وقتی مصرف کننده ای با نا آگاهی از سوسیس و کالباس کیلویی 3هزارو 4 هزار تومانی تنها با معیار ارزانی و بدون توجه به برند آن استفاده می کند ،در حالی که حتی یک کیلو گرم گوشت وارداتی برای تولید کنندگان کمتر از 7 هزارتومان تمام نمی شود و مشخص است که آن محصول با چه موادی تولید شده ، با چوب این نا آگاهی باید یک صنعت را آزار داد ؟!

بپذیریم در این وادی اندکی با کم لطفی نسبت به  تولید کنندگان سوسیس و کالباس برخورد می کنیم و اگر چه باید هرچه قاطع تر با متخلفان و متقلبان برخورد صورت پذیرد ،اما بی انصافی است که هزینه سوءاستفاده چندین واحد متقلب و گاهی سهل انگاری های دستگاه های نظارتی و حتی نا آگاهی مصرف کنندگان را با برخورد احساسی برخی رسانه ها از  یک صنعت بستانیم.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه