هدر


(سرمقاله شماره 19) عینک بخشی نگری مانع بلند"انتـزاع"

مهندس محمدرضا جمشیدی: " انتزاع " عنوان طرحی است که از چند ماه پیش توسط تعدادی از نمایندگان مجلس و با توجه به ضرورت های هماهنگی مدیریت در کل زنجیره تولید و عرضه مطرح شد و در طول این مدت وارد ادبیات فعالان بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی شده است.

مهندس محمدرضا جمشیدی: " انتزاع " عنوان طرحی است که از چند ماه پیش توسط تعدادی از نمایندگان مجلس و با توجه به ضرورت های هماهنگی مدیریت در کل زنجیره تولید و عرضه مطرح شد و در طول این مدت وارد ادبیات فعالان بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی شده است.

 این طرح که دو فوریت آن به تصویب رسیده بود و اخیرا جزییاتش نیز در کمیسیون کشاورزی به تصویب رسید، در حالی در یک قدمی ورودبه صحن علنی و تصویب نهایی قرارداردکه از بدورسانه ای شدن با واکنش های متعدد موافق و مخالف روبرو شده است. در صورت تصویب نهایی این طرح در مجلس تمام امور مربوط به تجارت بخش کشاورزی و منابع طبیعی اعم از صادرات ، واردات ،تنظیم بازار داخلی، امور گندم، آرد و نان ،فرش دستباف ،صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی همراه با کلیه نیروهای انسانی شرکت ها، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی به جهاد کشاورزی منتقل می شود.
بدیهی است موافقان تصویب این طرح که عموما در زمره طرفداران صرف و متعصبان بخش کشاورزی قرار دارند با کوبیدن بر طبل ضرورت یکنواختی مدیریت بر زنجیره تولید معتقدند که تولید یک زنجیره است و در صورتی تمام حلقه های آن که منجر به تولید نهایی و رسیدن به دست مصرف کننده می شود توسط یک بخش و با یک نگرش مدیریت شود معضلات کنونی رخت بر می بندد و از سوی دیگر مخالفان پرو پا قرص تصویب این طرح که بیش تر فعالان وزارت صنعت ، معدن وتجارت و تولید کنندگان و تشکل های صنایع غذایی یا همان صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هستند ، معتقدند که وزارت جهاد کشاورزی بدنه کار شناسی قوی وآشنا به مسایل صنعت ،معدن و تجارت را ندارد و سپردن وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت به این وزارتخانه گامی در خلاف جهت ادغام این وزارتخانه بوده و نتایج مطلوبی به همراه ندارد.
جدای از این دو دیدگاه کا ملا مخالف هم نکته ای که به راحتی نمی توان از کنارش عبور کرد این است که وزارت جهاد کشاورزی در گذشته ای نه چندان دور یعنی همان موقعی که سکاندارتنظیم بازار محصولات کشاورزی ( پس از سال ها کشمکش با وزارت بازرگانی وقت) شده بود نشان داد که مدیریت عادلانه ای در بخش تجارت نمی تواند داشته باشد. در واقع عینک بخشی نگری جهاد کشاورزی و توجه یکسویه به بخش کشاورزی بدون در نظر گرفتن مولفه ها و قواعد تجاری مرسوم در دنیای اقتصاد و منافع مصرف کننده باعث شد، نه تنها در مقطعی سر مصرف کننده بی کلاه بماند بلکه آشی که در مدتی کوتاه پخته بود آنقدر شور شد که دولت به ناچار از تصمیم خود یعنی واگذاری اختیار واردات محصولات کشاورزی به جهاد کشاورزی عقب نشینی کرد.
حال با این تجربه گرانبهاو وجود عینک بخشی نگری در جهاد کشاورزی و از همه مهم تر فقدان بدنه کارشناسی قوی در این وزارتخانه که در عمل مانع موفقیت در سپردن وظایف تخصصی محوله آتی خواهد شد هرگونه چشم انداز مثبت رااز تصویب این طرح غیر ممکن کرده است.
در این وادی شاید بهترین راهکار موجود، تعیین استراتژی مشابه غالب کشورهای توسعه یافته باشد ،یعنی بپذیریم مدیریت جهاد کشاورزی اززمان کشت ، داشت و برداشت تا مرز صنایع تبدیلی ادامه یابد و این وزارتخانه از ورود به عرصه صنایع تبدیلی و بازرگانی منع شود. چرا که در صورت مدیریت جهاد کشاورزی بر صنایع تبدیلی و بازرگانی ، فاصله تجارت و بازرگانی با صنعت بیش تر شده و گامی در راستای خلاف جهت آرمان های ادغام وزرات صنایع و بازرگانی برداشته خواهد شد.
نکته دیگری که بسیار حایز اهمیت است اینکه در صورت تصویب نهایی این طرح باید در نظر داشته باشیم همانطوری که وزارت صنعت،‌معدن و تجارت با فضای کشاورزی بیگانه است و گاهی واردات بی رویه و بی موقع دادو فغان کشاورز زحمتکش این دیار را به صدا در می آورد، از آن طرف جهاد کشاورزی نیز اطلاع چندانی از فضای حاکم بر صنعت و تجارت ندارد، از این رو شایسته است در صورت تصویب این طرح قبل از هر گونه حرکتی شرایط انتقال توانمندیها، نیروی انسانی و امکانات وزارت صنعت، معدن وتجارت به جهاد کشاورزی مهیا شود تا شاهد تصمیم های ناپخته ای نظیر ممنوعیت گسترده واردات محصولات کشاورزی در زمان سیاستگزاری جهاد کشاورزی در این بخش نباشیم .
در نهایت اینکه طرح"انتزاع" نیازمند پیش نیازهایی است که اگر مهیا نباشد باز هم اهداف طرح را به بیراهه خواهد برد و بار جدید دیگری در این عرصه به یادگارخواهد گذاشت. 


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه