هدر

با موضوع روز شدن کشاورزی

(سرمقاله شماره 42) محمود حجتی اهل فرصت‌سوزی نیست

مهندس محمدرضا جمشیدی: یکشنبه 7 دی ماه، سالن اجلاس سران میزبان کشاورزان نمونه از اقصی نقاط کشور بود که برای حضور در بیست و نهمین دوره تجلیل از تولیدکنندگان بخش کشاورزی در تهران گرد هم آمده بودند.

مهندس محمدرضا جمشیدی: یکشنبه 7 دی ماه، سالن اجلاس سران میزبان کشاورزان نمونه از اقصی نقاط کشور بود که برای حضور در بیست و نهمین دوره تجلیل از تولیدکنندگان بخش کشاورزی در تهران گرد هم آمده بودند.

مراسمی که این بار با نظم و انسجام بهتری برگزار شد و با وجود آنکه غیبت مسوولان خانه کشاورز به‌خصوص عیسی کلانتری تامل‌برانگیز بود، اما دکتر روحانی رییس جمهوری نیز به‌گونه‌ای پرانرژی در مراسم حاضر و سخن گفت و آنقدر نسبت به ریزمسایل اشراف داشت که بسیاری به یاد سخنرانی‌های متبحرانه هاشمی رفسنجانی در باب کشاورزی افتادند.
اینکه انقلاب صنعتی ادامه راه انقلاب کشاورزی است و یا نخستین انقلاب دنیا انقلاب کشاورزی بود و یا از همه مهم‌تر اینکه اگر دارای موشک پیشرفته بوده، اما نیازمند غذایی به خارج از کشور باشیم، مقتدر نیستیم و یا اینکه کشاورزی با سخنرانی و شعار درست نمی‌‌شود و ... همه و همه موید این است شخص اول اجرایی کشور به خوبی بر جایگاه کشاورزی آگاهی دارد و اگر اندکی همت رسانه‌ها به‌خصوص صدا و سیما را به دنبال داشته باشد که رییس جمهوری نیز دل پری از این رسانه ملی داشت، کشاورزی به عنوان رکن رکین اقتصاد کشور به عنوان موضوع روز مطرح شده و رونق این بخش با کمترین هزینه منجر به جهش اقتصادی کشور خواهد شد.
دولت یازدهم از روزهای آغازین فعالیت‌اش نشان داد که نگاه جامع‌تری به بخش کشاورزی دارد، اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی، در کنار تامین به هنگام نهاده‌های کشاورزی، اقدامات تاریخی در زمینه آب و سرانجام پروژه بنیادی احیای اراضی خوزستان و ... همه و همه نشان می‌دهد که کشاورزی به درجه‌ای از اهمیت در دولت رسیده که اگر متولیان بخش کشاورزی از این فرصت تاریخی بهره نبرند، در آینده قابل جبران نخواهد بود.
اینکه از زبان رییس جمهوری جاری می‌شود که کشور فقط با 10درصد صرفه‌جویی در آب کشاورزی متحول می‌شود، نشان می‌دهد که داد و فریاد وزیر جهاد کشاورزی در هیات دولت که تا پاسی از شب نیز در دفتر کارش مشغول فعالیت است، به رغم کافی نبودن نتیجه داده و می‌طلبد عزمی ملی برای جهش کشاورزی به سوی جلو شکل بگیرد. عزمی که بالاترین مقام اجرایی کشور آن را فریاد زد، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز که در گذشته با بزرگ‌ترین ادغام تاریخی دولت نشان داده بود مدیری کاربلد است حی و حاضر است تا در مجموع بهترین فرصت را برای جهش تاریخی کشاورزی فراهم سازند.
 در اینجا به نظر می‌رسد تنها حلقه مفقوده رسانه‌ها و در راس آن رسانه ملی باشد که به رغم همه تلاش‌های روابط عمومی جهاد کشاورزی به نظر می‌رسد نیازمند انسجام بیشتری هستند.
شاهرخ رمضان‌نژاد در مدت کوتاه فعالیت خود در روابط عمومی نشان داد که تبحر خاصی در موضوع کردن کشاورزی در رسانه‌ها دارد، پخش مستقیم مراسم تجلیل از نمونه‌های کشاورزی از شبکه خبر، ایجاد برنامه روزانه در رسانه ملی، احیای دوباره صفحات تعطیل‌شده روزانه کشاورزی در روزنامه‌های اقتصادی و آشتی دوباره خبرنگاران تخصصی با وزارتخانه به خوبی نشان می‌دهد جهت‌گیری روابط عمومی در شکل‌گیری پازل اعتلای بخش کشاورزی درست بوده است، اما به راستی آیا مجموعه جهاد کشاورزی به معجزه رسانه‌ها اعتقاد دارند که با حمایت از مدیر روابط عمومی کاربلدشان پازل پیشرفت بخش کشاورزی را کامل کنند؟!
بپذیریم بخش کشاورزی با داشتن رسانه‌های قوی می‌تواند قدرت چانه‌زنی بیشتری برای جبران کمبودهای تاریخی سرمایه‌گذاری خود داشته باشد و به طور حتم حجتی باهوش‌تر از آن خواهد بود که این فرصت تاریخی را به راحتی از کف بدهد.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه