هدر


(سرمقاله شماره 44) لشکرکشی صنعت غذا برای تصاحب 6 صندلی اتاق

مهندس محمدرضا جمشیدی: فعالان کشاورزی و صنایع غذایی 18 اسفند در آزمونی دیگر قرار گرفته‌اند و این بار با شرایطی متفاوت‌تر از همیشه چشم امید به هشتمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی دوخته‌اند. 
مهندس محمدرضا جمشیدی: فعالان کشاورزی و صنایع غذایی 18 اسفند در آزمونی دیگر قرار گرفته‌اند و این بار با شرایطی متفاوت‌تر از همیشه چشم امید به هشتمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی دوخته‌اند. 
متفاوت از این حیث که پس از افزوده شدن نام کشاورزی به اتاق در این دوره برای نخستین بار 6 کرسی از صندلی‌های هیات نمایندگان به بخش کشاورزی اختصاص یافته که شاید به رغم ناکافی بودن، حداقل در گام نخست فرصت استثنایی برای فعالان این بخش به وجود آورده باشد تا در دوره‌ای که بیش از همیشه اتاق بازرگانی در کانون توجه فعالان بخش خصوصی قرار گرفته، فعالان کشاورزی و صنایع غذایی بتوانند نمایندگان خود را وارد هیات نمایندگان اتاق تهران کنند. 
انتخابات این دوره اتاق بیش از همیشه شکل انتخابات به خود گرفته و حضور و ظهور ائتلاف‌های قوی با حضور چهره‌های سرشناس نه‌تنها تنور رقابت‌ها را هر روز گرم و گرم‌تر می‌سازد، بلکه کار را به جایی رسانده که برخی‌ها فشردگی رقابت در تهران را با انتخابات مجلس شورای اسلامی مقایسه می‌کنند. 
در این وادی فعالان اقتصادی درحالی چشم امید به پارلمان خود دوخته‌اند که این بار با روی کار آمدن دولت یازدهم که تنی چند از فعالان اتاق بازرگانی را در خود جای داده است، انتظار دارند تا اتاق آینده، دیگر دست از مصلحت‌اندیشی‌های گذشته بردارد و حداقل در دوره هشتم نسبت به هر تصمیم نادرستی که موقعیت بخش خصوصی را به مخاطره می‌افکند با قدرت واکنش نشان دهد. 
بخش خصوصی در این دوره اتاق رییس‌محور نمی‌خواهد و مترصد آن است تابا حضور پررنگ اتاق حداقل در دولتی که کورسوی امید به روی بخش خصوصی گشوده شده اثرات تصمیم‌های نادرست گذشته هرچه سریع‌تر از روی بخش تولید رخت بربندد.
بخش خصوصی و دارندگان کارت بازرگانی در شرایطی به سوی صندوق‌های رای گسیل می‌شوند که به دنبال آن هستند تا راهکارهای تغییر شکل اجرایی مالیات بر ارزش افزوده، شکستن قفل بانک‌ها و ... از این پارلمان که از جنس خودشان است بیرون بیاید و همین هیات نمایندگان آنقدر مقتدر باشد که راهکارهایش را تا اجرایی شدن بدون هیچ گونه ملاحظه‌ای پیگیری نماید. 
فعالان بخش خصوصی این اطمینان را دارند در صورتی که افراد اصلح را روی صندلی‌های پارلمان خود بنشانند بی تردید کلید تمام قفل‌هایی که امروز پیش روی دیدگانشان است به دستان فعالان همین بخش در اتاق گشوده خواهد شد.
اما فعالان کشاورزی و صنایع غذایی جز ائتلاف برای فردا که 6 نفر را در لیست خود گنجانده است، مابقی به صورت پراکنده با ائتلاف‌های گوناگون و یا مستقل در انتخابات حاضر شده‌اند و اگرچه ائتلاف برای فردا با گرد هم آوردن گروهی از زبدگان بخش خصوصی به عنوان یک ائتلاف تاثیرگذار خود را نشان داد، اما ظواهر امر حاکی از آن است که احتمال پیروزی قاطع هیچ یک از ائتلاف‌ها وجود ندارد و ترکیب 40 نفره هیات نمایندگان این دوره هم ترکیبی از افراد حاضر در ائتلاف‌های مختلف خواهد بود.
اما فعالان تشکلی صنعت غذا در یکی دو گرد هم آیی که تاکنون داشته‌اند نشان دادند که متوجه اهمیت این فرصت تاریخی شده‌اند و در صدد لشکرکشی برای تسخیر 6 صندلی سهمیه خود هستند، حال باید تا 18 اسفند منتظر ماند و دید چه تعداد از 4 هزار و 204 دارنده کارت بازرگانی فعال صنایع غذایی که 30 درصد کل کارت‌های بازرگانی تهران را تشکیل می‌دهند مجاب شده تا پای صندوق‌های رای بیایند و سرنوشت پارلمان خود را راسا تعیین کنند و آیا ائتلاف‌ها و تشکل‌های این بخش آنقدر برش دارند که حداقل نیمی از آنها را پای صندوق‌ها بکشانند؟ و سرانجام اینکه آیا فعالان کشاورزی و صنایع غذایی مانند گذشته عمل خواهند کرد و حمیت خود را بار دیگر به رخ خواهند کشید؟! منتظر می‌مانیم.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه