هدر


(سرمقاله شماره 53) رشد اقتصاد ملی با تغییر نگاه به کشاورزی

مهندس محمدرضا جمشیدی : همین چند هفته پیش بود که با نگاهی به آمار تولیدات کشاورزی و اقدامات زیربنایی انجام شده از سوی وزارت جهادکشاورزی، افزایش بالغ بر 11 درصدی مجموع تولیدات کشاورزی در دو سال زراعی گذشته و در نهایت رشد 7/5 درصدی این بخش در حالی که درهای وارداتی باز است و در نهایت رشد میزان خرید تضمینی گندم در شرایط تداوم خشکسالی و... از فضای حاکم بر بخش کشاورزی به خود می‌بالیدیم. 
مهندس محمدرضا جمشیدی : همین چند هفته پیش بود که با نگاهی به آمار تولیدات کشاورزی و اقدامات زیربنایی انجام شده از سوی وزارت جهادکشاورزی، افزایش بالغ بر 11 درصدی مجموع تولیدات کشاورزی در دو سال زراعی گذشته و در نهایت رشد 7/5 درصدی این بخش در حالی که درهای وارداتی باز است و در نهایت رشد میزان خرید تضمینی گندم در شرایط تداوم خشکسالی و... از فضای حاکم بر بخش کشاورزی به خود می‌بالیدیم. 
از این که رییس جمهور روحانی هم حرکت‌های اصولی انجام شده را مدنظر  دارد و از نمایشگاه مطبوعات گرفته تا راه‌پیمایی 22 بهمن و برنامه زنده تلویزیونی بیان آمار و موفقیت‌های بخش کشاورزی را در اولویت صحبت‌هایش قرار می‌دهد، به‌خوبی بر رضایت شخص اول دولت از عملکرد وزارت جهادکشاورزی صحه می‌گذاشت.
این فضا در حالی در عرصه اقتصاد کشور شکل گرفته است که بخش کشاورزی با پابرجایی همه نارسایی های ساختاری اقتصادی گذشته از قبیل کمبود سرمایه‌گذاری زیربنایی در ادوار گذشته، محدودیت منابع آب و بی‌توجهی سیاستگزاران کماکان دست و پنجه نرم می‌کند و حتی بانک‌ها هم به تعهدات قانونی خود در قبال این بخش عمل نکرده‌اند. 
یعنی برخلاف بند 3 ماده 11 قانون بودجه سال 94 که بانک‌ها موظف هستند 25 درصد تسهیلات تکلیفی خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند، اما از یک میلیون 600 هزار میلیارد ریال تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش خدمات، کشاورزی و صنعت تنها معادل 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی تزریق شده است، به‌عبارتی در 8 ماهه امسال تنها 8 درصد تسهیلات بانکی به بخش کشاورزی اختصاص یافته  و 17 درصد تکلیفی مابقی که حدود 275 هزار میلیارد ریال تخمین زده می‌شود و حق این بخش بوده، اختصاص نیافته و در بخش‌های دیگر صرف شده است. 
پرسشی که در همین‌جا به ذهن خطور می‌کند این‌که آیا افکار عمومی کشور و یا نمایندگان محترم مجلس محاسبه کرده‌اند با اختصاص این مبلغ تسهیلات چه دستاوردهایی در بخش کشاورزی حاصل می‌شود؟!
و یا این‌که آیا هیچ‌گاه محاسبه کرده‌ایم رشد 7/5 درصدی بخش کشاورزی در شرایطی که اقتصاد کشور در شرایط رکود به سر می‌برد و بسیاری از زیربخش‌های اقتصاد به رشد منفی افتاده‌اند، چه پتانسیلی از این بخش را به رخ تحلیلگران می‌کشد؟
در شرایطی که تعرفه وارداتی کاشی 120 درصد و تعرفه واردات خودرو تا 90 درصد هم مانع خروج از رکود این بخش‌ها و رشد منفی نشده و برای فقط خروج از رکود صنعت خودرو تمام ارگان‌ها از بانک مرکزی گرفته و... بسیج می‌شوند، به‌راستی آیا تاکنون با خود اندیشیده‌ایم که برای بخش کشاورزی چه کرده‌ایم که آوار این همه توقع افکار عمومی و در نهایت سیاست‌بازی‌های اخیر را بر سر این بخش هوار می‌کنیم؟!
به واقع وقتی سیب‌زمینی دستاویز هجمه به دولت شده و بدون توجه به جمیع عملکرد وزارت جهادکشاورزی برای هجمه به سیاست‌های اقتصادی دولت مورد استناد قرار می‌گیرد حق داریم به خیلی از مباحث دیگر به دیده تردید بنگریم یا خیر؟!
موضوع سیب‌زمینی هم مسأله تازه‌ای نیست و نمایندگان محترم مجلس هم به‌خوبی بر این امر واقفند، چرا که هم‌اکنون بیش از 4 میلیون تن سیب‌زمینی در کشور تولید می‌شود که علاوه بر تأمین نیاز داخلی برای مصارف تازه‌خوری و تأمین مواد اولیه صنایع غذایی مرتبط، مقادیری نیز به کشورهای همجوار صادر می‌شود و با توجه به صادرات حدود 400 هزار تن سیب‌زمینی در سال گذشته و تداوم آن در سال‌جاری به‌نظر نمی‌رسد موضوع امحاء سیب‌زمینی‌های استان فارس به‌دلیل فساد و مسایل بهداشتی نیاز به این همه جار و جنجال و شوهای سیاسی داشته باشد. 
به‌خصوص این‌که در سه دهه گذشته همیشه همه دولت‌ها در تنظیم بازار سیب‌زمینی و پیاز دچار مشکل بوده‌اند، اما حداقل در دولت یازدهم نه تنها معضلات آنچنانی در این خصوص مشاهده نشده است، بلکه حتی در محصولی نظیر گوجه‌فرنگی که در همین دولت گذشته قیمت‌اش عامل مناقشه بود، در فصل سرما هم دچار بحران نشدیم. به‌هرحال نقد و آنالیز فعالیت‌های دولت در زیربخش‌های مختلف حق مسلم افکار عمومی و به‌خصوص نمایندگان محترم مجلس است، البته باید در نظر داشت که اگر این حق، رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد، دیگر نه تنها حرکتی صادقانه نزد افکار عمومی تلقی نخواهد شد، بلکه در نهایت دردی از کشور با این رویه درمان نشده و اقتصاد سیاست‌زده هم محکوم به افول و شکست است. 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه