هدر

در جلسه اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان نان کشور مطرح شد؛

«نان صنعتی» تبی که فروکش کرد

نخستین جلسه بررسی موانع و مشکلات واحدهای نان صنعتی و عدم توسعه این واحدها به منظور حل مشکلات برگزار شد.
نخستین جلسه بررسی موانع و مشکلات واحدهای نان صنعتی و عدم توسعه این واحدها به منظور حل مشکلات برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما نخستین جلسه بررسی موانع و مشکلات توسعه نان صنعتی به همت اتحادیه سراسری تولید کنندگان و صادر کنندگان نان صنعتی کشور با حضور محسن لزومیان رییس اتحادیه ، کاووسی نماینده شرکت سه نان ، بریری مدیرعامل شرکت کیان گرم نان ، شهریاری مدیرعامل شرکت نان اکسین ، بشارتی نماینده شرکت نان گستر نیکان ، پندجو نماینده شرکت هورآذر ، حمیدی و نوری از شرکت گندم دشت مشهد برگزار شد.
محسن لزومیان رییس اتحادیه ضمن اشاره به مشکلات واحدهای نان صنعتی گفت : در ابتدای فعالیت دولت نهم که سردمدار نان صنعتی است و در سخن حمایت های بسیاری را از صنعتی شدن نان کشور داشت شاهد بهره برداری واحدهای بسیاری در زمینه تولید نان انبوه سنتی به روش صنعتی در کارخانجات بودیم . مصوبات بسیاری در هیات دولت و مجلس وقت در جهت حمایت از این طرح به امضا رسید و تسهیلات بسیاری نیز در اختیار واحدها قرار گرفت ، اما در آن روزها شاید به فکر هیچ یک از فعالان این صنعت خطور نمی کرد که واحدهای نان صنعتی تبدیل به قبرستان ماشین آلات خارجی شوند.
وی ادامه داد : متاسفانه روند اعطای مجوزها برای احداث واحدها حساب شده نبود چرا که احداث واحد 20 تنی در شهر کوچکی با 5 هزار نفر جمعیت به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد. 
لزومیان تصریح کرد: در هر صورت مجوزها اعطا شد اما مشکل اصلی اینجا بود که به یکباره تب فرهنگ سازی مصرف نان صنعتی در شرکت بازرگانی دولتی فروکش کرد و تمامی تولید کنندگان واحدهای نان صنعتی در کنار دغدغه تامین مواد اولیه ، فروش ، توزیع ، حمل و نقل و بازپرداخت اقساط باید برای فرهنگ سازی نیز هزینه های بسیاری متحمل می شد . همچنین طرح تغذیه نان مدارس که می توانست لایه های ابتدایی جامعه را با مزایای مصرف این نان آشنا کند نیز به یکباره متوقف شد.
لزومیان در ادامه با اشاره به اینکه واردات برخی ماشین آلات نان صنعتی نیز مناسب با نوع گندم و سختی آب ایران نبود تصریح کرد : در حال حاضر واحدهایی را در کشور در زمینه تولید نان صنعتی داریم که با سرمایه گذاری 16 میلیارد تومانی در واحدهای تولیدی خود به دلیل مشکلات مذکور هنوز به تولید نرسیده اند. 
وی ادامه داد : و این در حالیست که زمان بازپرداخت سررسید اقساط وام فرا رسیده و تولید کننده باید جوابگوی بانک باشد . این دور  و تسلسل باطل نزدیک به 5 سال است که گریبانگیر واحدهای نان صنعتی شده است و مسئولان نیز با توجه به اشراف کامل بر موضع هنوز حرکت درخور توجهی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه اتحادیه در جهت حمایت از اعضای خود با تشکیل کمیته ای به بررسی و مشکلات واحدهای نان صنعتی پرداخته است گفت : نخستین جلسه این کمیته برگزار شد تا در جلسه های آتی هم نماینده ای از شرکت بازرگانی دولتی حضور یابد چرا که هدف دولت از تشکیل واحدهای 20 تنی حذف یارانه نان بود اما در واحدهای نان صنعتی ضرر دهی به مراتب بیشتر از میزان یارانه است.
وی با بیان مشکلات واحدهای نان صنعتی به مشکلات خرید مواد اولیه اشاره و افزود : باید مراکز عمده مصرف مثل بیمارستان ها ، پادگان ها ، پتروشیمی ، ادارات و .... را به سمت مصرف نان صنعتی سوق دهیم تا هم فرهنگ سازی نهادینه شود و هم واحدهای نان صنعتی به تولید برسند. 
رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان نان صنعتی کشور  به دریافت تسهیلات ارزی اشاره و افزوده عمده ترین مشکلات واحدهای نان صنعتی بازپرداخت وام های ارزی به دلیل نوسانات نرخ ارز است چرا که ماشین آلات با یورو 1090 تومان خریداری شده  اما باید با یورو 3450 تومان تسویه شود و این در حالیست که برای افزایش قیمت 20 درصدی نان باید از 6 ماه قبل مکاتبات اداری با سازمان حمایت صورت گیرد و در آینده نیز راه به جایی نخواهد رسید.وی در پایان خواستار تلطیف قانون کار و مالیات برای واحد ها نان صنعتی شد و تاکید کرد که اگر واحد های نان صنعتی بخواهند با کوهی از مشکلات که به آنها اشاره شد درگیر مسایل بیمه و مالیات شوند دیگر رمقی برای  تولید نخواهند داشت. تولید کننده باید به فکر تولید باشد نه حاشیه‌های آن.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه