هدر


راز نگهداری دانه های طلایی درگاو صندوقی به نام سیلو

جبال فتحی* : در گذشته از اداره غله با عنوان سیلو یاد می‌شد  و این بی‌دلیل نبود زیرا مهم‌ترین نقش سازمان غله از دید کشاورزان و سایر مردم در آن زمان نگهداری از گندم بود. گندم، این طلای خوراکی، این قوت غالب، این راز حیات و این محصول استراتژیک یک دانه پر رمز و راز و با ارزش است،
جبال فتحی* : در گذشته از اداره غله با عنوان سیلو یاد می‌شد  و این بی‌دلیل نبود زیرا مهم‌ترین نقش سازمان غله از دید کشاورزان و سایر مردم در آن زمان نگهداری از گندم بود. گندم، این طلای خوراکی، این قوت غالب، این راز حیات و این محصول استراتژیک یک دانه پر رمز و راز و با ارزش است،
 تا به حال کسی را دیده‌اید که بگوید 3 وعده پشت سر هم نان خورده‌ام و دیگر دلم را می‌زند؟ این راز گندم است، گندم از بهشت تا زمین با انسان بوده و هنوز هست و هنوز انسان نیازمند گندم است. ما به گاوصندوقی که در آن این دانه گرا نبها و حیاتبخش را نگهداری می کنند می‌گوییم: سیلو.
از زمان‌های قدیم متداول بوده مردم ایران – یونان و مصر باستان برای نگهداری غلات خود از خمره های سفالین استفاده می‌کردند و معمولا این خمره‌ها را یا درون زمین کار می‌گذاشتند و یا در اتاق‌های خشت و گلی کنار هم می‌چیدند. نخستین  سیلو به شکل مدرن در سال ۱۸۱۹ درفرانسه از آجر و ملات ساخته شده، اما تاریخ می‌گوید مصریان باستان ۳۰۰۰ سال قبل برای نگهداری گندم سیلو ساخته‌اند.
افزایش تولید گندم داخلی در سال‌های اخیر و وجود فرصت انتقال و ترانزیت گندم از کشورهای CIS  به کشورهای منطقه از طریق خاک ایران همگی دلالت بر نیاز به افزایش مراکز ذخیره‌سازی برای تولیدات داخلی در استان‌های تولیدکننده گندم و نیز ایجاد سیلو در مسیر ترانزیت گندم خارجی مانند پایانه‌های ورودی و خروجی و نقاط مرزی دارد. سیلو سازی یک سرمایه گذاری بلند مدت است، وجود سیلو باعث می‌شود که قادر باشیم حجم بیشتری از گندم را در فضای کمتری انبار کنیم ، همچنین گندم را از گزند جانوران و آفات و باد و باران دور نگهداریم. در همین حال به دلیل انبارش عمودی برای بارگیری و تخلیه از نیروی جاذبه بیشترین استفاده را می‌بریم. همچنین می‌توان برای جلوگیری از فساد گندم با هوادهی آن را بهتر نگهداری کرد. سیلوها از دو نوع بتونی و فلزی تشکیل شده‌اند. در این نوشتار سعی شده تا به اختصار مزایا و معایب این دونوع سیلو مورد بررسی  قرار گیرد:
مزایای  سیلوی بتونی:
- تخلیه گندم با استفاده از نیروی جاذبه (به دلیل قیفی شکل بودن کف سیلوها)
- طول عمر مفید حدود ۶۰ سال
-  اشغال فضای کم (به دلیل ارتفاع زیاد)
 
FIFO:
اولین ورودی، اولین خروجی
معایب سیلوهای بتونی:
- هزینه‌های بالای ساخت و طراحی
- هزینه بالای نگهداری
- امکان ایجاد ترک در بدنه سیلو
- زمان‌بری و طولانی بودن پروژه
- خطرات نشت گاز
- میزان مصالح و تجهیزات کارگاهی جهت اجرای سیلوهای بتونی بسیار زیاد است
- عدم امکان جابه‌جایی سیلو
مزایای سیلوهای فلزی:
- هزینه ساخت کمتر نسبت به انواع بتونی
- وزن سبک 
- امکان دمونتاژ (جابجایی) سیلو
- قابلیت  بالا در رعایت مسایل بهداشتی و محافظت در برابر حیوانات و پرندگان
- امکان کنترل دما  و رطوبت با استفاده از هوادهی و چرخش محصول
- قابلیت نظافت آسان 
- امکان نصب سیستم تهویه هوا
 
 
- سهولت تعویض قطعات
- وجود کانال‌های کف سیلو برای هوادهی
- سایش کمتر گندم در دیواره‌ها در مقایسه با سیلوهای بتنی در هنگام تخلیه 
FIFO:
اولین ورودی، اولین خروجی
معایب سیلوهای فلزی:
- تبادل حرارتی بیشتر نسبت به سیلوی بتونی (که البته با سیستم تهویه هوا و هوادهی جبران می‌شود)
- شبنم زدن سقف سیلوها در شب
- عدم استفاده از فضای بین کندوها
امروزه  تجربه نشان داده است که با در نظر گرفتن تمامی شرایط به‌خصوص هزینه پروژه سیلوی فلزی برتری‌های فراوانی نسبت به انواع بتونی آن دارد و استفاده از سیلوهای بتونی در جهان در حال منسوخ شدن است و کشور  ایران نیز در همین راستا گام برداشته است و  از نمونه‌های موفق سیلوهای فلزی در حال ساخت می توان به پروژه 42 هزار تنی سوربن شمال اشاره کرد که نشان از عزم ملی و باور عمومی برای همگام شدن با نیازهای روز جهان دارد. باوری که عزم راسخ و همت والای مردان ایران زمین را هدف قرار داده است.
کارشناس فروش شرکت سیلوداران پارسیان ساعی (SPS)‌

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه