هدر

در آیین گرامیداشت سی سال تلاش اکبر شریفی اعلام شد؛

سرزنش رویکرد سیاسی به قیمت‌گذاری و فضای غیررقابتی تولید نان

سرزنش نگاه سیاسی به نان و فراهم نبودن فضای رقابتی سالم جهت ارتقای بهره‌وری تولید نان، چکیده اظهارات و نقدهایی بود که در آیین گرامیداشت پیشکسوت و کارشناس ارشد صنعت آرد و نان کشور عنوان شد. 
سرزنش نگاه سیاسی به نان و فراهم نبودن فضای رقابتی سالم جهت ارتقای بهره‌وری تولید نان، چکیده اظهارات و نقدهایی بود که در آیین گرامیداشت پیشکسوت و کارشناس ارشد صنعت آرد و نان کشور عنوان شد. 
به گزارش ایانا، در آیین گرامیداشت 36 سال تلاش در سازمان غله، شورای آرد و نان و... اکبر شریفی، پیشکسوت فعال صنعت آرد و نان کشور که با حضور ده‌ها کارشناس، مدیر و فعال حوزه آرد و نان کشور از جمله علی قنبری قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران در دانشکده غلات قائم(عج)برگزار شد؛ اکبر شریفی به‌عنوان مدیری باسابقه 36 سال تلاش جهت مقابله با کاستی‌ها و موانع پرشمار پیش روی صنعت آرد و نان کشور که به امنیت غذایی و اجتماعی کشور گره خورده است، در کنار دفاع از برخی اقدام‌های مدیریتی خودش در شورای آرد و نان کشور و معاونت سازمان غله؛ نگاه سیاسی مدیران وزارت بازرگانی وقت و ادامه این رویکرد را تا امروز مانع ارتقای بهره‌وری و کاهش ضایعات آرد و نان در کشورمان توصیف کرد.
شریفی با بیان اینکه در آستانه انتخابات دوم خردادماه 76 توصیه برخی مسئولان ارشد وزارتخانه مبنی بر قیمت‌گذاری را به‌دلیل حفظ ملاحظه مشروع حقوق نانوایان و برخورد صادقانه با افکار عمومی نادیده گرفته بود، گفت: این در حالی است که چند ماه بعد تحقیقات استانداری تهران ادعای برخی مخالفان قیمت‌گذاری، مبنی بر کم‌فروشی نانوایان را در راستای تأیید گزارش ما مردود اعلام کرد که این امر باعث ادامه اجرای طرح قیمت‌گذاری بر اساس آنالیز انجام‌شده در سال بعد نیز شد. 
درس گرفتن از اعتماد به کارخانه‌های غیردولتی آرد
وی به درسی که از اعتمادش به کارخانه‌های آردسازی بر خلاف گمانه‌زنی‌ها و فشارهای بیرونی گرفته بود، اشاره کرد و افزود: مسئولان دولتی در حالی اعتماد کردن به مبنای رسید قبض باسکول کارخانه آرد را امری نکوهیده و غیرقابل قبول می‌دانستند که بررسی عملکرد سه‌ماهه این اعتماد به کارخانه‌های آرد باعث شد تا در جمع جبری عملکرد کارخانه‌های آرد، سه‌هزار تن نیز بیشتر از گرفتن مبنای بارنامه که توصیه پیشین دولتی‌ها بود، عاید دولت شود.
شریفی با اشاره به ارتقای ماشین‌آلات پخت نان در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: یکی از اقدام‌ها انتقال جلسات شورای آرد و نان به پژوهشکده نان بود که باعث تسلیم شدن وزیر وقت در مقابل مباحث فنی شورای آرد و نان کشور شد و البته متعاقب این امر، وزیر وقت نیز برای سرافکنده نشدن در مقابل ادامه روند ارائه مباحث کارشناسی، مبادرت به برکناری اینجانب کرد!
وی که به‌زعم مجری برنامه نیز رویکرد بسیار مثبتی به رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی تخصصی-تحلیلی داشته و دارد، با اشاره به برخی اقدام‌های صورت‌گرفته طی سال‌های اخیر در حوزه آرد و نان به پرسش‌های چالشی و تخصصی رسانه‌های تخصصی که نشانگر ارتقای سطح انتظارات و دانش فعالان حوزه اطلاع‌رسانی بخش صنایع غذایی و ازجمله آرد و نان است، اشاره کرد و ادامه داد: اگرچه ممکن است برخی رسانه‌ها در قبال دفاع از شفافیت قیمت‌ها مورد سرزنش مردم و اطرافیان قرار بگیرند، اما نمی‌توان به صرف تظاهر به تثبیت قیمت‌ها، کیفیت و کمیت نان را فدای نگاه سیاسی به مقوله نان کرد. 
حواله‌های جوش شیرین را در داخل کشوی میز کارم نگه داشتم!
این فعال پیشکسوت صنعت آرد و نان کشور با اشاره به برخی جزئیات حذف یارانه جوش شیرین از نان در دوره مسئولیت خودش، تصریح کرد: «بر خلاف امروز که همگان معتقدند جوش شیرین مخل سلامتی مصرف‌کنندگان نان‌های تولیدی است، در آن مقطع زمانی، حتی به جوش شیرین یارانه تعلق می‌گرفت، تا جایی که در سال 1370 خورشیدی و در مقابل درخواست ارائه حواله جوش شیرین به‌شدت مقاومت کردم و حواله‌های جوش شیرین را در داخل کشوی میز کارم نگه داشتم تا حتی‌الامکان از افزودن این ماده مخل سلامتی به سفره مردم جلوگیری کرده باشم.» شریفی به طرح کاهش وزن کیسه‌های آرد 80 کیلوگرمی به 40 کیلوگرمی که باعث مقدور نشدن کشف مقصد برای آردهای مازاد صادراتی به کشورهای منطقه می‌شود اشاره کرد و یادآور شد: در آن شرایط اگر ده‌ها کارگر افاغنه در سیلوهای تهران دست از کار می‌کشیدند، هیچ‌کس نمی‌توانست آردها را به نانواخانه‌ها انتقال دهد.
وی خطاب به محمدرضا سابقی، ریاست دانشگاه علمی - کاربردی غلات قائم، از وی خواست تا با رایزنی قوی، شرایط اشتغال به کار دانش‌آموختگان دانشگاه یادشده را بر اساس قانون در نانوایی‌های امروزی فراهم سازد. شریفی بار دیگر با تأکید بر اینکه هیچ‌گاه مخالف نان صنعتی نبوده و نیست و تنها با شیوه اجرای آن مخالف بوده است، اظهار داشت: در مجموع آنچه را که باید باز هم مورد تأکید قرار دهم، فقط و فقط ضعف نگاه سیاسی کردن به نان و اجرای کارشناسی طرح قیمت‌گذاری نان در کشور بر اساس آنالیز کارشناسی نرخ تمام‌شده و واقعی است. لازم به ذکر است، در پایان این آیین از سوی دانشکده غلات قائم(عج)، اتحادیه نانوایان صنعتی کشور، نشریه اقتصاد سبز (به‌عنوان بانی آیین گرامیداشت) و شرکت آرد هرندی؛ هدایایی به رسم یادبود و در فضایی صمیمی تقدیم اکبر شریفی شد تا همان‌طور که پسر اکبر شریفی در پایان این آیین بزرگداشت به میهمانان خاطرنشان کرد، پدرش پس از بازنشستگی از بخش دولتی، به دفاع از جایگاه ارتقای کیفی تولید نان در ایران، البته این‌بار از جایگاه بخش غیردولتی بپردازد.
لازم به ذکر است در این آیین چهره های فعال صنعت آرد و نان از جمله مرتضوی، رییس هیات مدیره کانون صنایع غذایی ایران و...به ارزیابی بخشی از دیدگاه های مصلحانه اکبر شریفی در دوران خدمات دولتی اش به این صنعت پرداختند و خواستار حذف رویکرد مداخله دولتی در نظام تولید و توزیع آرد و نان در کشور شدند.
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه