هدر

در میزگرد اختصاصی «اقتصاد سبز» با اعضای هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو مطرح شد؛

اجحاف به صنایع تبدیلی با چماق ارزش افزوده

زهرا گیو: سندیکای صنایع کنسرو ایران در سال 1345 شمسی به همت مهندس عظیمی مدیرعامل شرکت آتاکو، مهندس ‌هایزاده (شرکت توشه) و مهندس مدنی (شرکت شمشاد)، مهندس استفانیان (شرکت کارون) توسط محمد خوشگوار موسس شرکت کارخانه تاتائو و شمشاد خراسان با 5 عضو تأسیس شد
زهرا گیو: سندیکای صنایع کنسرو ایران در سال 1345 شمسی به همت مهندس عظیمی مدیرعامل شرکت آتاکو، مهندس ‌هایزاده (شرکت توشه) و مهندس مدنی (شرکت شمشاد)، مهندس استفانیان (شرکت کارون) توسط محمد خوشگوار موسس شرکت کارخانه تاتائو و شمشاد خراسان با 5 عضو تأسیس شد
 و امروز که نزدیک به 50 سال است که از عمر این سندیکا می‌گذرد نزدیک به 300 عضو دارد که در حدود 60 تا 70 درصد آنها فعال هستند ماهنانه «اقتصاد سبز» در آستانه نمایشگاه اگروفود در میزگردی با حضور محمد خوشگوار، احمد آزادمرد و سید محمد میررضوی دبیر سندیکا به بیان مشکلات و معضلات این بخش از صنعت غذا پرداخته که با هم می‌خوانیم:
احمد آزادمرد: بنده به‌عنوان رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران بیش از 30 سال است در این صنعت فعالیت دارم و فعالیتم را با کارخانه قوطی‌سازی در یزد شروع کردم.
حرفه اصلی بنده تربیت‌بدنی بود. من در کارخانه« میخوش یزد » شریک بودم، محلی را نزدیک دانشگاه در اختیار گرفتم و به حرفه قوطی‌سازی پرداختم اما از آنجا که ناچار بودم ورق قوطی را نقد خریداری کنم و در صنعت غذا برگشت پول به‌صورت نقدی نیست نتوانستم به آن کار ادامه دهم. در سال 1378 کارخانه « میبد قطره»  را تاسیس کردم. اولین‌بار درانتخابات تعاونی و سندیکا در سال 1377 به عنوان عضو علی البدل انتخابات شدم و در دوره بعد به‌عنوان عضو اصلی برگزیده شدم و اکنون 12 سال است که به عنوان رئیس سندیکای صنایع کنسرو انتخاب شده‌ام و تمام تلاش« سندیکا» این بوده که تعاملی بین اعضای سندیکا و تولیدکنندگان با مسئولان دولتی و سازمان‌های ذیربط به‌وجود آید.
رضوی: در شروع فعالیت سندیکا حدود 70 عضو داشت.
1500 تا 2 هزار واحد کنسروی فعال داریم که عضو سندیکا نیستند و در اصل شناسنامه‌دار نیستند. حدود 3 هفته قبل در جلسه‌ای که با وزارت صنایع و معادن داشتیم یکی از مسائلی که مطرح کردیم وجود واحدهای غیرشناسنامه‌دار است که 60 تا 70 درصد بازار را در اختیار دارند.
پیشنهاد سندیکا برای کنترل کیفیت و شناسنامه‌دارشدن واحدهای کنسروی به وزارت صنایع و معادن اینست که قبل از دریافت پروانه تاسیس هر شرکت عضو سندیکای صنایع کنسرو شود.
 
افزوده شدن ارزش افزوده چه تاثیری روی صنعت کنسرو گذاشته است؟
آزادمرد: ارزش افزوده مفید است به شرط اینکه ساز و کار زیرساخت آن درست باشد. قرار بود به مدت 5 سال آزمایشی اجرا شود، اما دوباره مدت آن افزوده شد. در تمام دنیا به صنعت غذا ارزش افزوده تعلق نمی‌گیرد.
در تمام دنیا به بخش کشاورزی توجه ویژه ای می‌شود، سازمان‌های بهداشت جهانی، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (FAO) و ..........، در ایران سالانه 30درصد ضایعات کشاورزی داریم و تنها جایی که امکان جذب آن را دارد صنایع تبدیلی است. حالا وقتی صنایع تبدیلی در ایران گرانتر عرضه شود قدرت خرید مردم پایین‌تر می‌آید و کمتر خرید می‌کنند.
رضوی: ارزش افزوده در صنایع تبدیلی واقعا اجحاف است و باید حذف شود هرچند این قانون است ولی اجرای مناسب ندارد.
خوشگوار: در صنایع تبدیلی چون هم روی قوطی و هم روی مواد اولیه ارزش افزوده گرفته می‌شود در اصل 9درصد ارزش افزوده نیست حدود 25درصد به قیمت محصول اضافه می‌شود.
رضوی: ارزش افزوده را در کشورهای دیگر از مصرف کننده نهایی می‌گیرند و نه از تولیدکننده.
آزادمرد: در کشور ما مصرف کننده نهایی را تعریف نکرده‌اند.
رضوی: امسال افزایش دستمزدها حدود 17درصد است. ارزش افزوده 1درصد اضافه شده است و شیشه‌‌سازها حدود 15 تا 25درصد افزایش قیمت داشتند، این مساله را با سازمان حمایت از مصرف کننده مطرح کردیم قرار شد از افزایش قیمت شیشه جلوگیری کنند.
خوشگوار: برای شرکت‌های صنایع غذایی نقدینگی و تنخواه بسیار اهمیت دارد. 70 تا 80درصد کارخانجات زیرپله‌ای قیمت بازار را خراب می‌کنند و جنس ارزان  و بی‌کیفیت به بازار ارائه می‌دهند.از جمله آسیب‌هایی که به صنعت غذا وارد شده است، تأسیس شهرک‌های صنعتی و در اختیار گذاشتن وام‌های زودبازده بود چون کارخانجاتی دایر شد ولی فعالیت‌شان ادامه‌دار نبود و خیلی زود منجر به تعطیلی آنها شد. به‌نظر من کسانی باید وارد این صنعت شوند که یا تجربه کافی داشته باشند یا مدارج عالی در صنعت غذا داشته باشند.
آزادمرد: در مورد صنایع غذایی دوصد گفته چون نیم کردار نیست. در صنعت غذا مسوولی وجود ندارد که مشکلات را در هیأت دولت مطرح کند و بتواند به نتیجه برسد.
 با توجه به اهمیت صنایع غذایی، کمبود نقدینگی برای صنایع غذایی اهیمت ویژه ای دارد زیرا بازگشت فروش معمولا 8 ماه تا یکسال طول می‌کشد.
یکی دیگر از مسائلی که اهمیت دارد، طرح «انتزاع» است. معلوم نیست چرا اساسا این طرح مطرح شد و نتیجه دریافتی این طرح چه بود؟
 
چرا وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنایع و معادن صنعت غذا را دو شقه کرده‌اند؟
ما امروز عضو ناظر تجارت جهانی هستیم و پس از امضای توافقنامه عضو سازمان تجارت جهانی می‌شویم. با افزایش‌ قیمت‌ها چگونه می‌خواهیم با محصولات دنیا رقابت کنیم.
به‌نظر من نمایندگان مجلس باید در مجلس مطرح کنند چرا برخی از کارخانجات خوب در حال تعطیلی و ورشکستگی هستند و آسیب‌های صنایع غذایی را شناسایی کنند.
رضوی: تمام مسائل و مشکلات بارها و بارها مطرح شده است اما نتیجه مطلوب گرفته نشده است، ما حتی چند بار با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار داشتیم و مسایل صنعت غذا را با ایشان طرح کرده‌ایم. یکی از جلسات مهم با وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط به رفع موانع صادرات به روسیه  بود.
روسیه برای ایران 25 تا 27درصد تعرفه واردات دارد ولی این تعرفه برای دیگر کشورهای CIS وجود ندارد.
خوشگوار: یکی از مشکلات این صنعت هزینه حمل و نقل است که موجب افزایش قیمت تمام شده صنایع کنسروی می‌شود.
 مثلا برای حمل گوجه فرنگی از شیراز به تهران هر کیلو 200 تومان هزینه حمل دارد.
 
آیا بحث واردات رب از چین باز هم مطرح است؟
رضوی: در یکی دو سال اخیر این موضوع کاملا منتفی است ولی چون امسال در تمام فصول گوجه‌فرنگی داشتیم قیمت گوجه‌فرنگی افزایش پیدا نکرد و به‌همین دلیل نیازی به ورود رب از چین وجود نداشت.
در گذشته رب چینی به‌صورت ورود موقت وارد کشور شد ولی صادر نشد و صدمه زیادی به تولیدکنندگان رب وارد شد.
 اما امسال کشت گوجه خوب بود و افزایش قیمت وجود نداشت. قیمت مصوب هر قوطی یک کیلویی 4200 تومان بابریکس 28 است.

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه