هدر

مدیرکل روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» تشریح کرد:

حاکم‌سازی سیاست واردات هوشمند

تئوریسینی زبردست است. به‌واسطه دارا بودن دانش کشاورزی و سال‌ها حضور در نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کاملاً به معضلات پیدا و پنهان بخش کشاورزی اشراف دارد و وقتی پای صحبت‌هایش می‌نشینید، 
تئوریسینی زبردست است. به‌واسطه دارا بودن دانش کشاورزی و سال‌ها حضور در نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کاملاً به معضلات پیدا و پنهان بخش کشاورزی اشراف دارد و وقتی پای صحبت‌هایش می‌نشینید، 
بیشتر از آنکه تصور کنید با یک فرد روابط عمومی همکلام شده‌اید، تصور دیگری به ذهنتان خطور می‌کند، چرا که آنقدر به آمار و ارقام مسلط است و با ادله به حمایت از سیاست‌های دولت و جهادکشاورزی می‌پردازد که جای هیچ شک و شبهه‌ای باقی نمی‌گذارد.  از رسانه‌ها گلایه‌هایی دارد مبنی بر آنکه در برخی مواقع به‌جای جریان‌سازی اصولی سوار بر موج جریان‌ها می‌شوند و معتقد است نشریات تخصصی در این فضا رسالت سنگین‌تری را برعهده دارند.  در یک روز تابستانی از اواخر مردادماه پای صحبت‌های مهندس شاهرخ رمضان‌نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی نشستیم.  دیداری بدون هماهنگی که تبدیل به گفت‌وگویی خواندنی شده  است.
 
یکی از چالش‌هایی که طی سال‌های گذشته وزارت جهادکشاورزی با آن روبه‌رو بوده تهمت‌هایی مبنی بر نگاه بخشی‌نگرانه این وزارتخانه در مقوله واردات است در این رابطه چه نظری دارید؟
در حوزه واردات محصولات کشاورزی همواره به‌دنبال اتخاذ سیاست واردات هوشمند هستیم. یعنی باید بپذیریم که واردات محصولات کشاورزی اجتناب‌ناپذیر است. در دنیا هم هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی شود که هیچ‌گونه وارداتی ندارد.  سیاست ما در مورد محصولی که به اندازه نیاز کشور تولید می‌شود، بدون تردید «ممنوعیت واردات» است.  چرا که در این حالت باید در راستای حمایت از تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و سیاست کلی نظام حرکت کنیم.  در تمام دنیا هم برخلاف ادعاهایی که مطرح می‌کنند به‌همین صورت عمل می‌شود. به‌عنوان نمونه آمریکایی‌ها عوارض سنگینی را برای واردات پسته به کشورشان وضع کرده‌اند.  یعنی کشوری که مدعی آزادی و دموکراسی است و بنیانگذار W.T.O (سازمان تجارت جهانی) می‌باشدو  نباید عوارض در آن کشور مفهومی داشته باشد، اما بازهم در راستای حمایت از تولید داخلی‌اش عوارض وضع کرده است. برای سایر محصولات که نیاز وارداتی داریم نیز از سیاست واردات هوشمند بهره می‌گیریم. 
 
ممکن است این سیاست را بیشتر توضیح دهید.
ببینید در اتومبیل در داشبود مقابل راننده علایم مختلفی قابل مشاهده است، از جمله این‌که پس از مصرف بنزین علامت کم شدن ذخیره را نشان می‌دهد که راننده می‌تواند آن حجم مصرفی را پر کند. در زمینه واردات هم سیاست وزارت جهادکشاورزی حرکت به‌همین صورت است، یعنی پس از محاسبه فاصله تولید تا مصرف با توجه به هوشمندی که طراحی شده زمان و میزان واردات را تعیین و اجرایی می‌کنیم. به‌عنوان نمونه در مورد محصول برنج اعلام می‌کنیم در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور که فصل برداشت برنج است به هیچ‌وجه اجازه واردات نمی‌دهیم، اما در ماه‌های دیگر سال به اندازه نیاز مجوز صادر می‌کنیم. نکته مهم دیگر محاسبه آثار روانی در صدور مجوزهاست که به آن هم توجه داریم. یا به‌عنوان مثال در مقوله‌ای سیاست ثبت سفارش ما 18 ماهه است، و از این طرف سیاستی داریم که هنگام برداشت برنج وارداتی صورت نپذیرد، در واقع این سیاست در تضاد با ممانعت از واردات در فصل برداشت است، چرا که در طول  18 ماه سه‌ دوره کشت برنج صورت می‌گیرد و این نوع سیاست مانند سنگی در آسمان که ممکن  است  هر زمانی بر سر تولیدکننده فرود می‌آید عمل می‌کند و مظهری از سیاست واردات غیرهوشمند تلقی می‌شود. یعنی به‌عبارتی سیاست ثبت سفارش در تضاد با سیاست‌های اصولی واردات است، به‌عنوان مثال معتقدیم برنج باید در بهار وارد شود، اگر ثبت سفارش سه ماهه باشد زمان واردات قابل محاسبه است، یعنی اگر فروردین ثبت سفارش صورت گیرد و خرداد واردات صورت پذیرد دیگر تا آبان‌ماه ثبت سفارش نمی‌دهیم تا بازار همواره در راستای حمایت از تولید داخلی تعادل داشته باشد. 
 
لطفاً درخصوص شکر که همواره در همه دولت‌ها تنظیم بازاری چالش‌انگیز داشته است نیز توضیح دهید. 
ببینید تولید شکر داخل حدود یک میلیون و 350 هزار تن گزارش شده، در حالی که 2/2 میلیون تن میزان مصرف شکر کشور است. این موضوع از دو جهت قابل بحث است. در حوزه تولید تلاش می‌کنیم تا تولید را به میزان مصرف ارتقا دهیم و بدیهی است اگر نتوانیم تولید را به میزان مصرف برسانیم نیازمند واردات هستیم. ما در تنظیم بازارشکر به‌دلیل آنکه در دولت گذشته با انباشت بزرگی از شکر مواجه بودیم، ناگزیر در ابتدای دولت یازدهم واردات شکر را ممنوع کردیم. امروز هم بازار را لحظه به لحظه رصد می‌کنیم تا به‌هنگام، مبادرت به‌ واردات شکر شود و مصرف کننده آسیب نبیند. از سوی دیگر سیاست واردات هوشمند بر مبنایی استوار شده که انباشت یک محصول به‌گونه‌ای نباشد که تولید آسیب ببیند و هم‌ این‌که به‌گونه‌ای عمل نشود که مصرف‌کننده آسیب ببیند. در واقع اگر این اطلاعات در دسترس باشد دیگر بی‌جهت نه فردی وزارتخانه را متهم به تسلیم شدن در برابر فشارها می‌کند و نه حامی تولید کننده، البته این پرسش مطرح می‌شود که چرا مجوز واردات صادر شده است. ما از ابتدای استقرار دولت یعنی در نیمه دوم سال 92 با افزایش 56 درصدی قیمت خرید تضمینی چغندر قند سعی کردیم انگیزه‌های افزایش تولید را ارتقا دهیم. در سال 93 این روند را ادامه دادیم و 28 درصد دیگر قیمت خرید تضمینی را افزایش دادیم تا موجبات تلاش مضاعف کشاورزی را ایجاد کنیم. 
 
وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم در زمینه خرید توافقی و تضمینی عملکرد مطلوبی از خود بر جای گذاشته است، ممکن است سیاست‌های این بخش را تبیین کنید. 
در طول دو سال گذشته وزارت جهادکشاورزی با پیگیری‌های منظم خود باعث شد تا هم قیمت خرید تضمینی محصولات مختلف افزایش چشمگیری یابد و هم این‌که با اعلام به‌موقع نرخ‌ها نه تنها انگیزه‌های تولید را افزایش دادیم، بلکه کشاورزان قادر به برنامه‌ریزی بلندمدت برای تولید خود شدند. 
 
در خبرها آمده بود که به‌رغم نظارت‌های جهادکشاورزی بازهم شاهد ظهور میوه‌های قاچاق به کشور هستیم در این رابطه چه نظری دارید؟
این فرضیه را به هیچ‌وجه قبول ندارم، چرا که سه ماه است که رسانه‌ها اعلام می‌کنند که جولان میوه‌های قاچاق در کشور مشاهده می‌شود. به‌راستی اگر اینگونه است، پس چرا قیمت میوه‌ها پایین نیامده است.  اعتقاد دارم عده‌ای مترصد آن هستند که سیاست واردات جهادکشاورزی را مورد خرده‌گیری قرار دهند تا به رونق واردات بپردازند. 
هرساله شاهد رشد قیمت گوجه‌فرنگی در زمستان و خرما در ماه رمضان بودیم، اما سال گذشته قیمت گوجه‌فرنگی افزایش چشمگیر نداشت و خرما هم با کمترین تغییر در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گرفت. 
 
ممکن است اولویت‌های حمایتی جهادکشاروزی را تشریح کنید.
جهادکشاورزی همواره درصدد بوده تا با تأمین نهاده‌ها، ادوات و... دست کشاورزان را بگیرد. 1500 میلیارد تومان تسهیلات فقط برای تجهیز ناوگان شخم و زراعت تخصیص داده شد. مجموعه این عوامل باعث شد روند افزایشی در تولید مشاهده شود، چرا که از سوی دیگر در زمینه کنترل علف‌های هرز و آفات و تغذیه به‌موقع گیاهان هم حمایت‌های زیادی از کشاورزان انجام دادیم. از آنجایی‌که کود پتاس یکی از عواملی است که کمک می‌کند به مقاومت گیاه در مقابل خشکی با نگاه فنی حاکم در دسترس کشاورزان قرار دادیم. تمام این حمایت‌هادر شرایطی صورت گرفت که دولت در مضیقه تأمین منابع مالی است. 
 
یکی از تنگناهای بخش کشاورزی همواره هدرروی بالای آب و سرعت کند توسعه آبیاری تحت فشار بوده است در این رابطه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
در زمینه آب در بخش کشاورزی همه نگاه‌ها همیشه متوجه آبیاری تحت فشار بوده است، این در حالی است که ما هم‌اکنون بسته‌های فنی طراحی کرده‌ایم که در نهایت موجب کاهش مصرف آب می‌شود. یکی از اقدامات ما جایگزینی و توسعه کاشت نشایی به‌جای کاشت بذری است. در واقع در کاشت نشایی به‌جای پرورش بذر در یک هزار هکتار در یک هزار مترمربع پرورش صورت می‌گیرد و بعد در زمین کاشته می‌شود. سیاست دیگر ما انتقال کشت از بهاره به پاییزه است که در زمینه چغندر قند این کاررا انجام داده‌ایم. 
 
در راستای تغییر کاربری اراضی کشاورزی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
امسال در زمینه حفظ اراضی کشاورزی سامانه 131 را راه‌اندازی کردیم تا برای حفظ زمین‌های کشاورزی مردم یاور بخش کشاورزی و جهادکشاورزی  باشند. سامانه 1504 را نیز برای حفظ منابع طبیعی راه‌اندازی کرده‌ایم، چرا که اعتقاد داریم منابع طبیعی متعلق به مردم است و مردم باید حافظ آن باشند. در واقع امور را با مردم برای مردم پیش می‌بریم.
(شماره 50 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه